Əsas səhifə | Xəbərlər | Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisasının pilot akkreditasiyası keçirildi
Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisasının pilot akkreditasiyası keçirildi
Yanvarın 16-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Təhsil Nazirliyi ilə Avropa Komissiyasının birgə “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” adlı TVİNNİNQ layihəsi çərçivəsində Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisasının pilot akkreditasiyası keçirildi.
Görüşdə yerli və xarici ekspertlər: Fransa Milli Təhsil, Ali Təhsil və Tədqiqat Nazirliyinin Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin mütəxəssisi Michelle Houpe, Strasburq Universitetinin təqaüddə olan professoru Eckhart Hoetzel, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Xarici dillər kafedrasının dosenti Sevinc Ələkbərzadə, ADA Universitetinin keyfiyyətin təminatı üzrə eksperti Sevinc Cəfərova, Xarici dil təmayüllü Gimnaziyanın ingilis dili müəllimi Şəhla Rəhmanova , ADA Universitetinin magistrantı Nərmin Xəlilova və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Akkreditasiya və Nostrifikasiya İdarəsinin mütəxəssisi Könül Fətiyeva, və TVİNNİNQ layihəsinin Azərbaycanda koordinatoru Lisa Budanova iştirak etdilər.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov xarici və yerli ekspertləri salamladı, universitetin fəaliyyəti, struktur və tədris proqramları, o cümlədən TVİNNİNQ layihəsi çərçivəsində görülən işlərdən bəhs etdi.
Sonra pilot ixtisas kimi seçilmiş Filologiya fakültəsinin Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisasının təhsil proqramının özünüqiymətləndirmə hesabatının müzakirəsi aparıldı.
Ekspertlər universitetin rəhbərliyi, özünütəhlil qrupunun üzvləri, professor-müəllim heyəti, tələbələr, məzunlar, işəgötürənlərlə müsahibələr apardı. Filologiya fakültəsinin mühazirə otaqları, auditoriyaları və Xarici dil müəllimlərinin hazırlanmasında xüsusi yeri olan linqafon otaqları ilə tanış oldular, fakültənin elmi kitabxanasındakı təhsil resurslarına baxış keçirdilər.
Müsahibələrdə ekspertlər Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili) ixtisası üzrə aparılan özünütəhlil hesabatının analizi, özünütəhlil qrupunun iş prosesində rastlaşdığı problemlər, qazanılan təcrübə ilə maraqlandılar. Onlar bildirdilər ki, ixtisasın özünütəhlili yüksək səviyyədə aparılmış, zəif və güclü cəhətləri araşdırılmış və problemlərin həlli istiqamətində təkliflər irəli sürülmüşdür. Özünütəhlil qrupunun üzvləri 2014-2015-ci tədris ilindən Xarici dil müəlllimliyi ixtisası üzrə tələbə qəbuluna başlayan Sumqayıt Dövlət Universitetinin qarşıya qoyulmuş hədəfləri və təlim nəticələrini əsasən əldə etdiyini və son 5 ildə aparılan məqsədyönlü işlərin, o cümlədən maddi texniki bazanın gücləndirildiyini qeyd etdilər.
Ekspertlər universitetin strateji istiqamətləri üzrə uğurla idarə edilməsini, tədris proqramları, elmi-tədqiqat fəaliyyəti, insan resursları, tələbələrlə iş, təlim resursları və tələbələrə dəstək istiqamətləri üzrə göstəriciləri yüksək qiymətləndirdilər, tələbələrin hazırcavab, bacarıqlı və motivasiyalı olduqlarını qeyd etdilər.
Məzunlar və işəgötürənlərlə görüş də maraqlı keçdi və komissiya üzvlərində xoş təəssürat yaratdı. Onların potensialından daha çox istifadə olunması tövsiyə olundu. Məzunlarımız və qonaqlarımız şəhərimizdə olan yeganə universitetlə fəxr etdiklərini, burada aparılan köklü dəyişiklikləri dəstəklədiklərini bildirdilər.
Qeyd edək ki, ekspertlər yaxın vaxtlarda ətraflı hesabatı hazırlayaraq, Təhsil Nazirliyinə və universitetə təqdim edəcəklər.

Главная страница | Новости | Проведена пилотная аккредитация специальности Учитель иностранных языков (английский язык)
Yerləşdirilmə tarixi : 18 Январь 2020 12:43
Проведена пилотная аккредитация специальности Учитель иностранных языков (английский язык)
16 января в Сумгаитском государственном университете в рамках проекта TVİNNİNQ «Поддержка высшего образования в Азербайджане», осуществляемого в СГУ Министерством образования АР и Еврокомиссией, была проведена пилотная аккредитация по специальности Учитель иностранных языков (английский язык).
Во встрече участвовали местные и иностранные эксперты: специалист по Национальному образованию Агентства по обеспечению качества Министерства высшего образования и исследования Франции Мишель Хоуп, профессор Страсбургского университета, находящийся на пенсии, Экарт Хотзель, доцент кафедры иностранных языков Азербайджанского государственного экономического университета Севиндж Алекперзаде, эксперт по обеспечению качества Университета АДА Севиндж Джафарова, учитель английского языка гимназии с языковым уклоном Шахла Рахманова, магистрант Университета АДА Нармин Халилова, специалист Управления аккредитации и нострификации Министерства образования АР Кёнуль Фатиева и координатор проекта TVİNNİNQ в Азербайджане Лиза Буданова.
Проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения доцент Натиг Талыбов приветствовал гостей и рассказал им о деятельности университета, его структурах и учебных программах, а также о работах, проделанных в рамках проекта TVİNNİNQ.
Затем было проведено обсуждение отчета по самоанализу учебной программы по специальности Учитель иностранных языков (английский язык), выбранной как пилотная специальность.
Эксперты провели интервью с руководством университета, членами группы самоанализа, профессорско-преподавательского состава, студентами, выпускниками и работодателями. Они также ознакомились с лекционными залами, аудиториями, лингафонными кабинетами факультета Филологии, ресурсами его научной библиотеки.
В интервью эксперты интересовались подробностями самоанализа по названной специальности, проблемами, с которыми встречались члены группы, достигнутыми ими успехами.
Они отметили, что самоанализ по специальности проведён на высоком уровне, в нем исследованы слабые и сильные стороны и даны советы и рекомендации по решению проблем.
Члены группы самоанализа отметили, что в СГУ прием по специальности начат с 2014-2015 учебного года, результаты обучения показывают, что цели и задачи достигаются и материально–техническая база укрепляется.
Эксперты высоко оценили учебные программы, научно-исследовательскую деятельность, человеческие ресурсы, работу со студентами и ресурсы обучения в университете. Они отметили способности студентов, их находчивость и целенаправленность.
Интересно прошла встреча с выпускниками и работодателями. Эксперты остались довольными их работой. Им было рекомендовано шире использовать свой творческий потенциал. Выпускники и гости отметили,
что гордятся успехами университета и поддерживают коренные изменения, произошедшее в его жизни.
Следует отметить, что в ближайшие дни эксперты подготовят подробный отчет о проделанной работе и представят его в Министерство образования и СГУ.