Əsas səhifə | Xəbərlər | Rektor magistrantların növbəti onlayn müdafiəsində iştirak etdi
Sumqayıt Dövlət Universitetində 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin onlayn formatda keçirilən imtahan sessiyası uğurla davam edir. İmtahanların gedişi rektor professor Elxan Hüseynov tərəfindən mütəmadi izlənilir.
İyunun 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində elmi-pedaqoji təcrübələrini uğurla başa vurmuş II kurs magistrantlarının magistr dissertasiyalarının növbəti onlayn müdafiəsi keçirildi. Müdafiədə rektor professor Elxan Hüseynov, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, fakültə dekanları, kafedra müdirləri və elmi rəhbərlər iştirak etdilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yaratdığı mövcud vəziyyətə uyğun olaraq, SDU-da onlayn formada tədrisin məsafədən təşkil edildiyini xatırlatdı və bunun üçün bütün texniki imkanların yaradıldığını bildirdi. Azərbaycan təhsilinin pandemiyanın yaratdığı sınaqlardan uğurla çıxdığını, eyni zamanda imtahan sessiyası ilə bağlı tələbələrin xeyrinə bir sıra mühüm qərarlar verildiyini vurğuladı. Bildirdi ki, müasir dövrdə elm və təhsilin rolu, təsir dairəsi artdıqca bütün dünyanın inkişaf etmiş dövlətləri bu sahəyə xüsusi diqqət yetirirlər. Bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi davamlı inkişaf siyasəti, elm və təhsilə göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğı təhsil ictimaiyyətinə geniş imkanlar yaradır. Rektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrə təqaüdlərin verilməsi haqqında" imzaladığı Sərəncamına əsasən doktorantlar, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələri və şagirdləri üçün müəyyən edilmiş təqaüdlər artırıldı. Bütün bunlar ölkə başçısının elmə, təhsilə və gənclərə göstərdiyi növbəti diqqət və qayğının bariz nümunəsidir. Dövlət başçısı tərəfindən ölkəmizdə elmlə təhsilin inteqrasiyasının təmin edilməsi, gənclərin təhsilə, elmə, intellektual fəaliyyətə cəlb edilməsi, təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, tələbələrin maddi vəziyyətlərinin, sosial rifahının yaxşılaşdırılması, gənc alimlərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması istiqamətində qəbul edilən qərarlar ölkə ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilir və gənc nəsildə elmə, tədqiqat işləri ilə məşğul olmağa marağın yaranmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Rektor müdafiə edən gənclərə uğurlar arzuladı.
Sonra Fizika və elektroenergetika fakültəsinin magistrantı Raqif Əzizov “Günəş enerjisindən istifadə etməklə kiçik güclü işlədicilərin və xarici işıqlandırmanın fərdi elektrik təchizatı sistemlərinin işləməsi” adlı dissertasiya işini təqdim etdi.
Mühəndislik fakültəsinin magistrantı Dəniz Qüdrətli “Texniki sistemlərin layihələndirilməsi üçün unifikasiyalı avtomatlaşdırılmış layihələndirmə sisteminin işlənməsi” adlı buraxılış layihəsini təqdim etdi.
Müdafiə işi ilə bağlı komissiya üzvləri öz fikirlərini bildirdilər və dissertasiya işlərinin aktuallığından söz açdılar.
Rektor müdafiədən razı qaldığını bildirərək, magistratura səviyyəsini bitirən gəncləri təbrik etdi, belə yüksək biliyə sahib olan gənclərin gələcəkdə universitetimizdə ixtisaslı kadr kimi çalışmalarını arzuladı. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti kadr potensialını hər il öz yetirmələri ilə yeniləyir. Gənc kadrların, mütəxəssislərin tədris prosesinə cəlb olunması bu uğurların davamlı olduğunu bir daha nümayiş etdirir. Hər bir gənc gələcəyini müəyyənləşdirmək üçün müəyyən bir sahədə əmək fəaliyyətinə başlamalıdır. Amma müəllim, alim kimi şərəfli ömür hər kəsə nəsib olmur. Xoşbəxt o insandır ki, bilik və bacarığını insanların, vətəndaşların peşəkar kadr kimi formalaşmasına, inkişafına həsr edir. Müəllim, alim ömrü kimi şərəfli missiyanı yerinə yetirir, biliyini, bacarığını yetirmələrinin beyinlərinə köçürür, ardıcıllar, davamçılar yetişdirir, ölkənin, vətənin gələcək inkişafına, milli-mənəvi dəyərlərin intibahına töhfələr verir. Rektor gənclərə uğurlar, fəaliyyət sahələrində nailiyyətlər arzuladı və onları bir daha təbrik etdi.
Gənclər çıxışlarında rektor professor Elxan Hüseynova təhsil aldıqları müddətdə göstərdiyi diqqət və qayğıya görə təşəkkürlərini bildirdilər və burada əldə etdikləri bilik və təcrübənin onların gələcək fəaliyyətlərində mühüm rol oynayacağına əminliklərini ifadə etdilər.

Главная страница | Новости | Ректор принял участие в очередной защите магистрантов в формате онлайн
В Сумгаитском государственном университете успешно продолжается весенняя сессия 2019-2020 учебного года. За ходом экзаменов постоянно следит ректор профессор Эльхан Гусейнов. 24 июня в университете состоялась защита диссертаций магистрами II курса, успешно завершившими научно-педагогическую практику. На защите присутствовали ректор профессор Эльхан Гусейнов, проректор по учебной работе и технологиям обучения доцент Натиг Талыбов, проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов, зав. Отделом докторантуры и магистратуры доцент Сабир Халилов, зав.кафедрами и научные руководители.
Ректор Эльхан Гусейнов напомнил, что в связи с пандемией (COVİD-19) занятия в вузе проводились дистанционно, и для этого были созданы все технические условия. Было отмечено, что азербайджанское образование достойно прошло испытание, созданное пандемией коронавируса. Во время экзаменационной сессии были приняты ряд решений в пользу студентов. В современном мире резко возрастает роль науки и образования, и все развитые страны мира уделяют большое вниманием этим областям. Политика устойчивого развития, проводимая Президентом Ильхамом Алиевым, забота и внимание, оказываемое науке и образованию, создает широкие возможности для научной общественности. Подписанное главой государства распоряжение «О выдаче стипендий докторантам, студентам, обучающимся в вузах, средних специальных и начальных профессиональных образовательных учреждениях, а также обучающимся на уровне магистратуры Национальной Академии Наук Азербайджана» позволило увеличить размер стипендий для этой категории обучающихся. Это является свидетельством внимания и заботы Президента Ильхама Алиева о молодежи, науке и образовании. Решения, принятые главой республики по обеспечению интеграции науки и образования, привлечению молодежи к образованию, науке и интеллектуальной деятельности, повышению уровня образования, улучшению материального благосостояния студентов, стимулированию научной деятельности молодых ученых, общественность страны воспринимает с глубоким воодушевлением. Эти меры способствуют также привлечению молодежи к науке и исследовательской работе. В заключение ректор пожелал успехов магистрантам в защите.
Далее магистрант факультета Физики и электроэнергетики Рагиф Азизов представил свою диссертационную работу на тему: «Разработка систем индивидуального электрического обеспечения потребителей малой мощности и внешнего освещения с использованием солнечной энергии». Выпускница факультета Инженерии Дениз Гудратли представила выпускную работу на тему: «Разработка унифицированных автоматических систем проектирования для проектирования технических систем».
Члены комиссии высказали свои суждения в связи с выпускными работами и отметили актуальность рассматриваемых в них вопросов.
Ректор выразил своё удовлетворение в связи с защитой работ и пожелал успехов магистрантам. Он отметил, что хотел бы видеть их в составе кадров СГУ, так как коллектив вуза постоянно пополняется его выпускниками, показавшими свои способности и знания. Ректор сказал, что профессия преподавателя и учёного служит воспитанию и обучению молодого поколения. Он пожелал успехов в работе и достижений успеха в той области, которую выберут выпускники.
В своих выступлениях магистранты выразили благодарность ректору профессору Эльхану Гусейнову и коллективу университета за проявленную к ним заботу и отметили, что знания и навыки, полученные ими в университете, помогут им стать хорошими специалистами.