Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 03 İyul 2020 15:16
SDU-da “Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
İyulun 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı keçirildi. Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Rusiya Federasiyasının aparıcı universitetlərinin alimləri də iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, qonaqları və tədbir iştirakçılarını salamladı, onları görməkdən məmnunluğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, aylardır, dünyanı bürüyən koronavirus (COVID-19) infeksiyası hələ də sovuşmayıb və bəşəriyyəti təhdid etməkdə davam edir. Virusa qalib gəlməyin isə məhz dövlət və vətəndaş həmrəyliyindən asılı olduğunu dünyanın bir çox ölkələrində rast gəlinən acı həqiqətlər təsdiqlədi. Belə çətin bir şəraitdə bəşəriyyət yalnız bir olmaqla, həmrəylik nümayiş etdirməklə pandemiyaya qalib gələ bilər və Azərbaycanda aparılan işlər də buna bariz nümunədir. Məhz bu baxımdan qırxdan çox üzv ölkənin dövlət və hökumət başçılarının, həmçinin aparıcı beynəlxalq təşkilatların rəhbərlərinin Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsünə dəstək verməsi və onların Zirvə görüşündə iştirakları eyni zamanda ölkəmizin və onun liderinin nüfuzunun nə qədər yüksək olduğunu bir daha göstərdi. Artıq bütün dünya görür və etiraf edir ki, Azərbaycan koronavirus pandemiyasına qarşı mübarizədə fəal rol oynayır. Ölkəmizdə aparılan işlərin hər birinə Prezident İlham Əliyev şəxsən nəzarət edir. O cümlədən, Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın bu işlərdə göstərdiyi dəstək əvəzsizdir. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, pandemiya ilə əlaqədar olaraq SDU-da tədris Nazirlər Kabinetinin qərarına uyğun olaraq, onlayn şəkildə təşkil olunub, semestr imtahanları və digər tədbirlər, konfranslar da onlayn formatda həyata keçirilir və universitetdə təhlükəsizlik tədbirlərinə ciddi şəkildə əməl olunur. Ölkəmizdə təhsilə böyük önəm verildiyini bildirən rektor rəhbərlik etdiyi universitetin fəaliyyətindən, beynəlxalq əlaqələrindən və ali məktəbin dünyanın bir çox universitetləri ilə sıx əlaqələri olduğundan bəhs etdi. Qeyd etdi ki, universitetimiz Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Rusiya–Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının üzvüdür. Beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayır. Rektor qarşılıqlı hörmət və mehriban qonşuluq prinsiplərinə əsaslanan, ölkəmizin xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olan Azərbaycan–Rusiya əlaqələrinin strateji səviyyədə olduğunu, təhsil sahəsində də əlaqələrin gələcək inkişafında maraqlı olduğunu xüsusi vurğuladı. Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edərək, universitetdə dəqiq elmlərin tədrisində informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqindən, bir sıra fənn laboratoriyalarının yaradılmasından, mövcud vəziyyətdən danışdı. Bildirdi ki, dövrümüz elm və texnikanın tərəqqisi əsasında bəşəriyyətin maddi və mənəvi həyatında baş verən mühüm dəyişikliklərlə əlamətdardır. Elm və texnika cəmiyyətin həyatında getdikcə daha böyük rol oynayır, onun inkişafı üçün hədsiz imkanlar açılır. Elm sahələri arasında riyaziyyatın özünəməxsus yeri vardır. Ən fundamental səviyyədə riyaziyyat kainatı idarə edən qanunları dərk etməyimizin əsasını qoyur. Bu, həm də cəmiyyətimizdəki texnoloji tərəqqini müəyyən edən amildir. Riyaziyyatın kompüter elmlərində, internet şəbəkəsində və kompüterlərin istifadə etdiyi güclü alqoritmlərə əsaslanan texnologiyalarda tətbiqi cəmiyyətdə əsl inqilab yaratmışdır. Beləliklə, riyaziyyatın elm, texnologiya və innovasiya sahəsindəki rolunu və tətbiqini nəzərə alaraq, riyaziyyat haqqında maarifləndirmənin artırılması və bu sahədə təhsilin qlobal səviyyədə dərinləşdirilməsi, süni intellekt, iqlim dəyişikliyi kimi fəaliyyət sahələrində qarşıda duran məsələlərin həllində və hədəflərə çatmaqda əsas rol oynadığını qeyd etmək lazımdır.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, müasir dünyada elmi və texnoloji inkişaflar bir tərəfdən yeni təhsil ehtiyacları yaratmaqda, digər tərəfdən də təhsil tətbiqlərinə yeni imkanlar təqdim etməkdədir. Mövcud vəziyyətlə əlaqədar olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədrisin təşkili günün tələblərinə uyğun olaraq, ən yüksək səviyyədə aparılmış, məhz müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqinin bariz nümunəsidir ki, koronavirus pandemiyası dövründə universitetdə tədrisin təşkilində heç bir problem yaranmamış, bütün fənlər üzrə dərslər onlayn və videodərslər formatında tələbələrə ən yüksək səviyyədə çatdırılmışdır. 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyası onlayn formada uğurla həyata keçirilməkdədir. Rektor konfransın işinə və iştirakçılara uğurlar arzuladı.
Rusiya Elmlər Akademiyasının A.A.Dorodnisin adına Hesablama Mərkəzinin professoru Viktor Medennikov "Elm-təhsil resurslarının vahid informasiya internet məkanının modelləşdirilməsinin nəticələri", Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının professoru Rövşən Hümbətəliyev "Ümumiləşdirilmiş azalan elementar həllər sisteminin dolğunluğu və minimallığı", Bakı Dövlət Universitetinin professoru Rəşid Əliyev “Diskret alfors-börling çevirməsinin xassələri haqqında”, SDU-nun Diferensial tənliklər və optimallaşdırma kafedrasının professoru Fikrət Feyziyev “Bir sinif ikilik modulyar dinamik sistemlər üçün bəzi optimal idarəetmə məsələləri” mövzularında çıxış etdilər.
Bildirdilər ki, müasir dövrdə İKT-nin inkişaf etdirilməsi hər bir ölkənin intellektual və elmi potensialının vacib göstəricilərindən biridir. Məhz bu səbəbdən son illər təhsil sistemində İKT infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi və təhsildə İKT-nin tətbiqinin dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması ölkəmizdə prioritet istiqamətlərdən biri olub.

В СГУ в формате видеоконференции начала свою работу Республиканская научная конференция «Фундаментальные проблемы математики и применение интеллектуальных технологий в образовании»
3 июля в Сумгаитском государственном университете была проведена Республиканская научная конференция «Фундаментальные проблемы математики и применение интеллектуальных технологий в образовании» в формате видеоконференции. В конференции наряду с университетами Азербайджана участвовали ученые ведущих университетов Российской Федерации.
Конференцию со вступительным словом открыл ректор профессор Эльхан Гусейнов. Он поприветствовал гостей и выразил удовлетворение по поводу встречи с ними. Ректор сказал, что инфекция коронавируса (COVİD-19), охватившая всю планету, продолжает угрожать жизни и здоровью людей. Горький опыт ряда стран показывает, что победить вирус можно только при солидарности государства и его граждан. Человечество может одержать победу над этой опасной болезнью, объединившись и согласовав свои действия. С этой точки зрения показательным является поддержка инициативы Президента Азербайджана Ильхама Алиева более 40 стран и их руководства, их участие во встрече на высшем уровне. Это является свидетельством того, насколько высок авторитет нашей страны и его руководителя в мире. Уже весь мир стал свидетелем того, что Азербайджан играет активную роль в борьбе с коронавирусом. Все работы в этой области в стране проводятся под личным контролем Президента Ильхама Алиева. Неоценима деятельность в этой области и Первого вице-президента, Президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханум Алиевой. Ректор также сказал, что по решению Кабинета Министров АР в связи с пандемией коронавируса занятия во всех учебных учреждениях страны, в том числе и в СГУ, проводятся дистанционно. Семестровые экзамены, конференции и другие мероприятия проводятся в форме онлайн.
Ректор также рассказал о деятельности возглавляемого им университета, его международных связях. Было отмечено, что СГУ является членом Ассоциации прикаспийских университетов и Российско-Азербайджанских вузов. Университет, год от года расширяющий свои связи, играет роль важного моста в мировой интеграции нашей страны. Российско-азербайджанские отношения, опирающиеся на взаимоуважение и добрососедские отношения, находятся на стратегическом уровне, и обе стороны заинтересованы в развитии связей в науке и образовании. Отмечая значение конференции, ректор рассказал о применении в преподавании точных дисциплин информационно-коммуникативных технологий, о создании ряда предметных лабораторий и состоянии работ в университете. Было отмечено, что роль науки и техники в жизни общества возрастает с каждым днем. Среди области науки математика занимает особое место. На самом фундаментальном уровне математика позволяет познать законы, управляющие вселенной. Применение математики в компьютерных науках, сети интернет и в технологиях, основанных на мощных алгоритмах, стало настоящей революцией в обществе. Учитывая роль применения математики в науке, инновациях и технологиях, необходимо повысить просветительную работу о значении математики, отметить, что в решении вопросов изменения климата, создании искусственного интеллекта особую роль играет математика.
Ректор также подчеркнул, что в современном мире научное и технологическое развитие с одной стороны порождает новые потребности в образовании, а с другой – предлагает новые возможности для приложения образования. В связи с существующим положением организация учебного процесса в Сумгаитском государственном университете проведена на самом высоком уровне. Именно применение информационных технологий позволило университету довести до студентов все материалы занятий без каких–либо проблем онлайн и посредством роликов. Весенняя экзаменационная сессия 2019-2020 учебного года тоже проводится успешно в формате онлайн и уже близка к завершению. Ректор пожелал успехов работе конференции и его участникам.
Выступили: профессор Вычислительного центра им.А.А.Дородницына РАН Виктор Меденников с докладом «Результаты моделирования единого информационного интернет-пространства научно-образовательных ресурсов», профессор Азербайджанской государственной морской академии Ровшан Гумбаталиев –«О полноте минимальности системы обобщенных убывающих элементарных решений», профессор Бакинского государственного университета Рашид Алиев –«О свойствах дискретного альфорс–бёрлингового превращения», профессор кафедры дифференциальных уравнений и оптимизации СГУ Фикрет Фейзиев –«Некоторые вопросы оптимального управления для двоичных модулярных динамических систем одного класса». Докладчики отметили, что в современном мире развитие ИКТ является важным интеллектуальным и научно-потенциальным показателем любой страны. Именно поэтому одним из приоритетных направлений в нашей стране является развитие инфраструктуры ИКТ в системе образования, доведение применения ИКТ в образовании до мировых стандартов.