Mühəndislik fakültəsinin tələbələri üçün “Gənclərin rəqəmsal texnologiyalardan səmərəli istifadəsi yolları" layihəsinə dair seminar keçirildi
Fevralın 21-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi, Bakı Mühəndislik Universitetinin Texnoparkı və İnnovasiya Mərkəzinin, Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyasının (AREA) təşkilati dəstəyi ilə "Gənclərin rəqəmsal texnologiyalardan səmərəli istifadəsi yolları" layihəsi çərçivəsində Mühəndislik fakültəsinin bir qrup tələbəsi üçün "Digital Twin" texnologiyaları və "Digital Twin" texnologiyasının Matlab proqram təminatında istifadəsinə dair nəzəri və praktiki seminar keçirildi.
Seminarı giriş sözü ilə Mühəndislik fakültəsinin dekanı dosent Ulduz Ağayev açdı. Bildirdi ki, XXI əsrin əvvəllərindən informasiya –kommunukasiya texnologiyaları cəmiyyətin və iqtisadiyyatın inkişafına təsir göstərən əsas amillərdən biridir. Ölkə prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü nəticəsində İKT sahəsində səmərəli addımlar atılıb. Bütün sahələrdə, o cümlədən təhsildə müasir dövrün tələblərinə uyğun yeniləşmə gedir. Dosent Ulduz Ağayev rəhbərlik etdiyi fakültədə müasir informasiya texnologiyalarından effektiv istifadə edilməsi, informasiya sistemlərinin idarə edilməsi, kompüter qrafikası sahəsində proqram təminatı və qabaqcıl texnologiyaların yaradılması üzrə yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlandığını diqqətə çatdırdı.
Seminarın təlimçisi, BMU-nun Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru dosent Manafəddin Namazov “Digital Twin” texnologiyalarının aktuallığını, əhəmiyyətini, müasir sənayedə tətbiq sahələrini və gələcək perspektivlərini təqdimat və videomateriallarla izah etdi. “Digital Twin” texnologiyaları və “Digital Twin” texnologiyasının Matlab proqram təminatından səmərəli istifadəsinə dair nəzəri və praktiki maarifləndirici seminarın gənclərə qazandıracağı yeni bilik və təcrübədən danışdı.
Sonra “Digital Twin” texnologiyasının Matlab proqram təminatından səmərəli istifadəsi kompüterdə praktiki tapşırıq əsasında iştirakçılara göstərildi və bir nümunəvi məsələ həll edildi.
Seminarın sonunda iştirakçılara sertifikatla yanaşı, layihənin adı və tərəfdaşların loqolarının əks olunduğu hədiyyələr təqdim edildi.

Проведён семинар по проекту «Пути эффективного использования молодежью цифровых технологий» для студентов инженерного факультета
21 февраля в Сумгаитском государственном университете при финансовой поддержке Фонда молодежи Азербайджанской Республики и организационной поддержке Технопарка и Инновационного центра Бакинского инженерного университета и Азербайджанской академии робототехнической инженерии (ААРИ) в рамках проекта «Пути эффективного использования молодежью цифровых технологий» состоялся теоретический и практический семинар для группы студентов факультета Инженерии по использованию программ "Digital Twin" и "Digital Twin" с программным обеспечением Matlab.
Семинар открыл декан факультета Инженерии доц. Улдуз Агаев. Он сказал, что в начале XXI века использование информационно-коммуникационных технологий – один из главных факторов развития общества. По инициативе Президента страны Ильхама Алиева предприняты эффективные меры в области использования в республике ИКТ. Во всех областях жизни общества, в том числе и в образовании, применяются новшества, отвечающие требованиям дня. Далее декан рассказал об эффективном использовании информационных технологий на руководимом им факультете, управлении информационными системами, программном обеспечении в области компьютерной графики и подготовке квалифицированных кадров по созданию передовых технологий.
Руководитель семинара проректор по Международным связям БИУ доц. Манафеддин Намазов рассказал об актуальности технологий "Digital Twin", их значении, областях применения в современной промышленности и перспективах. Технология "Digital Twin" и его программное обеспечение Матлаб будут способствовать расширению теоретических и практических знаний студентов по их применению.
На семинаре были продемонстрированы видеоматериалы по теме, а также проведена презентация. Затем на компьютере на основе практических заданий участникам семинара был показан образец решения задачи.
В заключение участники семинара получили сертификаты и подарки, на которых были изображены лого партнеров и название проекта.