SDU-da “Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin banisidir” mövzusunda onlayn elmi-praktik konfrans öz işinə başladı
Mayın 9-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş “Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin banisidir” mövzusunda onlayn elmi-praktik konfrans öz işinə başladı.
Konfransı giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq bildirdi ki, bu gün ölkəmizin hər yerində ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin doğum günü böyük təntənə ilə qeyd edilir. Keçirilən tədbirlərdə Ulu öndərin Azərbaycan xalqı, dövləti və doğma vətənimiz üçün etdiyi mühüm tarixi xidmətlərindən, ümumbəşəri fəaliyyətindən geniş söhbət açılır, xatirəsi əziz tutulur. Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsində və inkişaf yoluna çıxarılmasında Ulu öndər Heydər Əliyevin böyük xidmətlərindən danışan rektor qeyd etdi ki, 1990-cı illərin əvvəllərində, SSRİ-nin süqutu ərəfəsində Azərbaycanda vətəndaş qarşıdurmasının vüsət aldığı, torpaqlarımızın işğal olunduğu, ölkənin daxildən və xaricdən ciddi xaos və anarxiyaya sürükləndiyi, sosial-siyasi böhranın gündən-günə dərinləşdiyi bir vaxtda Heydər Əliyev öz həyatını təhlükə qarşısında qoyaraq Moskvadan geri qayıtmış, doğma Vətənində milli vətəndaş birliyinin yaradılması, ölkənin müstəqilliyinin bərpası istiqamətində əsl tarixi missiya həyata keçirmişdir. Həmin illər Azərbaycan Respublikası öz çətin günlərini yaşayırdı. 1991-ci ilin oktyabrından 1993-cü ilin iyun ayının 15-dək səriştəsiz rəhbərlərin yarıtmaz fəaliyyəti nəticəsində müstəqilliyin itirilməsi təhlükəsi yaranmışdı. Belə bir ağır və mürəkkəb dövrdə dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev xalqın çağırışına səs vermiş, onun tələbi və dəstəyi ilə yenidən ölkə rəhbərliyinə qayıtmış və xüsusi qurtuluş missiyası həyata keçirərək, milli dövlətçiliyin xilaskarına çevrilmişdir. Beləliklə, Ulu öndər 1993-cü ildən ömrünün sonuna qədər, yəni 2003-cü ilədək memarı və qurucusu olduğu müstəqil Azərbaycan Respublikasına rəhbərlik etmişdir. Rəhbərliyinin hər iki dövründə dahi rəhbər Azərbaycanın daxili və xarici siyasətinin, dövlət idarəçiliyinin, yeni iqtisadi, siyasi və sosial münasibətlərin, demokratik dövlət quruculuğu və vətəndaş cəmiyyətinin əsaslarını formalaşdırmış, ölkəni güclü elmi-texniki potensiala malik, dinamik inkişaf edən sənaye dövlətinə çevirmiş, onun sosial-iqtisadi və mədəni tərəqqisini təmin etmiş, milli-mənəvi dəyərlərin, adət-ənənələrin qorunması, sağlam və intellektual gənc nəslin yetişdirilməsi istiqamətində misilsiz nailiyyətlər qazanmışdır. Bütün sahələr üzrə ölkənin inkişaf strategiyası hazırlanmış və həyata keçirilmişdir. Heydər Əliyev bu mərhələdə həlledici tarixi xidmət və uğurlu fəaliyyət göstərərək, həm də müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisinə çevrilmişdir. Rektor Heydər Əliyevin milli dövlətçiliyimizin formalaşmasında, möhkəmləndirilməsində və inkişafında misilsiz fəaliyyətindən bəhs etdi, dahi şəxsiyyətin irsinin hələ bundan sonra da uzun illər öyrəniləcəyini, gələcək nəsillər üçün örnək olaraq qalacağını bildirdi. Qeyd etdi ki, bu gün dahi liderin müəyyən etdiyi siyasi yolla inkişaf edən müstəqil Azərbaycanımız, inanırıq ki, bundan sonra da Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında daha böyük nailiyyətlər əldə edəcəkdir. Bu gün dünya koronavirus pandemiyasının yaratdığı problemlər, böhranlar ilə üz-üzə qalıb. COVID-19 pandemiyası ən inkişaf etmiş ölkələri belə çətin və acınacaqlı vəziyyətə salıb. Bəşəriyyəti lərzəyə salan bu bəla Azərbaycandan da yan keçmədi. Belə bir ağır, fövqəladə vəziyyətdə Prezident cənab İlham Əliyevin verdiyi düzgün qərarlar, qabaqlayıcı tədbirlər sayəsində ölkəmizdə pandemiyanın təsirinin azaldılması və miqyasının məhdudlaşdırılması istiqamətində mühüm addımlar atıldı. Dövlətimizin bütün imkanları epidemiyanın qarşısının alınmasına və fəsadların aradan qaldırılmasına yönəldildi. Məktəblərdə təhsilin dayandırılması, sərhədlərin vaxtında bağlanması, müasir tipli yeni xəstəxananın istifadəyə verilməsi, lazımi tibbi avadanlıqların ölkəyə gətirilməsi, aztəminatlı ailələrə sosial müavinət və yardımların ayrılması, ən əsası isə, mənəvi dəstək, "Biz birlikdə güclüyük!” kimi müdrik çağırış bu vəziyyətdən ən az itki ilə çıxmağımıza səbəb oldu. Görülən bütün bu işlər sübut etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyev hər şeydən çox, xalqın sağlamlığını düşündü. O, öz fəaliyyəti ilə ümummilli liderin başladığı işi davam etdirməyə qadir olduğunu bir daha sübut etdi.
Rektor onu da bildirdi ki, ölkə başçısı İlham Əliyevlə bərabər, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətində də Azərbaycan təhsilinin tərəqqisi xüsusi yer tutur. Başda Mehriban xanım olmaqla, Heydər Əliyev Fondunun karantin dövründə yüz minlərlə aztəminatlı ailələrə ərzaq yardımı etməsi Ulu öndərin adını daşıyan fondun hər bir azərbaycan vətəndaşının yanında olduğunu bir daha sübut etdi.
Sonra Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, Əməkdar müəllim professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyevin həyatı və dövlətçilik fəaliyyəti” mövzusunda ətraflı çıxış etdi. Bildirdi ki, Ulu öndərin uzaqgörən müdrik siyasəti nəticəsində müstəqil Azərbaycan dünya xalqları içərisində inkişaf etmiş dövlətlərin sırasında öz layiqli yerini tutmaq, tərəqqi etmiş ölkələr sırasına qoşulmaq yolunda böyük inam və qətiyyətlə irəliləmişdir. Qısa müddətdə Azərbaycanın beynəlxalq imici dəyişmiş, ölkəmiz dünyanın siyasi və iqtisadi arenasının fəal subyektlərindən birinə çevrilmişdir. Bütün ölkədaxili, regional və coğrafi-siyasi maneələrə baxmayaraq, Azərbaycan dövlət quruculuğu və iqtisadi inkişaf sahəsində böyük nailiyyətlər əldə etmişdir. Məhz Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə ölkədə siyasi plüralizm yaranmış, cəmiyyət əsl demokratiya yolu ilə inkişaf yoluna çıxmışdır.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova “Heydər Əliyevin elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində uğurlu dövlət siyasəti” mövzusunda çıxış etdi. Bildirdi ki, təhsil sahəsi xalqımızın bu günü, millətimizin, dövlətimizin gələcəyi üçün ən vacib sahədir. Ulu öndər təhsilin cəmiyyətin inkişafında rolunu və şəxsiyyətin formalaşmasında əhəmiyyətini daim yüksək qiymətləndirirdi. Ulu öndərin qəbul etdiyi qərarlar, uzaqgörənliklə irəli sürdüyü konseptual fikirlər və ideyalar, tarixi tövsiyələr bu gün də ölkəmizdə təhsil islahatlarının əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinə öz töhfəsini verməkdədir. Ulu öndər elm və təhsilə xüsusi həssaslıqla yanaşmış, bu sahəyə daim qayğı göstərmişdir. İlk gündən sovet rejiminin bütün ideoloji-siyasi baryerlərinə sinə gərən, cəmiyyəti bütün istiqamətlərdə yüksəlişə aparan dahi şəxsiyyət hər bir azərbaycanlının yüksək təhsil almasını, elmi yenilikləri mənimsəməsini də son dərəcədə vacib amil hesab edirdi. Ali və оrta ixtisas təhsili məsələləri də Ulu öndərin daim diqqət mərkəzində оlmuşdur. 1969-cu illə müqayisədə 1982-ci ildə respublikada ali təhsil оcaqlarının sayı 12-dən 17-yə, tələbələrin sayı 70 mindən 100 minə yüksəlmişdir. Müdrik rəhbər respublikanın ehtiyacı оlan ixtisaslar üzrə Azərbaycandan kənarda ali təhsilə də xüsusi önəm vermişdir. Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra təhsilimizin milli əsaslar üzərində yenidən qurulması, əsl inkişafa qovuşması da məhz Heydər Əliyev tərəfindən gerçəkləşdi. Müstəqillik illərində də ümummilli lider tərəfindən ali təhsilin inkişafı ilə bağlı əhəmiyyətli qərarlar qəbul edildi.
Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Nemət İbayev “Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti Ulu öndərin xidmətlərinin təqdimatında” mövzusunda çıxış edərək bildirdi ki, fəaliyyətində dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev ideyalarına əsaslanan, elm və təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, sosial, idman, İKT, ətraf mühitin qorunması və digər sahələrdə həyata keçirilən önəmli layihələrlə mühüm nailiyyətlərə imza atan, Azərbaycanda, regionda, eləcə də bütün dünyada böyük rəğbət qazanan Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasından 16 il ötür. Ulu öndərin zəngin mənəvi irsini, onun azərbaycançılıq ideyalarını gənc nəsillərə aşılamaq, ümummilli liderin qurub-yaratdığı müstəqil Azərbaycanın daha da çiçəklənməsində yaxından iştirak etmək, insanlara daim kömək əli uzatmaq, xeyirxah işlər görmək Heydər Əliyev Fondunun və onun prezidenti Mehriban Əliyevanın fəaliyyətinin əsas qayəsini təşkil edir. Nemət İbayev onu da qeyd etdi ki, Ulu öndərin tarixi xidmətlərini hər zaman böyük minnətdarlıqla xatırlayan xalqımız Heydər Əliyev ideyalarını ölkəmizin gələcək inkişafının təminatçısı kimi qəbul edir və ümummilli liderin müəyyənləşdirdiyi yolu dəstəkləyir.
Biznesin təşkili və menecment kafedrasının dosenti Təranə Əhmədova “Heydər Əliyev və Azərbaycan iqtisadiyyatı”, Filologiya fakültəsinin III kurs tələbəsi Aynur Əliyeva “Heydər Əliyev və azərbaycançılıq ideologiyası”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Sona Məhərrəmova “Azərbaycan Dövlətçiliyi ənənəsində varislik – İlham Əliyev” mövzularında çıxış etdilər, ümummilli lider Heydər Əliyevin müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin memarı olduğunu diqqətə çatdıraraq, dahi şəxsiyyətin misilsiz xidmətlərindən danışdılar. Bildirdilər ki, müasir Azərbaycan dövlətinin qurulması və inkişaf etdirilməsi, azərbaycançılıq məfkurəsinin, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması və təbliği, ölkəmizin iqtisadi tərəqqisi və digər sahələrdə həyata keçirilən nəhəng işlərin bünövrəsi məhz böyük dövlət xadimi Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuşdur. Bu xidmətləri sayəsində Heydər Əliyev hər bir azərbaycanlının qəlbində özünə möhtəşəm abidə ucaltmışdır.
Daha sonra Kimya və biologiya fakültəsinin tələbəsi Elnarə Mehdizadənin ifasında Ulu öndərə həsr olunmuş şeir səsləndirildi.

ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE KICKED OFF AT SSU ON “HEYDAR ALIYEV IS A FOUNDER OF AZERBAIJANI STATEHOOD”
An online scientific-practical conference on "Heydar Aliyev is the founder of Azerbaijani statehood" dedicated to the 97th anniversary of national leader Heydar Aliyev started at Sumgayit State University on May 9.
Opening the conference, Rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov notified that today the birthday of our national leader Heydar Aliyev is celebrated with great solemnity all over the country. He said: “The important historical services rendered by the Great Leader to the Azerbaijani people, state and homeland, his universal activity are widely discussed at the events, and his memory is cherished. Speaking about the great services of national leader Heydar Aliyev in strengthening the independence and development of Azerbaijan, the rector noted that in the early 1990s, on the eve of the collapse of the USSR, civil strife spread in Azerbaijan, our lands were occupied, the country was dragged into serious chaos and anarchy. At a time when the socio-political crisis was deepening, Heydar Aliyev risked his life and returned from Moscow, carrying out a real historical mission to establish a national civil union in his homeland and restore the country"s independence. In those years, the Republic of Azerbaijan was living its difficult days. From October 1991 to June 15, 1993, there was a danger of losing independence as a result of the incompetent actions of the leaders. In such a difficult and complicated period, Heydar Aliyev responded to the call of the people, returned to the leadership of the country at their request and support, and became the savior of the national statehood, carrying out a special mission of salvation. Thus, from 1993 to the end of his life, until 2003, the Great Leader led the independent Republic of Azerbaijan, of which he was the founder”. Rector spoke about Heydar Aliyev"s activity in the formation, strengthening and development of our national statehood, noting that the legacy of the genius will be studied for many years and will remain an example for generations. He noted that today we believe that our independent Azerbaijan, which is developing in a political way determined by the great leader, will continue to achieve greater success under the leadership of President Ilham Aliyev. Today, the world is facing problems and crises caused by the coronavirus pandemic. The COVID-19 pandemic has put even the most developed countries in a difficult and deplorable situation. This tragedy, which shook mankind, did not go unnoticed in Azerbaijan. Thanks to the correct decisions and preventive measures taken by President Ilham Aliyev in such a difficult and emergency situation, important steps have been taken in our country to reduce the impact and limit the scale of the pandemic. All the opportunities of our state were aimed at preventing the epidemic and eliminating its consequences. The suspension of education in schools, the timely closure of borders, the commissioning of a new modern hospital, the introduction of the necessary medical equipment, the provision of social benefits and assistance to low-income families, and most importantly, moral support, "We are strong together!" - all this work proved that President Ilham Aliyev cared about the health of the people above all else. He proved once again that he is able to continue the work started by the national leader. The rector also noted that along with President Ilham Aliyev, the progress of Azerbaijani education has a special place in the activities of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva. The fact that the Heydar Aliyev Foundation, including Mehriban Aliyeva, provided food assistance to hundreds of thousands of low-income families during the quarantine period once again proved that the foundation named after the great leader is with every Azerbaijani citizen.
Then the dean of the Faculty of History and Geography, Honored Teacher, Professor Adil Bakhshaliyev spoke on "The life and statehood activity of Heydar Aliyev." He noted that as a result of the far-sighted and wise policy of the great leader, independent Azerbaijan has moved forward with great confidence and determination to take its rightful place among the developed nations of the world, to join the ranks of developed countries.
Head of the Department of Pedagogy and Psychology, Associate Professor Aytekin Mammadova spoke on "Successful state policy of Heydar Aliyev in the field of science, education and culture." She noted that the field of education is the most important field for the present of our people, the future of our nation and state. The great leader always appreciated the role of education in the development of society and its importance in the formation of personality. The decisions taken by the great leader, the conceptual ideas and historical recommendations put forward by his far-sightedness o the definition of the main directions of educational reforms in our country. The great leader was especially sensitive to science and education, and always took care of this area.
Nemat Ibayev, chairman of the Student Trade Union Committee, spoke on "The activities of the Heydar Aliyev Foundation in the presentation of the services of the great leader." 16 years have passed since the launch of the Heydar Aliyev Foundation, which has made significant achievements with important projects in various fields and gained great sympathy in Azerbaijan, the region and the world. The main goal of the Heydar Aliyev Foundation and its President Mehriban Aliyeva is to inculcate the rich spiritual heritage of the national leader, his ideas of Azerbaijanism in the younger generation, to take an active part in the further prosperity of independent Azerbaijan, to help people and do good deeds.
Afterwards,Tarana Ahmadova, associate professor of Business Administration and Management delivered speech on"Heydar Aliyev and the Azerbaijani economy", Aynur Aliyeva, 3rd year student of the Faculty of Philology "Heydar Aliyev and the ideology of Azerbaijanism", Sona Maharramova, head of the Department of History and its teaching methods "Inheritance in the tradition of Azerbaijan statehood - Ilham Aliyev". They noted that the foundation of the great work carried out in the establishment and development of the modern Azerbaijani state, protection and promotion of the Azerbaijani ideology, national and spiritual values, economic progress of our country and other areas was laid by the great statesman Heydar Aliyev. Thanks to these services, Heydar Aliyev erected a magnificent monument to himself in the hearts of every Azerbaijani.
Then, a poem dedicated to the Great Leader was performed by Elnara Mehdizadeh, a student of the Faculty of Chemistry and Biology.