SDU-da “Əsrin Müqaviləsi - Heydər Əliyevin sabitlik və inkişaf strategiyası” mövzusunda onlayn məşğələ keçirildi
Sentyabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Əsrin Müqaviləsi - Heydər Əliyevin sabitlik və inkişaf strategiyası” mövzusunda onlayn məşğələ keçirildi.
Universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov tədbir iştirakçılarını salamladı, Azərbaycanın taleyində neftin yeri və təsiri, Ulu Öndər Heydər Əliyevin neft sənayesinin inkişafında əvəzsiz rolu haqqında ətraflı məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan dünyada zəngin təbii sərvətlərə malik ölkələrdən biridir. Ancaq etiraf etməliyik ki, xalqımız bu sərvətlərdən yalnız XX əsrin sonlarında – dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra tam bəhrələnmək imkanı əldə etdi. Bu imkanı reallığa çevirən isə Ulu öndər Heydər Əliyev dühasının məhsulu olan yeni neft strategiyası və həmin strategiyanın reallaşdırılması üçün hazırlanmış neft diplomatiyasıdır. Həmin strategiya ölkəmizin uzunmüddətli inkişafını təmin etməklə yanaşı, dövlət müstəqilliyimizin əbədiləşdirilməsinin də qarantına çevrildi. 1990-cı illərin əvvəllərində gənc, müstəqil Azərbaycan dövləti çox böyük çətinliklərlə, çağırışlarla üz-üzə qalmışdı. Ovaxtkı hakimiyyətin səriştəsizliyi ölkəmizi uçurumun kənarına gətirmişdi. Ölkəmizi böhran bürümüşdü: siyasi, iqtisadi böhran, sənaye iflic vəziyyətdə idi. İqtisadi sahədə yaşanan tənəzzül gənc, müstəqil ölkənin inkişafı üçün çox böyük maneələr törədirdi. Azərbaycan xalqı özünəxas müdriklik nümayiş etdirərək, 1993-cü ildə Ulu öndər Heydər Əliyevə üz tutdu, onu hakimiyyətə dəvət etdi. O gündən indiyədək Azərbaycan sabitlik dövrü yaşayır, böyük inkişaf yolu ilə keçir. Aparılan islahatlar, görülmüş işlər Azərbaycanı dünya miqyasında uğurla inkişaf edən ölkə kimi tanıdır. Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik təcrübəsi, möhkəm iradəsi və uzaqgörənliyi sayəsində vətəndaş müharibəsi dayandırıldı, Milli ordumuzun qüdrətinin artırılması istiqamətində mühüm addımlar atıldı.
Rektor qeyd etdi ki, dahi şəxsiyyətin işləyib-hazırladığı yeni neft strategiyasının reallaşdırılmasında onun ən böyük silahdaşı məhz o zaman Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Birinci vitse-prezidenti olan cənab İlham Əliyev idi.
Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, BMT-nin 75 illiyinə həsr edilmiş Yüksək Səviyyəli İclasda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin çıxışı həm Azərbaycanın dövlət başçısı, həm də Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi dövlətimizə beynəlxalq səviyyədə göstərilən hörmət və etimadın təzahürüdür.
Tədbirdə Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Əsrin Müqaviləsi - Heydər Əliyevin sabitlik və inkişaf strategiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edərək bildirdi ki, 1994-cü il sentyabrın 20-də Bakı şəhərinin “Gülüstan” sarayında XX əsrin ən böyük iqtisadi layihələrindən olan, tarixi, siyasi və beynəlxalq əhəmiyyətinə görə “Əsrin müqaviləsi” adı ilə bütün dünyada məşhurlaşan saziş imzalandı. Bakıda dünyanın 8 ölkəsini təmsil edən, yüksək nüfuza malik, neft hasilatı üzrə ixtisaslaşmış 13 iri neft şirkəti arasında “Azəri”, “Çıraq” və “Günəşli” yataqlarının birgə işlənilməsini nəzərdə tutan bu irimiqyaslı beynəlxalq müqavilə müasir Azərbaycanın tarixində və taleyində mühüm rol oynadı. “Əsrin müqaviləsi” ilə Azərbaycan özünün təbii sərvətlərinə sahib çıxmaq haqqını bütün dünyaya bəyan etdi, milli mənafelərimizi, iqtisadi və strateji maraqlarımızı qorumaq əzmini göstərdi.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarix kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimov “Əsrin Müqaviləsinin beynəlxalq siyasi aspektləri” mövzusunda çıxış etdi. Bildirdi ki, keçmiş sovet respublikaları arasında Azərbaycan ilk dəfə Qərbin iri neft şirkətləri ilə belə böyük miqyaslı saziş imzaladı və beynəlxalq əməkdaşlığın əsasını qoydu. Beləliklə, ümummilli lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu Azərbaycan neft strategiyasının reallaşdırılması nəticəsində dünyanın aparıcı enerji şirkətləri Xəzər dənizinin Azərbaycan milli sektorunda olan karbohidrogen ehtiyatlarının hasilatı və nəqlinə cəlb olundu, Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında yeni, etibarlı mənbə rolunu oynamağa başladı.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı, dosent Aynurə Yəhyayeva “Əsrin Müqaviləsinin Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafında rolu” mövzusunda çıxış edərək, Heydər Əliyevin müəllifi olduğu neft strategiyasının Azərbaycanın öz milli sərvətinin sahibi olmasında, iqtisadiyyatımızın dünya iqtisadiyyatına qovuşmasında, siyasi, iqtisadi və sosial inkişafında müstəsna rol oynadığını bildirdi. Qeyd etdi ki, Ulu öndərin layiqli varisi Prezident cənab İlham Əliyev bütün sahələrdə həyata keçirdiyi uğurlu islahat proqramları ilə Heydər Əliyevin siyasi kursunu daha da zənginləşdirir. Azərbaycan bütün sahələrdə böyük və əhəmiyyətli layihələrə imza atır. “Azəri-Çıraq-Günəşli” Sazişi birmənalı şəkildə Yeni əsrin müqaviləsi kimi xarakterizə edilir. Belə ki, “Azəri-Çıraq-Günəşli” neft yatağının işlənilməsi 2050-ci ilə qədər uzadıldı. Beləliklə, Prezident İlham Əliyevin sözügedən sazişin imzalanması mərasimindəki çıxışında bəyan etdiyi kimi, “Azəri-Çıraq-Günəşli” nəhəng neft yatağının işlənilməsində yeni dövr başlayır. Ulu öndərin məqsədyönlü siyasəti nəticəsində Azərbaycan regionun lider dövlətinə çevrildi. Dekan onu da diqqətə çatdırdı ki, bu günlərdə Cənab Prezidentin iştirakı ilə ölkəmizin neft-qaz sektorunun inkişafında növbəti mühüm hadisənin – “Abşeron” yatağının təməlqoyma mərasimi oldu. Azərbaycan öz neft-qaz strategiyasında önəmli hadisəyə, önəmli addıma imza atdı.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva “Heydər Əliyevin neft strategiyasının Azərbaycanın mədəni inkişafında rolu”, Kimya və biologiya fakültəsinin V kurs tələbəsi Gülüzə Xudayarova “Yeni Əsrin Müqaviləsinin imzalanması İlham Əliyevin xarici siyasətinin uğurudur” mövzularında çıxış edərək, dahi şəxsiyyətin keçdiyi şərəfli ömür yolundan və doğma xalqına misilsiz xidmətlərindən danışdılar. Qeyd etdilər ki, Azərbaycan bu gün Heydər Əliyev yolu ilə inamla irəliləyir, cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə biri-birindən əhəmiyyətli uğurlara imza atır. Azərbaycanın uğurları, reallıqları, bütövlükdə qarşımızda açılan geniş perspektivlər bilavasitə ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərinin, müdrikliyinin və müəyyənləşdirdiyi siyasətin nəticəsidir.

AN ONLINE WORKSHOP ON "CONTRACT OF THE CENTURY - HEYDAR ALIYEV'S STRATEGY FOR STABILITY AND DEVELOPMENT" WAS HELD AT SSU
On September 22, an online workshop on "Contract of the Century - Heydar Aliyev"s strategy for stability and development” was held at the Heydar Aliyev School of Sumgayit State University.
Rector of the University Professor Elkhan Huseynov greeted the participants, gave detailed information about the place and influence of oil in the fate of Azerbaijan, the invaluable role of National Leader Heydar Aliyev in the development of the oil industry. He noted that Azerbaijan is one of the countries in the world rich in natural resources. However, we must admit that our people were able to fully enjoy these resources only in the late twentieth century - after the restoration of state independence. What makes this opportunity a reality is the new oil strategy of the genius of the great leader Heydar Aliyev, and oil diplomacy designed to implement that strategy. This strategy, along with ensuring the long-term development of our country, has become a guarantor of the perpetuation of our state independence. In the early 1990s, the young, independent Azerbaijani state faced great difficulties and challenges. The incompetence of the government at that time brought our country to the brink. Our country was in crisis – both politically and economically. The economic downturn was a major obstacle to the development of a young, independent country. Demonstrating their own wisdom, the people of Azerbaijan turned to the great leader Heydar Aliyev in 1993 and invited him to power. Since then, Azerbaijan has been experiencing a period of stability and great development. Thanks to Heydar Aliyev"s rich experience of statehood, strong will and foresight, the civil war was stopped, important steps were taken to increase the strength of our national army.
The rector noted that his greatest follower in the implementation of the new oil strategy developed by the genius was Mr. Ilham Aliyev, then the first vice-president of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan.
The rector also noted that the speech of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at the High-Level Meeting dedicated to the 75th anniversary of the UN is a manifestation of the international respect and trust shown to our country as both the President of Azerbaijan and the Chairman of the Non-Aligned Movement.
Dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev made a report on "The Contract of the Century - Heydar Aliyev"s strategy for stability and development" and said that on September 20, 1994 in "Gulustan" palace, in Baku the world-famous agreement was signed under the name "Contract of the Century". This large-scale international agreement, which envisages the joint development of the Azeri, Chirag and Gunashli fields between 13 large oil companies with a high reputation in Baku, representing 8 countries, has played an important role in the history and destiny of modern Azerbaijan. With the "Contract of the Century", Azerbaijan declared to the world its right to own its natural resources, showed its determination to protect our national interests, economic and strategic interests.
Professor Shirkhan Salimov, head of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, spoke on "International political aspects of the Contract of the Century." He said that for the first time among the former Soviet republics, Azerbaijan had signed such a large-scale agreement with major Western oil companies and laid the foundation for international cooperation.
Dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva spoke on "The role of the Contract of the Century in the socio-economic development of Azerbaijan." She noted that the worthy successor of the Great Leader, President Ilham Aliyev, further enriches the political course of Heydar Aliyev with his successful reform programs in all areas. Azerbaijan is signing large and important projects in all areas. The Azeri-Chirag-Guneshli Agreement is unequivocally characterized as a New Century agreement. Thus, the development of the Azeri-Chirag-Guneshli oil field has been extended until 2050.
Dean of the Faculty of Philology, Associate Professor Sevinj Hamzayeva spoke on "The role of Heydar Aliyev"s oil strategy in the cultural development of Azerbaijan", 5th year student of the Faculty of Chemistry and Biology Guluza Khudayarova on "The signing of the New Century Agreement is a success of Ilham Aliyev"s foreign policy." spoke of their services. They noted that today Azerbaijan is moving forward with confidence on the path of Heydar Aliyev, and under the leadership of Mr. Ilham Aliyev are achieving significant successes. Azerbaijan"s successes, realities, and broad prospects are the direct result of the services, wisdom and policy of national leader Heydar Aliyev.