Şəxsiyyətin deviant davranışlarının xüsusiyyətləri adlı təlim keçirildi
Təhsil Nazirliyinin təsdiq etdiyi tədbirlər planına uyğun olaraq təhsil müəssələrində gənclər arasında antisosial davranışın qarşısının alınması üzrə profilaktik və maarifləndirmə tədbirlərin görülməsi məqsədilə dekabrın 25-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində “Şəxsiyyətin deviant davranışlarının xüsusiyyətləri” adlı təlim keçirildi.
Pedaqogika və psixologiya kafedrası tərəfindən təşkil olunan təlimdə Filologiya fakültəsinin tələbə təşkilatları, Psixologiya və Təhsildə sosial-psixoloji xidmət ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələr fəal iştirak etdilər.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova, kafedranın dosenti Ayna Hacıyeva şəxsiyyətin sosial və asosial davranışlarının xüsusiyyətləri ilə bağlı fikirlərini söylədilər. Qeyd etdilər ki, təlimin məqsədi tələbələrin gələcəkdə asosial davranışlı insanlar ilə işləmək üçün strategiya və taktikanı bilməsi, Psixoloji və pedaqoji təsirin əlçatan və effektiv forma və metodlarının sistemləşdirilməsidir.
Təlimdə tələbələrin iştirakı ilə çəkilmiş sosial xarakterli videolar nümayiş etdirildi və müzakirələr aparıldı. Təlimin mövzusu tələbələr tərəfindən maraqla qarşılandı və onlar sosial və asosial davranışlara aid nəzəri və praktik olaraq məlumatlar aldılar.

Главная страница | Новости | Проведен семинар «Девиантное поведение личности»
25 декабря на факультете Филологии Сумгаитского государственного университета был проведен семинар на тему «Особенности девиантного поведения личности». Он состоялся согласно плану мероприятий, утверждённому Министерством образования, по предотвращению и профилактике антисоциального поведения среди молодежи в вузах.
Семинар был организован кафедрой педагогики и психологии. В нем участвовали представители студенческих организаций и студенты, обучающиеся по специальности «Психология» и «Социально-психологическая служба в образовании».
Декан факультета доц. Севиндж Гамзаева, зав. кафедрой психологии доц. Айтекин Мамедова и доц. Айна Гаджиева высказали свои суждения о социальном и антисоциальном поведении личности. Они отметили, что целью семинара является ознакомление будущих специалистов со стратегией и тактикой профилактики антисоциального поведения личности, систематизация эффективных форм и методов педагогического воздействия на них.
На семинаре был продемонстрирован видеоролик социального характера, снятый с участием студентов, а затем состоялось его обсуждение.