"Sabahın alimləri” IX Respublika Müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırıldı
Fevralın 13-də “Sabahın alimləri” IX Respublika Müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Tədbir Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tərkibində İncəsənət Gimnaziyasının şagirdlərindən ibarət xorun canlı ifasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başladı.
Daha sonra 2012-ci ildən keçirilən "Sabahın alimləri” Respublika Müsabiqəsinə dair videoçarx nümayiş olundu.
Çıxış edən Təhsil naziri Ceyhun Bayramov bildirdi ki, elmi-innovativ təşəbbüslərin ön plana çəkilməsi, gənclərin elmi fəaliyyətə istiqamətləndirilməsi elmin və təhsilin qarşısında duran əsas prioritetlərdən biridir. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Regionların 2019-2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasının birinci ilinin yekunlarına həsr olunan konfransda çıxışına xüsusi diqqət çəkən nazirin sözlərinə görə, təhsil sistemi gənc nəsli gələcək rəqəmsal texnologiyalar, süni intellekt dövrünə hazırlamaq üçün onlara indikindən əsaslı şəkildə fərqlənən yeni kompetensiyalar, ixtisaslar və peşələr verməlidir. Qeyd edilən çağırışlara uyğun olaraq, Təhsil Nazirliyi tərəfindən bir sıra uğurlu təşəbbüslərin artıq həyata keçirildiyini deyən Təhsil naziri bildirdi ki, növbəti tədris ilində şagirdlərin iştirakı ilə Azərbaycanda ilk STEAM festivalının keçirilməsi, 10 bölgədə STEAM mərkəzlərinin və müasir tələblərə cavab verən Elm muzeyinin yaradılması planlaşdırılır. Nazir qeyd etdi ki, son illərdə ali məktəblərdə qlobal çağırışlara adekvat innovativ elmi strategiyaların həyata keçirilməsi istiqamətində təşəbbüslər də artırıldı, yeni elmi istiqamətlər üzrə tədqiqatlara başlanıldı. Bu günə olan məlumata əsasən “Web of Science” elmi bazasında 2019-cu ildə Azərbaycan üzrə 1581 elmi-tədqiqat işi qeydə alınıb ki, onların da təxminən 53 faizi ali təhsil müəssisələrinin payına düşür. Bu istiqamətdə daha bir yeniliyi diqqətə çatdıran Təhsil naziri dedi ki, Təhsil Nazirliyi və ölkəmizin 10 universiteti ilə dünyanın aparıcı elmi-analitik şirkəti olan Niderlandın “Elsevier” korporasiyası arasında Niyyət Protokolu imzalanıb. Əsas məqsəd universitetlərimizin Scopus beynəlxalq elmi məlumat bazasına çıxışının təmin edilməsi, elmi nəşrlərin sayının artırılması, nəşr olunan elmi məqalələrin beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılması və beləliklə, ali təhsil müəssisələrimizin nüfuzlu beynəlxalq reytinq siyahılarında yer almasına və irəliləməsinə nail olmaqdır. Nazir qeyd etdi ki, sayca doqquzuncu dəfə keçirilən “Sabahın alimləri” müsabiqəsi ölkəmizdə həyata keçirilən uğurlu təhsil strategiyasının tərkib hissəsi kimi gənclərimizin innovativ və yaradıcı fəaliyyətinin təşviqi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Təhlil göstərir ki, müsabiqədə iştirak şagirdlərimizin gələcək inkişafına və karyerasına müsbət təsir göstərir.
Təhsil naziri çıxışının sonunda bütün qalibləri təbrik etdi, hər birinə ölkəmizdə elmin və təhsilin inkişafı naminə fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı. Həmçinin müsabiqənin təşkilində əməyi olan hər kəsə minnətdarlığını bildirdi.
Daha sonra müsabiqənin qalibləri mükafatlandırıldı. Müxtəlif kateqoriyalar üzrə I yerə 6 layihə üzrə 11 şagird, II yerə 16 layihə üzrə 29 şagird, III yerə 25 layihə üzrə 46 şagird layiq görüldü. Qaliblər sırasından cari ilin may ayında ABŞ-da keçiriləcək İSEF–Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak etmək üçün 4 layihə (7 şagird) seçildi. Həmin şagirdlər BP-nin maliyyə dəstəyi ilə ABŞ-a göndəriləcək. Bundan əlavə, hər il olduğu kimi, bu il də ABŞ-ın müxtəlif elmi cəmiyyətləri tərəfindən şagirdlərimizə 10 mükafat təqdim edildi.
Sevindirici haldır ki, “Sabahın alimləri” Respublika Müsabiqəsində sumqayıtlı şagirdlər xüsusi fəallıq nümayiş etdirir və mükafata layiq görülürlər.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi müsabiqəsinin tarixində ilk dəfə olaraq azərbaycanlı alim - Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşı, “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsinin Elmi Ekspertiza Komitəsinin rəhbəri dosent Samir Orucov münsif qismində iştirak edəcək.
“Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsində Sumqayıt şagirdlərinə rəhbərlik edən SDU-nun professoru Cavanşir Məmmədov qeyd etdi ki, müsabiqədə Sumqayıt şəhəri üzrə TETG, “Təfəkkür” liseyi, “İstedad” liseyi, 2, 11, 23, 27 saylı ümumi təhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan 60-dan çox şagird 38 layihə üzrə iştirak etmişdir. Bu layihələri təqdim edən 15 şagirddən I yerə 1 şagird , II yerə 5 şagird, III yerə 2 şagird layiq görüldü. Qalib olan şagirdlər sırasında Sumqayıt şəhər 11 saylı orta məktəbin IX sinif şagirdi İlham Abdullayev Beynəlxalq Mühəndislik və Kompüter Elmləri Assosiasiyasının sertifikatına layiq görüldü.
Qeyd edək ki, müsabiqə Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi və BP-nin təşkilatçılığı ilə keçirildi.

Главная страница | Новости | Награждены победители IX Республиканского конкурса «Ученые завтрашнего дня»
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Февраль 2020 16:28
Награждены победители IX Республиканского конкурса «Ученые завтрашнего дня»
13 февраля состоялась церемония награждения победителей IX Республиканского конкурса «Ученые завтрашнего дня».
Церемония началась с исполнения хором учеников Гимназии искусства при Азербайджанской национальной консерватории Государственного гимна Азербайджанской Республики. Затем был продемонстрирован видеоролик о Республиканском конкурсе «Ученые будущего», проводимом с 2012-го года.
В своём выступлении министр образования Джейхун Байрамов сказал, что одним из основных приоритетов науки и образования является выдвижение на первый план научно-инновативных инициатив и повышение интереса молодежи к научной деятельности. Было отмечено, что для подготовки молодого поколения к будущим цифровым технологиям и к эпохе искусственного интеллекта им должны быть представлены новые компетенции, специальности и профессии, коренным образом отличающиеся от старых. Министр образования сказал, что Министерство образования уже осуществило ряд успешных инициатив. Так, с участием учеников в предстоящем учебном году в Азербайджане будет проведен первый STEAM фестиваль, а также планируемся открытые STEAM центров и музеев науки, отвечающих современным требованиям в 10 регионах страны. Министр также отметил, что возросло число инициатив по осуществлению адекватных глобальным призывам инновативных научных стратегий в вузах и начались исследования по новым научным направлениям.
По имеющейся на сегодняшний день информации, на научной базе «Web of Science» в 2019 году по Азербайджану зарегистрировано 1581 научно-исследовательская работа, из которых 53% приходится на долю вузов. Было отмечено, что с Министерством образования и 10-ью университетами страны протокол о намерениях подписала корпорация “Elsevier”, являющаяся ведущей мировой научно-аналитической компанией Нидерландов. Основной целью является обеспечение выхода наших университетов в международную научно-информационную базу Scopus, увеличение числа научных публикаций, соответствие опубликованных научных статей международным требованиям и достижение соответствующего места в списках по международному рейтингу.
Министр также сказал, что особое значение для стимулирования инновативной и творческой деятельности молодежи имеет конкурс «Ученые завтрашнего дня», который проводится в республике уже в 9-ый раз. Анализ этого конкурса показывает, что участие в нём положительно сказывается на развитии и карьеры учащихся.
После своего выступления министр поздравил победителей конкурса и пожелал им дальнейших успехов. Также он поблагодарил организаторов конкурса. Далее состоялась церемония награждения победителей. На I место по различным категориям с 6-ю проектами вышли 11 учеников, на II место – с 16-ю проектами - 29 учеников, а на III место–с 25-ю проектами - 46 учеников. Для участия в Международной научной и инженерной выставке –İSEF, проводимой в США, были выбраны 4 проекта (7 учеников). При материальной поддержке ВР эти ученики поедут в США.
Отрадно, что школьники Сумгаита проявляют особую активность в Республиканском конкурсе «Ученые завтрашнего дня» и награждаются призами.
Следует отметить, что впервые в истории Международной научно-технической выставки в качестве жюри выступит азербайджанский ученый, сотрудник Сумгаитского государственного университета, председатель комитета научной экспертизы республиканского конкурса «Ученые завтрашнего дня» Самир Оруджев.
Профессор Сумгаитского государственного университета Джаваншир Мамедов, который руководит школьниками города Сумгаита на республиканском конкурсе «Ученые завтрашнего дня», отметил, что в конкурсе приняли участие более 60 учеников по 38 проектам, обучающиеся в IX-XI классах в Гимназии национальных наук, лицеях «Тафаккур», и «Истедад», школах №2,11,23,27 г. Сумгаита. Из 15 студентов, представивших эти проекты, 1 ученик занял 1 место, 5 учеников II место, 2 ученика III место. Среди учеников-победителей ученик IX класса Сумгаитской общеобразовательной школы №11 Ильхам Абдуллаев был удостоен сертификата Международной ассоциации машиностроения и информатики.
Примечательно, что соревнования были организованы Министерством образования, Национальной академией наук Азербайджана, Министерством молодежи и спорта, Центром Гейдара Алиева, Республиканским комитетом Свободного профсоюза работников образования и ВР.