SDU-nun tələbələri “Tələbə baharı” XIII ümumrespublika tələbə yaradıcılıq festivalının qalibləri oldular
Respublikada koronavirus pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə orta və ali məktəblərdə tədris prosesinin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, bütün ali məktəblərdə tədris, elmi təcrübələrin bölüşülməsi və xarici layihələr, görüşlər, konfranslar onlayn (məsafədən) formada təşkil edilir.
Aprelin 28-də “Tələbə baharı” XIII ümumrespublika tələbə yaradıcılıq festivalının onlayn yekun mərhələsi keçirildi. Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinın təşəbbüsü ilə keçirilən “Tələbə baharı” XIII ümumrespublika tələbə-yaradıcılıq festivalının nəticələri məlum oldu. 2020-ci il aprelin 1-dən 10-dək keçirilən onlayn seçim mərhələsində qaliblər musiqi (janrlar üzrə), xalq mahnıları, klassik musiqi (vokal), estrada musiqisi, pop musiqisi, muğam, rok, rəqs (janrlar üzrə), milli rəqslər (solo), müasir rəqslər (solo), dünya xalqlarının rəqsləri üzrə müəyyən edildi.
Bir çox ali təhsil müəssisələrin qatıldığı tədbirdə estrada musiqisi janrı üzrə Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin III kurs tələbəsi Qəşəm Cəfərov I yerə, Xalq mahnıları janrı üzrə Filologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Aytac Heydərova II yerə layiq görüldülər.
Qeyd edək ki “Tələbə baharı” ümumrespublika tələbə yaradıcılıq festivalı Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən 2007-ci ildən etibarən ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında hər il keçirilir. Festivalın keçirilməsində məqsəd tələbə yaradıcılıq kollektivlərini inkişaf etdirmək, ali təhsil müəssisələrində fəaliyyət göstərən dərnəklər arasında gənclərin mübadiləsini təşkil etmək, tələbələrin estetik tərbiyə sistemini təkmilləşdirmək, yaradıcı və istedadlı gəncləri üzə çıxarmaq, onlara dövlət qayğısını artırmaq, asudə vaxtlarının səmərəli təşkil edilməsi sahəsində səyləri gücləndirmək, yeni ünsiyyət və əlaqələrin formalaşdırılmasına şərait yaratmaqdır.

Главная страница | Новости | Студенты СГУ стали лауреатами XIII республиканского фестиваля студенческого творчества «Студенческая весна»
Yerləşdirilmə tarixi : 01 Май 2020 15:39
Студенты СГУ стали лауреатами XIII республиканского фестиваля студенческого творчества «Студенческая весна»
В связи с приостановлением занятий с целью предотвращения распространения эпидемии коронавируса в нашей стране, в соответствии с инструкциями и рекомендациями Министерства образования во всех вузах в режиме онлайн организуется обучение, проводятся конференции и встречи, обмен научным опытом, реализуются международные проекты.
28 апреля состоялся онлайн финальный этап XIII Республиканского студенческого творческого фестиваля «Студенческая весна», инициированного Министерством молодежи и спорта Азербайджанской Республики. По итогам онлайн-отбора, который пройдет с 1 по 10 апреля 2020 года, станут известны победители в номинациях музыка (по жанрам), народные песни, классическая музыка (вокал), эстрадная музыка, поп-музыка, мугам, рок, танцы (по жанрам), национальные танцы (соло), современные танцы (соло), танцы народов мира. Студент третьего курса факультета экономики и управления Сумгаитского государственного университета Гашам Джафаров был удостоен I места в жанре эстрадной музыки, а студентка второго курса филологического факультета Айтадж Гейдарова заняла II место в жанре народных песен.
Следует отметить, что республиканский фестиваль студенческого творчества «Студенческая весна» проводится ежегодно Министерством молодежи и спорта среди студентов высших учебных заведений с 2007 года. Целью фестиваля является развитие студенческих творческих коллективов, совершенствование системы эстетического воспитания студентов, выявление творческой и талантливой молодежи, проявление государственной заботы, эффективная организация досуга студентов, расширение круга общения и установление новых дружеских отношений среди молодежи.