Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da pilot ixtisasda təhsil alan tələbələr üçün ERASMUS+EQAC layihəsi çərçivəsində sorğu keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Dekabr 2019 13:33
SDU-da pilot ixtisasda təhsil alan tələbələr üçün ERASMUS+EQAC layihəsi çərçivəsində sorğu keçirildi
Dekabrın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Avropa Komissiyasının maliyyələşdirdiyi ERASMUS+EQAC (Azərbaycan universitetlərində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi) layihəsi çərçivəsində tələbələr arasında sorğu keçirildi.
Məlumat üçün bildirək ki, təhsil proqramlarının, sillabusların Avropa təhsil məkanına uyğunlaşdırılması, Avropa standartlarına əsaslanaraq hazırlanması prosesi Sumqayıt Dövlət Universitetində çoxdan başlamışdır. Bununla əlaqədar olaraq pilot ixtisaslar seçilmiş, pilot tələbə qrupu, tələbə fokus qrupu yaradılmış, pilot tələbələrə təlimlər keçilmişdir. Seçilmiş pilot ixtisas kompüter mühəndisliyi olduğu üçün sorğu Mühəndislik fakültəsinin pilot tələbələri arasında aparılmışdır.
Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova və Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin müdiri Nihad Hüseynov Avropa Kommissiyasının maliyyələşdirdiyi ERASMUS+EQAC layihəsi haqqında təqdimatla çıxış etdilər.
Sorğuda fokus tələbə heyətindən başqa, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, İnformasiya və kompüter texnikası kafedrasının müdiri dosent Qadir Mənsurov, Mühəndislik fakültəsinin baş müəllimi Rasim Rəsulov, Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova, layihə çərçivəsində Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin müdiri Nihad Hüseynov və Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin əməkdaşları iştirak etdilər. Təlim bitdikdən sonra layihə çərçivəsində koordinator universitet olan Bakı Biznes Universiteti tərəfindən hazırlanmış tələbə sorğu blankları paylanıldı, tələbələr həmin sorğunu cavablandırdılar. Qeyd etmək lazımdır ki, sorğular anonimlik təşkil edirdi. Sorğuda 19 tələbə iştirak etdi.
Layihənin iş planına uyğun olaraq pilot ixtisasda təhsil alan pilot tələbələr üçün sorğuların davamlı keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

Главная страница | Новости | Опрос студентов, обучающихся по пилотной специальности в СГУ в рамках проекта ERASMUS + EQAC
Yerləşdirilmə tarixi : 19 Декабрь 2019 13:33
Опрос студентов, обучающихся по пилотной специальности в СГУ в рамках проекта ERASMUS + EQAC
18 декабря Сумгаитский государственный университет провел опрос среди студентов в рамках финансируемого Европейской комиссией проекта ERASMUS + EQAC (Создание и развитие центров обеспечения качества в университетах Азербайджана).
Примечательно, что в Сумгаитском государственном университете уже начался процесс адаптации образовательных программ, учебных планов к европейской образовательной среде и их подготовки на основе европейских стандартов. В связи с этим были выбраны пилотные специальности, создана экспериментальная студенческая группа, студенческая фокус-группа и проведено обучение пилотных студентов. Опрос проводился среди студентов-пилотов инженерного факультета, так как пилотной специальностью являлась компьютерная инженерия.
Руководитель Отдела международного сотрудничества д.ф.и. Самира Мамедова и руководитель Центра обеспечения качества Нихад Гусейнов выступили с докладом о финансируемом ЕС проекте ERASMUS + EQAC.
Помимо студентов фокус - группы, в опросе участвовали проректор по организации обучения и технологиям обучения Натиг Талыбов, зав. кафедрой информационной и компьютерной техники доцент Гадир Мансуров, старший преподаватель инженерного факультета Расим Расулов, руководитель Отделом международного сотрудничества Самира Мамедова. В проекте приняли участие руководитель Центра обеспечения качества Нихад Гусейнов и сотрудники Департамента международного сотрудничества. В конце мероприятия Бакинский Бизнес Университет, координатор проекта, раздал студенческие анкеты, и студенты ответили на её вопросы. Следует отметить, что опросы были анонимными. В них приняли участие 19 студентов.
В соответствии с рабочим планом проекта предусмотрены регулярные опросы студентов, обучающихся по пилотным специальностям.