Filologiya fakültəsində Xocalı soyqırımına həsr olunmuş tədbir keçirildi
Fevralın 25-də Filologiya fakültəsində Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi.
Tədbir soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başladı.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova tarixin müxtəlif dönəmlərində xalqımızın üzləşdiyi soyqırımlarından, Xocalıda törədilən faciənin acılarından söz açdı. Bildirdi ki, bu kütləvi qırğında yüzlərlə soydaşımız xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirildi, yandırıldı və girov götürülərək, ağır işgəncələrə məruz qaldı. Xalqımız bu soyqırımı aktını heç vaxt unutmayacaq. Dosent Aytəkin Məmmədova ölkə rəhbərliyinin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində Dağlıq Qarabağ probleminin sülh yolu ilə həll olunacağı, işğal olunan torpaqlarımızın azad ediləcəyi günün uzaqda olmadığını, gənclərin üzərinə bu istiqamətdə məsuliyyətli və vacib vəzifələrin düşdüyünü qeyd etdilər.
Tədbirdə çıxış edənlər Xocalıda xalqımızın başına gətirilən müsibətlərdən danışdılar, soyqırımın günahkarları, təşkilatçıları və icraçılarının layiqli cəzalarını alacaqlarını bildirdilər.

Главная страница | Новости | На филологическом факультете состоялось мероприятие, посвященное геноциду в Ходжалы
На филологическом факультете состоялось мероприятие, посвященное геноциду в Ходжалы
25 февраля на филологическом факультете состоялось мероприятие, посвященное 28-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Мероприятие началось с минуты молчания в память о жертвах геноцида.
Открывая мероприятие, заведующая кафедрой педагогики и психологии, доцент Айтекин Мамедова рассказала о геноциде, с которым сталкивались наши соотечественники в разные периоды истории и о ужасах Ходжалинской трагедии. Она отметила, что наш народ никогда не забудет этот акт геноцида. Доцент Айтекин Мамедова сказала, что недалек тот день, когда благодаря мудрой политике руководства страны мы добьемся справедливого решения нагорно-карабахской проблемы и освобождения наших оккупированных земель. А для этого перед нашей молодежью стоят ответственные и важные задачи, которые им предстоит решить.
Далее выступавшие рассказали о событиях той страшной ночи, которые пережили люди в Ходжалы, и отметили, что организаторы и исполнители этого ужасного акта получат соответствующее наказание.