Əməkdaşlarımız “Orta əsrlər Azərbaycanda şəhər icmaları: tarixi Bərdə şəhəri üzərinə yeni işıq” adlı vebinarda iştirak etdilər
Sentyabrın 23-də “British Council Azerbaijan” təşkilatı Oxford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzi ilə birgə “Orta əsrlər Azərbaycanda şəhər icmaları: tarixi Bərdə şəhəri üzərinə yeni işıq” adlı vebinar (onlayn konfrans) keçirdilər. Oxford Universitetinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin alimləri xristian krallıq, ilk islam fəthlərinin hədəf nöqtələrindən olan və islam diyarına çevrilən, Qafqaz Albaniyasının paytaxtı olmuş Bərdə şəhərində aparılmış arxeoloji qazıntıların və tədqiqatların nəticələri haqqında təqdimat etdilər.
Müasir dünyamızın strateji və mədəni baxımdan mühüm tərkib hissəsi olan və uzun, zəngin və çoxçalarlı tarixə malik Qafqazın tarixinə dair mərkəzin apardığı elmi araşdırmalar bu sahədə olan boşluqları doldurmağa fokuslanmışdır.
Britaniyanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Ceyms Şarp (Mr. James Sharp) və Azərbaycanda British Council təşkialtının direktoru Samer Xia (Mr. Summer Xia) da tədbirə qatıldılar.
Vebinarda Oxford Universitetinin doktorantı Kati Kempbel (Katie Campbell), Avropanın nüfuzlu elm-tədqiqat mərkəzlərinin (Archaeology at University College London, Exeter University, Central Natural History Collection at Martin Luther University Halle-Wittenberg) zooarxeoloqu Aşley Haruda (Ashleigh Haruda) və 2006-cı ildən Oxford Universitetində, 2016-cı ildən Oxford Nizami Gəncəvi layihəsi üzrə tədqiqat aparan iranşünas professor Edmund Herziq (Edmund Herzig, Masoumeh and Fereydoon Soudavar Professor of Persian Studies and a Fellow of Wadham College), irlandiyalı arxeoloq Devid Stoun (David Stone, Irish Research Council, Government of Ireland Postgraduate Scholar and Fulbright Creative Ireland Museum Fellow at the School of Archaeology, University College Dublin), Oxford Universitetinin arxeologiya üzrə ixtisaslaşmış mütəxəssisi Doktor Pol Vordsvorz (Dr. Paul Wordsworth) təqdimat və çıxışlar etdilər.
Azərbaycanlı şərqşünas, Oxford Nizami Gəncəvi proyektinin üzvü və inzibatçılarından olan Leyla Nəcəfzadə tədbirin moderatoru olaraq spikerlərlə diskussiyaları təşkil etdi. Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri t.f.d.Samirə Məmmədova, həmin şöbənin metodisti Nigar Məmmədova, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Sarvan Bədəlov canlı yayımla tədbirə qatıldılar. Spikerlərin təqdimatlarının yekununda izləyicilərin sualları cavablandırıldı.

Наши сотрудники приняли участие в вебинаре «Городские сообщества средневекового Азербайджана: новый свет на исторический город Барда».
23 сентября организация “British Council Azerbaijan” совместно с Центром Низами Гянджеви при Оксфордском университете провела вебинар на тему «Городские сообщества в средневековом Азербайджане: новый свет на исторический город Барда». Ученые из Центра Низами Гянджеви при Оксфордском университете представили результаты археологических раскопок и исследований в Барде, столице Кавказской Албании, христианского королевства, ставшего в результате исламских завоеваний мусульманским государством. Проводимые Центром исследования по истории Кавказа, который является стратегически и культурно важной частью нашего современного мира и имеет древнюю, богатую и колоритную историю, направлены на заполнение пробелов в этой области.
В вебинаре приняли участие посол Великобритании в Азербайджане г-н Джеймс Шарп и директор организации “British Council Azerbaijan” г-н Саммер Хиа.
В вебинаре с докладами выступили докторант Оксфордского университета Кэти Кэмпбелл, зооархеолог одного из ведущих исследовательских центров Европы Эшли Харуда, профессор-ирановед, с 2006 года занимающийся исследованиями в Оксфордском университете, а с 2016 года занятый в проекте центра Низами Гянджеви при том же университете Эдмунд Херциг, ирландский археолог Дэвид Стоун, специалист по археологии Оксфордского университета доктор Пол Вордсворз.
Модератор мероприятия востоковед из Азербайджана, член проекта Oxford Nizami Ganjavi и один из его администраторов Лейла Наджафзаде организовала дискуссии со спикерами. От Сумгаитского государственного университета в вебинаре участвовали руководитель отдела международного сотрудничества и иностранных студентов д.ф.и. Самира Мамедова, методист того же отдела Нигяр Мамедова, старший преподаватель кафедры истории и методики преподавания Сарван Бадалов. По окончании выступлений спикеров были даны ответы на вопросы аудитории.