İyunun 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş Magistrantların XX Respublika elmi konfransının onlayn formatda bağlanış mərasimi keçirildi.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov tədbir iştirakçılarına rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı və konfransın mühüm elmi əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, bu konfrans Ulu öndərin xatirəsinə hörmət əlaməti olmaqla yanaşı, eyni zamanda universitetimizin respublikamızda fəaliyyət göstərən digər ali məktəblərlə əlaqələrinin dərinləşməsinə imkan yaratdı və magistrantlar arasında əlaqələrin qurulmasına böyük töhfə oldu.
Prorektor onu da vurğuladı ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi varisi və layiqli davamçısı prezident cənab İham Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasəti nəticəsində Azərbaycan təkcə regionda deyil, dünya miqyasında lider dövlətlərdən və Avropanın mədəniyyət mərkəzlərindən birinə çevrilmişdir. Yaşadığımız pandemiya dövründə ölkədə iqtisadi sabitliyi təmin etmək, pandemiyanın ölkə iqtisadiyyatına, makroiqtisadi sabitliyə, məşğulluq məsələlərinə və sahibkarlıq subyektlərinə mənfi təsirinin azaldılması məqsədilə həyata keçirilən tədbirlər inkişaf etmiş bir sıra dünya dövlətləri tərəfindən də maraqla qarşılanır və nümunə kimi qəbul edilir. Bu gün Sumqayıt Dövlət Universitetində Prezident cənab İham Əliyevin müdrik siyasi kursuna uyğun olaraq, iqtisadi potensialı intellekt kapitalına çevirmək məqsədilə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması, cəmiyyətin ziyalı təbəqəsinin nümayəndələrinin sayının artırılması istiqamətində mühüm addımlar atılır. Əlbəttə ki, görülən bu işlər və qarşıya qoyulan strateji hədəflər ölkəmizin təhsilinin parlaq gələcəyindən xəbəb verir.
Ölkəmizdə ali təhsilin inkişafı istiqamətində mühüm işlər görülür, elm və təhsilin inteqrasiyasına nail olmaq, ali təhsil müəssisələrində aparılan elmi tədqiqatların prioritetlərinin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində uğurlu layihələrə imza atılır. Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti hər il magistrantların və gənc tədqiqatçıların respublika elmi konfransına ev sahibliyi etməklə, magistrantlarda elmə, elmi tədqiqatlara olan marağı daha da artırır. Artıq ənənəvi hal alan bu konfrans da həmin siyasətin tərkib hissəsidir. Magistrantların XX Respublika elmi konfransı videokonfrans formatında 02-03 iyun tarixlərində 18 bölmədə öz işini davam etdirmişdir. Sonra konfransın bağlanış mərasimində bölmə rəhbərlərinə söz verildi.
Bölmə rəhbərləri: prof. M. Zərbəliyev, prof. N. Qurbanov, prof. A. Hüseynov, prof. C. Məmmədov, prof. Q. Ramazanov, prof. Ş. Səlimov, prof.T. Ağayev, prof. A. Məmmədov, prof. A. Bayramov, dos. Q. Mansurov, dos. L. Abdullayev, dos. A. Baxşəliyev, dos. Q. Abdullayev, dos. R. Əhmədova, dos. B. Eminli, dos. A. Məmmədova, dos. İ. Ağayev, dos. C. Məmiyev müvafiq olaraq bölmələrin işi barədə hesabat verdilər. Bölmə rəhbərləri magistrantların müzakirə üçün təqdim etdikləri elmi-tədqiqat işlərinin əsasən aktual məsələlərə həsr olunduğunu qeyd etdilər və konfransın işini yüksək qiymətləndirdilər.
Bölmə rəhbərlərinin tövsiyə və təklifləri hərtərəfli müzakirə edildikdən sonra Magistrantların XX Respublika elmi konfransının təşkilat komitəsi müvafiq qərarlar qəbul etdi.

Home | News | THE CLOSING CEREMONY OF THE XX REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE OF MASTERS WAS HELD AT SSU IN ONLINE FORMAT
Yerləşdirilmə tarixi : 03 June 2020 19:45
THE CLOSING CEREMONY OF THE XX REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE OF MASTERS WAS HELD AT SSU IN ONLINE FORMAT
On June 3, the closing ceremony of the XX Republican Scientific Conference of Masters dedicated to the 97th anniversary of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev was held at Sumgayit State University.
Vice-rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov conveyed the greetings of Rector Professor Elkhan Huseynov to the participants of the event and noted the importance of the conference. He noted that this conference was a sign of respect for the memory of the great leader, as well as an opportunity to deepen relations between our university and other universities in the country and a great contribution to the establishment of relations between masters.
The Vice-rector also stressed that as a result of the successful domestic and foreign policy of President Iham Aliyev, the political and worthy successor of national leader Heydar Aliyev, Azerbaijan has become one of the leading countries and cultural centers not only in the region but also in the world. The measures taken to reduce the negative impact of the pandemic on the country"s economy, macroeconomic stability, employment and business entities are also met with interest and accepted as an example by a number of developed countries. Today, in accordance with the wise political course of President Iham Aliyev, Sumgayit State University is taking important steps to train highly qualified personnel and increase the intelligentsia in order to turn economic potential into intellectual capital. Of course, these works and strategic goals indicate a bright future for education in our country.
Important work is being done in our country for the development of higher education, successful projects are being signed to achieve the integration of science and education, to determine the priorities of scientific research in higher education. At the initiative of the Ministry of Education, Sumgayit State University annually increases the interest of undergraduates and young researchers in science and research by hosting the Republican Scientific Conference. This conference, which has already become a tradition, is an integral part of that policy. The XX Republican scientific conference of masters continued its work in 18 sections in the format of video conference on June 2-3. Then the floor was given to the heads of departments at the closing ceremony of the conference.
Heads of departments: prof. M. Zarbaliyev, prof. N. Qurbanov, prof. A. Huseynov, prof. J. Mammadov, prof. Q. Ramazanov, prof. Sh. Salimov, prof.T. Aghayev, prof. A. Mammadov, prof. A. Bayramov, docent Q. Mansurov, dos. L. Abdullayev, docent. A. Bakhshaliyev, docent Q. Abdullayev, docent R. Ahmadova, docent B. Eminli, docent A. Mammadova, docent İ. Agayev, docent J. Mamiyev reported on the work of the units. The heads of the departments noted that the research work submitted by the masters for discussion was mainly devoted to topical issues and praised the work of the conference.
After a comprehensive discussion of the recommendations and suggestions of the heads of departments, the organizing committee of the XX Republican Scientific Conference of Masters made relevant decisions.