Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrdən olan tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsi ilə əlaqədar onlayn iclas keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 İyun 2020 18:00
SDU-da sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrdən olan tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsi ilə əlaqədar onlayn iclas keçirildi
İyunun 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin dövlət tərəfindən ödənilməsi ilə bağlı e-telebe.edu.az  elektron portalı vasitəsilə müraciət etmiş və bu statusa aid olan tələbələrin adlarının təhkim olunmuş məsul şəxslərin şəxsi kabinetində öz əksini tapması, həmin tələbələrin valideynlərinin həssas əhali qrupuna aid olub-olmaması haqqında Təhsil Nazirliyi tərəfindən göndərilmiş təlimata uyğun yoxlanılıb təsdiq edilməsi ilə əlaqədar onlayn formatda iclas keçirildi.
SDU-nun Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov iclas iştirakçılarını salamladı və iclasın gündəliyində duran əsas məsələnin sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin ödənilməsi sisteminin, təhsil müəssisəsi altsisteminin işinin sürətləndirilməsi olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, bütün dünyanı cənginə almış koronavirus pandemiyasının ölkəmizdə geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində Prezident cənab İlham Əliyevin atdığı addımlar, əhalinin sağlamlığının qorunması üçün gördüyü işlər Azərbaycan vətəndaşları tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır. Prorektor onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan sosial dövlətdir və Prezident cənab İlham Əliyevin siyasətinin mərkəzində vətəndaş amilinin dayanması əhalinin rifahının təminatı istiqamətində atılan mühüm addımlarda, ildən-ilə genişlənən sosial proqramlarda əyani təsdiqini tapır. Bu günlərdə Nazirlər Kabineti “Sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin ödənilməsi barədə” qərar verdi. Qərarda Azərbaycan Respublikasının təhsil müəssisələrində normativ təhsil müddətində ödənişli əsaslarla əyani təhsil alan (təkrar ali və orta ixtisas təhsili istisna olmaqla) və sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin 2020-ci ildə tədris semestrləri (yarımillikləri) üçün təhsil haqqı xərclərinin dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilməsi qeyd edilib. Verilən qərar dövlətin təhsilə diqqət və qayğısı kimi qiymətləndirilə bilər. Sözügedən qərar təhsil sahəsi ilə bağlı atılan növbəti humanist addımlardan biridir. İyunun 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetində rektor professor Elxan Hüseynov rektorluğun koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin onlayn imtahan sessiyasının gedişatı, Yekun Dövlət Attestasiyasının keçirilməsi, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrdən olan tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsi və universitetdə görülən işlərin vəziyyətinə həsr olunmuş iclasında komissiyanın tərkibinin genişləndirilməsi və işlərin sürətləndirilməsi barədə tapşırıq vermişdi.
Prorektor bu istiqamət üzrə təhkim olunmuş məsul şəxslərin diqqətinə çatdırdı ki, şəxsi kabinetlərində adları qeyd olunan tələbələrin müraciətlərini yoxlayıb təsdiq edərkən mütləq təlimatda əksini tapmış qaydalara əməl olunmalıdır. Əgər hansısa tələbənin sənədlərində uyğunsuzluq olarsa, tələbənin özü ilə əlaqə yaradıb, lazimi sənədləri alıb, universitetin hüquqşünasının iştirakı ilə yoxlamaq lazımdır. Naxçıvan Muxtar Respublikasında yaşayış qeydiyyatı olan tələbələrin də sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olub-olmadıqları haqqında sənədlər universitet tərəfindən araşdırılıb yoxlanılmalıdır.
Onlayn formatda keçirilən iclasda məsul şəxslər bildirdilər ki, şəxsi kabinetlər mütəmadi izlənilir və adları qeyd edilən tələbələrin lazimi sənədlərinin surətlərinin onlayn formada göndərilməsi üçün tələbələr və onların valideynləri ilə əlaqələr yaradılıb.
Tədris Metodiki Mərkəzin tədris bölməsinin müdiri Sabir Behbudov sözügedən qərarı olduqca vacib addım kimi qiymətləndirərək, Sumqayıt Dövlət Universitetində hal-hazırda bu istiqamətdə aparılan işlərin yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırdı.

Home | News | SSU HELD AN ONLINE MEETING ON THE PAYMENT OF TUITION FEES BY STUDENTS FROM SOCIALLY VULNERABLE FAMILIES
Yerləşdirilmə tarixi : 22 June 2020 18:00
SSU HELD AN ONLINE MEETING ON THE PAYMENT OF TUITION FEES BY STUDENTS FROM SOCIALLY VULNERABLE FAMILIES
On June 20, an online meeting was held at Sumgayit State University to discuss the payment of tuition fees by students from socially vulnerable families and to have the names of students with this status reflected in the personal cabinets of those responsible, and to verify that the parents of these students belonged to a vulnerable group in accordance with the instructions sent by the Ministry of Education.
SSU vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies, associate professor Natig Talibov greeted the participants and said that the main issue on the agenda was to accelerate the work of the subsystem of the system of payment of tuition fees for students from socially vulnerable families. He noted that the steps taken by President Ilham Aliyev to prevent the spread of the coronavirus pandemic in our country, the work done to protect the health of the population are met with great sympathy by the citizens of Azerbaijan. The Vice-Rector also noted that Azerbaijan is a social state and the civic factor is at the heart of the policy of President Ilham Aliyev, which is clearly reflected in the important steps taken to ensure the welfare of the population, in the expanding social programs. Recently, the Cabinet of Ministers signed a document "On the payment of tuition fees for students who are members of families belonging to socially vulnerable groups". The decision can be considered as the state's attention and care for education. This decision is one of the next humane steps in the field of education. In this regard, on June 19 at Sumgayit State University, Rector Professor Elkhan Huseynov instructed to expand the composition of the commission and speed up the work at a meeting of the rector's office dedicated to the progress of the online exam session of the spring semester of 2019/2020 academic year.
The Vice-Rector informed the officials in charge of this area that the rules set forth in the instructions must be followed when checking and approving the applications of the students named in their personal cabinets. If there is a discrepancy in the documents of any student, it is necessary to contact the student, get the necessary documents and check with the participation of a university lawyer. Documents on whether students registered in the Nakhchivan Autonomous Republic are members of families belonging to socially vulnerable groups should be examined by the university.
At the online meeting, officials said that the personal cabinets were regularly monitored and contacts were established with students and their parents to send copies of the required documents of the named students online.
Sabir Behbudov, head of the Teaching Sectionof the Teaching Methodological Center, described the decision as a very important step, noting that the work being done at Sumgayit State University in this direction is at a high level.