İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində tədris prosesi onlayn formada davam edir
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsi ilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesi onlayn formada təşkil olunmuşdur.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı Aynurə Yahyayeva bildirdi ki, bütün fakültələr kimi, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbə və müəllim heyəti də martın 12-dən etibarən WhatsApp üzərindən dərslər keçməyə başlamışdır. Dərslər universitetdə keçirilən dərs cədvəllərinə uyğun aparılır, mühazirə müəlliminin mühazirəsi WhatsApp qrupuna daxil olan tələbələrinin iştirakı ilə oxunulur. Mühazirə və məşğələ müəllimlərinin birgə işləməsi nəticəsində tələbələrə dərslər aydın şəkildə izah edilir.
Dekan onu da vurğuladı ki,tələbələr onlayn formada dərslərin təşkili üçün nəzərdə tutulan “Zoom meeting online” və “Trueconf online” sistemlərindən sürətlə istifadə edilir. Universitetin ERASMUS+ layihəsi çərçivəsində hazırlanmış moodle.sdu.edu.az sistemindən, daha sonra isə Təhsil Nazirliyi “Microsoft” şirkətinin texniki dəstəyi ilə tədris prosesinin dayandırıldığı müddət ərzində təhsilalanların təhsil proqramlarının mənimsənilməsi imkanlarının təmin edilməsi və təlim-tədris prosesinin məsafədən təşkili məqsədilə “Microsoft Teams” platformasından istifadəyə start verilmişdir. Hazırda Moodle sistemi ilə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbələrinin qeydiyyatı demək olar ki, başa çatdırılmışdır. I, II və III kurslarda 35 qrupa bütün tədris materialları paylanılmış, tələbələr həmin materiallarla təmin edilmişdir. Bundan başqa, universitet rəhbərliyinin tapşırığı ilə buraxılış kurslarında dövlət imtahan suallarının və I, II və III kurslarda 2019–2020-ci il yaz semestrinin imtahanlarına düşən sualların saytlarda yerləşdirilməsi işi aparılır.
Təhsilin qiyabi istiqaməti üzrə I kursların yarımçıq qalmış dərsləri, aprelin 1-dən isə II və III kursların dərsləri də onlayn keçirilir. moodle.sdu.edu.az və “Microsoft Teams” proqramı ilə işlər indi də davam etdirilir. Bunun üçün universitetdə koordinatorlar qrupu yaradılmışdır ki, buradan əldə edilən göstərişlər dərhal müəllimlərə çatdırılır. Bu işə tütorlar və qrup rəhbərləri cəlb edilmişdir.

Главная страница | Новости | УЧЕБНЫЙ ПРОЦЕСС НА ФАКУЛЬТЕТЕ ЭКОНОМИКИ И УПРАВЛЕНИЯ ПРОДОЛЖАЕТСЯ В РЕЖИМЕ ОНЛАЙН
Yerləşdirilmə tarixi : 13 Апрель 2020 13:45
УЧЕБНЫЙ ПРОЦЕСС НА ФАКУЛЬТЕТЕ ЭКОНОМИКИ И УПРАВЛЕНИЯ ПРОДОЛЖАЕТСЯ В РЕЖИМЕ ОНЛАЙН
Декан факультета Экономики и управления доц. Айнура Яхъяева сообщила, что с 12 марта все преподаватели факультета начали проводить занятия в WhatsApp группах. Занятия в группах WhatsApp проводятся в соответствии с расписанием занятий в университете. Лектор читает лекцию с участием всех студентов группы WhatsApp. В результате совместной работы преподавателей лекционных и семинарских занятий студенты легко усваивают материал.
Декан отметила, что студенты также используют онлайн-программы “Zoom meeting online” и “Trueconf online”. Для организации онлайн-занятий широко используется и система moodle.sdu.edu.az, разработанная в рамках университетского проекта ERASMUS+, и платформа Microsoft Teams, запущенная Министерством образования при технической поддержке Microsoft, с целью предоставить студентам возможность усвоить образовательные программы и организовать дистанционное обучение на время приостановки учебного процесса. В настоящее время регистрация студентов факультета экономики и управления в системе Moodle практически завершена. В 35 группах факультета студентам были розданы все учебные материалы. Кроме этого, по поручению руководства университета на сайте были размещены вопросы государственных экзаменов для выпускных курсов и экзаменационные вопросы летней сессии 2019-2020 года для I, II и III курсов.
Прерванные занятия первого курса заочной формы обучения были продолжены в онлайн-режиме. А с 1 апреля также онлайн проводятся занятия второго и третьего курса. Работа с moodle.sdu.edu.az и Microsoft Teams все еще продолжается. Для этого в университете была создана группа координаторов, которые оперативно передают полученные инструкции преподавателям. В эту организаторскую работу были вовлечены тюторы и старосты групп.