SDU-da ənənəvi "Açıq qapı" günü keçirildi
Yanvarın 10-da Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektorluğu yanında İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının üzvləri, valideynlər və KİV nümayəndələrinin iştirakı ilə 2019–2020-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasına dair ənənəvi “Açıq qapı” günü keçirildi.
Nümayəndə heyətini universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov qarşıladı. Prorektor payız imtahan sessiyasının təşkili və gedişatı, imtahan prosesində obyektivliyin, şəffaflığın təmin olunması ilə bağlı aparılan məqsədyönlü tədbirlər və imtahanın qaydaları haqqında geniş məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Təhsil naziri Ceyhun Bayramovun “İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə” imzaladığı 6 dekabr 2019-cu il tarixli əmrdə ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrində 2019-2020-ci tədris ilinin payız semestrinin imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahlarının yaradılması, bu qərargahlara daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılıb lazımi tədbir görülməsi, eyni zamanda imtahanlarda şəffaflığın təmin edilməsi üçün ictimaiyyətin və tələbələrin valideynlərinin iştirakına şərait yaradılması öz əksini tapıb. Sumqayıt Dövlət Universitetində bu əmrin icrası ilə bağlı rektor professor Elxan Hüseynov tərəfindən müvafiq əmr imzalanıb.Həmin əmrin icrası ilə bağlı bütün lazımi işlər yüksək səviyyədə başa çatdırılıb. İmtahanlar bir qayda olaraq yazılı şəkildə aparılır. İmtahan başa çatdıqdan sonra cavab blankları imtahan yoxlama qərargahında kodlaşdırılaraq, müəllimlər tərəfindən yoxlanılır və nəticələr elan olunur. Sessiyanın gedişi zamanı imtahanların nəticəsindən yarana biləcək narazılıqların araşdırılması və aradan qaldırılması məqsədilə İmtahan qərargahı və onun nəzdində universitet üzrə «Qaynar xətt» yaradılıb və universitetin tədris binalarında müraciət və təkliflər qutuları asılıb. Eyni zamanda imtahanların gedişinə nəzarətçilər və zallarda quraşdırılmış kameralar vasitəsilə nəzarət olunur. İmtahanların bu üsulla aparılması tam obyektivliyin təmin olunmasına xidmət edir.
Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, sessiya dövründə Universitetin İctimai Nəzarət və Məsləhət Şurasının, valideynlərin və ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə mütəmadi olaraq “Açıq qapı” günləri təşkil edilir. İmtahanlara şəxsən universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov özü nəzarət edir. Rektor sessiya müddətində hər gün tələbə və valideynləri qəbul edir, onları dinləyir, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlanır və tapşırıqlarını verir. Onu qeyd edim ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecində də imtahanlar eyni qaydada həyata keçirilir.
Sonra universitetin rəhbərliyi, valideynlər və KİV nümayəndələri ayrı-ayrı auditoriyalarda imtahan prosesini müşahidə etdilər, tələbələrin imtahanların gedişinə münasibəti ilə maraqlandılar.
KİV nümayəndələri imtahanların vəziyyətini öyrənmək üçün tələbələrə suallar ünvanladılar. Tələbələr də öz növbələrində yaradılan şəraitdən və imtahanların gedişindən razı qaldıqlarını bildirdilər. Qeyd etdilər ki, sualların hamısı semestr boyu keçdikləri mövzuları əhatə edir.

Главная страница | Новости | В СГУ проведен «День открытых дверей»
10 января в Сумгаитском государственном университете состоялся очередной традиционный День открытых дверей с участием членов общественного контроля и Консультационного совета при ректорате, родителей и представителей СМИ. Он был связан с ходом осенней экзаменационной сессии 2019-2020 учебного года.
Участников Дня открытых дверей встретил проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов. Он рассказал об организации и ходе осенней экзаменационной сессии, обеспечении прозрачности и объективности на экзаменах. Было отмечено, что в соответствии с приказом министра образования Джейхуна Байрамова «Об организации и проведении экзаменационной сессии» от 6 декабря 2019-го года в вузах и средних специальных образовательных учреждениях страны организованы экзамены осенней сессии 2019-2020 учебного года. Экзамены проводятся на основе нормативных документов, с обеспечением объективности и прозрачности. Также для гибкого и ускоренного рассмотрения и решения всех поступающих жалоб и предложений созданы экзаменационный штаб и условия для присутствия родителей на экзаменах с целью обеспечения прозрачности и объективности. Проректор отметил, что в связи с исполнением этого приказа, ректором профессором Эльханом Гусейновым подписан соответствующий приказ по университету. Согласно этому приказу экзамены, как правило, проводятся в письменной форме, работы студентов кодируются, а после проверки и оценивания преподавателями их результаты объявляются студентам. Для рассмотрения и устранения недостатков, имеющих место в процессе проведения экзаменов, при университете создан экзаменационной штаб и «горячая линия» при ней. Во всех учебных корпусах установлены урны для жалоб и предложений. Одновременно за ходом проведения экзаменов наблюдают координаторы и камеры, установленные в залах для экзаменов.
Проведение экзаменов подобным образом способствует полной объективности и прозрачности их хода.
Проректор также подчеркнул, что во время сессии периодически проводятся Дни открытых дверей с участием членов Общественного контроля и Консультационного совета, родителей и представителей СМИ. Экзамены находятся на личном контроле ректора профессора Эльхана Гусейнова. За период сессии ректор каждый день принимает студентов и родителей, выслушивает их, дает свои рекомендации, интересуется отношением студентов к ходу экзаменов.
Проректор сказал, что в таком же порядке проводятся экзамены и в Сумгаитском государственном техническом колледже при СГУ.
Затем руководство университета, родители и представители СМИ побывали в различных аудиториях и наблюдали за ходом проведения экзаменов, интересовались отношением студентов к ходу проведения экзаменов.
Представители СМИ адресовали студентам вопросы с целью выяснения их мнения о проведение экзаменов.
Студенты, в свою очередь отметили, что довольны созданными условиями и ходом экзаменов. Они сказали, что все вопросы экзаменов охватывают темы, изученные ими в течение семестра.