“Dini ekstremizm və ayrı-seçkilik” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi
Dekabrın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Tarix və Coğrafiya fakültəsində “Dini ekstremizm və ayrıseçkilik” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının baş müəllimi Günel Adıgözəlova ölkəmizdə dövlət-din münasibətlərinin inkişafı üçün hər cür şəraitin yaradıldığını, Azərbaycanın tolerantlıq mərkəzi kimi tanındığını bildirərək, Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin əsasının ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu diqqətə çatdırdı.Bildirdi ki,ölkəmizdə tarixən müxtəlif millətlərin nümayəndələri birgə yaşayıb, bir-birinin dilinə, dininə, adət-ənənələrinə hörmətlə yanaşılıb, bu gün də dini və etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq hər kəsin fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının qanunları ilə tənzimlənir. Günel Adıgözəlova bu sahədə gənclərə dəyərli tövsiyələr verərək, gənclərin ekstremist təmayüllü dini cərəyanlara qoşulmaması üçün mili-mənəvi dəyərlərə, dövlətinə bağlı olmasının önəmini vurğuladı.
Tarix və coğrafiya fakültəsi üzrə TGT sədri Pərvin Aslanov ekstremizm və radikalizm onların yaranma səbəbləri haqqında melumat verdi.

Главная страница | Новости | Проведено просветительное мероприятие на тему «Религиозный экстремизм и дискриминация»
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Декабрь 2019 17:10
Проведено просветительное мероприятие на тему «Религиозный экстремизм и дискриминация»
6 декабря в Сумгаитском государственном университете на факультете Истории и географии при организационной поддержке Студенческой молодежной организации было проведено просветительное мероприятие «Религиозный экстремизм и дискриминация».
Мероприятие открыла ст. преподаватель кафедры философии, социологии и политологии Гюнель Адыгезалова. Она сказала, что в стране созданы все условия для развития отношений «государство-религия», о признании Азербайджана центром толерантности в мире, о том, что отношения «государство – религия» заложены еще общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Было отмечено, что исторически в Азербайджане всегда бок о бок проживали представители различных народностей и религий, которые с уважением относились с языку, религии и традициям друг друга. И сегодня, независимо от религии и этнической принадлежности, деятельность каждого члена общества регулируются законами Азербайджанской Республики.
Г. Адыгезалова дала студентам ряд рекомендаций и посоветовала избегать религиозных экстремистских организаций.
Председатель СМО по факультету Истории и географии Парвин Асланов рассказал участникам встречи об экстремизме и радикализме и причинах их возникновения.