Azərbaycan tələbə-könüllülərinin Forumu
Dekabrın 10-da Beynəlxalq Könüllülər Günü münasibətilə Azərbaycan tələbə-könüllülərinin Forumu keçirildi.
Tədbirdən əvvəl Təhsil Nazirliyinin “BİR” tələbə-könüllüləri Fəxri xiyabana gedərək, ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini anıb, məzarı önünə gül dəstələri qoydular.
Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyinə həsr olunan forumun keçirilməsində məqsəd tələbələr arasında könüllülük hərəkatının inkişafına, onların ictimai həyatda fəal iştirakının stimullaşdırılmasına dəstək göstərməkdən ibarətdir.
Forumda Təhsil naziri Ceyhun Bayramov, Gənclər və idman nazirinin müavini Fərhad Hacıyev, BMT-nin İnkişaf Proqramının (UNDP) Azərbaycandakı rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti, Millət vəkilləri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, 400-dən çox tələbə-könüllü və digər qonaqlar iştirak etdilər.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başladı.
Daha sonra tələbələrin könüllülük fəaliyyətindən bəhs edən videoçarx nümayiş olundu.
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev könüllülük fəaliyyətini yüksək dəyərləndirərək bildirdi ki, rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin tələbələri də könüllülük proqramının üzvüdür. Rektor dedi ki, könüllülər arasında formalaşmış münasibət ancaq uğurlu gələcəyə istiqamətlənib.
Daha sonra forum iştirakçılarını salamlayan Təhsil naziri Ceyhun Bayramov ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən hər zaman ölkədə gənclər siyasətinə xüsusi diqqət yetirildiyini, tarixi qərarlar qəbul edildiyini diqqətə çatdırdı. Nazir hazırda ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən dövlət gənclər siyasəti, bu istiqamətdə görülmüş işlər və əldə olunmuş nailiyyətlər barədə məlumat verdi. Ceyhun Bayramov daha sonra könüllülük fəaliyyətinin yaratdığı təcrübə və imkanlardan söz açdı. Təhsil naziri bu gün savadlı və hazırlıqlı, innovativ texnologiyalara dərindən yiyələnən, milli dəyərlərə sahib, qloballaşan dünyanın çağırışlarına hazır olan gənc nəslin yetişdirilməsinin Azərbaycan təhsilinin başlıca hədəfi olduğunu vurğuladı.
Təhsil Nazirliyi tərəfindən reallaşdırılan çoxsaylı layihələr içərisində “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının mühüm yer tutduğunu bildirən Ceyhun Bayramov qeyd etdi ki, son illərdə ölkəmizdə keçirilmiş beynəlxalq səviyyəli tədbirlərin təşkilində tələbə-könüllülərin fəaliyyəti danılmazdır. Nazirin sözlərinə görə, “Bir” tələbə-könüllüləri beynəlxalq tədbirlərin uğurla keçirilməsinə öz töhfələrini verirlər. Bu isə öz növbəsində növbəti illərdə Azərbaycanda keçiriləcək ölkə və beynəlxalq miqyaslı tədbirlər üçün keyfiyyətli və təcrübəli könüllülər ordusu deməkdir.
Təhsil naziri çıxışının sonunda tələbə-könüllülərə uğurlar arzuladı.
BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti də öz növbəsində tədbirdə iştirakına görə məmnunluğunu ifadə etdi, könüllülərin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi.
“Bir” Tələbə-Könüllü proqramı BMT-nin İnkişaf Proqramının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini dəstəkləyən və könüllülüyü uğurla təbliğ edən ən böyük tələbə-könüllü platforması olduğuna görə BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti tərəfindən mükafatlandırılıb.
Tədbir çərçivəsində “Bir” Tələbə-Könüllü Proqramının hesabatı təqdim olundu, həmçinin ilin ən fəal tələbə-könüllüləri mükafata layiq görüldülər. Qeyd edək ki, forumda Sumqayıt Dövlət Universitetinin bir qrup könüllü tələbəsi iştirak etdi.
Tədbir könüllülərin himninin ifası ilə başa çatdı.
Forum Təhsil Nazirliyi və “Bir” Tələbə-Könüllü proqramının təşkilatçılığı, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının Azərbaycan Nümayəndəliyinin tərəfdaşlığı ilə keçirilib.
Məlumat üçün bildirək ki, "Bir" Tələbə-Könüllü Proqramı ölkəmizin inkişafında böyük rol oynayan tələbə-könüllülərlə işi sistemləşdirmək, müvafiq fəaliyyəti stimullaşdırmaq üçün yaradılan uzunmüddətli proqramdır. Hazırda 26 ali və 18 orta ixtisas təhsili müəssisələrini əhatə edən proqram 23000-dən artıq könüllü bazasına sahibdir.

FORUM OF AZERBAIJANI STUDENT VOLUNTEERS
On December 10, the Forum of Azerbaijani student volunteers was held, dedicated to the International Volunteer Day.
Initially, members of the student-volunteer program “Bir” visited the Honorary Burial Alley and paid tribute to the national leader Heydar Aliyev by laying flowers at his grave.
The forum dedicated to the 100th anniversary of Baku State University is held with the aim of developing the volunteer movement of students, stimulating their active participation in the country"s public life. The Minister of Education Jeyhun Bayramov, deputy Minister of Youth and Sports Farhad Hajiyev, permanent Representative of the United Nations Development Program (UNDP) in Azerbaijan Alessandro Fracassetti, MPs, heads of universities and more than 400 student volunteers and other guests took part in the Forum.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was sounded. A video about student volunteering was shown.
The BSU rector Elchin Babayev, opening the Forum, said that he highly appreciated the volunteer movement and emphasized that students of the educational institution headed by him are also members of this program.
Further, Minister of Education Jeyhun Bayramov spoke. He welcomed the participants to the Forum. The Minister noted that the national leader Heydar Aliyev paid great attention to youth policy. This important area has been successfully continued by President Ilham Aliyev. A lot of work is being done in this area and great success has been achieved. Then the minister spoke about the practice of the volunteer movement and its capabilities. He noted that the main task of Azerbaijani education is to train competent specialists who have mastered knowledge of innovative technologies, ready to appeal to a globalizing world.
The minister said that among the numerous projects being implemented, the student voluntary program “Bir” occupies an important place. In carrying out events of national and international significance in recent years, student volunteers of this program took an active part. This means that a large army of high-quality and experienced volunteers has been created in the republic to conduct international and national events. The Minister wished the student volunteers success in their work.
Alessandro Fracassetti, permanent representative of the United Nations Development Program (UNDP) in Azerbaijan, expressed satisfaction with his participation in the Forum and praised the work of volunteers. The “Bir” Student Volunteer Program, as a program to support sustainable development, successfully promote volunteering and the largest student volunteer platform, was awarded by Alessandro Frakkasseti.
Within the framework of the Forum, a report of the “Bir” Student Volunteer Program was presented, and the most active student volunteers of the year were awarded.
It should be noted that Sumgayit State University was represented at the Forum by a group of student volunteers.
The forum was held with the organizational support of the Ministry of Education, the “Bir” Student Volunteer Program and the partnership of the Permanent Mission of the United Nations Development Program (UNDP) in Azerbaijan.
It is noteworthy that the “Bir” Student Volunteer Program plays a substantial role in the development of our country. This is a long-term program for the development, systematization and stimulation of the work of student volunteers. Currently, this program brings together more than 23,000 volunteers from 26 universities and 18 secondary specialized educational institutions of the country.