SDU-nun kollektivi Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı Mahal Muradovu oğlunun“IBO Challenge 2020” 31-ci Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasında qızıl medala layiq görülməsi münasibətilə təbrik etdi
Respublika və beynəlxalq səviyyəli olimpiadalar ölkənin bütün məktəblərini əhatə edən elm yarışıdır. Hazırda olimpiadalara maraq böyükdür. Son illərin təcrübəsi göstərir ki, Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə keçirilən bu müsabiqələr ayrı-ayrı fənlər üzrə xüsusi istedadı olan şagirdlərin aşkarlanması, onların bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsi, şagirdlərin həmin fənlərə olan maraqlarının artırılması, sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə imkan yaradılması məqsədi daşıyır. Son illər azərbaycanlı şagirdlər iştirak etdikləri beynəlxalq olimpiadalardan böyük uğurlarla geri dönür. Hər biri uğurları ilə həm özünün, həm də təmsil etdiyi ölkənin parlaq gələcəyindən xəbər verir.COVİD-19 pandemiyası ilə əlaqədar onlayn keçirilmiş “IBO Challenge 2020” 31-ci Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasında ölkəmizi təmsil edən şagirdlərimiz böyük uğura imza atıblar. Sumqayıt şəhəri 15 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi Mətin Muradlı qızıl, Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Kimya-biologiya təmayüllü liseyin X sinif şagirdləri: Asiman Ziyyədinov, Sədiyar Qafarov və Bakı şəhəri 102 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi Ranal Qurbanov gümüş medala layiq görülüblər. Bununla da, sözügedən olimpiadada 1994-cü ildən iştirak edən şagirdlərimiz tərəfindən ümumilikdə 3 qızıl, 9 gümüş və 12 bürünc medal əldə olunmuşdur.
7−12 avqust tarixlərində virtual təşkil edilən bilik yarışına 52 ölkədən 200-dən çox şagird qatılıb. Yarışa hazırlıq prosesi artıq 6 ildir ki, fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Olimpiadalara Hazırlıq Mərkəzində həyata keçirilib. Xatırladaq ki, riyaziyyat, fizika, kimya, biologiya və informatika fənləri üzrə təşkil edilən hazırlıq prosesinə hər il müxtəlif yaş qrupları üzrə 300-ə yaxın şagird cəlb edilir. Qeyd edək ki, qızıl medala layiq görülən Mətin Muradlı Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradovun oğludur.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivi olaraq “IBO Challenge 2020” 31-ci Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasında ölkəmizi təmsil edən şagirdlərimiz: Mətin Muradlı, Asiman Ziyyədinov, Sədiyar Qafarov və Ranal Qurbanovu əldə etdikləri bu qalibiyyət münasibətilə təbrik edir, dosent Mahal Muradovun timsalında qaliblərin valideynlərinin və müəllimlərinin sevincinə şərik olub, onlara xoş arzularımızı çatdırırıq.

Главная страница | Новости | Коллектив СГУ поздравил декана факультета Химии и биологии Махала Мурадова с вручением его сыну золотой медали на 31-ой Международной олимпиаде по биологии «İBO challenge 2020».
Коллектив СГУ поздравил декана факультета Химии и биологии Махала Мурадова с вручением его сыну золотой медали на 31-ой Международной олимпиаде по биологии «İBO challenge 2020».
Республиканские и международные олимпиады, охватывающие все школы страны, являются состязанием в области знаний. В настоящее время интерес к олимпиадам очень высок. За последние годы практика показывает, что эти конкурсы, организуемые по инициативе Министерства образования, проводятся с целью выявления особо одаренных учеников по различным специальностям, оценивания их знаний и умений, повышения интереса учащегося к этому предмету, умения продемонстрировать свои знания в условиях здоровой конкуренции. В последние годы азербайджанские учащиеся достигают больших успехов на международных олимпиадах. В связи с пандемией коронавируса 31-ая Международная олимпиада по биологии «İBO challenge 2020» проводилась в режиме онлайн. Наши ученики добились на ней больших успехов. Ученик X класса полной средней школы №15 города Сумгаита Метин Мурадлы был удостоен золотой медали по результатам олимпиады. Ученики X класса лицея с химико-биологическим уклоном, находящегося в подчинении Министерства образования, Асиман Зийадинов, Садияр Гафаров, а также ученик X класса полной бакинской школы №102 Ранал Гурбанов получили серебряные медали. Таким образом, наши учащиеся, участвующие в олимпиадах с 1994-го года, в общей сложности завоевали 3 золотые, 9 серебряных и 12 бронзовых медалей. В олимпиаде проводимой 7-12 августа и организованной виртуально, принимали участие более 200 учеников из 52 стран.
Процесс подготовки к олимпиаде проводился в Центре подготовки к международным соревнованиям. Следует отметить, что в процесс подготовки по математике, физике, химии, биологии и информатике привлекаются ежегодно около 300 учеников различных возрастных групп. Метин Мурадлы, удостоенный золотой медали на олимпиаде, является сыном декана факультета Химии и биологии СГУ доцента Махала Мурадова. Коллектив Сумгаитского государственного университета поздравляет учеников Метина Мурадлы, Асимана Зийадинова, Садияра Гафарова и Ранала Гурбанова, представивших нашу страну на 31-ой Международной олимпиаде по биологии «İBO challenge 2020», с победой. В лице доцента Махала Мурадова поздравляем родителей победителей олимпиады и их учителей, выражая им самые лучшие пожелания.