SDU-nun professor-müəllim heyəti “Clarivate Analytics”in genişlənmiş vebinarında iştirak etdi
“Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” konsepsiyasında ölkəmizdə informasiyanın hər bir kəs üçün əlçatan olması əsas hədəflərdən biri kimi qoyulub. Bura elmi məlumatlar da daxildir. Ölkənin beynəlxalq səviyyədə elmi reytinqinin formalaşması beynəlxalq bazalarda çap olunmuş elmi əsərlərin və onlara edilən istinadların sayından, o cümlədən alimlərin bu elmmetrik bazalardan istifadə imkanları ilə təmin olunmasından asılıdır. Beynəlxalq elmi bazalarla əməkdaşlığın genişləndirilməsi elmi məhsuldarlığın dinamikasına müsbət təsir göstərən əsas faktorlardandır. Bu baxımdan “Clarivate Analytics”in təqdim etdiyi xidmətlər ölkəmizdə aparılan elmi araşdırmaların dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması, həmçinin dünyada gedən elmi-tədqiqat işləri haqqında alimlərimizin məlumatlı olması üçün çox önəmlidir. Bu məlumat bazası ilə alimlər öz ixtisaslarına uyğun elmi jurnalların müqayisəli qiymətləndirilməsini apara bilir və öz elmi əsərlərinin nəşri üçün daha effektiv şəkildə jurnallar seçmək imkanı əldə edə bilirlər.
Pandemiya zamanı çoxumuzun evdən (məsafədən) işləmək məcburiyyətində olmasına və fiziki ünsiyyətin məhdudlaşdırılmasına baxmayaraq, bu vəziyyət alimlərimizin elmi məlumat mübadiləsinin dayandırılmasına və peşəkar inkişaf imkanlarının azalmasına səbəb olmamışdır.
Aprelin 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin professor-müəllim heyəti, o cümlədən prorektorlar, fakültə dekanları, kafedra və şöbə müdirləri, elmi rəhbərlər və doktorantlara dəstək olmaq üçün Web of Science Group dinləyicilərə “Elmi nəşrlərin etikası və keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün vasitələr: İnternet elmi və plagiat” mövzusunda genişlənmiş vebinar təqdim etdi. “Clarivate Analytics” şirkətinin Təhsil Proqramlarının rəhbəri Valentin Boqorov və “Antiplagiat” şirkətinin icraçı direktoru Yuri Çexoviç tərəfindən oxunan “Elmi jurnallar: yaxşı, pis və yırtıcı” və “Antiplagiat: bir problemi köməkçiyə necə çevirmək olar” adlı maraqlı mühazirələr dinlənildi.
Qeyd etmək lazımdır ki, “Clarivate Analytics”in məlumat bazalarına çıxış və “Antiplagiat” sisteminın istifadəsi SDU-da elmin daha da inkişaf etməsinə güclü təkan verir, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsinə şərait yaradır və əməkdaşların nüfuzlu jurnallarda nəşrlərinin sayının artırılmasına imkan verir.

Профессорско-преподавательский состав СГУ принял участие в расширенном вебинаре “Clarivate Analytics”
Одной из главных целей концепции нашей страны «Азербайджан 2020: Взгляд в будущее» является возможность доступность информации для каждого члена общества. Это относится и к научной информации. Формирование научного рейтинга страны на международном уровне зависит от публикации научных работ в международных базах и ссылок на них, и возможности обеспечения ученых использованием этих наукометрических баз. Одним из основных факторов, оказывающих положительное влияние на динамику научной продуктивности, является расширение сотрудничества с международными научными базами. С этой точки зрения услуги, предоставляемые “Clarivate Analytics” способствуют доведению до мировых стандартов научных исследований, проводимых в нашей стране, и дают возможность нашим ученым получать информацию о проводимых в мире научно-исследовательских работах. Посредством этой информационной базы наши ученые могут проводить сравнительную оценку научных журналов по своим специальностям и эффективно выбирать журналы для издания своих научных работ.
Несмотря на то, что многие в период пандемии были вынуждены работать дома (дистанционно), это положение не стало причиной приостановки обмена научной информацией между нашими учеными и уменьшения возможностей их профессионального развития.
24 апреля Web of Science Group с целью поддержки своих слушателей провела расширенный вебинар на тему «Средства для этики научных публикаций и повышения их качества: Интернет-наука и плагиат» для профессорско-преподавательского состава СГУ, проректоров, деканов факультетов, зав.кафедрами, руководителей отделов, научных руководителей и докторантов. Руководитель образовательной программы компании “Clarivate Analytics” Валентин Богоров и исполнительный директор компании «Антиплагиат» Юрий Чехович прочли лекции «Научные журналы: хорошо, плохо и хищно» и «Антиплагиат: как превратить проблему в помощники».
Следует отметить, что выход в базу “Clarivate Analytics” и использование системы «Антиплагиат» способствуют развитию науки в СГУ, расширению международного сотрудничества и увеличению публикаций ученых университета в престижных журналах.