İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində tədris prosesi onlayn formada davam edir
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsi ilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesi onlayn formada təşkil olunmuşdur.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı Aynurə Yahyayeva bildirdi ki, bütün fakültələr kimi, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbə və müəllim heyəti də martın 12-dən etibarən WhatsApp üzərindən dərslər keçməyə başlamışdır. Dərslər universitetdə keçirilən dərs cədvəllərinə uyğun aparılır, mühazirə müəlliminin mühazirəsi WhatsApp qrupuna daxil olan tələbələrinin iştirakı ilə oxunulur. Mühazirə və məşğələ müəllimlərinin birgə işləməsi nəticəsində tələbələrə dərslər aydın şəkildə izah edilir.
Dekan onu da vurğuladı ki,tələbələr onlayn formada dərslərin təşkili üçün nəzərdə tutulan “Zoom meeting online” və “Trueconf online” sistemlərindən sürətlə istifadə edilir. Universitetin ERASMUS+ layihəsi çərçivəsində hazırlanmış moodle.sdu.edu.az sistemindən, daha sonra isə Təhsil Nazirliyi “Microsoft” şirkətinin texniki dəstəyi ilə tədris prosesinin dayandırıldığı müddət ərzində təhsilalanların təhsil proqramlarının mənimsənilməsi imkanlarının təmin edilməsi və təlim-tədris prosesinin məsafədən təşkili məqsədilə “Microsoft Teams” platformasından istifadəyə start verilmişdir. Hazırda Moodle sistemi ilə İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbələrinin qeydiyyatı demək olar ki, başa çatdırılmışdır. I, II və III kurslarda 35 qrupa bütün tədris materialları paylanılmış, tələbələr həmin materiallarla təmin edilmişdir. Bundan başqa, universitet rəhbərliyinin tapşırığı ilə buraxılış kurslarında dövlət imtahan suallarının və I, II və III kurslarda 2019–2020-ci il yaz semestrinin imtahanlarına düşən sualların saytlarda yerləşdirilməsi işi aparılır.
Təhsilin qiyabi istiqaməti üzrə I kursların yarımçıq qalmış dərsləri, aprelin 1-dən isə II və III kursların dərsləri də onlayn keçirilir. moodle.sdu.edu.az və “Microsoft Teams” proqramı ilə işlər indi də davam etdirilir. Bunun üçün universitetdə koordinatorlar qrupu yaradılmışdır ki, buradan əldə edilən göstərişlər dərhal müəllimlərə çatdırılır. Bu işə tütorlar və qrup rəhbərləri cəlb edilmişdir.

Home | News | THE TEACHING PROCESS AT THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT CONTINUES ONLINE
Urgent measures are being taken to prevent the threat of coronavirus (COVID-19) infection in Azerbaijan. Taking into account the suspension of classes due to the necessary measures related to the coronavirus, in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, the teaching process at Sumgayit State University has been organized online.
Dean of the Faculty of Economics and Management Aynura Yahyayeva said that, as in all faculties, the teachers of the Faculty of Economics and Management began to conduct classes on WhatsApp from March 12. Classes are held in accordance with the schedule of classes held at the university, the lecture of the lecturer is read with the participation of students included in the WhatsApp group. As a result of the joint work of lecture and class teachers, the lessons are clearly explained to the students.
The dean also noted that students use the Zoom meeting online and Trueconf online systems used to organize online classes, have joined the moodle.sdu.edu.az system developed as part of the university's Erasmus + project. Then, with the technical support of Microsoft, the Ministry of Education launched the Microsoft Teams platform to provide students with the opportunity to master educational programs and organize the learning process remotely during the suspension of the educational process. At present, the registration of students of the Faculty of Economics and Management with the Moodle system is almost complete. In the first, second and third courses, all teaching materials were distributed to 35 groups and students were provided with those materials. In addition, the work is underway to post on the sites the state exam questions in the graduation courses and the questions related to the exams of the 2019/2020 spring semester in the I, II and III courses.
Incomplete classes of the first courses in the part-time direction of education and from April 1, classes of the second and third courses are also held online. Work with moodle.sdu.edu.az and Microsoft Teams is still ongoing. For this purpose, a group of university coordinators has been created and the instructions obtained from it are immediately delivered to teachers. Tutors and group leaders have been involved in this work.