SDU-da Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinə həsr olunmuş “Realist ədəbiyyatımızın parlayan ulduzu” adlı onlayn elmi-praktik konfrans öz işinə başladı
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 31 yanvar 2020-ci il tarixində Sərəncam imzaladı. Sərəncama əsasən aprelin 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinə həsr olunmuş “Realist ədəbiyyatımızın parlayan ulduzu” adlı onlayn elmi-praktik konfrans öz işinə başladı.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq, iştirakçıları salamladı, bildirdi ki,vətəndaşların qlobal pandemiyaya çevrilən koronavirus (COVİD-19) infeksiyasından qorunması bu gün Azərbaycan dövləti üçün ən prioritet məsələdir. Ölkəmizdə COVİD-19 infeksiyasına qarşı görülmüş bütün qabaqlayıcı tədbirlər insanlarımızın sağlamlığının qarantına çevrildi. Bununla da, ölkə başçısı bir daha sübut etdi ki, onun siyasətinin mərkəzində Azərbaycan xalqı dayanır. Məhz bu siyasətin ətrafında hər zaman sıx birləşən xalqımız bu çətin günlərdən də uğurla keçəcək.
Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edən prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Respublikada koronavirus epidemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə orta və ali məktəblərdə tədris prosesinin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris, elmi təcrübələrin bölüşülməsi və xarici layihələr, görüşlər, konfranslar onlayn (məsafədən) formada təşkil edilir.
Prorektor Azərbaycan ədəbiyyatının və dramaturgiyamızın inkişafında böyük xidmətləri olmuş xalqımızın böyük sənətkarı olan yazıçı, dramaturq, publisist, tənqidçi Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin mənalı ömür yolundan və zəngin yaradıcılığından söz açdı. Bildirdi ki, nasir, publisist, teatr təşkilatçısı və ictimai xadim Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında mühüm xidmətlər göstərib. Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində silinməz iz qoymuş Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd olunması barədə ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanan Sərəncam bir daha sübut edir ki, Azərbaycan ədəbiyyatına, yazarlarına olan diqqət və qayğı hər zaman yüksək səviyyədə olub. Ulu öndər Heydər Əliyevin poeziyamıza verdiyi dəyərdən danışan prorektor bu gün bu ənənənin onun layiqli davamçıları olan Prezident cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin adının UNESKO-nun 2020–2021-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri siyahısına daxil edilməsi çoxəsrlik ədəbiyyatımızın parlaq siması olan ədibin mənəvi sərvətlərimizi və ali ümumbəşəri dəyərləri özündə təcəssüm etdirən humanist ruhlu yaradıcılığının lazımınca və yüksək qiymətləndirilməsinin aydın təzahürüdür. Prorektor ədibin zəngin yaradıcılığından bəhs edərək qeyd etdi ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan ictimai, ədəbi və mədəni fikri tarixində xüsusi yeri olan şəxsiyyətlərdəndir. O, dramaturq, nasir, publisist, pedaqoq, tədqiqatçı alim kimi çoxcəhətli səmərəli fəaliyyəti ilə milli-mədəni şüurumuzun və sosial-siyasi düşüncəmizin inkişaf edib formalaşmasında xüsusi rol oynamış, duma üzvü, xalq komissarı və digər vəzifələr daşımaqla, dövlətçilik və idarəçilik işinin təkmilləşdirilməsi sahəsində öz xidmətlərini əsirgəməmişdir. Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev həm dramaturgiya və bədii nəsrimizi, həm də satirik publisistikamızı yeni və orijinal mövzularla yanaşı, özünəməxsus ideya-estetik , sujet və kompozisiya xüsusiyyətlərinə, üslub və ifadə tərzinə malik olan əsərlərlə zənginləşdirmişdir. Bununla da, XX əsrin ilk onilliyində milli ictimai-bədii fikrimizin əlvanlığını və sürətli inkişafını təmin edən əsas şəxsiyyətlərdən biri kimi parlamışdır.
Ramiz Hüseynov onu da qeyd etdi ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev yaşadığı dövrdə milli özünüdərk, vətənini istiqlala qovuşdurmaq, millətini tərəqqiyə çatdırmaq, ana dilinin gözəlliyini qorumaq arzularının gerçəkləşməsi üçün bir tərəfdən bədii nəsrin, dramaturgiyanın imkanlarından, digər tərəfdən mətbuatın və xüsusilə “Molla Nəsrəddin” tribunasından məharətlə istifadə edib. O, əsərlərində mollanəsrəddinçiliyə daim sadiq qalmış, Vətənin azadlığına, xalqın oyanışına, müstəqil düşünməsinə, haqqı nahaqdan seçməsinə, ana dilinin geniş yayılmasına yardımçı olmağa səy göstərib.
Konfransda Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev Molla Nəsrəddin ədəbi məktəbinin qüdrətli nümayəndəsi kimi”, Folklorşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri professor Astan Bayramov “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin hekayələri”, “Çapar” aylıq tarixi jurnalının baş redaktoru Dilqəm Əhməd “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin Azərbaycan Cümhuriyyəti dövründəki fəaliyyəti”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimləri: Əli Rzayev, “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin əsərlərində sosial-psixoloji problemlər”, Nemət İbayev “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin əsərlərində milli özünüdərk məsələsi” mövzularında çıxış edərək, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin yaradıcılıq yolundan, mollanəsrəddinçilik fəaliyyətindən söz açdılar. Azərbaycan ədəbiyyatında öz dəst-xəti ilə seçilən Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin əsərlərinin bütün zamanlarda öz aktuallığı ilə seçildiyini, onun canlı həyat lövhələri ilə son dərəcə zəngin hekayələrinin nəsr tariximizin ən qiymətli nümunələri sırasında xüsusi yer tutduğunu diqqətə çatdırdılar. Bildirdilər ki, yazıçısının tarixi keçmişimizdən bəhs edən əsərləri oxucular tərəfindən həmişə rəğbətlə qarşılanmış, gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsində əhəmiyyətli rol oynamışdır. Natiqlər vurğuladılar ki, onun Azərbaycan ədəbiyyatına, tarixinə verdiyi töhfələr əvəzsizdir.

В СГУ начала работу научно-практическая онлайн-конференция «Сияющая звезда нашей реалистической литературы», посвященная 150-летию Абдуррагим бека Хагвердиева
31 января 2020 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О праздновании 150-летия Абдуррагим бека Хагвердиева». В связи с этим 20 апреля в Сумгаитском государственном университете стартовала онлайн научно-практическая конференция «Сияющая звезда нашей реалистической литературы».
Конференцию открыл проректор по гуманитарным вопросам доц. Рамиз Гусейнов. Он приветствовал участников и сказал, что защита граждан от коронавирусной инфекции (COVID-19), которая стала глобальной пандемией, является сегодня приоритетом для азербайджанского государства. Все профилактические меры, принятые против распространения инфекции COVID-19 в нашей стране, стали гарантией здоровья нашего народа. Говоря о важности конференции, проректор отметил, что в связи с принимаемыми срочными мерами по предотвращению угрозы коронавирусной инфекции (COVID-19) в Азербайджане и учитывая приостановление учебного процесса в средних и высших школах, в соответствии с инструкциями и рекомендациями Министерства образования, обучение, обмен научным опытом, международные проекты, встречи, конференции и т.д. организуются в режиме онлайн.
Проректор рассказал о жизни и творчестве писателя, публициста, критика, драматурга и общественного деятеля Абдуррагим бека Хагвердиева, который внес большой вклад в развитие азербайджанской литературы. Распоряжение президента Ильхама Алиева «О праздновании 150-летия Абдуррагим бека Хагвердиева», оставившего неизгладимый след в истории азербайджанской литературы, еще раз доказывает, что внимание и забота государства о писателях всегда были на высоком уровне. Рассказывая о значении, которое придавал нашей литературе общенациональный лидер Гейдар Алиев, доц. Гусейнов Рамиз отметил, что сегодня эту политику успешно продолжают его достойные преемники в лице президента Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан Алиевой. Он подчеркнул, что включение имени Абдуррагим бека Хагвердиева в список юбилеев выдающихся личностей и значимых событий ЮНЕСКО на 2020–2021 годы является показателем высокой оценки творчества писателя, который воплощает в себе наши духовные ценности и высокие общечеловеческие идеалы. Проректор так же отметил, что Абдуррагим бек Хагвердиев занимает особое место в истории общественной, литературной и культурной мысли Азербайджана конца XIX – начала XX веков. Он сыграл значительную роль в развитии и становлении нашего национально-культурного сознания и общественно-политической мысли. Абдуррахим бек Хагвердиев обогатил нашу драматургию и художественную литературу, а также нашу сатирическую журналистику новыми и оригинальными темами, его произведения отличались уникальными идейно-эстетическими, сюжетными и композиционными особенностями, особым стилем и выражением. Таким образом, в первом десятилетии двадцатого века он был одной из ключевых фигур, обеспечивших развитие нашей национальной социально-художественной мысли.
Рамиз Гусейнов также отметил, что Абдуррагим бек Хагвердиев использовал возможности художественной драматургии, и прессы, особенно трибуну «Молла Насреддина» для того, чтобы воплотить в жизнь свои мечты о национальном самосознании, национальной независимости, прогрессе и защите красоты родного языка.
На конференции с докладами выступили заведующий кафедрой азербайджанской и зарубежной литературы проф. Автандил Мамедов «Абдуррагим бей Хагвердиев как влиятельный представитель литературной школы Моллы Насреддина», руководитель научно-исследовательской лаборатории фольклористики проф. Астан Байрамов «Рассказы Абдуррагим бека Хагвердиева», главный редактор ежемесячного исторического журнала «Чапар» Дильгам Ахмедов «Деятельность Абдуррагим бека Хагвердиева в период Азербайджанской Демократической Республики», старшие преподаватели кафедры азербайджанского языка и методики его преподавания: Али Рзаев «Социально-психологические проблемы в трудах Абдуррагим бека Хагвердиева», Немат Ибаев «Проблемы национального самосознания в произведениях Абдуррагим бека Хагвердиева». Докладчики отметили, что произведения Абдуррагим бека Хагвердиева, отличающиеся своей актуальностью занимают особое место среди самых ценных примеров нашей прозаической литературы, а его рассказы с яркими жизненными историями, всегда ценились читателями и играли важную роль в воспитании молодежи в духе патриотизма. Докладчики подчеркнули, что его вклад в азербайджанскую литературу и историю неоценим.