Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız Türkiyədə keçirilən III ERASMUS Beynalxalq Simpoziumunda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Mart 2020 14:54
Əməkdaşlarımız Türkiyədə keçirilən III ERASMUS Beynalxalq Simpoziumunda iştirak etdilər
Martın 6-7-də Türkiyənin Ankara şəhərində növbəti III ERASMUS Beynalxalq Simpoziumu keçirildi. Beynalxalq Simpoziumda Sumqayıt Dövlət Universitetinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova “Azərbaycanda ümumi icbari təhsilin həyata keçirilməsi dövlətin təhsil siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi”, dosent Arzu Hüseynova “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ədəbiyyatında bölünmüş Vətən ideyası”, dosent Şamama Məmmədova “Polimer malzemeli gübre tohumlarının kapsamı süreci”, SDU-nun doktorantı Nigar Abbaszadə “Dövlətçiliyin inkişafının yeni mərhələsində hüquqi-demokratik islahatların həyata keçirilməsi”, dosent Kəmalə Salamova “Yeniyetmələrdə tənhalıq probleminin yaratdığı intihar meylinin sosial-psixoloji səbəbləri” mövzularında çıxış etdilər və bu mövzu ətrafında müzakirələr aparıldı.
Qeyd edək ki, 1987-ci ildə Avropa Birliyinin Avropa Birliyi ölkələri, habelə İslandiya, Lixtenşteyn, Şimali Makedoniya, Norveç, Türkiyə universitetləri arasında tələbə və müəllim mübadiləsi üçün nəzərdə tutulmuş ERASMUS (European Region Action Scheme for the Mobility of University Students) proqramı, 2014-cü ilin yanvar ayında isə təhsil, təlim, gənclik və idman üzrə bütün Avropa Birliyinin hazırki sxemlərini birləşdirən yeni ERASMUS + proqramı yaradılmışdır. ERASMUS proqramında 33 ölkədən 4 mindən çox təhsil müəssisəsi iştirak edir.
ERASMUS proqramının əsas məqsədi Avropada təhsilin keyfiyyətini artırmaq, Avropa və Avropa Birliyinə yaxın olan ölkələrin tələbələrinin mobilliyini və mədəni əlaqələrini inkişaf etdirməkdir. Bu məqsədlərə nail olmaq üçün mütəmadi olaraq Beynəlxalq Simpoziumlar təşkil olunur. ERASMUS təcrübəsi yalnız əlavə təhsil almaq üçün fürsət deyil, həm də digər ölkələrlə şəbəkə qurmaq və sosial inkişaf fürsəti kimi qiymətləndirilir. Bu nöqteyi-nəzərdən Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşlarının Türkiyənin Ankara şəhərində III ERASMUS Beynalxalq Simpoziumunda iştirakı təhsil sahəsində xarici ölkələrlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində uğurlu addımlardan biridir.

Главная страница | Новости | Наши сотрудники приняли участие в III Международном симпозиуме ERASMUS в Турции
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Март 2020 14:54
Наши сотрудники приняли участие в III Международном симпозиуме ERASMUS в Турции
6-7 марта в Турции в городе Анкаре прошел очередной III Международный симпозиум ERASMUS. На Международном симпозиуме с докладами выступили заведующая кафедрой педагогики и психологии Сумгаитского государственного университета доц. Айтекин Мамедова «Реализация общего обязательного образования в Азербайджане как одно из основных направлений государственной образовательной политики», доц. Арзу Гусейнова «Идея разделенной родины в литературе Азербайджанской Демократической Республики», доц. Шамама Мамедова «Процесс применения семян полимерных удобрений», докторант СГУ Нигяр Аббасзаде «Осуществление правовых и демократических реформ на новом этапе развития государственности», доц. Кямаля Саламова «Социально-психологические причины суицидальных тенденций, вызванных одиночеством у подростков».
Следует отметить, что программа ERASMUS («Схема действия европейского сообщества для повышения мобильности студентов университетов») была создана в 1987 году для обмена студентами и преподавателями между университетами стран членов Евросоюза, а также Исландии, Лихтенштейна, Северной Македонии, Норвегии, и Турции. В январе этого года была учреждена новая программа ERASMUS+, направленная на поддержку сотрудничества в области образования, профессионального обучения, молодежи и спорта. В программе ERASMUS участвуют более 4000 учебных заведений из 33 стран.
Основная цель программы ERASMUS - улучшить качество образования в Европе, развить мобильность и культурные связи студентов из Европы и стран близких к Европейскому Союзу. С этой целью регулярно организуются Международные симпозиумы. Опыт ERASMUS рассматривается не только как возможность получить дополнительное образование, но и как возможность наладить связи с другими странами и социально развиваться. С этой точки зрения участие сотрудников Сумгаитского государственного университета в III Международном симпозиуме ERASMUS в городе Анкаре, в Турции, является одним из успешных шагов по расширению сотрудничества с зарубежными странами в области образования.