Əsas səhifə | Xəbərlər | PETRA layihəsinin növbəti onlayn görüşü keçirildi
Beynəlxalq əlaqələrin inkişafı elmin təhsilə inteqrasiyasına təsir edən amillərdəndir. Sumqayıt Dövlət Universitetinin beynəlxalq əlaqələri xarici ölkə universitetləri ilə ikitərəfli əməkdaşlığı, beynəlxalq layihələrdə iştirakı, əcnəbi tələbələrin cəlb olunması, müvafiq beynəlxalq təşkilatlarla işbirliyini və digər istiqamətləri əhatə edir.
Sumqayıt Dövlət Universiteti tədrisin Avropa standartlarına uyğun qurulması və təkmilləşdirilməsi məqsədilə 2017-ci ildə təqdim edilmiş layihə əsasında Avropa İttifaqının ERASMUS+ proqramının PETRA layihəsinə qoşulmuşdur. Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən ERASMUS+ PETRA (Promoting Excellence in Teasching and Learning in Azerbaijani Universities – Azərbaycan universitetlərində tədris və təlimin təkmilləşdirilməsi) layihəsi 3 ildir davam edir. Artıq layihə yekunlaşmış, lakin sənədləşmə işləri həll olunmadığından məlum səbəblərdən avqust ayına qədər uzadılmışdır.
Aprelin 25-də PETRA layihəsinin Zoom proqramı vasitəsilə onlayn görüşü oldu. Onlayn görüşün mövzusu layihənin davamlılığının təmin edilməsi və Xəzər Universiteti tərəfindən keçiriləcək “Onlayn tədris və təlim problemləri” adlı virtual konfransla bağlı müzakirələr idi.
Görüşdə yanlız PETRA layihəsinin Azərbaycan üzrə tərəfdaşları: Xəzər Universitetinin, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin, Sumqayıt Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Universitetinin, Naxçıvan Dövlət Universitetinin, Bakı Slavyan Universitetinin və Azərbaycan Dillər Universitetinin nümayəndələri iştirak edirdi. Onlayn keçirilən görüşdə SDU-dan Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova iştirak etdi.
Qeyd edək ki, növbəti onlayn konfrans 2020-ci il 6 may tarixində saat 15:00-da keçiriləcəkdir. Beynəlxalq konfransa dünyanın bir çox ölkələrindən: İngiltərə, İspaniya, Macarıstan Özbəkistan, Qazaxıstan, Azərbaycan və s. ölkələrdən nümayəndələr qoşulacaq. Məruzə edənlərə hazırkı şəraitdə problemləri necə aradan qaldırdıqları ilə bağlı təcrübələrini bölüşmək üçün 10 dəqiqə vaxt veriləcəkdir. İştirak etmək istəyənlər aprelin 30-a kimi risayeva@khazar.org e-mail ünvanına yazıb qeydiyyatdan keçə bilərlər.

Home | News | THE NEXT ONLINE MEETING OF THE PETRA PROJECT WAS HELD
The international relations of Sumgayit State University cover bilateral cooperation with universities of foreign countries, participation in international projects, attracting foreign students, joint work with international organizations and other areas. In order to bring education in line with European standards and improve it, SSU joined the PETRA project of the ERASMUS + program, proposed by the European Union in 2017. The ERASMUS + PETRA project (Promoting Excellence in Teaching and Learning in Azerbaijani Universities) has been ongoing for 3 years. The project has already been completed, but due to known circumstances, due to the incompleteness of work on the preparation of documentation, its deadline has been extended to August.
On April 25th, through the Zoom program, an online meeting was held on the PETRA project. The theme of this meeting was to ensure the duration of the project and discuss the issues of the virtual conference “Problems of Online Teaching and Learning”, which will be held by the Khazar University.
On the part of SSU, the head of the Department of International Cooperation and International Students, PhD Samira Mammadov, took part in the online meeting.
It should be noted that the online conference will be held on May 6, 2020 at 15:00. The international conference will bring together England, Spain, Hungary, Uzbekistan, Kazakhstan, Azerbaijan and representatives of several other countries. Speakers will be given 10 minutes to exchange experiences on resolving problems that have arisen at present. Only partners of the PETRA project in Azerbaijan participated in the meeting: Khazar University, Azerbaijan State Pedagogical University, Sumgait State University, Azerbaijan University, Nakhchivan State University, Baku Slavic University and Azerbaijan University of Languages.
Those who wish to participate in the conference can register by e-mail risayeva@khazar.org.e-mail until April 30.