Sumqayıt Dövlət Universiteti nəzdində yaradılmış FD 2.25 Dissertasiya Şurası fəaliyyətə başladı
Ölkəmizdə elm sahəsində aparılan uğurlu islahatlar, qəbul edilən fərman və sərəncamlar müsbət nəticələrə gətirib çıxararaq, mühüm nailiyyətlər əldə olunur. Bu gün elm və təhsil sahəsində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi, dünya elminin tələblərinə cavab verən tədqiqatların aparılması, elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılması, eləcə də yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindəndir. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyasət Heyətinin 27.12.2019-cu il tarixli qərarına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində qeydiyyat nömrəsi FD 2.25 olan Dissertasiya Şurası yaradıldı. Dissertasiya Şurası 3337.01 – “İnformasiya-ölçmə və idarəetmə sistemləri”, 3338.01 – “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisasları üzrə texnika elmləri sahəsində fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili üçün nəzərdə tutulub. Ali Attestasiya Komissiyasının 28 dekabr 2019-cu il tarixli F-156 saylı əmri ilə Dissertasiya Şurasının tərkibi 12 nəfərdən ibarət təsdiq edildi. Texnika elmləri doktoru, professor Aqil Həmid oğlu Hüseynov Dissertasiya Şurasının sədri, texnika elmləri doktoru, professor Əli Həsən oğlu Nağıyev sədr müavini, texnika elmləri namizədi, dosent Turqay Klim oğlu Hüseynov Dissertasiya Şurasının elmi katibi təyin edildi.
FD 2.25 Dissertasiya Şurası artıq fəaliyyətə başladı. 31 yanvar 2020-ci il tarixində Dissertasiya Şurasının ilk iclası keçirildi. İclasda şuranın sədri professor Aqil Hüseynov şura üzvlərini elmi dərəcələr verilməsi qaydası haqqında əsasnamədə edilmiş dəyişikliklərlə tanış etdi, Dissertasiya Şurasına müdafiə üçün dissertasiya işlərinin qəbulu qaydaları, eyni zamanda Dissertasiya Şurasına təqdim ediləcək sənədlərin siyahısı haqqında məlumat verdi. Həmçinin şura üzvlərinin həm elmi dərəcələr verilməsi qaydası haqqında əsasnamə, həm də Dissertasiya Şuraları nəzdində elmi seminarın fəaliyyətinin təşkili haqqında sənədlərlə tanış olmasını, həmin sənədlərdəki incəlikləri öyrənmələrini tövsiyə etdi.

Home | News | THE FD 2.25 DISSERTATION COUNCIL UNDER SUMGAYIT STATE UNIVERSITY STARTED TO FUNCTION
Successful reforms in the field of science, adopted decrees and orders in our country lead to positive and significant results. Today, the main directions of the state policy are the use of information and communication technologies in the field of science and education, conducting research that meets the requirements of world science, preserving scientific and technical potential, as well as training highly qualified personnel. According to the decision of the Presidium of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan dated 27.12.2019, the Dissertation Council with registration number FD 2.25 was established at Sumgayit State University. Dissertation Council is intended for the defense of doctoral dissertations in the field of technical sciences in the specialties 3337.01 - "Information-measuring and management systems", 3338.01 - "Systematic analysis, management and information processing". The order of the Higher Attestation Commission № F-156 dated December 28, 2019 approved the composition of the Dissertation Board consisting of 12 members. Doctor of technical sciences, Professor Agil Hamid oglu Huseynov was appointed the chairman of the Dissertation Council, Doctor of technical sciences, Professor Ali Hasan oglu Naghiyev-deputy chairman, Candidate of technical sciences, associate professor Turgay Klim oglu Huseynov-scientific secretary of the Dissertation Council.
FD 2.25 Dissertation Council has already begun to function. On January 31, 2020, the first meeting of the Dissertation Council was held. At the meeting, chairman of the Council Professor Agil Huseynov familiarized members of the Board with the amendments to the Regulations on the procedure for awarding academic degrees, informed the Dissertation Council about the rules for accepting dissertations for defense, as well as the list of documents to be submitted to the Dissertation Council. He also recommended that members of the board familiarize themselves with the regulations on awarding academic degrees, as well as the documents on the organization of the scientific seminar under the Dissertation Councils.
Organizational issues related to the activities of the Dissertation Council were discussed in detail at the meeting.