SDU-da “Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı – Qurtuluş Günü” mövzusunda növbəti onlayn məşğələ keçirildi
İyunun 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev məktəbində “ Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı–Qurtuluş Günü” mövzusunda onlayn məşğələ keçirildi. Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, 15 iyun – Milli Qurtuluş Gününün əhəmiyyətindən danışdı. Qeyd etdi ki, xalqımız tarixi bir bayram – Milli Qurtuluş Günü ərəfəsindədir. Rektor bayram münasibətilə kollektivi təbrik etdi, Ulu öndərimizin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz xidmətlərindən bəhs etdi. Bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında xidmətləri o qədər böyükdür ki, Onun xatirəsi hər gün, hər zaman anılır. Azərbaycanın hər bir guşəsində Heydər Əliyevin izi görünür, hər bir sahənin inkişafında Ulu öndərin müəyyənləşdirdiyi siyasət özünü göstərir. 1993-cü il 15 iyunda xalqın təkidli tələbi ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycan xalqının mücadilə tarixinə böyük Qayıdış və Qurtuluş nidası ilə həkk olundu. 15 iyun – Milli Qurtuluş Günü ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizin dərin ictimai-siyasi və iqtisadi böhrandan çıxarılmasında, vətəndaş müharibəsinin qarşısının alınmasında, müstəqilliyimizin qorunub möhkəmləndirilməsində, dövlətimizin bütün sahələrdə uğurlar qazanmasında, beynəlxalq aləmə sürətli inteqrasiyasında və tanıdılmasında müstəsna xidmətləri kimi qiymətləndirilərək, hər il geniş qeyd olunur. Bu gün hər bir vətənpərvər azərbaycanlı üçün çox əzizdir. 1993-cü ildə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqilliyini əbədi və dönməz etdi. Müstəqil Azərbaycan dövləti möhkəm əsaslar üzərində ağıllı, mükəmməl bir dövlət xadiminin siyasəti nəticəsində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoydu və nəhəng dövlət quruculuğu işlərinə başladı, qarşıya çıxan bütün sərhədləri yardı, Azərbaycanı dünyaya tanıtdı, ölkəmiz tam mənada müstəqil oldu. Rektor onu da vurğuladı ki, bu gün Heydər Əliyev siyasəti Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Hazırda Azərbaycan güclü, qüdrətli, beynəlxalq aləmdə nüfuzlu bir dövlətə çevrilib. Məhz Azərbaycan dövlətinin möhkəm təməllər üzərində qurulmasının nəticəsidir ki, müxtəlif vaxtlarda dünyada baş verən böhranlardan Azərbaycan uğurla çıxa bilib. 2008-2009-cu illərdə baş vermiş iqtisadi böhran, demək olar ki, Azərbaycana təsir etmədi. Eyni zamanda bu gün – koronavirus pandemiyasının bütün dünyada geniş vüsət aldığı bir dövrdə də Azərbaycan ən az itkilərə məruz qalan ölkələrdən biridir. Bütün bunlar Prezident cənab İlham Əliyevin insanların təhlükəsizliyinin, sağlamlığının qorunmasına verdiyi önəmin ifadəsidir.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyevin hakimiyyətə – Qurtuluş Günü”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti, Karyera Mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev “Ulu öndərin hakimiyyətə qayıdışı ərəfəsində hakimiyyətdə daxili siyasi böhran”, həmin kafedranın baş müəllimi Pərviz Cəfərov “Azərbaycanda ictimai-siyasi sabitliyin yaranmasında Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Aytən Əsədova “Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas istiqamətləri”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin III kurs tələbəsi Mehin Məmmədova “15 İyun – ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətli gün” mövzusularında çıxış edərək, ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu kimi misilsiz xidmətlərindən və Ulu öndərin müəyyənləşdirdiyi siyasi kursu layiqincə davam etdirən Prezident cənab İlham Əliyevin siyasətinin uğurlarından bəhs etdilər. Vurğuladılar ki, dövlət quruculuğu sayəsində əldə olunmuş nailiyyətlər, qanunların aliliyinə söykənən vətəndaş cəmiyyətinin qurulması və sair bu kimi uğurlar Heydər Əliyev dühasının bəhrələridir.

В СГУ состоялся очередной онлайн-тренинг на тему «Возвращение Гейдара Алиева к власти - День национального спасения»
12 июня в Сумгаитском государственном университете в школе Гейдара Алиева, действующей при Центре Гейдара Алиева, был проведен онлайн-урок на тему «Возвращение Гейдара Алиева к власти - День национального спасения». Мероприятие открыл ректор университета профессор Эльхан Гусейнов, который рассказал о значении 15 июня - Дня национального спасения. Он отметил, что наш народ находится в преддверии исторического праздника - Дня национального спасения. Ректор поздравил коллектив с праздником и рассказал о больших заслугах великого лидера перед азербайджанским народом и государством. Он отметил, азербайджанский народ свято чтит память общенационального лидера Гейдара Алиева. В каждом уголке Азербайджана есть отражение мудрой политики великого лидера. 15 июня 1993 года, когда по настоянию народа общенациональный лидер Гейдар Алиев пришел к власти во второй раз, был вписан в историю Азербайджана как День национального спасения. Каждый год этот день широко отмечается в нашей стране в знак благодарности за исключительную заслугу общенационального лидера Гейдара Алиева в преодолении глубокого социально-политического и экономического кризиса, предотвращении гражданской войны, сохранении и укреплении нашей независимости, успехах во всех сферах, быстрой интеграции и продвижении в международном сообществе. После возвращения к власти во второй раз в 1993 году великий лидер Гейдар Алиев сделал независимость Азербайджана вечной и необратимой. В результате дальновидной политики мудрого государственного деятеля независимое Азербайджанское государство вступило в новый этап развития и начало грандиозное строительство государственности, преодолев на этом пути все препятствия. Азербайджан был открыт миру и стал полностью независимым. Ректор также подчеркнул, что сегодня политику Гейдара Алиева успешно продолжает нынешний Президент Ильхам Алиев. Сегодня Азербайджан стал сильным, мощным, влиятельным государством на международной арене. Это результат построения азербайджанского государства на прочной основе, благодаря которой Азербайджан смог успешно преодолеть все мировые кризисы. Экономический кризис 2008-2009 годов практически не затронул Азербайджан. В то же время, сегодня, когда пандемия коронавируса распространяется по всему миру, Азербайджан является одной из наименее затронутых этой болезнью стран. Все это является выражением того значения, которое Президент Ильхам Алиев придает защите безопасности и здоровья человека.
С докладами выступили декан факультета Истории и географии профессор Адиль Бахшалиев «Приход Гейдара Алиева к власти - День спасения», доц. кафедры истории Азербайджана и Восточной Европы, руководитель Центра карьеры Амирхан Исаев «Внутриполитический кризис власти накануне возвращения великого лидера к власти», ст.преп. той же кафедры Парвиз Джафаров «Исторические заслуги Гейдара Алиева в установлении общественно-политической стабильности в Азербайджане», ст. преп. кафедры Истории и методики ее преподавания Айтен Асадова «Основные направления внешней политики Азербайджана во времена правления Гейдара Алиева», студентка 3 курса факультета Экономики и управления Мехин Мамедова «15 июля день исторического, общественно-политического значения » и рассказали о беспрецедентных заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева как основателя независимого азербайджанского государства и об успехе политики президента Ильхама Алиева, который должным образом продолжил политический курс, установленный великим лидером. Они подчеркнули, что достижения государственного строительства, создание гражданского общества на основе верховенства закона и другие подобные успехи - это плоды гения Гейдара Алиева.