Əsas səhifə | Xəbərlər | Fizika və elektroenergetika fakültəsinin əməkdaşları Kazan Dövlət Energetika Universitetində oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Dekabr 2019 11:27
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin əməkdaşları Kazan Dövlət Energetika Universitetində oldular
Dekabrın 11-dən 14-dək Kazan Dövlət Energetika Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova, Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov və Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dosent Nadir Hacıbalayev və həmin kafedranın baş müəllimi Könül Hacıyeva Rusiya Federasiyasının Kazan şəhərində ezamiyyətdə oldular.
Dekabrın 12-də “Yanacaq-energetika kompleksində və yaşayış-kommunal təsərüffatında cihazqayırma və avtomatlaşdırılmış elektrik intiqalı” mövzusunda keşirilmiş V milli konfransın plenar iclasında dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək, SDU-nun Beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində, o cümlədən Rusiya – Azərbaycan Universitetləri Assosiyasiyası çərçivəsində gerçəkləşən layihələr, Kazan Dövlət Energetika Universiteti və Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsinə uyğun görülmüş və görüləcək işlər haqqında, həmçinin 2020-ci il noyabr ayında KDEU ilə SDU-nun birgə keçirəcəkləri beynəlxalq konfrans barədə ətraflı məlumat verdi.
Dosentlər: Turqay Hüseynov və Tamella Əhmədova tərəfindən “Vibrasiya-tezlik sıxlıqölçən üçün kompensator” mövzusunda hazırlanmış məruzə ilə dosent Turqay Hüseynov, dosent Vaqif Səttarov və baş müəllim Könül Hacıyeva tərəfindən “İkiölçülü induktiv vericinin maqnit dövrələrinin qarşılıqlı təsirinin təyin edilməsi” mövzusunda hazırlanmış məruzə ilə Könül Hacıyeva, “Maqnitlənmə əyrisinin əsas tənliyi” mövzusunda hazırladığı məruzə ilə dosent Nadir Hacıbalayev çıxış etdilər. Məruzələrin müəlliflərinə sertifikatlar təqdim edildi.
Dekabrın 13-də dosentlər Turqay Hüseynov və Nadir Hacıbalayev “Cihazqayırma və mexatronika kafedrasının tələbələri və gənc alimləri üçün müvafiq “Vibrasiya maye sıxlıqölçənləri və maqnitlənmə əyrisinin aproksimasiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdilər. Əməkdaşlarımıza Cihazqayırma və mexatronika kafedrasının müdiri dos. O.V.Kozelkov və KDEU-nun birinci prorektoru A.V.Leontyev tərəfindən imzalanmış təsdiqləmə arayışı verildi.
Dosentlər: Tamella Əhmədova, Nadir Hacıbalayev və baş müəllim Könül Hacıyeva konfrans çərçivəsində “Yanacaq-energetik kompleksində və yaşayış-kommunal təsərüfatında enerjiyə qənaətin aktual məsələləri” mövzusunda təşkil edilmiş ixtisasartırma kurslarında iştirak etdilər və onlara vəsiqələr təqdim edildi.
SDU əməkdaşlarının konfransda aktiv iştirak etmələri ilə əlaqədar olaraq, KDEU-nun Elmi işlər üzrə prorektoru prof. İ.Q.Axmetova tərəfindən SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru prof. R.S.Məmmədova ünvanlanmış minnətdarlıq məktubu SDU-nun nümayəndə heyətinə təqdim edildi.
Dosentlərimiz: Tamella Əhmədova və Turqay Hüseynov KDEU-nun birinci prorektoru A.V.Leontyev ilə işçi görüşdə iştirak etdilər. Görüş zamanı əməkdaşlıq müqavilələri çərçivəsində görülən və gələcəkdə görüləcək işlər haqda fikir mübadiləsi aparıldı.

Сотрудники факультета Физики и электроэнергетики побывали в Казанском государственном энергетическом университете
С 11 по 14 декабря согласно договору о сотрудничестве между Казанским государственным энергетическим университетом и Сумгаитским государственным университетом, декан факультета Физики и электроэнергетики доц. Тамелла Ахмедова, зав. кафедрой электромеханики доц. Тургай Гусейнов, зав. кафедрой энергетики доц. Надир Гаджибалаев и ст. преподаватель той же кафедры Кёнуль Гаджиева были командированы в город Казань Российской Федерации.
На пленарном заседании V Национальной конференции «Приборостроение и автоматизированный электрический привод в топливно-энергетическом комплексе и жилищно-коммунальном хозяйстве» выступила доц. Тамелла Ахмедова. Она подробно рассказала о международном сотрудничестве СГУ, о проектах, осуществляемых университетом в рамках Ассоциации Российско-Азербайджанских университетов, работах, выполненных согласно договору о сотрудничестве между СГУ и Казанским государственным энергетическим университетом, предстоящей совместной научной конференции.
Доц. Тургай Гусейнов выступил с докладом «Компенсатор для вибрационно-частотного плотномера», подготовленного совместного с доц. Тамеллой Ахмедовой, ст. преподаватель Кёнуль Гаджиева - с докладом «Определение взаимовлияния магнитных цепей двухмерного индуктивного датчика», подготовленного совместно с доц. Вагифом Саттаровым и доц. Надир Гаджибалаев – с докладом «Основное управление кривой намагничивания». Авторам докладов были вручены сертификаты. 13 декабря доценты Тургай Гусейнов и Надир Гаджибалаев выступили с докладом «Аппроксимация вибрационного жидкостного плотномера и кривой намагничивания» перед студентами и молодыми учеными кафедры приборостроения и мехатроники. Зав. кафедрой доц. О.В. Козелков и первый проректор КГЭУ А.В. Леонтьев подписали справку, подтверждающую выступление ученых из СГУ.
В рамках конференции сотрудники СГУ доценты Тамелла Ахмедова, Надир Гаджибалаев и ст. преподаватель Кёнуль Гаджиева приняли участие на курсах повышения квалификации «Актуальные вопросы экономики энергии в топливно-энергетическом комплексе и жилищно-коммунальном хозяйстве» и получили удостоверения.
Членам делегации СГУ было вручено благодарственное письмо проректора по научной работе КГЭУ проф. И.Г. Ахметова на имя проректора по науке и инновациям проф. Мамедова Р.С. за активное участие сотрудники СГУ в работе конференции.
Доценты Т. Ахмедова и Т. Гусейнов приняли участие в рабочей встрече с первым проректором КГЭУ А.В. Леонтьевым. Был проведен обмен мнением о выполненной и предстоящей работе в рамках договоров о сотрудничестве.