Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun növbəti iclası videokonfrans şəklində keçirildi
Aprelin 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar məsafədən tədrisin təşkilinin vəziyyəti, 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının və Dövlət attestasiyasının keçirilməsi, sosial baxımdan əhalinin həssas qruplarına aid edilən tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsi ilə əlaqədar universitetdə görülən işlərin vəziyyəti, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar yaranmış vəziyyətdə 2020-ci il üçün planlaşdırılmış beynəlxalq və respublika elmi konfranslarının keçirilməsi və cari məsələlərin müzakirəsinə həsr olunmuş növbəti iclası videokonfrans şəklində keçirildi.
SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq, koronavirus pandemiyası ilə mübarizədə Prezident cənab İlham Əliyevin uzaqgörənliyi, baş verənlərə dərhal ciddi reaksiya verməsi sayəsində respublikada vəziyyətin nəzarət altına alındığını, virusa yoluxanların sayının gündən-günə azaldığını bildirdi. Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah yaradıldığını, Nazirlər Kabinetinin Sərəncamına əsasən yoluxma hallarının qarşısının alınması və ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tibbi-profilaktik, dezinfeksiyaedici və digər qabaqlayıcı tədbirlərin davam etdirilməsi məqsədilə 2020-ci ilin mart ayının 10-dan bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesinin dayandırıldığını və ölkə üzrə bütün kütləvi tədbirlərin təxirə salındığını, karantin rejiminin tətbiq olunduğunu, koronavirusla mübarizə fondu yaradıldığını və ilk olaraq cənab Prezidentin birillik əməkhaqqını fonda keçirdiyini qeyd edən rektor SDU-nun da həmişə olduğu kimi ölkə prezidentinin yanında olduğunu, Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan bu fonda 50 min manat vəsait köçürdüyünü bildirdi.
Koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar bütün ölkələrdə tibbi ləvazimat və qoruyucu vasitələrin, o cümlədən tibbi maskanın böyük qıtlığı yaşandığı bir zamanda ölkə başçısının tapşırığına əsasən aidiyyəti dövlət qurumları qısa müddətdə tibbi maska istehsalı avadanlığının və xammalın Azərbaycana gətirilməsinə nail oldu, tibbi maska istehsalına başlanıldı. Prezident cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva "Yeni klinika”nın açılışını etdilər. Vaxtında tikilən, ən müasir cihaz və avadanlıqlar, laboratoriyalarla təchiz edilən yeni tibb müəssisəsi dövlət başçısının qərarı ilə koronavirus xəstələrinin müalicəsinə yönəldildi.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının da qeyd etdiyi kimi, qısa vaxtda respublikada görülən işlərin digər ölkələr üçün nümunəyə çevrildiyini, bir sıra ölkələrlə müqayisədə, Azərbaycanda koronavirusa yoluxma hallarının vaxtında aşkarlandığını bildirən və bunu ölkədə güclü səhiyyə sisteminin olması ilə əlaqələndirən rektor hər kəsi karantin qaydalarına əməl etməyə səslədi.
Rektor professor Elxan Hüseynov sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilməsi barədə hökumətin verdiyi qərara toxunaraq, SDU-da ödənişli əsaslarla təhsil alan bu qəbildən olan tələbələrin siyahısının hazırlanması işinin davam etdiyini vurğuladı.
Tədrisin gedişatına toxunan rektor koronavirusla mübarizə ilə bağlı zəruri tədbirlərin görülməsilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və tövsiyələrinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesinin onlayn və oflayn formada təşkil olunduğunu bildirdi. Onlayn formada WhatsApp mesajlaşma mübadilə sistemindən, “Zoom” onlayn konfransların keçirilməsi proqramından və “Microsoft Teams” platformasından, oflayn formada isə distant təhsilin təşkil edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş Moodle sistemindən və WhatsAppdan istifadə olunmaqla tədris prosesinin təşkil olunduğunu vurğulayan rektor ayrı-ayrı fənlərə dair mövzuların mənimsənilməsi üçün tələb olunan materialların buludda yerləşdirildiyini, tələbələrin istədikləri vaxt bu materiallardan istifadə edərək dərslərə hazırlaşdığını, mühazirə materiallarını mənimsədiklərini qeyd etdi. Hazırda bütün mühazirə, məşğələ və laboratoriya işlərinin, o cümlədən imtahan suallarının buludda yerləşdirildiyini söyləyən rektor görülən işlərin nəticəsində tələbələrin 70 %-dən çoxunun onlayn dərslərdə iştirak etdiyini bildirdi. İstehsalat və pedaqoji təcrübə keçən tələbələrin buraxılış işləri, imtahan prosesinin təşkili, tələbələrin biliklərinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşən rektor onu da vurğuladı ki, aprelin 24-də Təhsil naziri, nazirliyin aparatının rəhbər şəxsləri və ali təhsil müəssisələrinin rektorlarının iştirakı ilə keçirilən videokonfransda təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramovun çıxışı zamanı önəmli məqamlardan biri də postkarantin dövründə tədrisin təşkili və imtahan sessiyasının keçirilməsi idi. Məsələ ilə bağlı Təhsil Nazirliyi ilə birgə müzakirələrin aparıldığını bildirən rektor imtahanların keçirilməsi ilə əlaqədar 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin onlayn rejimdə təşkili nəzərə alınaraq, tələbələrin biliklərinin qiymətləndirilməsində tələbəyönümlü, eyni zamanda biliklərin obyektiv qiymətləndirilməsinə əsaslanan yanaşmanın tətbiq olunmasının planlaşdırıldığını vurğuladı.
2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının və Dövlət attestasiyasının keçirilməsi haqqında Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Sosial baxımdan əhalinin həssas qruplarına aid edilən tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsi ilə əlaqədar universitetdə görülən işlərin vəziyyəti haqqında Tədris-Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar yaranmış vəziyyətdə 2020-ci il üçün planlaşdırılmış beynəlxalq və respublika elmi konfranslarının keçirilməsi haqqında Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov məruzələrlə çıxış etdilər. Müzakirələrdə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, Elmi katib professor Muxtar Səmədov və fakültə dekanları koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsilə əlaqədar SDU-da tədris prosesinin təşkili, təcrübələrin keçirilməsi və xarici layihələrin, onlayn şəkildə görüşlərin həyata keçirilməsi barədə ətraflı məlumat verdilər və bir sıra təkliflər irəli sürdülər. O da qeyd olundu ki, universitetdə tələbələrin asudə vaxtlarının təşkili istiqamətində də onlayn formatlı işlər görülür, intellektual yarış və müsabiqələr keçirilir. Görkəmli Azərbaycan ədibi Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinə həsr olunmuş “Zoom” proqramı vasitəsilə “Realist ədəbiyyatın parlayan ulduzu” adlı onlayn elmi-praktik konfrans, Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə “Evdə qal, təhsildən qalma” layihəsi çərçivəsində universitetin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə tələbələr arasında onlayn formatda intellektual oyunlar, rəssamlıq, qiraət və ifaçılıq müsabiqələri bu qəbildəndir.
14-15 may tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulan magistrantların XX Respublika elmi konfransının keçirilmə tarixində koronovirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq dəyişiklik edildi və karantin rejimindən asılı olaraq keçirilmə tarixinin müəyyənləşdirilməsi qərarı verildi.
İclasın sonunda rektor professor Elxan Hüseynov iştrakçılara, eləcə də qlobal koronavirus pandemiyası ilə mübarizə şəraitində onlayn tədrisdə iştirak edən bütün müəllimlərə təşəkürünü bildirdi, tədrislə yanaşı, tələbələrin karantin rejiminin qaydalarına əməl etmələrini tövsiyə etdi.

Главная страница | Новости | В Сумгаитском государственном университете состоялось очередное заседание ректората в формате видеоконференции
В Сумгаитском государственном университете состоялось очередное заседание ректората в формате видеоконференции
30 апреля в Сумгаитском государственном университете состоялось очередное заседание ректората, которое прошло в форме видеоконференции. На заседании были рассмотрены следующие вопросы: 1. Ситуация с организацией дистанционного обучения в связи с пандемией коронавируса.
2. Проведение экзаменов весеннего семестра 2019/2020 учебного года и государственной аттестации, меры предпринимаемые в университете в связи с выплатой государством платы за обучение студентов, являющихся членами семей относящихся к социально уязвимым группам.
3. Проведение запланированных на 2020 год международных и республиканских научных конференций в условиях пандемии коронавируса.
Приветствуя участников, ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов сказал, что благодаря дальновидной политике президента Ильхама Алиева в борьбе с пандемией коронавируса ситуация в стране находится под контролем, и число инфицированных людей уменьшается день ото дня. Ректор рассказал о создании Оперативного штаба при Кабинете министров, о приостановлении учебного процесса во всех учебных заведениях страны начиная с 10 марта 2020 года с целью предотвращения распространения инфекционного заболевания и продолжения лечебно-профилактических, дезинфицирующих и других профилактических мероприятий, об отмене всех массовых мероприятий, о введении карантинного режима, о создании Фонда борьбы против короновируса и первом взносе Президента Ильхама Алиева, который пожертвовал фонду сумму в размере своего годового оклада. Ректор подчеркнул, что СГУ одним из первых откликнулся на призыв президента и перечислил в фонд 50 000 манат. В то время, когда из-за пандемии коронавируса во всех странах наблюдается острая нехватка медикаментов и средств защиты, в том числе медицинских масок, по распоряжению президента соответствующим правительственным органам удалось доставить в Азербайджан оборудование для производства медицинских масок и сырье и началось производство медицинских масок. Президент Ильхам Алиев и первый вице-президент Мехрибан Алиева приняли участие на открытии «Новой клиники». Своевременно построенное медицинское учреждение оснащено новейшим оборудованием и лабораториями. По распоряжению президента Ильхама Алиева до окончания пандемии здесь будут проходить лечение больные, зараженные коронавирусом. По данным Всемирной организации здравоохранения работа, проделанная в стране за короткий период времени, стала примером для других стран. Ректор отметил, что по сравнению с рядом стран, случаи коронавирусной инфекции в Азербайджане были выявлены своевременно и связал это с существованием сильной системы здравоохранения в стране, а так же призвал всех соблюдать правила карантина.
Проф. Эльхан Гусейнов рассказал о решении правительства об оплате обучения студентов из социально уязвимых семей за счет государственного бюджета, отметив, что сейчас готовится список таких студентов, обучающихся в СГУ на платной основе.
Касаясь вопроса об учебном процессе, ректор сказал, что в связи с приостановлением занятий с целью предотвращения распространения коронавирусной инфекции в нашей стране, в соответствии с инструкциями и рекомендациями Министерства образования, занятия на всех факультетах Сумгаитского государственного университета проводятся в онлайн и оффлайн режиме. Е.Гусейнов подчеркнул, что онлайн учебный процесс организован с использованием системы обмена сообщениями WhatsApp, программы онлайн-конференций Zoom и платформы Microsoft Teams, а для обучения в режиме оффлайн используются предназначенные для дистанционного обучения системы Moodle, платформы Microsoft Teams и WhatsApp. Он сказал, что необходимые материалы были размещены в облаке и студенты могут используя эти материалы в любое время подготовиться к урокам и усвоить материалы лекций. В настоящее время все лекции, практические занятия и лабораторные работы, включая экзаменационные вопросы, публикуются в облаке. Ректор добавил, что в результате проделанной работы более 70% студентов участвуют в онлайн-занятиях.
Поделившись своими мыслями о выпускных работах студентов, проходящих стажировку и педагогическую практику, об организации экзаменационного процесса, об оценке знаний студентов, ректор подчеркнул, что 24 апреля на видеоконференции с участием должностных лиц Министерства образования и ректоров высших учебных заведений одним из основных моментов, которых коснулся в своей речи министр образования Джейхуна Байрамов была организация учебного процесса и экзаменационной сессии в посткарантинный период.
Далее с докладами выступили проректор по организации учебного процесса и технологии обучения доц. Натиг Талыбов о проведении экзаменов весеннего семестра 2019/2020 учебного года и государственной аттестации, директор Учебно-методического центра Фаиг Ширинов о мерах, предпринятых в университете в связи с выплатой государством платы за обучение студентов являющихся членами семей относящихся к социально уязвимым группам, проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов о проведении международных и республиканских научных конференций, запланированных на 2020 год в условиях пандемии коронавируса.
В обсуждениях приняли участие проректор по международным связям доц. Гафар Атаев, руководитель отдела докторантуры и магистратуры доц. Сабир Халилов, ученый секретарь проф. Мухтар Самедов и деканы факультетов. Они дали подробную информацию об организации в СГУ учебного процесса и прохождении практики, об осуществлении международных проектов, о проведении онлайн встреч с учетом предпринятых необходимых мер в связи с пандемией короновируса и внесли ряд предложений.
Также было отмечено, что университет уделяет внимание организации досуга студентов в режиме онлайн, проводит интеллектуальные онлайн конкурсы и состязания. Так в СГУ состоялась научно-практическая онлайн-конференция «Сияющая звезда реалистической литературы», посвященная 150-летию выдающегося азербайджанского писателя Абдуррахим бека Хагвердиева. В рамках инициированного Министерством образования проекта «Оставайся дома, не оставайся без образования» студенческой молодежной организацией СГУ были организованы интеллектуальные игры, конкурсы чтецов и рисования.
Дата проведения XX Республиканской научной конференции магистров, запланированной на 14-15 мая, была изменена в связи с пандемией коронавируса, и было решено определить дату ее проведения в зависимости от карантинного режима.
В конце встречи ректор проф. Эльхан Гусейнов поблагодарил участников, а также всех преподавателей, вовлеченных в онлайн-обучение в условиях борьбы с глобальной пандемией коронавируса, и рекомендовал учащимся соблюдать правила карантинного режима.