Sumqayıt Dövlət Universiteti nəzdində yaradılmış FD 2.25 Dissertasiya Şurası fəaliyyətə başladı
Ölkəmizdə elm sahəsində aparılan uğurlu islahatlar, qəbul edilən fərman və sərəncamlar müsbət nəticələrə gətirib çıxararaq, mühüm nailiyyətlər əldə olunur. Bu gün elm və təhsil sahəsində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi, dünya elminin tələblərinə cavab verən tədqiqatların aparılması, elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılması, eləcə də yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindəndir. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Rəyasət Heyətinin 27.12.2019-cu il tarixli qərarına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində qeydiyyat nömrəsi FD 2.25 olan Dissertasiya Şurası yaradıldı. Dissertasiya Şurası 3337.01 – “İnformasiya-ölçmə və idarəetmə sistemləri”, 3338.01 – “Sistemli analiz, idarəetmə və informasiyanın işlənməsi” ixtisasları üzrə texnika elmləri sahəsində fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili üçün nəzərdə tutulub. Ali Attestasiya Komissiyasının 28 dekabr 2019-cu il tarixli F-156 saylı əmri ilə Dissertasiya Şurasının tərkibi 12 nəfərdən ibarət təsdiq edildi. Texnika elmləri doktoru, professor Aqil Həmid oğlu Hüseynov Dissertasiya Şurasının sədri, texnika elmləri doktoru, professor Əli Həsən oğlu Nağıyev sədr müavini, texnika elmləri namizədi, dosent Turqay Klim oğlu Hüseynov Dissertasiya Şurasının elmi katibi təyin edildi.
FD 2.25 Dissertasiya Şurası artıq fəaliyyətə başladı. 31 yanvar 2020-ci il tarixində Dissertasiya Şurasının ilk iclası keçirildi. İclasda şuranın sədri professor Aqil Hüseynov şura üzvlərini elmi dərəcələr verilməsi qaydası haqqında əsasnamədə edilmiş dəyişikliklərlə tanış etdi, Dissertasiya Şurasına müdafiə üçün dissertasiya işlərinin qəbulu qaydaları, eyni zamanda Dissertasiya Şurasına təqdim ediləcək sənədlərin siyahısı haqqında məlumat verdi. Həmçinin şura üzvlərinin həm elmi dərəcələr verilməsi qaydası haqqında əsasnamə, həm də Dissertasiya Şuraları nəzdində elmi seminarın fəaliyyətinin təşkili haqqında sənədlərlə tanış olmasını, həmin sənədlərdəki incəlikləri öyrənmələrini tövsiyə etdi.

Главная страница | Новости | Начал свою деятельность Диссертационный совет FD 2.25 при Сумгаитском государственном университете
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Февраль 2020 14:45
Начал свою деятельность Диссертационный совет FD 2.25 при Сумгаитском государственном университете
Успешные реформы в области образования и науки, принятые указы и распоряжения дают положительные результаты. Сегодня приоритетными направлениями деятельности политики государства являются создание условий для проведения исследований, отвечающих требованиям мировой науки, защита научно-технического потенциала, применение информационно-коммуникационных технологий в области науки и образования, а также подготовка высококвалифицированных кадров.
Согласно распоряжению Президиума Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте АР от 27.12.2019-го года при Сумгаитском государственном университете был создан Диссертационный Совет FD 2.25. Он будет заниматься организацией и проведением защиты научных диссертаций на соискание ученой степени докторов философии по специальностям 3337.01 –Информационно-измерительные системы и системы управления, 3338.10-Системный анализ, управление и обработка информации.
Приказом ВАК № F-156 от 28 декабря 2019 года состав Диссертационного совета будет укомплектован 12 членами. Председателем Диссертационного совета назначен д.т.н. профессор Агиль Гамид оглу Гусейнов, зам. председателя –д.т.н. Али Гасан оглу Нагиев, ученым секретарем – к.т.н. Тургай Клим оглу Гусейнов.
Диссертационный совет FD 2.25 уже приступил к своим обязанностям. 31 января 2020-го года состоялось его первое заседание. Председатель ДС ознакомил его членов с изменениями, которые были внесены в положение о присвоение ученых званий, а также информировал о правилах приема диссертаций на защиту, и перечнем документов, предъявляемых в Диссертационный совет. Председатель ДС порекомендовал членам совета ознакомиться с положением о правилах присуждения ученых званий и организации научного семинара при ДС.