Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Psixologiya və ya təhsildə sosial-psixoloji xidmət ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələr üçün qrupşəkilli biblioterapiya keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Noyabr 2019 16:06
SDU-da Psixologiya və ya təhsildə sosial-psixoloji xidmət ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələr üçün qrupşəkilli biblioterapiya keçirildi
Son dövrlərdə psixoloji xidmətin keyfiyyətinin artırılmasına və tələbələrin psixoloji problemlərinin həllinə yönəlmiş tədbirlər yeni vüsət alıb. “Addım” Gənclərin İnkişaf Mərkəzi İctimai Birliyi və Azərbaycan Gənclər Fondunun dəstəyi ilə ali təhsil müəssisələrində gənc psixoloq tələbələr üçün “Kitabla terapiya” layihəsi həyata keçirilir. Layihə çərçivəsində növbəti qrupşəkilli biblioterapiya noyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Frans Kafkanın “Çevrilmə” novellasının əsasında təşkil edildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva açaraq, tədbir iştirakçılarını salamladı, layihənin əhəmiyyətindən danışdı. Qeyd etdi ki, “Kitabla terapiya” adlı proqram xarakterli layihə özünəməxsusluğu ilə seçilir.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova çıxış edərək, belə bir layihənin tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılmasında böyük bir təcrübə olacağını qeyd etdi.
Sonra qrupşəkilli biblioterapiyaların aparıcı psixoloqu Kamil Həmidov bu üsul barədə geniş məlumat verdi.
Gələcəyin psixoloqları Kamil Həmidovun moderatorluğu ilə Frans Kafkanın “Çevrilmə” novellasının psixoloji müzakirəsi sayəsində əyani olaraq biblioterapiya metodunu öz üzərilərində tətbiq etdilər. Onlara psixoloq Kamil Həmidovun müəllifi olduğu, “Kitabla terapiya”nın nəzəri və praktik aspektlərinin əhatəli təsvir olunduğu kitab da paylanılmışdır. İctimai Birlik hesab edir ki, gələcəyin psixoloqlarının praktik peşə bacarıqlarının artırılması istiqamətində geniş işlər aparılarsa, cəmiyyətdə sosial fobiya, uşaq depressiyaları, sosial adaptasiya problemləri, intiharlar, “bulling”lər və digər neqativ halların sayı minimuma enər.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Gənclər Fondu və “Addım” Gənclərin İnkişaf Mərkəzi tərəfindən tələbələrə sertifikatlar təqdim olundu.

Home | News | SSU HOSTED BIBLIOTHERAPY FOR STUDENTS, STUDYING THE SPECIALTIES OF PSYCHOLOGY AND SOCIO-PSYCHOLOGICAL SERVICE IN EDUCATION
SSU HOSTED BIBLIOTHERAPY FOR STUDENTS, STUDYING THE SPECIALTIES OF PSYCHOLOGY AND SOCIO-PSYCHOLOGICAL SERVICE IN EDUCATION
“Step” Public Unity for Youth Development Center and Azerbaijan Youth Foundation announce the project “Book therapy for young psychologist students” at higher education institutions. The following bibliotherapy within the project was organized at Sumgayit State University on the base of novel “Metamorphosis” by Franz Kafka.
Dean of the Faculty of Philology docent Sevinj Hamzayeva commenced the event with welcome speech, hailed the attendees and highlighted the project importance. She noted that the project “Bibliotherapy” is distinguished by its specificity.
Chairwoman of the Department of Pedagogy and psychology docent Aytekin Mammadova delivered speech and noted that this kind of projects will be a great experience in enhancing skills and knowledge of students.
Afterwards leading psychologist of bibliotherapy Kamil Hamidov gave broad information about this method.
The future psychologists applied the method of bibliotherapy thanks to psychological discussion of the novel “Metamorphosis” by Franz Kafka by moderation of Kamil Hamidov. The psychologist distributed the students his book in which theoretical and practical aspects of “Book therapy” were described comprehensively. The Public Unity considers that if extensive work is carried out in direction of increasing practical professional skills of the future psychologists, the number of social phobia, child depression, social adaptation problems, suicides, bullying and other negative cases will go down to the minimum.
In the end of the event the certificates were presented to the students by Azerbaijan Youth Foundation and “Step” Public Unity for Youth Development Center.