SDU-nun bakalavr və magistratura pillələrinə qəbul olunan I kurs tələbələri ilə tanışlıq görüşləri keçirildi
Oktyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində I kursa qəbul olunan bakalavr və magistrantların universitetlə tanışlıq görüşləri keçirildi. Görüş, koronavirus (Covid-19) pandemiyası dövründə xəstəliyin yayılma riski nəzərə alınaraq, sosial məsafə və gigiyena qaydalarının gözlənilməsi şəraitində oldu.
Qeyd edək ki, tələbələr universitetin portalında yerləşdirilmiş elandakı cədvələ uyğun olaraq, müvafiq fakültələrdə oldular.
SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynov müxtəlif fakültələrdə I kurs tələbələri ilə görüşdü. Tələbə adını qazanan gəncləri təbrik etdi, onlara təhsildə yeni-yeni uğurlar arzuladı. SDU-nu seçdiklərinə, ali təhsil pilləsində ilk addımlarını bu təhsil ocağından atdıqlarına görə tələbələrə, onların valideynlərinə təşəkkürünü bildirdi, onlara yüksəksəviyyəli mütəxəssis, əsl vətəndaş kimi yetişməyi tövsiyə etdi.
Qeyd etdi ki, tarixi günlərini yaşayan Azərbaycanın sentyabrın sonundan başlayaraq cəbhə xəttində həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlar nəticəsində işğal olunmuş torpaqlarımızın bir qismi azad edildi. İndi həmin ərazilərdə Azərbaycan bayrağı dalğalanır. Bu gün bütün xalqımız adından böyük qürur hissi ilə bəyan etmək olar ki, Azərbaycan gec-tez işğal altında olan torpaqları azad edəcək. Rektor hər kəsi Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşməyə çağırdı.
Sonra rektor professor Elxan Hüseynov görüşün zəngin elm və təhsil ənənələrinə malik olan universitetdə ötən illərdən fərqli olaraq, pandemiya dövrünə uyğun yeni formatda keçirildiyini bildirdi. Tələbələrə koronavirus (COVID-19) infeksiyasından qorunmağı tövsiyə etdi, tədris zamanı hər bir tələbənin tibbi maskadan istifadə etməsinin, sosial məsafənin gözlənilməsinin və gigiyena qaydalarına ciddi əməl etməsinin vacibliyini vurğuladı. Koronavirus pandemiyası səbəbindən ölkəmizdə tətbiq edilmiş xüsusi karantin rejiminin davam etməsi şəraitində tədris prosesinin fasiləsizliyinin təmin olunması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin və Təhsil Nazirliyinin müvafiq əmr, qərar, təlimat, göstəriş, tapşırıq və tövsiyələrini əsas tutan SDU-nun kollektivinin distant təhsili səmərəli təşkil etdiyini tələbələrin diqqətinə çatdırdı.
Universitetin tarixi, müasir inkişaf mərhələləri barədə məlumat verən rektor onu da bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti yarım əsrdən çox tarixi inkişaf yolu keçən, yüksəkixtisaslı mütəxəssislər yetişdirən, güclü maddi-texniki bazaya malik olan, beynəlxalq əlaqələrini gündən-günə genişləndirən ali təhsil ocağıdır. Görüş zamanı müasir texnoloji imkanların universitetdə geniş tətbiq olunduğunu vurğulayan rektor bu yeniliklərin tələbələrin təhsilalma şəraitini daha da əlçatan etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, müasir idarəetmə sisteminə malik olan SDU ölkə iqtisadiyyatına yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində öz əhəmiyyətli töhfəsini verməkdədir.
Fakültə dekanları tələbə adını qazanan gəncləri təbrik etdilər, təhsilə və gəncliyə göstərilən dövlət qayğısından danışdılar, müəllim-tələbə heyətinə təhsildə və həyatda uğurlar arzuladılar. SDU-da tələbələr üçün yaradılmış şərait, ali təhsil müəssisəndə mövcud olan mərkəzlərin fəaliyyəti, kredit sistemi ilə tədrisin təşkili, tələbə mobilliyi, “Microsoft Teams” və “Zoom” platformaları üzərindən onlayn şəkildə keçirilən dərslərdən, müxtəlifformatlı elektron məlumatlardan və kitabxanadan istifadə qaydaları və digər bu kimi məsələlər haqqında tələbələrə məlumat verdilər, onların suallarını cavablandırdılar.
Universitet haqqında ətraflı məlumat alan tələbələr ilk olaraq xalqımızın ümummilli lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin adını daşıyan mərkəzdə oldular, Ulu öndərin uşaqlıq, yeniyetməlik, tələbəlik, Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsində işlədiyi dövr, hakimiyyətdə olduğu illəri əks etdirən fotolara baxdılar.
Hər tələbə öz ixtisasına uyğun auditoriya və müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyalarda, əcnəbi dinləyicilərin hazırlıq otağında, ERASMUS+Petra təlim və öyrənmə mərkəzində, ERASMUS+Moodle elektron laboratoriyasında, Linqvistik Mərkəzdə və açıq səmada elektroenergetika üzrə tədris muzeyi və yüksəkgərginlikli yarımstansiya tədris poliqonu ilə tanış oldular. Təhsil müəssisəsinin maddi-texniki bazası ilə, tədrisin keyfiyyəti ilə maraqlandılar.
Sonra tələbələr asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün universitetin həyətində yaradılan şahmat lövhəsi, süni örtüklü futbol,voleybol və basketbol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün qurulmuş köşklərlə tanış oldular. Bildirildi ki, tələbələrimiz idman klubunda futbol, stolüstü tennis, qılıncoynatma, badminton, atıcılıq, voleybol, şahmat, dama ilə mütəmadi olaraq məşğul olurlar. Universitetdə idmana olan diqqət və qayğı idman sahəsində ilbəil artmaqda olan uğurlarda özünü büruzə verir. İdmançı tələbələrimizin respublika, Avropa, Asiya və dünya səviyyəli idman yarışlarında artıq ənənə halını almış uğurları insanda qürur hissi doğurmaya bilməz.
SDU-da yaradılmış şərait, xoş və qayğıkeş münasibət tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılandı və tanışlıq görüşünün onlarda xoş təəssürat, yüksək əhvali-ruhiyyə yaratdığını bildirdilər.
Görüşdə tələbələrə Bilik Günü ilə əlaqədar universitet tərəfindən hazırlanan videoçarx diskləri və yaddaş kitabçası təqdim edildi.
Qeyd edək ki, I kursa qəbul olunmuş bakalavr və magistrantların universitetlə tanışlıq görüşləri oktyabrın 16-dək davam edəcək.

В СГУ прошла ознакомительная встреча со студентами первого курса, поступившими в бакалавриат и магистратуру
15 октября в Сумгаитском государственном университете прошла ознакомительная встреча с бакалаврами и магистрантами первого курса. Из-за существующей угрозы распространения коронавируса (Covid-19) встреча прошла с соблюдением правил социальной дистанции и требований гигиены. Студенты были приглашены на соответствующие факультеты согласно расписанию, указанному в объявлении, размещенном на портале вуза.
Ректор СГУ профессор Эльхан Гусейнов встретился со студентами первого курса различных факультетов. Он поздравил молодых людей, получивших звание студента, и пожелал им успехов в учебе. Он поблагодарил студентов и их родителей за то, что они выбрали СГУ и пожелал им стать специалистами высокого уровня и настоящими гражданами страны.
Он отметил, что военные действия, проводимые Азербайджаном на линии фронта с конца сентября, привели к освобождению некоторых из наших оккупированных земель. Сейчас в этих местах развевается азербайджанский флаг. Сегодня от имени всего нашего народа мы можем с большой гордостью сказать, что Азербайджан рано или поздно освободит оккупированные территории. Ректор призвал всех сплотиться вокруг Верховного Главнокомандующего Президента Ильхама Алиева.
Затем проф. Э.Гусейнов сообщил, что встреча со студентами первого курса в отличие от предыдущих лет проходит в новом формате из-за пандемии. Он посоветовал студентам беречь себя от заражения коронавирусом (Covid-19), подчеркнув важность ношения каждым студентом медицинской маски, сохранения социальной дистанции и строгого соблюдения правил гигиены. Для обеспечения непрерывности образовательного процесса в условиях особого карантинного режима, применяемого в нашей стране в связи с пандемией коронавируса, коллектив СГУ эффективно организует дистанционное обучение на основании соответствующих приказов, решений, инструкций и рекомендаций Кабинета Министров и Министерства образования Азербайджана.
Рассказав об истории и современном этапе развития университета, ректор отметил, что Сумгаитский государственный университет - это высшее учебное заведение, готовящее высококвалифицированных специалистов, имеющее прочную материально-техническую базу и широкие международные связи. Он подчеркнул, что использование в университете современных технологических возможностей, улучшает условия обучения студентов, делая его более доступным. Он отметил, что СГУ, имеющий современную систему управления, вносит весомый вклад в экономику страны в подготовке высококвалифицированных кадров.
Деканы факультетов поздравили молодых людей, завоевавших звание студента, рассказали о государственной заботе об образовании и молодежи, пожелали преподавателям и студентам успехов в учебе и жизни. Они проинформировали студентов о созданных для них в СГУ условиях, о деятельности существующих в университете центров, об организации учебного процесса по кредитной системе, о студенческой мобильности и правилах участия в онлайн-занятиях через Microsoft Teams и платформы ZOOM, об электронной библиотеке и т.д.
Получив подробную информацию об университете, студенты сначала посетили Центр имени Гейдара Алиева, посмотрели фотографии, запечатлевшие детство, юность, студенческие годы общенационального лидера, а также период его работы в Комитете государственной безопасности и годы правления.
Студенты ознакомились с аудиториями и лабораториями, оснащенными современным оборудованием, с учебной аудиторией для подготовки иностранных студентов, учебным центром Erasmus + Petra, электронной лабораторией Erasmus + Moodle, Лингвистическим центром, а также Учебным Музеем под открытым небом по электроэнергетике и Учебным полигоном с высоковольтной подстанцией.
Затем студенты ознакомились с полем для игры в шахматы, созданной во дворе вуза, футбольными, волейбольными и баскетбольными площадками с искусственным покрытием, беседками для настольных игр, созданными для эффективной организации досуга студентов. Было отмечено, что студенты СГУ регулярно занимаются футболом, настольным теннисом, фехтованием, бадминтоном, стрельбой, волейболом, шахматами и шашками в спортивном клубе. Внимание и забота руководства университета о спорте отражаются в растущих успехах студентов в области спорта. Уже ставшие традицией достижения наших студентов-спортсменов на национальных, европейских, азиатских и мировых спортивных соревнованиях не могут не вызывать гордости.
Студенты отметили, что созданные в СГУ для них условия, приятное и заботливое отношение оставило у них хорошее впечатление. Студентам были предоставлены диски с видеороликом об университете и памятки по случаю Дня знаний. Следует отметить, что ознакомительные встречи с принятыми на первый курс вуза бакалаврами и магистрантами продлятся до 16 октября.