Əsas səhifə | Xəbərlər | Tarixçilər Xocalı faciəsini andılar
Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün fakültələrində Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilir. Fevralın 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tarix və coğrafiya fakültəsində faciə qurbanlarının xatirəsi anıldı.
Tədbirdə fakültənin müəllim və tələbə kollektivi iştirak etdi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültə dekanı professor Adil Baxşəliyev açaraq, Xocalı faciəsi və Ermənistanla Azərbaycan arasındakı Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında məlumat verdi. Ermənilərin Azərbaycan xalqına qarşı dəfələrlə qırğınlar törətdiyini qeyd edən dekan Xocalı soyqırımının bəşəriyyət tarixində amansızlıqla törədilmiş ən qanlı faciələrdən biri olduğunu vurğuladı. Xocalı soyqırımının ermənilərin Azərbaycanda həyata keçirdikləri etnik təmizləmə siyasətinin davamı olduğunu diqqətə çatdırdı. Professor Adil Baxşəliyev onu da qeyd etdi ki, müstəqil Azərbaycan dövləti Ulu öndər Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Xocalı faciəsinə siyasi-hüquqi qiymət vermişdir.
Dekan çıxışının sonunda əminliklə vurğuladı ki, Prezident cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasətin gücünə arxalanaraq, dövlətimizin ərazi bütövlüyü təmin ediləcək, Xocalı soyqırımı kimi faciələr bir daha təkrar olunmayacaqdır.
Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının muəllimi Jalə Fərhadova çıxış edərək, Xocalı faciəsinin dünyada, xüsusilə də İslam aləmində tanıdılması və bu soyqırımı hadisəsinin qınanması istiqamətində Azərbaycan hökuməti tərəfindən, xüsusilə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində görülən işlər haqqında məlumat verdi.
Tələbələr də çıxış edərək, Xocalı soyqırımının bəşər tarixində ən qanlı faciələrdən biri olduğunu vurğuladılar.

Home | News | HISTORIANS PAID TRIBUTE TO THE VICTIMS OF THE KHOJALY TRAGEDY
A series of events dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly tragedy is held at all faculties of Sumgayit State University. On February 24, the staff of the Faculty of History and Geography of SSU honored the memory of the victims of this tragedy.
The event was opened by the dean of the Faculty, Professor Adil Bakhshaliyev. He spoke about the Nagorno-Karabakh conflict between Azerbaijan and Armenia and the Khojaly tragedy. The dean noted that throughout the history, Armenian nationalists repeatedly committed atrocities in Azerbaijan, but the Khojaly tragedy, by its cruelty and cynicism, became one of the bloodiest events in the history of mankind in the 20th century. The Khojaly genocide was a continuation of the ethnic cleansing of Azerbaijanis by Armenians. It was noted that only after the return of the Heydar Aliyev to the country's leadership, the Khojaly tragedy was given a political and legal assessment.
The dean expressed confidence that as a result of a wise and consistent policy pursued by President Ilham Aliyev, our country will free its occupied lands, and events like the Khojaly genocide will not be repeated in the life of the Azerbaijani people.
The teacher of the Department of Philosophy, sociology and political science Jala Farhadova, spoke in her speech about the work being carried out in the world at the initiative of the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, as part of the campaign “Justice for Khojaly!” in order for the whole world to learn about this tragedy, especially the Islamic world.
Students, who spoke, noted that the Khojaly genocide is one of the bloodiest crimes of the Armenian fascists against the Azerbaijani people.