SDU əməkdaşları Təhsil Nazirliyinin seminarında
Dekabrın 19-da Təhsil Nazirliyi tərəfindən “Midtown Hotel Baku” otelinin kiçik konfrans zalında “Avropa Ali Təhsil Məkanında daxili və xarici keyfiyyət təminatı proseslərinin uzlaşması”na dair 1-günlük seminar keçirildi. Tədbirin işçi dili ingilis dili olmaqla, sessiya formatında, iki hissədən ibarət, Avropa İttifaqı ekspertlərinin iştirakı ilə aparıldı.
Seminarda AR Təhsil Nazirliyinin Akkreditasiya və Nostrifikasiya İdarəsinin müdir əvəzi Lalə Abbasova, həmin şöbənin əməkdaşları: Tofiq Mustafayev və Elmira Manafova və Azərbaycan Ali Təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə Lalə Abbasova açıq elan etdi və sözü Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Strateji inkişaf üzrə prorektoru Ülkər Səttarovaya verdi.
Ülkər xanım çıxış edərək, öz təcrübələrini bölüşdü, İngiltərənin Lester Universiteti ilə bakalavr pilləsi üzrə proqramları işləyib, uyğunlaşdırma prosesi haqqında danışıqlar mərhələsindən icra mərhələsinə qədər məlumat verdi.
Sonra Litva Menecment və İqtisadiyyat Universitetinin Keyfiyyət üzrə direktoru Jolita Butkene və Vilnyus Texniki Universitetinin Akademik şöbənin direktoru Nora Skaburskene təqdimatlarla çıxış etdilər.
Təqdimat 4 hissəyə bölünmüşdür: Cari vəziyyət, Planlar, İmkanlar, Maneələr. Təqdimatlarda universitetlərdə tədris proqramlarında aparılan yeniliklər, tədris proqramlarının Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması, kefiyyətli təlim-tədris prosesinin təşkil edilməsi və bu işdə Karyera Mərkəzinin və Keyfiyyət Təminatı şöbələrinin fəaliyyəti, tələbə-müəllim heyətinə dəsdək, motivasiya tədbirlərini əks etdirirməkdən ibarət idi.
Tədbirin ikinci hissəsi iştirakçıların iki qrupa bölünərək verilmiş tapşırıqların yerinə yetirməklə davam etdirildi. Hər iki komanda öz fikirlərini müzakirə etdi, vatman kağızı üzərində yazaraq lövhədə təqdimat etdilər.
SDU-dan tədbirdə Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov, Beynəlxalq Əməkdaşlıq Şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova, Xarici dillər kafedrasının müəllimi Aynurə Xanlarova, Riyaziyyat fakültəsinin müəllimi Günay İsmayılova iştirak etmişdilər.

Главная страница | Новости | Сотрудники СГУ на семинаре Министерства образования
19 декабря в малом конференц-зале отеля «Midtown Hotel Baku» был проведен однодневный семинар «О согласовании внутренних и внешних процессов обеспечения качества на Европейском пространстве высшего образования». Семинар проводился с участием экспертов Евросоюза на английском языке в формате сессии, состоял из двух частей.
В семинаре участвовали зав. Управлением аккредитации и нострификации Министерства образования АР Лала Аббасова, сотрудники отдела Тофиг Мустафаев и Эльмира Манафова, а также представители вузов Азербайджана. Семинар открыла Лала Аббасова и предоставила слово проректору по стратегическому развитию Азербайджанского архитектурно-строительного университета Улькер Саттаровой.
Проректор Улькер Саттарова поделилась своим опытом. Она рассказала о совместной программе по бакалавриату с Лестерским Университетом Англии.
Затем с презентациями выступили директор по качеству Литовского университета менеджмента и экономики Джолита Биткене и директор Академического отдела Вильнюсского технического университета Нора Скабурскене.
Презентация состояла из 4-х частей: текущее положение, планы, возможности и препятствия. На презентации были представлены нововведения в учебную программу, приведение учебных программ в соответствие с европейскими стандартами, организация качественного процесса обучения и преподавания, деятельность в этом вопросе Центра карьеры и Отдела обеспечения качества, поддержка студенческо-преподавательского состава, мероприятия по мотивации.
Во второй части семинара участники были разделены на 2 группы для выполнения заданий. Каждая команда обсудила свои ответы, а затем была сделана презентация.
На семинаре СГУ представляли руководитель Научного отдела доц. Самир Оруджев, руководитель Отдела международного сотрудничества д.ф.и. Самира Мамедова, преподаватель кафедры иностранных языков Айнура Ханларова, преподаватель кафедры Математики Гюнай Исмаилова.