Bizim tələbələrin uğuru
Rusiya Federasiyasının Elm və Təhsil Nazirliyi və Sankt-Peterburq Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə 2019-cu ilin dekabr ayında rus dili (xarici dil kimi) üzrə beynəlxalq online olimpiada keçirildi.
Olimpiadanın əsas məqsədi rus dilinə və rus mədəniyyətinə marağın artırılması və möhkəmləndirilməsi, onların xarici ölkələrdə populyarlaşması, rus dilinin beynəlxalq ünsiyyət dili kimi əhəmiyyətinin artırılmasından ibarətdir.
Olimpiada 2 mərhələdə keçirildi. Birinci mərhələ 3–18 dekabr, ikincisi isə 20–23 dekabr tarixlərində baş tutdu. Nəticələr 25 dekabrda açıqlandı.
Olimpiadada Sumqayıt Dövlət Universitetinin müxtəlif fakültələrindən Linqvistik Mərkəzdə rus dili öyrənən 9 tələbə iştirak etdi: 405-ci qrup tələbəsi Əlizadə Arif, 486-cı qrup tələbələri: Bayramova Növrəstə və Quliyeva Təhminə 925-ci qrup tələbəsi Vəliyev Tuqay, 903-cü qrup tələbələri: Muradxanova Lalə və Eyvazova Diana, 324-cü qrup tələbəsi Cahangirova Aynur, 320-ci qrup tələbəsi Muradov Murad, 629-cu qrup tələbəsi Niftaliyev Ramiz.
Onlar olimpiadanın birinci mərhələsini uğurla keçdilər. İkinci mərhələnin və ümumilikdə olimpiadanın qalibləri Bayramova Növrəstə və Niftaliyev Ramiz oldu. Onlara diplom və hədiyyələr veriləcək. Digər iştirakçılara isə olimpiadanın təşkilatçıları tərəfindən müsbət rəy və iştiraka görə təşəkkürnamə verildi. Hesab edirik ki, onlar da növbəti dəfə bu nüfuzlu olimpiadanın mükafatçısı olacaqlar.

Главная страница | Новости | Успех наших студентов
Министерство просвещения по науке и образованию Российской Федерации совместно с Санкт Петербургским государственным университетом в декабре 2019 года провело Международную онлайн-олимпиаду по русскому языку как иностранному, среди школьников, студентов и молодых ученых.
Основная цель Олимпиады – это повышение и укрепление интереса к русскому языку как иностранному, русской культуре, их популяризация за рубежом, повышение значимости русского языка как языка международного общения.
Олимпиада проходила в 2 этапа: первый тур с 03 декабря по 18 декабря, второй с 20 декабря по 23 декабря. Результаты были объявлены 25 декабря.
В олимпиаде приняли участие 9 студентов из различных факультетов СГУ, изучающие русский язык в Лингвистическом центре университета: Ализаде Ариф 405 гр., Байрамова Новраста и Гулиева Тахмина 486 гр., Велиев Тугай 925 гр., Мурадханова Лала и Эйвазова Диана 903 гр., Джахангирова Айнур 324 гр., Мурадов Мурад 320 гр., и Нифталиев Рамиз 629 гр.
Все они успешно прошли 1-й тур Олимпиады. А победителями второго тура и олимпиады в целом стали Байрамова Новраста 486 гр. и Нифталиев Рамиз 629 гр. Им будут вручены дипломы и подарки.
Остальные участники получили хороший отзыв от организаторов Олимпиады и благодарность за участие. Считаем, что в следующий раз им удастся стать призерами этой престижной Олимпиады.