SDU əməkdaşları Təhsil Nazirliyinin seminarında
Dekabrın 19-da Təhsil Nazirliyi tərəfindən “Midtown Hotel Baku” otelinin kiçik konfrans zalında “Avropa Ali Təhsil Məkanında daxili və xarici keyfiyyət təminatı proseslərinin uzlaşması”na dair 1-günlük seminar keçirildi. Tədbirin işçi dili ingilis dili olmaqla, sessiya formatında, iki hissədən ibarət, Avropa İttifaqı ekspertlərinin iştirakı ilə aparıldı.
Seminarda AR Təhsil Nazirliyinin Akkreditasiya və Nostrifikasiya İdarəsinin müdir əvəzi Lalə Abbasova, həmin şöbənin əməkdaşları: Tofiq Mustafayev və Elmira Manafova və Azərbaycan Ali Təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə Lalə Abbasova açıq elan etdi və sözü Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Strateji inkişaf üzrə prorektoru Ülkər Səttarovaya verdi.
Ülkər xanım çıxış edərək, öz təcrübələrini bölüşdü, İngiltərənin Lester Universiteti ilə bakalavr pilləsi üzrə proqramları işləyib, uyğunlaşdırma prosesi haqqında danışıqlar mərhələsindən icra mərhələsinə qədər məlumat verdi.
Sonra Litva Menecment və İqtisadiyyat Universitetinin Keyfiyyət üzrə direktoru Jolita Butkene və Vilnyus Texniki Universitetinin Akademik şöbənin direktoru Nora Skaburskene təqdimatlarla çıxış etdilər.
Təqdimat 4 hissəyə bölünmüşdür: Cari vəziyyət, Planlar, İmkanlar, Maneələr. Təqdimatlarda universitetlərdə tədris proqramlarında aparılan yeniliklər, tədris proqramlarının Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması, kefiyyətli təlim-tədris prosesinin təşkil edilməsi və bu işdə Karyera Mərkəzinin və Keyfiyyət Təminatı şöbələrinin fəaliyyəti, tələbə-müəllim heyətinə dəsdək, motivasiya tədbirlərini əks etdirirməkdən ibarət idi.
Tədbirin ikinci hissəsi iştirakçıların iki qrupa bölünərək verilmiş tapşırıqların yerinə yetirməklə davam etdirildi. Hər iki komanda öz fikirlərini müzakirə etdi, vatman kağızı üzərində yazaraq lövhədə təqdimat etdilər.
SDU-dan tədbirdə Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov, Beynəlxalq Əməkdaşlıq Şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova, Xarici dillər kafedrasının müəllimi Aynurə Xanlarova, Riyaziyyat fakültəsinin müəllimi Günay İsmayılova iştirak etmişdilər.

Home | News | SSU LECTURERS AT THE SEMINAR OF MINISTRY OF EDUCATION
On December 19, there was held a seminar on “Agreement of internal and external quality assurance processes in European Higher Education Area” in conference hall of Midtown Hotel Baku by Ministry of Education. The seminar was conducted with the participation of EU experts in English in the format of the session, consisted of two parts.
The seminar was attended by the acting head of the Department of Accreditation and Nostrification of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan Lala Abbasova, employees of the Department Tofig Mustafayev and Elmira Manafova, as well as representatives of universities in Azerbaijan.
The seminar was opened by Lala Abbasova and gave the floor to Ulker Sattarova, vice-rector for Strategic Development of the Azerbaijan University of Architecture and Construction.
Vice-rector Ulker Sattarova shared her experience and spoke about a joint undergraduate program with the University of Leicester of England.
Then, the Director for Quality of the Lithuanian University of Management and Economics, Jolita Bitken, and the Director of the Academic Department of Vilnius Technical University Nora Skaburskene made presentations.
The presentation consisted of 4 parts: current situation, plans, opportunities and obstacles. At the presentation, innovations in the curriculum, bringing curricula in line with European standards, the organization of a quality process of training and teaching, activities in this issue of the Career Center and the Quality Assurance Department, support of the teaching staff, motivation events were presented.
In the second part of the seminar, the participants were divided into 2 groups for completing assignments. Each team discussed their opinions, and then a presentation was made.
At the seminar SSU was represented by the head of the Scientific Section associate professor Samir Orujov, head of the Department of International Cooperation, PhD in history Samira Mammadova, lecturer of the Department of Foreign Languages Aynura Khanlarova, lecturer of the Faculty of Mathematics Gunay Ismayilova.