Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun dosenti Bəhram Məmmədli vəfat etdi
Dekabrın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti Bəhram Məmmədli vəfat etdi.
Qeyd edək ki, Bəhram İdris oğlu Məmmədli 1946-cı ildə Füzuli rayonunun Böyük Pirəhmədli kəndində qulluqçu ailəsində anadan olub. 1952-ci ildə Füzili rayon rus orta məktəbinin birinci sinifə daxil olub, sonra təhsilini Ağdam şəhər 5 saylı orta məktəbində davam etdirmiş, 1966- cı ildə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunun tarix fakültəsinə daxil olmuşdur. 1970-ci ildən 1981-ci ilə kimi pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuşdur. 1981-ci ildə Füzuli rayon Tarix –diyarşünaslıq muzeyinin müdiri işləmiş, 1986-cı ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Tarix institutunda “Azərbaycanda kəndlilərin maddi rifah halının və mədəni-texniki səviyyəsinin yüksəldilməsi uğrunda mübarizə 30-cu illərdə” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək, tarix elmləri namizədi elmi dərəcəsini almışdır. 20-dən çox elmi məqalə və kitabın müəllifidir.
2003-ci ildən Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti vəzifəsində işləmiş, 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2017-ci il noyabrın 12-də verdiyi sərəncamla “Əməkdar müəllim” fəxri adına layiq görülmüşdür.

Главная страница | Новости | Скончался доцент СГУ Бахрам Мамедли
2 декабря скончался доцент кафедры истории народов Азербайджана и Восточной Европы факультета Истории и географии Сумгаитского государственного университета Бахрам Мамедли.
Бахрам Идрис оглу Мамедли родился в 1946 году в селе Беюк Пирахмедли Физулинского района в семье служащих. В 1952 году он пошел в 1-ый класс Физулинской русской средней школы, а затем продолжил учебу в Агдамской городской средней школе №5. В 1966-ом году он поступил на исторический факультет Азербайджанского педагогического института. С 1970-го по 1981-ый год занимался педагогической деятельностью. В 1981-ом году стал заведующим историко-краеведческого музея Физулинского района. В 1986-ом году Б.И.Мамедов защитил кандидатскую диссертацию на тему: «Борьба за материальное благосостояние и повышение культурно-технического уровня крестьян в Азербайджане в 30-ые годы». Является автором более 20-ти научных статей и книги.
С 2003-го года он работал в должности доцента кафедры истории народов Азербайджана и Восточной Европы. В 2017-ом году был удостоен почетного звания «Заслуженный учитель» указом Президента Ильхама Алиева от 12 ноября 2017-го года.