ERASMUS+PETRA layihəsi çərçivəsində Naxçıvan Dövlət Universitetində görüş keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universiteti tədrisin Avropa standartlarına uyğun qurulması və təkmilləşdirilməsi məqsədilə 2017-ci ildə təqdim edilmiş layihə əsasında Avropa İttifaqının ERASMUS+ proqramının PETRA layihəsinə qoşulmuşdur. Universitet əməkdaşları Macarıstanın Debrecen, Türkiyənin Ankara Qazi, Avstriyanın Vyana Tətbiqi Elmlər, Finlandiyanın Yuvaskülə, İspaniyanın Valensiya Politexnik Universitetlərində təcrübə kurslarında olaraq, qazandıqları təcrübə əsasında universitetdə müəllim və tələbələr üçün seminar-treninqlər keçiriblər.
Layihənin növbəti mərhələsində Naxçıvan Dövlət Universitetində Təlim-Tədris Mərkəzi və Elektron laboratoriya istifadəyə verilib. Mərkəzin açılışında çıxış edən universitetin rektoru dosent Elbrus İsayev qonaqları salamladı, onları universitetdə görməkdən məmnunluğunu bildirdi. Rektor bildirdi ki, layihənin məqsədi tədris və təlimə üstünlük verməkdir. Müəllimlərin pedaqoji və texnoloji ehtiyaclarının qarşılanması, tədris və təlim prosesinin inkişaf etdirilməsi üçün potensialın gücləndirilməsi, tədqiqatların təşviq edilməsi, innovativ texnologiyaların tətbiqi yolunda keyfiyyətli tədrisin təkmilləşdirilməsi layihənin xüsusi məqsədləri sırasındadır. Rektor mərkəzin fəaliyyətində perspektivləri dəyərləndirərək, gələcək fəaliyyət istiqamətində mövcud təkliflərin də nəzərə alınacağını vurğuladı.
Görüşdə İspaniyanın Valensiya Politexnik Universitetindən Javier Orozco mərkəzin açılmasından məmnunluğunu ifadə etdi. ERASMUS+ layihəsinin Azərbaycan nümayəndəliyinin direktoru Pərviz Bağırov bildirdi ki, layihə çərçivəsində yaradılmış Təlim–Tədris Mərkəzinin universitetin müəllimlərinin peşəkarlıq səviyyəsinin yüksəldilməsinə, onların müasir təlim metodları ilə işləmək bacarıqlarının, tədris prosesinin keyfiyyətinin və səmərəliliyinin artırılmasına xidmət edəcək.
Qeyd edək ki, Naxçıvan Dövlət Universitetində baş tutan açılışda İspaniyanın Valensiya Politexnik Universitetindən Elena de la Poza, Azərbaycan ali təhsil müəssisələrindən Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov, İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Beynəlxalq əməkdaşlıq və xarici tələbələr şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova və Azərbaycan Universitetinin, Xəzər Universitetinin, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin, Bakı Slavyan Universitetinin, Azərbaycan Dillər Universitetinin, Gəncə Dövlət Universitetinin də nümayəndə heyəti iştirak etdilər.
Sonra qonaqlara universitetin maddi-texniki bazası, mövcud imkanları barədə məlumat verildi. Qonaqlar ali təhsil ocağının fakültələrini gəzdi, İKT, Media, Distant Təlim, Karyera Mərkəzlərində oldular. Həmçinin Muxtar Respublikanın turizm potensiallı yerlərini: Duzdağ Fizioterapiya Mərkəzini, Xan sarayını, Açıq səma altında muzeyi, Naxçıvan Biznes Mərkəzini, Möminə xatun türbəsini, Əshabi-Kəhf dini ziyarətgahını da ziyarət etdilər.

Главная страница | Новости | В Нахичеванском государственном университете прошла встреча в рамках проекта ERASMUS + PETRA
Yerləşdirilmə tarixi : 05 Март 2020 19:04
В Нахичеванском государственном университете прошла встреча в рамках проекта ERASMUS + PETRA
С целью развития и совершенствования образования в соответствии с европейскими стандартами Сумгаитский государственный университет присоединился к проекту PETRA программы ERASMUS+ Европейского Союза на основе проекта, представленного в 2017 году. Сотрудники университета побывали на практических курсах в Дебреценском университете в Венгрии, университете Гази в Турции, Венском университете прикладных наук в Австрии, университете Ювяскюля в Финляндии, Политехническом университете Валенсии в Испании, после чего провели тренинги и семинары для преподавателей и студентов СГУ и поделились полученным опытом.
На следующем этапе проекта в Нахичеванском государственном университете были введены в действие Учебный центр и Электронная лаборатория. Выступая на открытии центра, ректор университета доц. Эльбрус Исаев поприветствовал гостей и выразил удовлетворения в связи их прибытия в университет. Ректор сказал, что цель проекта – повысить качества обучения.
В ходе встречи Хавьер Орозко из Политехнического университета Валенсии Испании выразил удовлетворение открытием центра. Директор представительства ERASMUS+ в Азербайджане Парвиз Багиров сказал, что Учебный центр, созданный в рамках проекта, будет способствовать повышению профессионального уровня преподавателей вузов, их способности работать с современными методами обучения и улучшению качества и эффективности учебного процесса.
В церемонии открытия в Нахичеванском государственном университете приняли участие Елена де ла Поза из Политехнического университета Валенсии Испании, проректор по организации учебного процесса и технологии обучения СГУ доц. Натиг Талыбов, проректор по экономическим вопросам СГУ Наиб Гаджиев, проректор по международным связям СГУ доц. Гафар Атаев, руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов СГУ д.ф.и. Самира Мамедова, а так же делегации Азербайджанского университета, Хазарского университета, Азербайджанского государственного педагогического университета, Бакинского славянского университета, Азербайджанского университета языков, Гянджинского государственного университета.
Затем гости познакомились с материально-технической базой и возможностями университета. Гости осмотрели факультеты университета, посетили центры ИКТ, медиа дистанционного обучения, с центром карьеры. Они также познакомились с туристическими местами Автономной Республики: Центр физиотерапии Дуздага, Ханский дворец, Музей под открытым небом, Нахичеванский бизнес-центр, гробницу Момине-Хатун, религиозное святилище Асхаби-Кахф.