Əsas səhifə | Xəbərlər | Valideynlər auditoriyalarda övladları ilə birlikdə mühazirə dinlədilər
Dekabrın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetində ənənəvi “Açıq qapı günü” keçirildi. SDU-nun rəsmi internet portalında əvvəlcədən yerləşdirilmiş elana uyğun olaraq, “Açıq qapı günü”ndə universitetin rektorluğu yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, təhsil alan tələbələrin valideynləri və Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin nümayəndələri iştirak etdilər.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov bir qrup valideynlə görüşdü. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının hazırkı dayanıqlı inkişafı və hərtərəfli tərəqqisinin əsası xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş, gələcək inkişaf üçün möhkəm təməl yaradılmışdır. Son illər ölkə iqtisadiyyatının dinamik yüksəlişi bütün başqa sahələr kimi, təhsilin inkişafı üçün də əlverişli şərait yaratmış, onun yeni mərhələsi başlamışdır. Ölkənin gələcək inkişafını təmin edəcək təhsil insan kapitalının formalaşmasına xidmət edən ən mühüm sahə olmuşdur. Bu gün Azərbaycanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından biri kimi cəmiyyətin elmi-intellektual potensialının inkişafına əvəzsiz töhfələr verən Sumqayıt Dövlət Universiteti əldə etdiyi nailiyyətləri ilə ölkənin kadr potensialının formalaşmasına öz müsbət təsirini göstərir. Universitetin maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, kadr potensialının gücləndirilməsi, əməkdaşlarımızın maddi rifah halının yaxşılaşdırılması, təhsilin və nizam-intizam keyfiyyətinin yüksəldilməsi, imtahanlarda şəffaflığın təmin edilməsi istiqamətində diqqətəlayiq işlər həyata keçirilir. Müasir tələblərə cavab verən, dünya əmək bazarına çıxa biləcək kadr hazırlamaq üçün mühüm işlər görüldüyünü qeyd edən rektor struktur və tədris proqramları, o cümlədən Tvinninq layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə söhbət açdı. Bildirdi ki, universitetimizin Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşən proqramlarda iştirak etməsi artıq bir ənənənyə çevrilmişdir. Bu da prezident cənab İlham Əliyevin Regionların sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət proqramı çərçivəsində apardığı uğurlu siyasətin və müasir təhsil sahəsinə göstərdiyi dövlət qayğısının bariz nümunəsidir. Rektor həmçinin universitetin beynəlxalq əlaqələrindən söhbət açaraq bildirdi ki, beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayaraq, Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Rusiya-Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının üzvü olmuşdur. Assosiasiyanın təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetində “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Yay məktəbi təşkil olunmuşdur.Tələbə Yay məktəbində Rusiya Federasiyası və respublikamızın ali təhsil müəssisələrindən ümumilikdə 70-ə yaxın tələbə və müəllim iştirak etdi. Assosiasiya çərçivəsində SDU-nun rəhbər işçiləri, alimləri, tələbələri dəfələrlə keçirilən forumlarda, tələbə forumlarında iştirak etmişlər. Eyni zamanda rusiyalı alimlər SDU-da təşkil olunan elmi konfranslarda iştirak edir, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrini qarşılıqlı olaraq “Elmi xəbərlər” jurnallarında nəşr etdirir, vaxtaşırı olaraq tələbələrə məharət dərsləri keçirlər. Bu da universitetimizin beynəlxalq reytinq cədvəllərində mövqeyinin yüksəlməsindən və böyük nüfuza malik olmasından xəbər verir.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, bu il Sumqayıt Dövlət Universitetində bütün tədris binalarında təmir işləri uğurla başa çatdırılmış, bir çox fakültələrdə yeni tədris laboratoriyaları istifadəyə verilmişdir. Tədris prosesini daha da mükəməlləşdirmək, maddi-texniki bazanı inkişaf etdirmək məqsədilə müasir tədris laboratoriyaları üçün yeni qurğular alınmışdır. Yaradılan laboratoriyalar tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılmasında, onların yüksəkixtisaslı kadr kimi formalaşmasında böyük rol oynayır.
Valideynlər də yaradılan şəraitə görə rektor professor Elxan Hüseynova dərin minnətdarlıqlarını bildirdilər, universitetin gündən-günə artan nüfuzunun daha da möhkəmlənməsində uğurlar, müvəffəqiyyətlər arzuladılar.
Sonra valideynlər auditoriyalarda övladları ilə birlikdə mühazirə dinlədilər. Onlar Kimya və biologiya fakültəsinin Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasında tələbələrin nəzəri biliklərini, müasir xromotoqraf qurğusu üzərində təcrübələrinin tətbiqi prosesini izlədilər. Tarix və coğrafiya, Filologiya, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültələrində yaradılan fənn kabinetlərində, Mühəndislik fakültəsində, Fizika və elektroenergetika fakültəsində və açıq səmada elektroenergetika üzrə Tədris muzeyi və yüksək gərginlikli yarımstansiya Tədris poliqonu ilə, tələbələrin dil biliklərini təmannasız artırmaq üçün Linqvistik Mərkəzin fəaliyyəti, Heydər Əliyev Mərkəzi, Elmi kitabxana, idman zalı, süni örtüklü futbol, voleybol, badminton və basketbol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün köşklər ilə tanış oldular.

Home | News | THE PARENTS LISTENED TO THE LECTURES WITH THEIR CHILDREN IN AUDITORIUMS
On December 13, a traditional open day was held at Sumgayit State University. It was attended by members of Public control and the advisory board of the administration, parents of students and representatives of the media.
Rector of University Professor Elkhan Huseynov met a group of parents. He said that the foundation of the current sustainable development and comprehensive progress of the Republic of Azerbaijan was laid by the national leader of our nation Heydar Aliyev. In recent years, the dynamic growth of the country's economy has created favorable conditions for education, as well as for other sectors. Education, which will ensure the country's future development, has been the most important area for the formation of human capital. Today, Sumgayit State University, which is contributing to the development of the scientific and intellectual potential of society as one of the prestigious universities in Azerbaijan, has a positive impact on the country's human resources. Significant work is being done to strengthen the material and technical base of the University, strengthen the human resources, improve the welfare of our employees, improve the quality of education and discipline, and ensure transparency in examinations. The rector spoke about the structure and training programs, as well as the activities carried out within the Twinning project. He said that our university's participation in EU-funded programs has already become a tradition. This is a good example of the successful policy pursued by President Ilham Aliyev within the State Program on Socio-Economic Development of the Regions and the state care for modern education. The rector also spoke about the international relations of the University and said that the University has been a member of the Universities of Caspian Region Countries and the Russian-Azerbaijani Association of Higher Education Institutions. On the initiative of the Association, Summer School "Travel to Land of Fire Azerbaijan" was organized at Sumgayit State University. About 70 students and teachers from universities of the Russian Federation and the Republic participated in the Student Summer School.
Within the association, senior management, scholars, students of SSU participated in forums. At the same time, Russian scientists participate in scientific conferences at SSU, publish the results of their research in scientific journals and periodically hold master classes for students. This indicates the high position of our university in international rankings.
The rector also noted that this year, all the educational buildings at Sumgayit State University have been successfully repaired and new training laboratories have been commissioned in many faculties. New equipment for modern teaching laboratories has been purchased to further improve the educational process and develop the material and technical base. The created laboratories play an important role in enhancing the knowledge and skills of students and their formation as highly qualified personnel.
Parents also thanked the rector Professor Elkhan Huseynova for the created conditions and wished them success in further strengthening the University's growing image.
Then parents listened to a lecture with their children in the auditorium. They watched the application of students’ theoretical knowledge on the modern chromatographic device at the Department of Petrochemistry and Chemical Engineering at the Faculty of Chemistry and Biology. They got acquainted with subject-specific classrooms in the Faculty of History and Geography, Philology, Economics and Management, as well as Museum of Electric Power in the open air and the High Voltage Substation Training polygon in the Faculty of Physics and Electroenergetics, the activity of Linguistic Center, which is disinterestedly improving knowledge of language of the students, Heydar Aliyev Center, scientific library, gym, football court, volleyball, badminton and table tennis courts, gazebos for board games.