Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrdən olan tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsi ilə əlaqədar onlayn iclas keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 22 İyun 2020 18:00
SDU-da sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrdən olan tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsi ilə əlaqədar onlayn iclas keçirildi
İyunun 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin dövlət tərəfindən ödənilməsi ilə bağlı e-telebe.edu.az  elektron portalı vasitəsilə müraciət etmiş və bu statusa aid olan tələbələrin adlarının təhkim olunmuş məsul şəxslərin şəxsi kabinetində öz əksini tapması, həmin tələbələrin valideynlərinin həssas əhali qrupuna aid olub-olmaması haqqında Təhsil Nazirliyi tərəfindən göndərilmiş təlimata uyğun yoxlanılıb təsdiq edilməsi ilə əlaqədar onlayn formatda iclas keçirildi.
SDU-nun Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov iclas iştirakçılarını salamladı və iclasın gündəliyində duran əsas məsələnin sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin ödənilməsi sisteminin, təhsil müəssisəsi altsisteminin işinin sürətləndirilməsi olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, bütün dünyanı cənginə almış koronavirus pandemiyasının ölkəmizdə geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində Prezident cənab İlham Əliyevin atdığı addımlar, əhalinin sağlamlığının qorunması üçün gördüyü işlər Azərbaycan vətəndaşları tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır. Prorektor onu da qeyd etdi ki, Azərbaycan sosial dövlətdir və Prezident cənab İlham Əliyevin siyasətinin mərkəzində vətəndaş amilinin dayanması əhalinin rifahının təminatı istiqamətində atılan mühüm addımlarda, ildən-ilə genişlənən sosial proqramlarda əyani təsdiqini tapır. Bu günlərdə Nazirlər Kabineti “Sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin ödənilməsi barədə” qərar verdi. Qərarda Azərbaycan Respublikasının təhsil müəssisələrində normativ təhsil müddətində ödənişli əsaslarla əyani təhsil alan (təkrar ali və orta ixtisas təhsili istisna olmaqla) və sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin 2020-ci ildə tədris semestrləri (yarımillikləri) üçün təhsil haqqı xərclərinin dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilməsi qeyd edilib. Verilən qərar dövlətin təhsilə diqqət və qayğısı kimi qiymətləndirilə bilər. Sözügedən qərar təhsil sahəsi ilə bağlı atılan növbəti humanist addımlardan biridir. İyunun 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetində rektor professor Elxan Hüseynov rektorluğun koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin onlayn imtahan sessiyasının gedişatı, Yekun Dövlət Attestasiyasının keçirilməsi, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrdən olan tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsi və universitetdə görülən işlərin vəziyyətinə həsr olunmuş iclasında komissiyanın tərkibinin genişləndirilməsi və işlərin sürətləndirilməsi barədə tapşırıq vermişdi.
Prorektor bu istiqamət üzrə təhkim olunmuş məsul şəxslərin diqqətinə çatdırdı ki, şəxsi kabinetlərində adları qeyd olunan tələbələrin müraciətlərini yoxlayıb təsdiq edərkən mütləq təlimatda əksini tapmış qaydalara əməl olunmalıdır. Əgər hansısa tələbənin sənədlərində uyğunsuzluq olarsa, tələbənin özü ilə əlaqə yaradıb, lazimi sənədləri alıb, universitetin hüquqşünasının iştirakı ilə yoxlamaq lazımdır. Naxçıvan Muxtar Respublikasında yaşayış qeydiyyatı olan tələbələrin də sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olub-olmadıqları haqqında sənədlər universitet tərəfindən araşdırılıb yoxlanılmalıdır.
Onlayn formatda keçirilən iclasda məsul şəxslər bildirdilər ki, şəxsi kabinetlər mütəmadi izlənilir və adları qeyd edilən tələbələrin lazimi sənədlərinin surətlərinin onlayn formada göndərilməsi üçün tələbələr və onların valideynləri ilə əlaqələr yaradılıb.
Tədris Metodiki Mərkəzin tədris bölməsinin müdiri Sabir Behbudov sözügedən qərarı olduqca vacib addım kimi qiymətləndirərək, Sumqayıt Dövlət Universitetində hal-hazırda bu istiqamətdə aparılan işlərin yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırdı.

Главная страница | Новости | В СГУ проведено собрание в формате онлайн в связи с оплатой из государственного бюджета образования студентов из малообеспеченных семей
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Июнь 2020 18:00
В СГУ проведено собрание в формате онлайн в связи с оплатой из государственного бюджета образования студентов из малообеспеченных семей
20 июня в Сумгаитском государственном университете было проведено онлайн собрание по итогам проверки и подтверждения того, что семья студента, обратившегося на электронный портал e-telebe.edu.az, на самом деле относится к малообеспеченным слоям населения и его образование будет оплачиваться государством.
Студенты, относящиеся к этому статусу, должны быть отражены в личном кабинете ответственных лиц. Этот статус студента должен быть проверен и подтверждён, согласно инструкции Министерства образования. Проректор по организации учебного процесса и технологиям обучения доцент Натиг Талыбов поприветствовал участников собрания и сказал, что основным вопросом повестки дня является ускорение работы подсистемы образовательного учреждения по системе оплаты государством образования студентов из малообеспеченных семей. Проректор отметил, что шаги предпринятые Президентом Ильхамом Алиевым по предупреждению распространения коронавируса в стране, граждане Азербайджана встретили с пониманием и благодарностью.
В центре внимания главы государства всегда находятся граждане стране, обеспечение их благосостояния и материального благополучия. Свидетельством этому служат социальные программы, которые расширяются с каждым годом. На днях Кабинет Министров принял решение «Об оплате государством образования студентов, относящихся к малообеспеченным семьям». В решении отмечено, что учеба студентов из малообеспеченных семей, получающих образование на платной основе на очном отделении (исключая повторное и среднее специальное образование) за семестры (полугодия) 2020 учебного года будут оплачены за счет государственного бюджета.
В связи с этим 19 июня на ректорате в Сумгаитском государственном университете ректор профессор Эльхан Гусейнов дал свои поручения относительно хода экзаменационный сессии и Итоговой государственной аттестации, а также по ускорению работ по оплате образования студентов из малообеспеченных семей за счет государственного бюджета.
Проректор довел до сведения прикрепленных ответственных лиц, что при проверке и утверждении студентов из малообеспеченных семей, обратившихся к ним и зарегистрировавшихся в личном кабинете, необходимо придерживаться правил, указанных в инструкции Министерства образования. При наличии в документах какого-либо студента несоответствий необходимо связаться с ним, и получив необходимый документ, обсудить его с юристом университета.
Университет должен установить относятся ли студенты, прописанные в Нахчиванской Автономной области, к категории малообеспеченных семей.
Ответственные лица, участвующие в онлайн собрании отметили, что со студентами зарегистрированными в личных кабинетах, проводится работа по предоставлению ими копий своих документов.
Зав.Учебно-методическим центром Сабир Бехбудов сказал, что вышеупомянутое решение очень своевременно и работа, проводимая в СГУ в этой области, находится на должном уровне.