Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 03 İyul 2020 15:16
SDU-da “Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
İyulun 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı keçirildi. Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Rusiya Federasiyasının aparıcı universitetlərinin alimləri də iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamladı, onları görməkdən məmnunluğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, aylardır, dünyanı bürüyən koronavirus (COVID-19) infeksiyası hələ də sovuşmayıb və bəşəriyyəti təhdid etməkdə davam edir. Virusa qalib gəlməyin isə məhz dövlət və vətəndaş həmrəyliyindən asılı olduğunu dünyanın bir çox ölkələrində rast gəlinən acı həqiqətlər təsdiqlədi. Belə çətin bir şəraitdə bəşəriyyət yalnız bir olmaqla, həmrəylik nümayiş etdirməklə pandemiyaya qalib gələ bilər və Azərbaycanda aparılan işlər də buna bariz nümunədir. Məhz bu baxımdan qırxdan çox üzv ölkənin dövlət və hökumət başçılarının, həmçinin aparıcı beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsünə dəstək verməsi və onların Zirvə görüşündə iştirakları eyni zamanda ölkəmizin və onun liderinin nüfuzunun nə qədər yüksək olduğunu bir daha göstərdi. Artıq bütün dünya görür və etiraf edir ki, Azərbaycan koronavirus pandemiyasına qarşı mübarizədə fəal rol oynayır. Ölkəmizdə aparılan işlərin hər birinə Prezident İlham Əliyev şəxsən nəzarət edir. O cümlədən, Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın bu işlərdə göstərdiyi dəstək əvəzsizdir. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, pandemiya ilə əlaqədar olaraq SDU-da tədris Nazirlər Kabinetinin qərarına uyğun olaraq, onlayn şəkildə təşkil olunub, semestr imtahanları və digər tədbirlər, konfranslar da onlayn formatda həyata keçirilir və universitetdə təhlükəsizlik tədbirlərinə ciddi şəkildə əməl olunur. Ölkəmizdə təhsilə böyük önəm verildiyini bildirən rektor rəhbərlik etdiyi universitetin fəaliyyətindən, beynəlxalq əlaqələrindən və ali məktəbin dünyanın bir çox universitetləri ilə sıx əlaqələri olduğundan bəhs etdi. Qeyd etdi ki, universitetimiz Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Rusiya–Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının üzvüdür. Beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayır. Rektor qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan, ölkəmizin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olan Azərbaycan–Rusiya əlaqələrinin strateji səviyyədə olduğunu, təhsil sahəsində də əlaqələrin gələcək inkişafında maraqlı olduğunu xüsusi vurğuladı. Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edərək, universitetdə dəqiq elmlərin tədrisində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqindən, bir sıra fənn laboratoriyalarının yaradılmasından, mövcud vəziyyətdən danışdı. Bildirdi ki, dövrümüz elm və texnikanın tərəqqisi əsasında bəşəriyyətin maddi və mənəvi həyatında baş verən mühüm dəyişikliklərlə əlamətdardır. Elm və texnika cəmiyyətin həyatında getdikcə daha böyük rol oynayır, onun inkişafı üçün hədsiz imkanlar açılır. Elm sahələri arasında riyaziyyatın özünəməxsus yeri vardır. Ən fundamental səviyyədə riyaziyyat kainatı idarə edən qanunları dərk etməyimizin əsasını qoyur. Bu, həm də cəmiyyətimizdəki texnoloji tərəqqini müəyyən edən amildir. Riyaziyyatın kompüter elmlərində, internet şəbəkəsində və kompüterlərin istifadə etdiyi güclü alqoritmlərə əsaslanan texnologiyalarda tətbiqi cəmiyyətdə əsl inqilab yaratmışdır. Beləliklə, riyaziyyatın elm, texnologiya və innovasiya sahəsindəki rolunu və tətbiqini nəzərə alaraq, riyaziyyat haqqında maarifləndirmənin artırılması və bu sahədə təhsilin qlobal səviyyədə dərinləşdirilməsi, süni intellekt, iqlim dəyişikliyi kimi fəaliyyət sahələrində qarşıda duran məsələlərin həllində və hədəflərə çatmaqda əsas rol oynadığını qeyd etmək lazımdır.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, müasir dünyada elmi və texnoloji inkişaflar bir tərəfdən yeni təhsil ehtiyacları yaratmaqda, digər tərəfdən də təhsil tətbiqlərinə yeni imkanlar təqdim etməkdədir. Mövcud vəziyyətlə əlaqədar olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədrisin təşkili günün tələblərinə uyğun olaraq, ən yüksək səviyyədə aparılmış, məhz müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqinin bariz nümunəsidir ki, koronavirus pandemiyası dövründə universitetdə tədrisin təşkilində heç bir problem yaranmamış, bütün fənlər üzrə dərslər onlayn və videodərslər formatında tələbələrə ən yüksək səviyyədə çatdırılmışdır. 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyası onlayn formada uğurla həyata keçirilməkdədir. Rektor konfransın işinə və iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Rusiya Elmlər Akademiyasının A.A.Dorodnisin adına Hesablama Mərkəzinin professoru Viktor Medennikov "Elm-təhsil resurslarının vahid informasiya internet məkanının modelləşdirilməsinin nəticələri", Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının professoru Rövşən Hümbətəliyev "Ümumiləşdirilmiş azalan elementar həllər sisteminin dolğunluğu və minimallığı", Bakı Dövlət Universitetinin professoru Rəşid Əliyev “Diskret alfors-börling çevirməsinin xassələri haqqında”, SDU-nun Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının professoru Fikrət Feyziyev “Bir sinif ikilik modulyar dinamik sistemlər üçün bəzi optimal idarəetmə məsələləri” mövzularında çıxış etdilər.
Bildirdilər ki, müasir dövrdə İKT-nin inkişaf etdirilməsi hər bir ölkənin intellektual və elmi potensialının vacib göstəricilərindən biridir. Məhz bu səbəbdən son illər təhsil sistemində İKT infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi və təhsildə İKT-nin tətbiqinin dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması ölkəmizdə prioritet istiqamətlərdən biri olub.

REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE ON "FUNDAMENTAL PROBLEMS OF MATHEMATICS AND APPLICATION OF INTELLECTUAL TECHNOLOGIES IN EDUCATION" STARTED IN SSU IN THE FORMAT OF VIDEO CONFERENCE
On July 3, Sumgayit State University hosted a Republican scientific conference on "Fundamental problems of mathematics and the application of intellectual technologies in education" in the format of a video conference. Along with Azerbaijani universities, scientists from leading universities of the Russian Federation took part in the conference.
Opening the conference, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, greeted the guests and participants of the event and expressed his pleasure to see them. He noted that the coronavirus (COVID-19) infection, which has been sweeping the world for months, has not yet subsided and continues to threaten humanity. The bitter truths found in many countries of the world have confirmed that overcoming the virus depends on the solidarity of the state and citizens. As a result, humanity can overcome the pandemic only by showing solidarity, and the work carried out in Azerbaijan is an example of this. From this point of view, the support of the heads of state and government of more than forty member states, as well as the leaders of leading international organizations at the initiative of President Ilham Aliyev and their participation in the summit once again demonstrated the high authority of our country and its leader. The whole world already sees and recognizes that Azerbaijan plays an active role in the fight against the coronavirus pandemic. President Ilham Aliyev personally controls each of the events held in our country. The rector also noted that in connection with the pandemic, education at SSU is organized online in accordance with the decision of the Cabinet of Ministers, semester exams and other events, conferences are held online and security measures are strictly observed at the university. Noting that great importance is attached to education in our country, the rector spoke about the activities of the university, its international relations and the university"s close ties with many universities around the world. He noted that our university is a member of the Caspian State Universities and the Association of Azerbaijani-Russian Higher Education Institutions. The university, which has been expanding its international relations year by year, today plays an important role in the integration of our country into the world. The rector stressed that Azerbaijan-Russia relations, based on the principles of mutual respect and good neighborliness, which are one of the priorities of our country"s foreign policy, are at a strategic level and are interested in the further development of relations in the field of education.
Speaking about the importance of the conference, he spoke about the application of information and communication technologies in the teaching of exact sciences at the university, the establishment of a number of subject laboratories and the current situation. He noted that our time is marked by significant changes in the material and spiritual life of mankind on the basis of progress in science and technology. Science and technology play an increasingly important role in the life of society, opening up endless opportunities for its development. Mathematics has a special place among the fields of science. At the most fundamental level, mathematics lays the foundation for our understanding of the laws that govern the universe. It is also a factor that determines the technological progress in our society. The application of mathematics in computer science, the Internet, and technologies based on powerful algorithms used by computers has revolutionized society.
The rector also noted that scientific and technological developments in the modern world, on the one hand, create new educational needs, on the other hand, provide new opportunities for educational applications. Due to the current situation, the organization of education at Sumgayit State University was carried out at the highest level in accordance with the requirements of the day, it is a clear example of the application of modern information technology. The exam session of the spring semester of the 2019/2020 academic year is being successfully conducted in an online format. The rector wished success to the conference and participants.
Afterwards Professor of the Computing Center named after A.A.Dorodnisin of the Russian Academy of Sciences Viktor Medennikov spoke on "Results of modeling a single information Internet space of scientific and educational resources", Professor of the Azerbaijan State Marine Academy Rovshan Humbataliyev on "Completeness and minimalism of generalized decreasing elementary solutions", Professor of Baku State University Rashid Aliyev "On the properties of discrete Alforce-Burling transformation”, Fikret Feyziyev, Professor of the Department of Differential Equations and Optimization, SSU, on "Some optimal control problems for single-class binary modular dynamic systems." They noted that the development of ICT in modern times is one of the important indicators of the intellectual and scientific potential of each country. For this reason, in recent years, the development of ICT infrastructure in the education system and bringing the application of ICT in education to the level of world standards has been one of the priorities in our country.