İyulun 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın 2019−2020-ci tədris ilinin yekunları və yeni dərs ilində qarşıda duran vəzifələr barədə genişləndirilmiş onlayn iclası keçirildi.
İclası universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qeyd etdi ki, iyulun 12-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Azərbaycan–Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində mövqelərimizi ələ keçirmək məqsədilə artilleriya atəşindən istifadə edərək hücuma keçməyə cəhd göstərdilər. Düşmən hücumunun qarşısını alarkən döyüşdə Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçuları şəhid oldular.
Ölkəmizin ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Rektor düşmənin bu təxribatına Milli Ordumuzun böyük rəşadət nümayiş etdirərək sarsıdıcı cavab verdiyini, ağır itkilər verən Ermənistan silahlı birləşmələrinin həmləsinin qətiyyətlə dəf edildiyini vurğuladı. Rektor onu da əlavə etdi ki, Tovuz istiqamətində gedən döyüşlər bir daha sübut etdi ki, Azərbaycan nəinki müharibəyə tam hazırdır, hətta onu qısa vaxtda qalibiyyətlə başa çatdırmaq imkanındadır!
Rektor onu da vurğuladı ki, SDU-nun tələbələri ilə yanaşı, universitetdə təhsil alan Türkiyəli tələbələr məktub ünvanlayıblar. Məktubda xüsusilə qeyd ediblər ki, “Can Azərbaycanımızın yanındayız. Azərbaycanımızın iyi günü bizim sevincimiz, kötü günü bizim də kötü günümüzdür”. Həmçinin tələbələrimiz müraciət edirlər ki, könüllü olaraq hərbi xidmətə getmək istəyirlər, bu istiqamətdə həmişə dövlət başçısının yanındadırlar. Gənclərimiz səngərdə mətanətlə torpaqlarımızı müdafiə edən, ərazi bütövlüyümüzün bərpası uğrunda mübarizəyə daim hazır olan ordumuza dəstək verir və onunla həmrəylik ifadə edirlər.
Daha sonra rektor professor Elxan Hüseynov koronavirus pandemiyası ilə mübarizədə Prezident cənab İlham Əliyevin uzaqgörənliyi, baş verənlərə dərhal ciddi reaksiya verməsi sayəsində respublikada vəziyyətin nəzarət altına alındığını, virusa yoluxanların sayının gündən-günə azaldığını bildirdi. Qeyd etdi ki, ölkəmizdə insan amili hər şeydən üstün tutularaq, vətəndaşlarımızın sağlamlığının qorunması üçün bir sıra mühüm qərarlar qəbul olundu. Dövlətimiz tərəfindən sosial layihələr həyata keçirildi ki, onlardan biri də sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsini dövlətin öz üzərinə götürməsidir. Ölkə başçısı öz fəaliyyəti ilə ümummilli liderHeydər Əliyevin başladığı işi davam etdirməyə qadir olduğunu bir daha sübut etdi. Cənab İlham Əliyevlə bərabər, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətində də Azərbaycan təhsilinin tərəqqisi xüsusi yer tutur. Başda Mehriban xanım olmaqla, Heydər Əliyev Fondunun karantin dövründə yüz minlərlə aztəminatlı ailələrə ərzaq yardımı etməsi Ulu öndərin adını daşıyan fondun hər bir Azərbaycan vətəndaşının yanında olduğunu bir daha sübut etdi.
Respublikamızda görülən işlərin davamı olaraq karantin dövründə Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün kollektivi də həmişə olduğu kimi, möhtərəm Prezidentimizin daim yanında olduğunu əməli işləri ilə göstərdi. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın koronavirus epidemiyasının ölkədə yayılmasının qarşısının alınması ilə bağlı digər istiqamətlərdə gördüyü qabaqlayıcı tədbirlər kimi, təhsil sahəsində də mühüm addımlar atıldı. Koronavirus (COVID 19) infeksiyası ilə bağlı mövcud vəziyyətlə əlaqədar karantin dövründə tədrisin müasir texnologiyalar və innovativ metodlardan istifadə edilməklə onlayn davam etdirilməsinin zəruriliyini nəzərə alaraq, hələ mart ayından universitetdə bu istiqamətdə bütün işlərin görülmüş, texniki məsələlərin həll olunmuşdur. Mart ayından başlayaraq onlayn dərslərə başlanıldı və bütün elektron materiallara əlçatanlıq təmin edildi. Dərslər tam həcmdə tədris cədvəlinə uyğun vaxtda və müddətdə keçirildi. Təhsil Nazirliyinin göstəriş və tövsiyələrinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesinin onlayn formada “WhatsApp” mesajlaşma-mübadilə sistemindən, “Zoom” onlayn konfransların keçirilməsi proqramından və “Microsoft Teams” platformasından, oflayn formada isə distant təhsilin təşkil edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş “Moodle” sistemindən və “WhatsApp”dan istifadə olunmaqla tədris prosesi təşkil olunmuşdur. Ümumiyyətlə, Sumqayıt Dövlət Universitetində onlayn təhsilin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu vurğulayan rektor onu da qeyd etdi ki, 2019−2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin onlayn rejimdə təşkili nəzərə alınaraq, imtahan sessiyası mövcud qaydalara uyğun təşkil edildi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflıq və obyektivlik təmin edildi, imtahan sessiyası mövcud normativ sənədlər əsasında keçirildi, universitetdə imtahan qərargahı yaradıldı, bu qərargaha daxil olan hər bir şikayət qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılaraq, lazımi tədbirlər görüldü. SDU-da imtahanların giriş balı hamı üçün 49 bal hesablandı, biletə daxil edilən imtahan suallarının sayı 5-dən 3-ə endirildi, imtahanların keçid balı minimum 17 bal qəbul edildi.
Rektor 2019−2020-ci tədris ilinin ümumi yekunları, əldə olunmuş uğurlardan və universitetdə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin yekun nəticələri, gənc tədqiqatçıların, doktorant və dissertantların elmi fəaliyyəti, eləcə də kafedralarda elmi istiqamətlərdə aparılan işlər və s. barədə məlumat verdi, nəticələrin qənətbəxş olduğunu bildirdi.
2019−2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının yekunları barədə bakalavriat üzrə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru b.m. Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov Elmi Şura üzvlərinə geniş məlumat verdilər, ayrı-ayrı fakültələrin müvəffəqiyyət göstəriciləri və digər statistik məlumatlarını diqqətə çatdırdılar. SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva imtahanların təşkili barədə məlumat verərək bildirdi ki, kollecdə yaz semestrinin imtahanları onlayn formatda müvafiq təlimatlara uyğun həyata keçirildi.
2020-ci ilin birinci yarımilinə planlaşdırılmış Elmi Konfransların keçirilməsi barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov çıxış etdi. Bildirdi ki, koronavirus pandemiyasına görə universitetdə onlayn formatda konfranslar, elmi seminarlar, məşğələlər, müxtəlif tədbilərin keçirilməsi artıq ənənəvi hal alıb. Sumqayıt Dövlət Universitetində videokonfrans formatında Magistrantların XX Respublika elmi konfransı, “Ekologiya və həyat fəaliyyətinin mühafizəsi: nailiyyətlər, problemlər” mövzusunda Respublika elmi konfransı, “Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi” mövzusunda Respublika elmi konfransı, “İqtisadi təhlükəsizlik: mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans, “İnformasiya sistemləri və texnologiyalar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda II Beynəlxalq elmi konfrans “Zoom” proqramı vasitəsilə videokonfrans formatında keçirilmişdir.
Hesabatlar ətrafında müzakirələr aparıldı və təqdim olunan hesabatlar Elmi Şura üzvləri tərəfindən qənaətbəxş hesab olundu. Müzakirəyə çıxarılan məsələlər barədə struktur bölmə rəhbərlərinə müvafiq tövsiyə və tapşırıqlar verildi.
Rektor çıxışının sonunda COVID-19 infeksiyası ilə mübarizə sahəsində riayət edilməsi vacib olan tələb və tövsiyələri bir daha xatırladıb, universitet əməkdaşlarını bu istiqamətdə aparılan maarifləndirmə işində fəal iştirak etməyə çağırdı.
Cari məsələlər (Elmi Şuranın qərarlarının yerinə yetirilməsi, tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi, Elmi Şuranın 2020−2021-ci tədris ili üçün iş planının təsdiqi) barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, tədris ili ərzində Elmi Şuranın iclaslarında 326 qərar qəbul edilmşdir, qərarlar bütün struktur rəhbərləri tərəfindən diqqət mərkəzində saxlanılmış və yerinə yetirilmişdir, sonra qeyd olundu ki, Elmi Şuraya 14 adda tədris və tədris-metodik iş daxil olub, onlar Redaksiya və Nəşriyyat Şurasının və Tədris Metodiki Şuranın iclaslarında müzakirə olunduqdan sonra müsbət ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya təqdim olunub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi. Sonra Elmi Şuranın 2020−2021-ci tədris ili üçün iş planı təsdiq edildi.

В СГУ было проведено расширенное заседание Ученого совета в формате видеоконференции
13 июля в Сумгаитском государственном университете было проведено расширенное заседание Ученого совета, посвященное итогам 2019-2020 учебного года и предстоящим задачам.
Заседание открыл ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов. Он отметил, что 12 июля подразделения вооруженных сил Армении, используя артиллерийский огонь, попытались захватить наши военные позиции в направлении Товуза азербайджанско-армянской границы. В результате вражеского нападения погибли военнослужащие Азербайджанской Армии.
Участники почтили минутой молчания память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность и суверенитет страны Ректор сказал, что бойцы нашей Национальной Армии смогли дать достойный отпор провокациям армянских вооруженных соединений. Товузская битва показала, что Азербайджан не только полностью готов к войне, но и способен успешно завершить её.
Ректор также, отметил, что поступили письма как от азербайджанских, так и турецких студентов. В письме турецких студентов отмечается, что они всегда находятся рядом с азербайджанским народом. Беда азербайджанского народа –это беда и Турции. Студенты выразили желание добровольно служить в армии и принять участие в восстановлении территориальной целостности своей страны.
Далее ректор сказал о пандемии коронавируса, отметив, что благодаря своевременным мерам, предпринятым Президентом Ильхамом Алиевым, ситуацию с этой болезнью в стране удалось взять под контроль. С целью защиты здоровья граждан был принят ряд постановлений, проведены социальные проекты по защите малообеспеченных семей. Это касается, в частности, оплаты государством обучения студентов, относящихся к этой категории. Во время карантина Фонд Гейдара Алиева, возглавляемый её президентом Мехрибан ханум Алиевой, оказал материальную помощь тысячам малообеспеченных семей.
Ректор подчеркнул, что коллектив Сумгаитского государственного университета своей деятельностью доказал, что находится рядом со своим Президентом. В связи с пандемией занятия в университете с марта месяца были продолжены в онлайн режиме, с применением современных технологий обучения и инновативных методов. Была обеспечена полная доступность всех электронных учебных материалов. Занятия проводились в соответствии с расписанием уроков. Согласно указаниям и рекомендациям Министерства образования занятия в СГУ в режиме онлайн проводились по системе «Whatsapp», по программе «Zoom», платформе «Microsoft Teams», а также по системе «Moodle», предусмотренной для дистанционных занятий. Весенняя сессия 2019-2020 учебного года, согласно сложившейся ситуации, проводилась тоже в онлайн режиме. Была обеспечена прозрачность и объективность при оценивании знаний студентов, создан экзаменационный штаб. Все жалобы, поступающие в штаб, оперативно рассматривались и по ним принимались решения. Входной балл для экзамена был рассчитан в объеме 49 баллов. Число вопросов в экзаменационных билетах было сокращено с 5-ти до 2-ух. Минимальный проходной балл составил 17 баллов.
Ректор подвел итоги 2019-2020 учебного года. Было сказано о достигнутых успехах, проводимых в вузе научно-исследовательских работах, научной деятельности молодых исследователей, докторантов и диссертантов, работах, проводимых на кафедрах. Он отметил, что итоги могут быть оценены удовлетворительно.
Об итогах 2019-2020 учебного года по бакалавриату выступил директор Учебно-методического центра ст.преподаватель Фаиг Ширинов, а по магистратуре-зав.Отделом докторантуры и магистратуры доц.Сабир Халилов. Директор Сумгаитского государственного технического колледжа при СГУ доц.Матанат Пиргулиева сказала, что весенняя сессия в колледже была проведена в режиме онлайн, согласно соответствующим указаниям и рекомендациям.
О проведении научных конференций, запланированных на первое полугодие 2020 года, выступил проректор по науке и инновациям профессор Рамазан Мамедов. Он отметил, что из-за пандемии коронавируса проведение конференций, научных семинаров, тренингов и др.мероприятий в режиме онлайн стало уже традицией. Проректор отметил, что по программе Zoom в формате видеоконференции в СГУ проведены XX Республиканская научная конференция магистрантов, Республиканская научная конференция «Экология и защита жизнедеятельности: достижения, проблемы», Республиканская научная конференция «Фундаментальные проблемы математики и применение интеллектуальных технологий в образовании», Международная конференция «Экономическая безопасность: положение и перспективы», II Международная конференция «Информационные системы и технологии: достижения и перспективы».
Были проведены обсуждения по результатам отчетов. Члены Ученого совета оценили их итоги удовлетворительными. По обсуждаемым вопросам руководителям структур были даны соответствующие рекомендации и поручения.
В завершение выступления ректор Эльхан Гусейнов отметил, что в области пандемии короновируса (COVİD-19) должны выполняться все рекомендации и предписания и призвал всех сотрудников активно участвовать в этом.
Ученый секретарь профессор Мухтар Самедов выступил с докладом о текущих делах, выполнении решений Ученого совета, получении права на публикацию (гриф), утверждении плана работ Ученого совета СГУ на 2020 -2021 учебный год. Он отметил, что в учебном году на заседаниях Ученого совета было принято 326 постановлений, которые были выполнены.
На утверждение Ученого совета было представлено 14 учебных и учебно-методических работ. Они были обсуждены Редакционным и издательским советом, Учебно-методическим советом и получили положительные экспертные отзывы, после чего было дано разрешение на их публикацию.