Filologiya fakültəsində Xocalı soyqırımına həsr olunmuş tədbir keçirildi
Fevralın 25-də Filologiya fakültəsində Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbir soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başladı.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova tarixin müxtəlif dönəmlərində xalqımızın üzləşdiyi soyqırımlarından, Xocalıda törədilən faciənin acılarından söz açdı. Bildirdi ki, bu kütləvi qırğında yüzlərlə soydaşımız xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirildi, yandırıldı və girov götürülərək, ağır işgəncələrə məruz qaldı. Xalqımız bu soyqırımı aktını heç vaxt unutmayacaq. Dosent Aytəkin Məmmədova ölkə rəhbərliyinin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində Dağlıq Qarabağ probleminin sülh yolu ilə həll olunacağı, işğal olunan torpaqlarımızın azad ediləcəyi günün uzaqda olmadığını, gənclərin üzərinə bu istiqamətdə məsuliyyətli və vacib vəzifələrin düşdüyünü qeyd etdilər.
Tədbirdə çıxış edənlər Xocalıda xalqımızın başına gətirilən müsibətlərdən danışdılar, soyqırımın günahkarları, təşkilatçıları və icraçılarının layiqli cəzalarını alacaqlarını bildirdilər.

AN EVENT DEDICATED TO THE KHOJALY GENOCIDE WAS HELD AT THE FACULTY OF PHILOLOGY
On February 25, an event dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide was held at the Faculty of Philology.
The event began with a moment of silence in memory of the victims of the genocide.
Opening the event, the head of the Department of Pedagogy and psychology, associate professor Aytekin Mammadova spoke about the genocide that our compatriots faced in different periods of history and the horrors of the Khojaly tragedy. She noted that our people will never forget this massacre and said that the day is not far off when, thanks to the wise policies of the country's leadership, we will achieve a solution to the Nagorno-Karabakh problem and the liberation of our occupied lands.
Further, the speakers spoke about the events of that terrible night that people experienced in Khojaly, and noted that the organizers and performers of this terrible act would receive appropriate punishment.