Fransanın Azərbaycandakı səfiri SDU-da qonaq oldu
Fevralın 20-də Fransa Respublikasının fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Zakari Qros və səfirliyin əməkdaşları Sumqayıt Dövlət Universitetində oldular.
Rektor professor Elxan Hüseynov qonaqları salamlayaraq, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Azərbaycan və Fransa arasındakı münasibətlərin gündən-günə inkişaf etdiyini qeyd edən rektor bu əlaqələrin gələcəkdə uğurla inkişaf etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, bu münasibətlərin ali səviyyəyə qalxmasının təməlində ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi müdrikliyi dayanır. Bu gün həmin siyasət Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Ölkələr arasında əməkdaşlıqda, əlaqələrin qurulmasında təhsilin mühüm rol oynadığını vurğulayan rektor SDU-nun yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və beynəlxalq əlaqələri haqqında məlumat verdi, ölkəmizdə təhsil sahəsində həyata keçirilən layihələrdən, ali təhsilin strateji istiqamətlərindən, dövlət proqramlarından danışdı. Bildirdi ki, SDU dünyanın bir çox aparıcı ali təhsil müəssisələri, həmçinin beynəlxalq şirkət və qurumları ilə əməkdaşlıq edir. Həmçinin Fransa ilə əməkdaşlıq uğurla həyata keçirilir. Belə ki, Knam İnstitutu (Fransa) koordinator olduğu ERASMUS + LPEB 561732-EPP-1-2015- «Rusiya Federasiyası, Çin və Azərbaycanda binaların enerji və ekoloji səmərəliliyi üzrə açıq və distant təhsil formatında peşə bakalavrı» layihəsinin nəticəsi olaraq Knam İnstitutu və SDU arasında ikili diplom haqqında müqavilə imzalanmışdır. Layihə çərçivəsində Paris və Leon şəhərlərinə səfərlər həyata keçirilmişdir: Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, (Paris və Leon şəhərləri), Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov Grenoble Akademiyası (Leon), həmçinin layihə çərçivəsində SDU-nun bir qrup müəllim heyəti və tələbələri təlimlərdə iştirak etmişlər. Digər müəllimlər də Fransada keçirilən beynəlxalq konfransda fəal iştirak və çıxış etmişlər. Rektor onu da bildirdi ki,Tvininq layihəsi çərçivəsində fransalı ekspertlər SDU-da təlim və görüşdə iştirak etmişdir. Qarşılıqlı əməkdaşlığın davamı olaraq layihə çərçivəsində Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbovun Fransaya mart ayında səfəri gözlənilir.
Rektor onu da vurğuladı ki, bir sıra xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirlərinin universitetə gəlişi, keçirilən görüşlər də beynəlxalq əməkdaşlığın mühüm göstəriciləri sırasındadır. Bu görüşün də iki ölkə arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi baxımından çox önəmli olduğunu diqqətə çatdırdı.
Sumqayıt Dövlət Universitetinə ilk dəfə gəldiyini söyləyən cənab səfir görüşdən və dəvətdən məmnunluğunu bildirərək Fransa Respublikasının tarixi haqqında geniş məlumat verdi. İki ölkə arasında qarşılıqlı əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu vurğuladı. Universitetlər arasındakı əlaqələrin möhkəmlənməsi üçün çoxsaylı işlərin görüləcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Fransa Səfirliyinin Əməkdaşlıq müşaviri və Azərbaycanda Fransız İnstitutunun direktoru Jerom Kel çıxış edərək bildirdi ki, Fransa ilə Azərbaycanı qədim dostluq əlaqələri bağlayır. Bu əlaqələr təhsil, ali təhsil, siyasi və iqtisadi sahələrdə möhkəmlənir. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə maraqlı olduğunu bildirdi. Belə görüşlərin keçirilməsinin ikitərəfli münasibətlərin bundan sonra daha da genişləndirilməsinə mühüm töhfə verəcəyini vurğuladı.

Главная страница | Новости | Посол Франции в Азербайджане посетил СГУ
20 февраля Чрезвычайный и полномочный посол Французской Республики г-н Закари Гросс и сотрудники посольства посетили Сумгаитский государственный университет.
Гостей приветствовал ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. Он рассказал о сотрудничестве между Азербайджаном и Францией и выразил надежду на успешное развитие этих отношений в будущем. Он отметил, что благодаря политической мудрости общенационального лидера Гейдара Алиева, как основоположника дружеских связей между нашими странами, французско-азербайджанские двусторонние отношения достигли высокого уровня. Сегодня эту политику успешно проводит Президент Ильхам Алиев. Подчеркнув важную роль образования в развитии сотрудничества между странами, ректор рассказал об истории, направлениях деятельности и международных связях СГУ, об осуществляемых проектах и государственных программах в области образования, о стратегических направлениях развития высшего образования в нашей стране. Проф.Э.Гусейнов рассказал о том, что СГУ сотрудничает со многими ведущими университетами мира, а также с международными компаниями и учреждениями. Также успешно осуществляется сотрудничество с Францией. Так, например, в рамках проекта ERASMUS + LPEB 561732-EPP-1-2015 « Диплом прикладного бакалавра по открытому и дистанционному образованию по направлению подготовки «Энергоэффективность в строительстве в РФ, Китае и Азербайджане» координируемого Институтом CNAM (Франция), между Институтом CNAM и СГУ было подписано соглашение по двойному дипломированию студентов. В связи с этим были организованы поездки во французские города Париж и Лион: проректора по международным связям доцента Гафара Атаева, заведующего кафедрой электротехники доцента Тургая Гусейнова (Гренобльская академия), а также группы преподавателей и студентов СГУ. Преподаватели университета принимали активное участие в международной конференции во Франции. Ректор также сообщил, что французские эксперты участвовали в тренингах и встречах в СГУ в рамках проекта TWINNING. В рамках взаимного сотрудничества в марте планируется поездка во Францию проректора по организации учебного процесса и технологии обучения Натига Талыбова.
Ректор также отметил, что прибытие в университет иностранных послов и проведенные встречи с ними также являются важными показателями международного сотрудничества. Он отметил значение таких встреч с точки зрения дальнейшего развития сотрудничества между двумя странами в области науки и образования.
Сообщив, что он впервые посетил Сумгаитский государственный университет, посол выразил удовлетворение приглашением и встречей и подробно рассказал об истории Французской Республики. Он подчеркнул высокий уровень взаимоотношений между двумя странами и выразил уверенность, что будет проделана большая работа по укреплению связей между университетами.
Жером Кел, советник по сотрудничеству посольства Франции и директор Французского института в Азербайджане, сказал, что Франция и Азербайджан связаны давними и дружескими отношениями. Эти отношения укрепляются в сфере образования, высшего образования, политической и экономической сферах. Он выразил заинтересованность в дальнейшем укреплении отношений с Сумгаитским государственным университетом в этом направлении. Он подчеркнул, что проведение таких встреч будет способствовать дальнейшему расширению двусторонних отношений.