Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Gənc alimlərinin hesabat-seçkisi keçirildi
İclası giriş sözü ilə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, iştirakçıları salamladı, gənc alim və mütəxəssislərə dövlət səviyyəsində göstərilən diqqət və qayğıdan söhbət açdı. Elm və təhsilin inkişafı üçün ümummilli lider Heydər Əliyev və onun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin bir çox fərman və sərəncamlar imzaladığını qeyd edərək, bu gün ölkə iqtisadiyyatının tələblərini ödəmək məqsədilə yüksəkixtisaslı mütəxəssis və alimlərin hazırlandığını vurğuladı,universitetdə aparılan gənclər siyasətindən, onların sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən əməli tədbirlərdən danışdı. Bildirdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin təhsilin inkişafına göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğı Sumqayıt Dövlət Universitetindən də yan keçməmişdir. Prorektor universitetdə gənc alimlər üçün yaradılmış Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin 27.12.2019-cu il tarixli (protokol 14-R) qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti nəzdində 6 ixtisas üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyalarının müdafiəsinin təşkili üçün Dissertasiya Şuraları, həmçinin Gənc alimlər Şurasının yaradıldığını diqqətə çatdırdı.
Prorektor universitetdə gənclərin daha geniş miqyasda elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində mühüm adımlar atıldığını, dövlət proqramları çərçivəsində yerinə yetirilən lahiyələrdə fəal iştirak etmələri üçün tədbirlər görüldüyünü vurğuladı. Qeyd etdi ki, bu gün dövlətin təhsilə göstərdiyi diqqətin nəticəsidir ki, ali məktəb və elmi institutlarda yüksəksəviyyəli gənc araşdırmaçı kadrlar yetişir və bu Azərbaycan elminin sabahına olan ümidləri artırır. Prezident cənab İlham Əliyevin “Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, təhsil alan tələbələrə təqaüdlərin verilməsi haqqında” 2019-cu il 14 fevral tarıxli Sərəncamına əsasən doktorantlar, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələri və şagirdləri üçün müəyyən edilmiş təqaüdlər artırıldı. Əlbəttə ki, sözügedən sənədlər dövlətimizin təhsilin inkişafına və tələbələrə, gələcək alimlərə diqqət və qayğısının göstəricisidir. Bu gün dövlət başçısı tərəfindən ölkəmizdə elmlə təhsilin inteqrasiyasının təmin edilməsi, gənclərin təhsilə, elmə, intellektual fəaliyyətə cəlb edilməsi, tələbələrin maddi rifahının yaxşılaşdırılması, gənc alimlərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması istiqamətində qəbul edilən qərarlar gənc nəsildə elmə marağın oyanmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Son illər Azərbaycan gəncliyi ilə bağlı dövlət proqramı qəbul olunub, Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı uğurla həyata keçirilib, 2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası təsdiq edilib.
Gənc alimlərə “Clarivate Analytics” şirkətinin elmi bazasından istifadə imkanlarının yaradıldığını qeyd edən prorektor dünya elminə inteqrasiya məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 18 noyabr 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası ilə əlaqədar “ikili diplom”, doktorantların xarici ölkələrə ezam edilməsi, tədqiqatları üçün müvafiq şəraitin yaradılması məsələlərindən danışdı, bu yolda gənc alimlərə uğurlar arzuladı.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının 02.12.2015-ci il tarixli (Protokol № 3) iclasında qəbul olunmuş “Gənc alimlər şurası haqqında Əsasnamə” yə uyğun olaraq Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xəyalə Mürsəliyeva sədr, Xarici dillər kafedrasının müəllimi,dissertant Lamiə Heydərova katib, Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının böyük laborantı dissertant Aysel Qəribli sədr müavini seçildilər.

Главная страница | Новости | В СГУ прошло первое отчетно-выборное собрание молодых ученых
13 февраля в Сумгаитском государственном университете состоялось первое отчетно-выборное собрание молодых ученых.
Со вступительной речью выступил проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов. Он рассказал о том большом внимании, которое уделял общенациональный лидер Гейдар Алиев и уделяет нынешний Президент Ильхам Алиев развитию науки и образования, подписавшие ряд указов и распоряжений. Далее он рассказал о молодежной политике, которая проводится в университете, в сфере подготовки высококвалифицированных специалистов и ученых для удовлетворения потребностей экономики страны в хороших кадрах и о практических мерах, направленных на решение их социальных проблем. Он отметил, что решением Президиума Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики от 27.12.2019 года (протокол 14-R), в Сумгаитском государственном университете учреждены диссертационные советы по защите диссертаций на соискание звания доктора философии по 6 специальностям. Так же в университете был создан Совет молодых ученых.
Проректор отметил, что в университете предпринимаются важные шаги по привлечению молодежи в научную и научно-организационную деятельность и их участию в проектах, выполняемых в рамках государственных программ. Было отмечено, что благодаря вниманию государства к высшему образованию, сегодня в вузах и научных институтах растут молодые исследовательские кадры, что вселяет веру в успешное будущее азербайджанской науки. В соответствии с Указом президента Ильхама Алиева «О представлении стипендий докторантам, студентам, обучающимся в высших, средних специальных учебных заведениях и учебных заведениях профессионального образования» от 14 февраля 2019-го года были повышены стипендии докторантам, студентам и учащимся вузов, средних специальных учебных заведений и начального профессионального образования. Безусловно, что вышеуказанные документы являются показателем внимания и заботы нашего государства о будущих ученых. Важную роль в повышении интереса к науке у молодого поколения играют постановления, принятые руководством страны по обеспечению интеграции науки и образования, привлечению молодежи к научной и интеллектуальной деятельности, улучшению благосостояния студентов, стимулированию научной деятельности молодых ученых. За последние годы приняты государственные программы, связанные с развитием молодого поколения, успешно осуществляется Государственная программа по образованию азербайджанской молодежи за рубежом, утверждена Стратегия развития азербайджанской молодежи на 2015-2025-ые годы.
Затем проректор сказал, что для молодых учёных созданы условия по использованию научной базы “Clarivate Analytics”. В связи с исполнением «Государственной программы по повышению международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике на 2019-2023-годы», подписанного президентом страны 18 ноября 2018-го года, проректор рассказал о «двойных дипломах», командировке докторантов в зарубежные страны, создании соответствующих условий для их исследовательской работы, и пожелал молодым ученым успехов.
Далее, согласно «Уставу о совете молодых ученых», принятому на заседании Ученого совета СГУ от 02.12.2015 года (пр.№3), председателем совета молодых ученых была избрана ст. преподаватель кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания, д.ф.п.ф.Хаяля Мурсалиева, секретарем –преподаватель кафедры иностранных языков, диссертант Ламия Гейдарова, а зам. председателя–ст. лаборант кафедры твердых тел и полупроводников, диссертант Айсель Гарибли.