Zərərli vərdişlərə qarşı maarifləndirici tədbir keçirildi
Noyabrın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Zərərli vərdişlərə qarşı tələbələr üçün maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbiri universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq gənclərə siqaret, alkoqol, narkomaniya kimi ziyanlı vərdişlər haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, məqsəd gəncləri siqaret, alkoqol, narkomaniya kimi zərərli vərdişlərdən uzaq tutmaqdır və bu istiqamətdə maarifləndirmə işi təşkil edilir və görüşlər keçirilir, onlara sağlam həyat tərzi aşılanır. Necə deyərlər, sağlam bədəndə sağlam ruh olar. Sağlam olmayan orqanizmin sağlam nəsil artımı ola bilməz. Ümumiyyətlə, əhalinin sağlamlığının qorunması, sağlam həyat tərzinin təbliği, uşaqların və gənclərin sağlam böyüməsi və inkişafı, siqaret, alkoqol, narkomaniya kimi pis vərdişlərə aludəçiliyin profilaktikası, tütün məmulatlarının istifadəsinin və tütün tüstüsünün ətraf mühitə zərərli təsirlərinin azaldılması dövlətin əsas prioritetlərindəndir. Prorektor onu da qeyd etdi ki, sağlam, savadlı və zərərli vərdişlərdən uzaq gənclik yetişdirmək dövlət siyasətinin əsasını təşkil edir. Bu gün ölkə başcısı cənab İlham Əliyev “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə və narkomanlığa qarşı mübarizəyə dair 2019–2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi barədə imzaladığı sərəncamı insanları sağalmaz xəstəliklərə düçar edən bu dəhşətli bəlaya qarşı mübarizə sahəsində atılmış ən xeyirxah addım kimi dəyərləndirmək gərəkdir. Sərəncamda bəşəriyyətin bu dəhşətli bəlasına qarşı ayrı-ayrı dövlət strukturlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının, kütləvi informasiya vasitələrinin, hüquq- mühafizə orqanlarının, təhsil və səhiyyə sisteminin birgə mübarizə aparması, onun qismən də olsa yayılmasının və kütləvi hal almasının qarşısının qətiyyətlə alınması təxirəsalınmaz bir vəzifə kimi qarşıya qoyulub.
Mülki müdafiə,tibbi və fiziki hazırlıq kafedrasının baş müəllimləri Gülnarə Ələkbərli, “Narkomaniya və onun fəsadları”, İlhamə Şammədova “Siqaretin insan orqanizminə təsiri”, Dilarə Piriyeva “Alkoqolozmin sosial təhlükə və problemləri” mövzusunda gənclərə siqaretin, alkoqolun, narkomaniyanın həyatımıza və ətrafımızdakı insanlara vurduğu zərər, fəsadları, narkomaniya və alkoqol asılılığı ilə mübarizənin yolları haqqında məlumat verdilər.
Bildirdilər ki, hazırda dünyanın bir çox ölkələrində olduğu kimi, Azərbaycanda da bu məsələ ilə bağlı ciddi mübarizə aparılır. Bu istiqamətdə atılan məqsədyönlü addımlardan biri də “İctimai yerlərdə siqaret çəkməni məhdudlaşdıran qanun”dur. Qanunda müəyyən yerlərdə siqaret çəkməyin məhdudlaşdırılması ilə yanaşı, siqaretin zərərli təsirləri ilə bağlı maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsinə də geniş yer verilib. Natiqlər qeyd etdilər ki, siqareti hər bir şəxs tərgidə bilər. Bunun üçün heç bir vasitədən istifadə etmək lazım deyil. İnsan iradəsi bu pis vərdişi davam etməmək üçün ən yaxşı vasitədir. Əgər siqaret çəkən şəxs özündə iradə, özünəinam hiss edərsə, bunun öhdəsindən asanlıqla gələ bilər və siqaretdən birdəfəlik yaxa qurtarar.

Home | News | AN EDUCATIVE EVENT AGAINST HARMFUL HABITS AT SSU
On November 7, an educative event against harmful habits was held for students at Sumgayit State University.
Opening the event, vice-rector for Humanitarian Issues docent Ramiz Huseynov gave information to youngsters about harmful habits like cigarette, alcohol, narcomania. He notified: “The goal is keeping the youth away from those harmful habits and organize the work of enlightenment. Sumgayit State University periodically holds meetings with students in this direction and instills them healthy lifestyle. Healthy body owns healthy spirit. Preserving health of the population, promotion of healthy lifestyle, healthy growth of children and youth, prophylactics of addiction of bad habits, decreasing the usage of tobacco products and reducing harmful impacts of tobacco smoke to environment are among main priorities of the government. The order signed by President Ilham Aliyev on approval of “State Program for 2019-2024 about struggle against drug addiction and illicit trafficking of narcotic drugs, psychotropic substances and their precursors” is a benevolent step towards struggle of this terrible disaster. The order aims to fight against this disaster together with state bodies, non-governmental organizations, mass media, law enforcement agencies, education and health care system and prevent its spreading”.
Afterwards, senior lecturers of the Department of Civil defense, medical and physical preparation delivered speech: Gulnara Alakbarli – “Drug addiction and its complications”, Ilhama Shammadova – “The impact of cigarette on human body”, Dilara Piriyeva – “Social threat and problems of alcoholism”. They gave information about the damage caused by the cigarette to our life and the people around us, its aftereffects, the ways to struggle with narcomania and alcohol addiction. The speakers noted that it is struggled against this problem in Azerbaijan, along with several countries of the globe. One of the strides made toward this direction is the “Order restricting smoking in public places”. Along with limiting smoking in several places, it is intended to implement events about harmful impacts of cigarette. They noted that every person could give up the cigarette. There is no need to use anything for it. Human will is the best means to cease this habit.