Şəxsiyyətin deviant davranışlarının xüsusiyyətləri adlı təlim keçirildi
Təhsil Nazirliyinin təsdiq etdiyi tədbirlər planına uyğun olaraq təhsil müəssələrində gənclər arasında antisosial davranışın qarşısının alınması üzrə profilaktik və maarifləndirmə tədbirlərin görülməsi məqsədilə dekabrın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində “Şəxsiyyətin deviant davranışlarının xüsusiyyətləri” adlı təlim keçirildi.
Pedaqogika və psixologiya kafedrası tərəfindən təşkil olunan təlimdə Filologiya fakültəsinin tələbə təşkilatları, Psixologiya və Təhsildə sosial-psixoloji xidmət ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələr fəal iştirak etdilər.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova, kafedranın dosenti Ayna Hacıyeva şəxsiyyətin sosial və asosial davranışlarının xüsusiyyətləri ilə bağlı fikirlərini söylədilər. Qeyd etdilər ki, təlimin məqsədi tələbələrin gələcəkdə asosial davranışlı insanlar ilə işləmək üçün strategiya və taktikanı bilməsi, Psixoloji və pedaqoji təsirin əlçatan və effektiv forma və metodlarının sistemləşdirilməsidir.
Təlimdə tələbələrin iştirakı ilə çəkilmiş sosial xarakterli videolar nümayiş etdirildi və müzakirələr aparıldı. Təlimin mövzusu tələbələr tərəfindən maraqla qarşılandı və onlar sosial və asosial davranışlara aid nəzəri və praktik olaraq məlumatlar aldılar.

TRAINING ENTITLED “FEATURES OF DEVIANT PERSONALITY BEHAVIOR” WAS HELD
On December 25, training was held at the Faculty of Philology of Sumgayit State University entitled "Features of deviant personality behavior." It was held in accordance with the plan of events approved by the Ministry of Education to prevent antisocial behavior among young people in universities.
The training was organized by the Department of Pedagogy and Psychology. It was attended by representatives of student organizations and students studying in the specialty "Psychology" and "Socio-psychological service in education."
Dean of the faculty assoc. prof. Sevinj Hamzayeva, Department head of Pedagogy and Psychology assoc. prof. Aytekin Mammadova and docent of the Department Ayna Hajiyeva expressed their views on the social and antisocial behavior of the individual. They noted that the aim of the seminar is to familiarize future specialists with the strategy and tactics of preventing antisocial personality behavior, systematize effective forms and methods of pedagogical influence on them.
At the training, videos of a social nature, filmed with the participation of students, were demonstrated, and then a discussion took place.