Sumqayıt Dövlət Universitetində koronavirus əleyhinə təkrar dezinfeksiya işləri aparıldı
Son günlər bütün dünyada geniş vüsət alan koronavirus (2019-nCoV ) epidemiyası ilə bağlı Nazirlər Kabinetinin “Azərbaycanda yeni koronavirus xəstəliyinin yayılmasının qarşısının alınmasına dair fəaliyyət planı”nın icrası ilə bağlı ölkəmizdə də qabaqlayıcı tədbirlər görülür. Bildiyimiz kimi, dünyanın bir neçə ölkəsində yayılan koronavirus epidemiyasının Azərbaycanda törədə biləcəyi fəsadların qarşısının alınması məqsədilə 2020-ci ilin mart ayının 3-dən 9-dək bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesinin dayandırılmasına və bununla bağlı bütün tədbirlərin təxirə salınmasına dair Nazirlər Kabinetində qərar qəbul olunub.
Qərarə əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetində də tədris prosesi dayandırıldı. Tibbi-profilaktik şəraitə dair qabaqlayıcı tədbirlər barədə rektorun R-19/1 saylı, 25.02.2020-ci il tarixli əmrinin icrasını təmin etmək məqsədilə martın 6-da Sumqayıt Dövlət Universitetində təkrar əsaslı dezinfeksiya işləri aparıldı.
Sumqayıt şəhər Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən universitetin bütün tədris binalarında: dəhlizlərdə, auditoriya və laboratoriyalarda, mərkəzlərdə, ictimai-iaşə obyektlərində və sanitar qovşağında koronavirusa qarşı dezinfeksiya işləri aparıldı.
Xatırladaq ki, koronavirus infeksiyasının yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması və müvafiq profilaktik tədbirlərin effektivliyinin yüksəldilməsi məqsədilə SDU-da ardıcıl işlər həyata keçirilir. Bununla bağlı fevralın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində maarifləndirici tədbir keçirildi. Tədbirdə Sumqayıt şəhər uşaq xəstəxanasının şöbə müdiri, şəhərin baş infeksionisti, Əməkdar həkim Sehri Babayev, FHN-nin Sumqayıt Regional Mərkəzinin həkimi, tibbi xidmət kapitanı Arzu Babazadə, Sumqayıt şəhər Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin epidemioloqu Lamiyə Məmmədova, 1 nömrəli Sumqayıt şəhər xəstəxanasının Yoluxucu xəstəliklər şöbəsinin həkimi Aytən Abdullayeva və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak etdilər. Koronovirusun fəsadları və ondan qorunmağın yolları haqqında ətraflı məlumat verildi.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете была проведена повторная дезинфекция против коронавируса
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Март 2020 15:54
В Сумгаитском государственном университете была проведена повторная дезинфекция против коронавируса
В связи с распространением эпидемии коронавируса (2019-nCoV) по всему миру, в нашей стране принимаются профилактические меры для реализации «Плана действий по предотвращению распространения новой коронавирусной болезни в Азербайджане», принятого Кабинетом министров. Кабинет министров принял решение приостановить учебный процесс во всех учебных заведениях страны с 3 по 9 марта 2020 года, чтобы предотвратить возможные последствия эпидемии коронавируса в Азербайджане.
Согласно этому решению учебный процесс в Сумгаитском государственном университете был приостановлен. В целях обеспечения исполнения приказа ректора за № R-19/1 от 25.02.2020 г. о необходимых лечебно-профилактических мерах 6 марта в Сумгаитском государственном университете проведена повторная дезинфекция.
Сотрудники Сумгаитского городского центра гигиены и эпидемиологии провели дезинфекцию против коронавируса во всех учебных корпусах университета: коридорах, аудиториях и лабораториях, центрах, столовой и санузлах.
Следует отметить, что для предотвращения угрозы коронавирусной инфекции и повышения эффективности соответствующих профилактических мероприятий в СГУ проводится последовательная работа. В связи с этим 14 февраля в Сумгаитском государственном университете прошло образовательное мероприятие. В мероприятии приняли участие руководитель Сумгаитской детской больницы, главный специалист по инфекционным заболеваниям, заслуженный врач Сехри Бабаев, врач Сумгаитского регионального центра МЧС, капитан медицинской службы Арзу Бабазаде, эпидемиолог Сумгаитского центра гигиены и эпидемиологии Ламия Мамедова, врач инфекционного отдела 1 Сумгаитской городской больницы Айтен Абдуллаева и профессорско-преподавательский состав университета. Была дана подробная информация о заболевании и способах защиты от него.