Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU Təhsil Nazirliyinin ali təhsil müəssisələri ilə birgə #HərZamanTəhsil həştəqi ilə keçirdiyi layihəni davam etdirir
SDU Təhsil Nazirliyinin ali təhsil müəssisələri ilə birgə #HərZamanTəhsil həştəqi ilə keçirdiyi layihəni davam etdirir
Məlumat üçün bildirək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin 2020-2021-ci tədris ilində həyata keçiriləcək ən böyük layihələrdən biri universitetin 1 saylı tələbə yataqxanasının əsaslı təmiridir. Məlumat üçün bildirək ki, yataqxanada 1992-ci ildən bəri məcburi köçkünlər məskunlaşmışdır. 2020-ci ilin əvvəlində məcburi köçkünlər dövlətimiz tərəfindən onlar üçün tikilmiş binalara köçürülmüşdür. Yataqxana tam yararsız vəziyyətə düşmüşdü. Təmirlə bağlı layihələndirmə işləri başa çatmışdır. Yataqxana müasir standartlara uyğun layihələndirilmiş, tələbələrin rahatlığını təmin etmək üçün hər cür şəraitin yaradılması planlaşdırılmışdır. Yataqxanada 100-ə yaxın otaqdan əlavə kitabxana, camaşırxana, yeməkxana və tələbələrin asudə vaxtının keçirilməsi üçün istirahət guşəsi də nəzərdə tutulmuşdur.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşəbbüsü ilə elektroenergetika sahəsində energetika üzrə mütəxəssis hazırlığında enerjinin ötürülməsi və paylanmasında tədris olunan fənlərin dərindən öyrənilməsi istiqamətində universitetdə Elektroenergetika üzrə Muzey və Tədris poliqonunun yaradılması planlaşdırılır.
Tədris Muzeyinin yaradılmasında məqsəd elektroenergetika sahəsində istifadə olunan müxtəlif növ avadanlıqların nümayişi ilə onların yaxından öyrənilməsi və müasir bu tip avadanlıqlarla müqayisəli analiz olunması ilə gələcək tədris və elm sahəsində məşğul olan mütəxəssislərə xidmət etməkdir. Yaradılacaq Muzey və Tədris poliqonu tədrislə yanaşı elmi fəaliyyətlə məşğul olan professor-müəllim heyəti və tələbələr üçün faydalı olacaq. Tədris poliqonu tədris zamanı tələbələrin yüksək gərginliyin alçaq gərginliyə çevrilərək istifadəçilərə ötürülməsində istifadə olunan hər bir mövqenin ayrı-ayrılıqda mükəmməl öyrənmələrinə əyani vəsait kimi xidmət edəcək. Bu da elektroenergetika sahəsində mütəxəssis hazırlığı üçün əvəzolunmaz bir vasitədir.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində görülən işlərdən xəbərdar olmaq və müzakirələrdə iştirak etmək üçün müvafiq linkə ( https://www.facebook.com/groups/ali.tehsil) daxil olaraq feysbuk qrupuna qoşulmaq tövsiyə edilir.

Главная страница | Новости | СГУ продолжает проект, реализуемый Министерством образования совместно с вузами с хэштегом #HərZamanTəhsil
СГУ продолжает проект, реализуемый Министерством образования совместно с вузами с хэштегом #HərZamanTəhsil
Одним из самых масштабных проектов, реализуемых в Сумгаитском государственном университете в 2020-2021 учебном году, является капитальный ремонт общежития №1 университета. Следует отметить, что с 1992 года в этом общежитии проживали вынужденные переселенцы. В начале 2020 года они были переселены в здания, построенные для них нашим государством. Общежитие было в аварийном состоянии. Проектные работы, связанные с ремонтом, были быстро завершены. Общежитие спроектировано в соответствии с современными стандартами, в нем планируется создать все условия для обеспечения комфорта студентов. Помимо 100 комнат в общежитии будут библиотека, прачечная, столовая и зона отдыха, где студенты смогут проводить свободное время.
По инициативе физико-энергетического факультета в университете планируется создание музея и учебного полигона энергетики для углубленного изучения дисциплин, преподаваемых в области передачи и распределения энергии при подготовке специалистов-энергетиков в области электроэнергетики.
Цель учебного музея демонстрировать различные типы оборудования, используемого в области электроэнергетики, их тщательное изучение и сравнительный анализ с современным оборудованием этого типа. Музей и учебная площадка будут полезны преподавателям и студентам, которые помимо преподавания занимаются научной деятельностью. Тренировочная площадка будет служить наглядным пособием для студентов, что является незаменимым средством при подготовке специалистов.
Чтобы получать информацию о работе, проделанной в рамках проекта, и участвовать в обсуждениях рекомендуется присоединиться к группе Facebook по ссылке (https://www.facebook.com/groups/ali.tehsil).