"Vətəndaşlıq və vətənpərvərlik" mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
Dekabrın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Filologiya fakültəsində "Vətəndaşlıq və vətənpərvərlik" mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbiri giriş sözü ilə açan Filologiya fakültəsinin dekan müavini Zöhrə Qafarova bildirdi ki, belə tədbirlər gənc nəslin həm fiziki, həm də mənəvi cəhətdən sağlam böyüməsi, vətəndaşlıq və vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması, gənclərimizin qüvvə və bacarıqlarının dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi və inkişafına istiqamətlənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. Bu gün ölkəmizdə həyata keçirilən gənclər siyasətinin, gənclərə göstərilən diqqət və qayğının əsasında ölkə üçün layiqli vətəndaş və sağlam nəslin yetişdirilməsi dayanır. Məhz bu səbəbdən bir millətin mövcudluğu üçün sağlam gəncliyin olması vacib şərtdir. Çünki ölkədə dövlətçiliyin, müstəqilliyin daha da möhkəmləndirilməsi, gələcəyin etibarlı təminatı intellektual səviyyəli kadrların yetişdirilməsindən, onların aparıcı qüvvəyə çevrilməsindən asılıdır. Ümummilli lider Heydər Əliyev deyirdi: "Gənclərimiz bizim tariximizi yaxşı bilməlidir, keçmişi yaxşı bilməlidir, dilimizi yaxşı bilməlidir, milli dəyərlərimizi də yaxşı bilməlidir. Milli dəyərlərimizi, milli ənənələrimizi yaxşı bilməyən, tarixi yaxşı bilməyən gənc vətənpərvər ola bilməz. Hər bir gənc vətənpərvər olmalıdır. Vətənpərvərlik, sadəcə, orduda xidmət deyil, vətənə sadiq olmaq, vətəni sevmək, torpağa bağlı olmaq - budur vətənpərvərlik". Çünki vətənpərvər gənc hər bir millətin inkişafının təməl daşıdır.
Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasın müdiri dosent Böyükxanım Eminli qeyd etdi ki, hazırda Azərbaycanda gənclər siyasəti dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissəsidir. Dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə “Dövlət Proqramının təsdiq edilməsi haqqında Sərəncamı gənclərə göstərilən dövlət qayğısının davamıdır. Gənclərimiz bütöv və müstəqil Azərbaycan naminə səylə çalışmalı, öz siyasətində onlara arxalanan Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin etimadını doğrultmalıdırlar.

Главная страница | Новости | В СГУ провели образовательное мероприятие «Гражданство и патриотизм»
3 декабря на филологическом факультете было проведено образовательное мероприятие «Гражданство и патриотизм», организованное студенческой молодежной организацией Сумгаитского государственного университета.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики. Открыла мероприятие заместитель декана филологического факультета Зохра Гафарова. Она отметила, что подобные мероприятия будут способствовать физическому и духовному развитию молодого поколения, воспитанию молодежи в духе гражданственности и патриотизма, что имеет большое значение с точки зрения направления сил и умений молодежи на развитие и укрепление нашей государственности. Молодежная политика нашей страны направлена на воспитание достойного и здорового поколения граждан. Вот почему для существования какой–либо нации необходимо наличие здоровой молодежи. Общенациональный лидер Гейдар Алиев говорил: «Наша молодежь должна хорошо знать нашу историю. Она должна знать наш язык и наши национальные ценности. Молодой человек, который не знает наших национальных ценностей, национальных традиций и истории, не может быть истинным патриотом. Каждый молодой человек обязан быть патриотом. Патриотизм это не просто служба в армии, но преданность родине, любовь к своей стране, привязанность к земле - вот патриотизм!».
Заведующая кафедрой азербайджанского языка и методики его преподавания доцент Бёюкханым Эминли сказала, что молодежная политика в Азербайджане является важной частью государственной политики. Указ Президента Ильхама Алиева об утверждении Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 годы» является проявлением государственной заботы о молодежи. Наша молодежь должна усердно работать во имя целостности и независимости Азербайджана, оправдывая доверие президента Азербайджана Ильхама Алиева, который возлагает на неё большие надежды.