Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Türkiyədə keçirilən III ERASMUS Beynalxalq Simpoziumunda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Mart 2020 14:54
Əməkdaşlarımız Türkiyədə keçirilən III ERASMUS Beynalxalq Simpoziumunda iştirak etdilər
Martın 6-7-də Türkiyənin Ankara şəhərində növbəti III ERASMUS Beynalxalq Simpoziumu keçirildi. Beynalxalq Simpoziumda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova “Azərbaycanda ümumi icbari təhsilin həyata keçirilməsi dövlətin təhsil siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi”, dosent Arzu Hüseynova “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ədəbiyyatında bölünmüş Vətən ideyası”, dosent Şamama Məmmədova “Polimer malzemeli gübre tohumlarının kapsamı süreci”, SDU-nun doktorantı Nigar Abbaszadə “Dövlətçiliyin inkişafının yeni mərhələsində hüquqi-demokratik islahatların həyata keçirilməsi”, dosent Kəmalə Salamova “Yeniyetmələrdə tənhalıq probleminin yaratdığı intihar meylinin sosial-psixoloji səbəbləri” mövzularında çıxış etdilər və bu mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı.
Qeyd edək ki, 1987-ci ildə Avropa Birliyinin Avropa Birliyi ölkələri, habelə İslandiya, Lixtenşteyn, Şimali Makedoniya, Norveç, Türkiyə universitetləri arasında tələbə və müəllim mübadiləsi üçün nəzərdə tutulmuş ERASMUS (European Region Action Scheme for the Mobility of University Students) proqramı, 2014-cü ilin yanvar ayında isə təhsil, təlim, gənclik və idman üzrə bütün Avropa Birliyinin hazırki sxemlərini birləşdirən yeni ERASMUS + proqramı yaradılmışdır. ERASMUS proqramında 33 ölkədən 4 mindən çox təhsil müəssisəsi iştirak edir.
ERASMUS proqramının əsas məqsədi Avropada təhsilin keyfiyyətini artırmaq, Avropa və Avropa Birliyinə yaxın olan ölkələrin tələbələrinin mobilliyini və mədəni əlaqələrini inkişaf etdirməkdir. Bu məqsədlərə nail olmaq üçün mütəmadi olaraq Beynəlxalq Simpoziumlar təşkil olunur. ERASMUS təcrübəsi yalnız əlavə təhsil almaq üçün fürsət deyil, həm də digər ölkələrlə şəbəkə qurmaq və sosial inkişaf fürsəti kimi qiymətləndirilir. Bu nöqteyi-nəzərdən Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının Türkiyənin Ankara şəhərində III ERASMUS Beynalxalq Simpoziumunda iştirakı təhsil sahəsində xarici ölkələrlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində uğurlu addımlardan biridir.

Home | News | SSU REPRESENTATIVES PARTICIPATED IN THE III ERASMUS INTERNATIONAL SYMPOSIUM IN TURKEY
The III Erasmus International Symposium was held in Ankara, Turkey on March 6-7. The following teachers from Sumgayit State University delivered speech at International Symposium: head of the Department of Pedagogy and Psychology docent Aytekin Mammadova-“Implementation of general compulsory education in Azerbaijan as one of the main directions of state education policy”, docent Arzu Huseynova-“Divided Homeland idea in the literature of Azerbaijan Democratic Republic”, docent Shamama Mammadova-“Polymer material fertilizer seed coverage process”, doctoral student of SSU Nigar Abbaszade-“Implementation of legal democratic reforms in novel stage of development of statehood”, docent Kamala Salamova-“ Socio-psychological causes of suicidal tendencies caused by loneliness in adolescents ".
It should be noted that Erasmus (European Region Action Scheme for the Mobility of University Students) was established in 1987 as an EU program for student and teacher exchange between universities in the European Union, as well as in Iceland, Liechtenstein, Northern Macedonia, Norway and Turkey. Launched in January 2014, Erasmus + is a new program that combines all current EU schemes for education, training, youth and sport. More than 4,000 educational institutions from 33 countries participate in the Erasmus program.
The main goal of the Erasmus program is to improve the quality of education in Europe, to develop the mobility and cultural ties of students in Europe and countries close to the European Union. International Symposiums are regularly organized to achieve these goals. The Erasmus experience is seen not only as an opportunity for further education, but also as an opportunity for social development and networking with other countries. From this point of view, the participation of Sumgayit State University staff in the III Erasmus International Symposium in Ankara, Turkey is one of the successful steps to expand cooperation with foreign countries in the field of education.