"Sabahın alimləri” IX Respublika Müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırıldı
Fevralın 13-də “Sabahın alimləri” IX Respublika Müsabiqəsinin qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirildi.
Tədbir Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tərkibində İncəsənət Gimnaziyasının şagirdlərindən ibarət xorun canlı ifasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başladı.
Daha sonra 2012-ci ildən keçirilən "Sabahın alimləri” Respublika Müsabiqəsinə dair videoçarx nümayiş olundu.
Çıxış edən Təhsil naziri Ceyhun Bayramov bildirdi ki, elmi-innovativ təşəbbüslərin ön plana çəkilməsi, gənclərin elmi fəaliyyətə istiqamətləndirilməsi elmin və təhsilin qarşısında duran əsas prioritetlərdən biridir. Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Regionların 2019-2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasının birinci ilinin yekunlarına həsr olunan konfransda çıxışına xüsusi diqqət çəkən nazirin sözlərinə görə, təhsil sistemi gənc nəsli gələcək rəqəmsal texnologiyalar, süni intellekt dövrünə hazırlamaq üçün onlara indikindən əsaslı şəkildə fərqlənən yeni kompetensiyalar, ixtisaslar və peşələr verməlidir. Qeyd edilən çağırışlara uyğun olaraq, Təhsil Nazirliyi tərəfindən bir sıra uğurlu təşəbbüslərin artıq həyata keçirildiyini deyən Təhsil naziri bildirdi ki, növbəti tədris ilində şagirdlərin iştirakı ilə Azərbaycanda ilk STEAM festivalının keçirilməsi, 10 bölgədə STEAM mərkəzlərinin və müasir tələblərə cavab verən Elm muzeyinin yaradılması planlaşdırılır. Nazir qeyd etdi ki, son illərdə ali məktəblərdə qlobal çağırışlara adekvat innovativ elmi strategiyaların həyata keçirilməsi istiqamətində təşəbbüslər də artırıldı, yeni elmi istiqamətlər üzrə tədqiqatlara başlanıldı. Bu günə olan məlumata əsasən “Web of Science” elmi bazasında 2019-cu ildə Azərbaycan üzrə 1581 elmi-tədqiqat işi qeydə alınıb ki, onların da təxminən 53 faizi ali təhsil müəssisələrinin payına düşür. Bu istiqamətdə daha bir yeniliyi diqqətə çatdıran Təhsil naziri dedi ki, Təhsil Nazirliyi və ölkəmizin 10 universiteti ilə dünyanın aparıcı elmi-analitik şirkəti olan Niderlandın “Elsevier” korporasiyası arasında Niyyət Protokolu imzalanıb. Əsas məqsəd universitetlərimizin Scopus beynəlxalq elmi məlumat bazasına çıxışının təmin edilməsi, elmi nəşrlərin sayının artırılması, nəşr olunan elmi məqalələrin beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılması və beləliklə, ali təhsil müəssisələrimizin nüfuzlu beynəlxalq reytinq siyahılarında yer almasına və irəliləməsinə nail olmaqdır. Nazir qeyd etdi ki, sayca doqquzuncu dəfə keçirilən “Sabahın alimləri” müsabiqəsi ölkəmizdə həyata keçirilən uğurlu təhsil strategiyasının tərkib hissəsi kimi gənclərimizin innovativ və yaradıcı fəaliyyətinin təşviqi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Təhlil göstərir ki, müsabiqədə iştirak şagirdlərimizin gələcək inkişafına və karyerasına müsbət təsir göstərir.
Təhsil naziri çıxışının sonunda bütün qalibləri təbrik etdi, hər birinə ölkəmizdə elmin və təhsilin inkişafı naminə fəaliyyətlərində uğurlar arzuladı. Həmçinin müsabiqənin təşkilində əməyi olan hər kəsə minnətdarlığını bildirdi.
Daha sonra müsabiqənin qalibləri mükafatlandırıldı. Müxtəlif kateqoriyalar üzrə I yerə 6 layihə üzrə 11 şagird, II yerə 16 layihə üzrə 29 şagird, III yerə 25 layihə üzrə 46 şagird layiq görüldü. Qaliblər sırasından cari ilin may ayında ABŞ-da keçiriləcək İSEF–Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində iştirak etmək üçün 4 layihə (7 şagird) seçildi. Həmin şagirdlər BP-nin maliyyə dəstəyi ilə ABŞ-a göndəriləcək. Bundan əlavə, hər il olduğu kimi, bu il də ABŞ-ın müxtəlif elmi cəmiyyətləri tərəfindən şagirdlərimizə 10 mükafat təqdim edildi.
Sevindirici haldır ki, “Sabahın alimləri” Respublika Müsabiqəsində sumqayıtlı şagirdlər xüsusi fəallıq nümayiş etdirir və mükafata layiq görülürlər.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisi müsabiqəsinin tarixində ilk dəfə olaraq azərbaycanlı alim - Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşı, “Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsinin Elmi Ekspertiza Komitəsinin rəhbəri dosent Samir Orucov münsif qismində iştirak edəcək.
“Sabahın alimləri” Respublika müsabiqəsində Sumqayıt şagirdlərinə rəhbərlik edən SDU-nun professoru Cavanşir Məmmədov qeyd etdi ki, müsabiqədə Sumqayıt şəhəri üzrə TETG, “Təfəkkür” liseyi, “İstedad” liseyi, 2, 11, 23, 27 saylı ümumi təhsil müəssisələrinin IX-XI siniflərində təhsil alan 60-dan çox şagird 38 layihə üzrə iştirak etmişdir. Bu layihələri təqdim edən 15 şagirddən I yerə 1 şagird , II yerə 5 şagird, III yerə 2 şagird layiq görüldü. Qalib olan şagirdlər sırasında Sumqayıt şəhər 11 saylı orta məktəbin IX sinif şagirdi İlham Abdullayev Beynəlxalq Mühəndislik və Kompüter Elmləri Assosiasiyasının sertifikatına layiq görüldü.
Qeyd edək ki, müsabiqə Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi və BP-nin təşkilatçılığı ilə keçirildi.

Home | News | THE WINNERS OF THE IX REPUBLICAN CONTEST "SCIENTISTS OF TOMORROW" WERE AWARDED
On February 13, the awarding ceremony of the IX Republican contest "Scientists of Tomorrow" was held.
The ceremony began with the performance by the choir of students of the Gymnasium of Art at the Azerbaijan National Conservatory of the National anthem of the Republic of Azerbaijan. Then a video was shown about the Republican contest "Scientists of Tomorrow", held since 2012.
In his speech, Minister of Education Jeyhun Bayramov said that one of the main priorities of science and education is to highlight scientific and innovative initiatives and increase youth interest in scientific activities. It was noted that in order to prepare the young generation for the future of digital technologies and the era of artificial intelligence, they should be presented with new competencies, specialties and professions that are fundamentally different from the old ones. The Education Minister said the Ministry of Education has already implemented a number of successful initiatives. So, with the participation of students, the first STEAM festival will be held in Azerbaijan in the upcoming academic year, as well as it is planned to open STEAM centers and museums of science that meet modern requirements in 10 regions of the country. The Minister also noted that the number of initiatives to implement innovative scientific strategies adequate to global calls in universities has increased, and research has begun on new research areas.
According to information available to date, 1,581 research projects were registered at the Web of Science scientific base in 2019 in Azerbaijan, of which 53% are universities. It was noted that with the Ministry of Education and 10 universities of the country, a protocol of intent was signed by “Elsevier” Corporation, which is the leading global research and analytical company in the Netherlands. The main goal is to ensure that our universities enter the Scopus international scientific information base, increase the number of scientific publications, match published scientific articles with international requirements and achieve an appropriate place in the international rating lists.
The minister also said that the competition "Scientists of Tomorrow" which is being held in the republic for the 9th time, is of particular importance for stimulating innovative and creative activity of youth. An analysis of this competition shows that participation in it has a positive effect on the development and career of students.
After his speech, the Minister congratulated the winners of the contest and wished them further success. He also thanked the organizers of the contest. Then the awarding ceremony took place. 11 students were awarded I place in various categories with 6 projects, 29 students II place with 16 projects, and 46 students III place with 25 projects. For the participation in the International Science and Engineering Exhibition –ISEF, held in the USA, 4 projects were selected (7 students). With the financial support of BP, these students will go to the United States. Except this, 10 prizes were presented to our students by various scientific societies of USA.
It is gratifying that Sumgayit city pupils show special activity in the Republican Competition "Scientists of Tomorrow" and are awarded with prizes.
It should be noted that for the first time in the history of the International Science and Engineering Fair, an Azerbaijani scientist, collaborator of Sumgayit State University, chairman of Scientific Expertise Committee of “Tomorrow’s scientists” Republican competition Samir Orujov will act as a jury.
Professor of Sumgayit State University Javanshir Mammadov, who is guiding the schoolchildren of Sumgayit city at the Republican competition "Scientists of Tomorrow", noted that the competition was attended by more than 60 pupils on 38 projects studying in IX-XI grades at National Sciences Gymnasium, “Tafakkur” lyceum, “Istedad” lyceum, schools № 2, 11.23, 27 in Sumgait city. Of the 15 students who presented these projects, 1 pupil was awarded 1st place, 5 pupils II place, 2 pupils third place. Among the winning students, IX grade student of Sumgayit secondary school №11, Ilham Abdullayev, was awarded the certificate of the International Association of Engineering and Computer Science.
It is noteworthy that the competition was organized by the Ministry of Education, the Azerbaijan National Academy of Sciences, the Ministry of Youth and Sports, the Heydar Aliyev Center, the Republican Committee of the Free Trade Union of Education Workers and BP.