Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız TAM layihəsinin seminarında fəal iştirak etdilər
Noyabrın 21-dən 22-dək Bakı Mühəndislik Universitetinin və Milli ERASMUS+ Azərbaycan Ofisinin təşkilatçılığı ilə Avropa İttifaqının Texniki Dəstək Missiyasının (TAM) proqramı çərçivəsində “Beynəlxalq akkreditasiyadan keçmək üçün Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin mövcud tədris proqramlarının təkmilləşdirilməsi” adlı ikigünlük beynəlxalq seminar keçirildi.
Seminarda Təhsil Nazirliyinin, beynəlxalq qurumların, ölkədə fəaliyyət göstərən ayrı-ayrı ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak etdilər.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun rektoru professor Havar Məmmədov vurğuladı ki, son illər Azərbaycan ali təhsil müəssisələrində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması məqsədilə bir çox layihələr həyata keçirilib və uğurlu nəticələr əldə edilib. Rektor Prezident cənab İlham Əliyevin görülən işlərin davam etdirilməsi məqsədilə imzaladığı “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na da toxundu. Bildirdi ki, sənədin əsas hədəfi ən qabaqcıl elmi nailiyyətlərdən, innovativ təlim-tədris texnologiyalarından yararlanaraq, yeni nəsil mütəxəssislərin yetişdirilməsi, Azərbaycan ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq ikili diplom proqramları ilə müasirləşdirilməsidir. Eyni zamanda ali təhsil müəssisələrinin inkişafına dəstək verilməsi məqsədilə beynəlxalq təcrübənin öyrənilərək tətbiq edilməsi də proqramın mühüm prioritetlərindəndir. H.Məmmədov Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi TAM-ın əsas məqsədinin milli və ya yerli səviyyədə mədəniyyətin idarə olunması ilə bağlı davam edən təşəbbüslərin və fəaliyyətlərin planlaşdırılmasına, həmçinin həyata keçirilməsinə kömək etmək olduğunu bildirdi. Eyni zamanda Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrində mövcud tədris proqramlarının təkmilləşdirilməsi üçün beynəlxalq akkreditasiyadan keçməyin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini də vurğuladı.
Milli ERASMUS+ Azərbaycan ofisinin rəhbəri Pərviz Bağırov layihənin Azərbaycanda yaranma tarixindən və önəmindən danışdı.
Layihənin rəhbəri, BMU-nun Sənaye mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi Sevil İmanova TAM layihəsi çərçivəsində təşkil olunan seminar haqqında ətraflı məlumat verdi.
İspaniyalı professor, xanım Cecila Ruiz Esteban Avropa ali təhsil bölgəsində keyfiyyətin təminatı haqqında danışdı və Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin mövcud tədris proqramlarının təkmilləşdirilməsi üçün tövsiyələrini verdi. O, Avropa İttifaqına qoşulan universitetlər, proqramlar və universitetlərə ayrılan maliyyə yardımlarından söz açıb, müəllim və tələbələrin bu layihələrdə iştirakını müsbət qiymətləndirdi.
Çıxışlardan sonra iştirakçıların sualları cavablandırıldı.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetini Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynli, Riyazi analiz və funksiyalar nəzəriyyəsi kafedrasının baş müəllimi Günay İsmayılova, Qiymətləndirmə və keyfiyyətə nəzarət bölməsinin əməkdaşı Sədaqət Fətullayeva təmsil etdilər.
İspaniyalı professor Cecila Ruiz Estebanın “Ali təhsil müəssisələrinin akkreditasiya standartları ilə daxili keyfiyyətin təminatı arasında uyğunluq-qarşılıqlı əlaqə” və “Milli çərçivədən beynəlxalq akkreditasiyaya” mövzularında təqdimatları dinlənildi, birgə müzakirələr aparıldı. Əməkdaşlarımız müzakirələrdə fəal iştirak etdilər.

Главная страница | Новости | Представители СГУ приняли участие в семинаре проекта ТАМ
С 21 по 22 ноября в рамках Миссии Технической Помощи (ТАМ) Евросоюза был проведен двухдневный международный семинар на тему «Совершенствование существующих программ азербайджанских вузов для прохождения международной аккредитации», организованный Бакинским инженерным университетом и Национальным Офисом Erasmus+ в Азербайджане.
В семинаре приняли участие представители Министерства образования, международных институтов и университетов.
В своем приветственном слове ректор БЭУ профессор Гавар Мамедов сообщил, что в последнее время с целью подготовки высококвалифицированных кадров в азербайджанских вузах было реализовано несколько проектов и получены положительные результаты. Ректор также коснулся «Государственной программы по повышению международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике на 2019-2023 годы», подписанной Президентом Ильхамом Алиевым. Основная цель документа - подготовка специалистов нового поколения с использованием передовых научных достижений и инновационных технологий обучения и преподавания, а также модернизация азербайджанской системы высшего образования посредством международных программ двойного диплома. Х.Мамедов подчеркнул, что основной целью ТАМ, финансируемой Европейским Союзом, является поддержка планирования и реализации инициатив и мероприятий по управлению культурой на национальном и местном уровнях.
Руководитель Национального офиса Erasmus + в Азербайджане Парвиз Багиров рассказал об истории создания проекта в Азербайджане и его значении.
Затем руководитель проекта, старший преподаватель кафедры промышленного инжиниринга БЭУ Севиль Иманова дала широкую информацию о семинаре, организованном в рамках проекта ТАМ.
Профессор из Испании г-жа Сесила Руис Эстебан рассказала о гарантии качества в сфере европейского высшего образования и дала свои рекомендации по улучшению текущих программ азербайджанских вузов. Она проинформировала об университетах, присоединившихся к Евросоюзу, о программах и финансовой помощи, выделенной университетам, и высоко оценила участие преподавателей и студентов в этих проектах.
После выступлений на вопросы участников были даны ответы.
Следует отметить, что Сумгаитский государственный университет на семинаре представляли заведующий кафедрой организации бизнеса и менеджмента доцент Галиб Гусейнли, старший преподаватель кафедры математического анализа и теории функций Гунай Исмайлова и сотрудник Отдела оценки и контроля качества Садагат Фатуллаева.
Профессор Сесила Руис Эстебан выступила с презентацией докладов «Взаимосвязь между стандартами аккредитации и обеспечением внутреннего качества высших учебных заведений» и «От национальной структуры к международной аккредитации». Наши представители активно участвовали в проводимых дискуссиях.