Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da fakültələrarası ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş intellektual bilik yarışı keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 10 May 2020 23:26
SDU-da fakültələrarası ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş intellektual bilik yarışı keçirildi
Mayın 10-u Sumqayıt Dövlət Universitetində Tələbə Gənclər Təşkilatı və Tələbə Həmkarlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə fakültələrarası ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş intellektual bilik yarışı keçirildi.
Yarışın keçirilməsində məqsəd ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünü qeyd etmək, gənclərin intellektual səviyyəsini, dünyagörüşünü genişləndirmək və asudə vaxtlarını səmərəli təşkil etməkdən ibarətdir. Ümummilli lider Heydər Əliyev ölkə rəhbəri olduğu ilk dövrlərdən gənclərin himayədarı olaraq, sağlam düşüncəli yeni nəslin yetişdirilməsini dövlət və cəmiyyətin mühüm vəzifəsi hesab edib. Onun potensial güc mənbəyi Mhesab etdiyi, elmi-fiziki güclərinə üstünlük verdiyi, ictimai və sosial həyatın, cəmiyyət quruculuğunun bütün sferalarında təmsil olunmalarına geniş imkanlar yaratdığı qüvvə həmişə gənclər olub. Məhz həyata keçirilən məqsədyönlü siyasətin nəticəsidir ki, bu gün Azərbaycanda yüksək intellektual səviyyəyə, vətənpərvərlik hissinə, milli düşüncəyə, malik gənclər formalaşır. Azərbaycan gəncləri gündən-günə ölkənin ictimai-siyasi həyatında daha böyük rol oynayır. Bu gün tələbələrimizin bilik və savadlarının üzə çıxarılması üçün belə intellektual yarışların keçirilməsi əhəmiyyətlidir. Qeyd edək ki, yarışda hər birində 6 tələbə olmaqla, 7 komanda iştirak etdi.
Onlardan 1-ci yeri Tarix və coğrafiya fakültəsi, 2-ci yeri Filologiya fakültəsi, 3-cü yeri isə Kimya və biologiya fakültəsinin komandaları tutdu.

В СГУ проведено соревнование по интеллектуальным знаниям между факультетами, посвященное памяти общенационального лидера Гейдара Алиева
10 мая при организационной поддержке Студенческой молодежной организации и Студенческого профсоюзного комитета Сумгаитского государственного университета было проведено соревнование по интеллектуальным знаниям, посвященное памяти общенационального лидера Гейдара Алиева.
Целью соревнований было проведение 97-ой годовщины со дня рождения Гейдара Алиева, расширение интеллектуальных знаний студентов и организация их досуга. С первых дней руководства страной общенациональный лидер уделял особое внимание молодежи и считал важной задачей государства и общества воспитание физически и интеллектуально здорового молодого поколения. Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда создавал широкие возможности для участия молодежи во всех сферах социальной, экономической и культурной жизни общества. Благодаря этой политике, сегодня в Азербайджане формируется молодежь, обладающая высоким интеллектом, чувством патриотизма и национальным сознанием. Роль молодежи в общественно–политической жизни страны возрастает с каждым днем. Сегодня очень важно проведение подобных мероприятий, в которых студенты демонстрируют свои знания и способности.
Следует отметить, что в соревновании принимали участие 7 команд, в каждой из которых было 8 участников.
По итогам соревнования I место заняли студенты факультета Истории и географии, II место – студенты факультета Филологии, а III – команда факультета Химии и биологии.