SDU-nun bakalavr və magistratura pillələrinə qəbul olunan I kurs tələbələri ilə tanışlıq görüşləri keçirildi
Oktyabrın 15-də Sumqayıt Dövlət Universitetində I kursa qəbul olunan bakalavr və magistrantların universitetlə tanışlıq görüşləri keçirildi. Görüş, koronavirus (Covid-19) pandemiyası dövründə xəstəliyin yayılma riski nəzərə alınaraq, sosial məsafə və gigiyena qaydalarının gözlənilməsi şəraitində oldu.
Qeyd edək ki, tələbələr universitetin portalında yerləşdirilmiş elandakı cədvələ uyğun olaraq, müvafiq fakültələrdə oldular.
SDU-nun rektoru, professor Elxan Hüseynov müxtəlif fakültələrdə I kurs tələbələri ilə görüşdü. Tələbə adını qazanan gəncləri təbrik etdi, onlara təhsildə yeni-yeni uğurlar arzuladı. SDU-nu seçdiklərinə, ali təhsil pilləsində ilk addımlarını bu təhsil ocağından atdıqlarına görə tələbələrə, onların valideynlərinə təşəkkürünü bildirdi, onlara yüksəksəviyyəli mütəxəssis, əsl vətəndaş kimi yetişməyi tövsiyə etdi.
Qeyd etdi ki, tarixi günlərini yaşayan Azərbaycanın sentyabrın sonundan başlayaraq cəbhə xəttində həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatlar nəticəsində işğal olunmuş torpaqlarımızın bir qismi azad edildi. İndi həmin ərazilərdə Azərbaycan bayrağı dalğalanır. Bu gün bütün xalqımız adından böyük qürur hissi ilə bəyan etmək olar ki, Azərbaycan gec-tez işğal altında olan torpaqları azad edəcək. Rektor hər kəsi Prezident, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşməyə çağırdı.
Sonra rektor professor Elxan Hüseynov görüşün zəngin elm və təhsil ənənələrinə malik olan universitetdə ötən illərdən fərqli olaraq, pandemiya dövrünə uyğun yeni formatda keçirildiyini bildirdi. Tələbələrə koronavirus (COVID-19) infeksiyasından qorunmağı tövsiyə etdi, tədris zamanı hər bir tələbənin tibbi maskadan istifadə etməsinin, sosial məsafənin gözlənilməsinin və gigiyena qaydalarına ciddi əməl etməsinin vacibliyini vurğuladı. Koronavirus pandemiyası səbəbindən ölkəmizdə tətbiq edilmiş xüsusi karantin rejiminin davam etməsi şəraitində tədris prosesinin fasiləsizliyinin təmin olunması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin və Təhsil Nazirliyinin müvafiq əmr, qərar, təlimat, göstəriş, tapşırıq və tövsiyələrini əsas tutan SDU-nun kollektivinin distant təhsili səmərəli təşkil etdiyini tələbələrin diqqətinə çatdırdı.
Universitetin tarixi, müasir inkişaf mərhələləri barədə məlumat verən rektor onu da bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti yarım əsrdən çox tarixi inkişaf yolu keçən, yüksəkixtisaslı mütəxəssislər yetişdirən, güclü maddi-texniki bazaya malik olan, beynəlxalq əlaqələrini gündən-günə genişləndirən ali təhsil ocağıdır. Görüş zamanı müasir texnoloji imkanların universitetdə geniş tətbiq olunduğunu vurğulayan rektor bu yeniliklərin tələbələrin təhsilalma şəraitini daha da əlçatan etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, müasir idarəetmə sisteminə malik olan SDU ölkə iqtisadiyyatına yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində öz əhəmiyyətli töhfəsini verməkdədir.
Fakültə dekanları tələbə adını qazanan gəncləri təbrik etdilər, təhsilə və gəncliyə göstərilən dövlət qayğısından danışdılar, müəllim-tələbə heyətinə təhsildə və həyatda uğurlar arzuladılar. SDU-da tələbələr üçün yaradılmış şərait, ali təhsil müəssisəndə mövcud olan mərkəzlərin fəaliyyəti, kredit sistemi ilə tədrisin təşkili, tələbə mobilliyi, “Microsoft Teams” və “Zoom” platformaları üzərindən onlayn şəkildə keçirilən dərslərdən, müxtəlifformatlı elektron məlumatlardan və kitabxanadan istifadə qaydaları və digər bu kimi məsələlər haqqında tələbələrə məlumat verdilər, onların suallarını cavablandırdılar.
Universitet haqqında ətraflı məlumat alan tələbələr ilk olaraq xalqımızın ümummilli lideri, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin adını daşıyan mərkəzdə oldular, Ulu öndərin uşaqlıq, yeniyetməlik, tələbəlik, Dövlət Təhlükəsizlik Komitəsində işlədiyi dövr, hakimiyyətdə olduğu illəri əks etdirən fotolara baxdılar.
Hər tələbə öz ixtisasına uyğun auditoriya və müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyalarda, əcnəbi dinləyicilərin hazırlıq otağında, ERASMUS+Petra təlim və öyrənmə mərkəzində, ERASMUS+Moodle elektron laboratoriyasında, Linqvistik Mərkəzdə və açıq səmada elektroenergetika üzrə tədris muzeyi və yüksəkgərginlikli yarımstansiya tədris poliqonu ilə tanış oldular. Təhsil müəssisəsinin maddi-texniki bazası ilə, tədrisin keyfiyyəti ilə maraqlandılar.
Sonra tələbələr asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün universitetin həyətində yaradılan şahmat lövhəsi, süni örtüklü futbol,voleybol və basketbol meydançaları, stolüstü oyunlar üçün qurulmuş köşklərlə tanış oldular. Bildirildi ki, tələbələrimiz idman klubunda futbol, stolüstü tennis, qılıncoynatma, badminton, atıcılıq, voleybol, şahmat, dama ilə mütəmadi olaraq məşğul olurlar. Universitetdə idmana olan diqqət və qayğı idman sahəsində ilbəil artmaqda olan uğurlarda özünü büruzə verir. İdmançı tələbələrimizin respublika, Avropa, Asiya və dünya səviyyəli idman yarışlarında artıq ənənə halını almış uğurları insanda qürur hissi doğurmaya bilməz.
SDU-da yaradılmış şərait, xoş və qayğıkeş münasibət tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılandı və tanışlıq görüşünün onlarda xoş təəssürat, yüksək əhvali-ruhiyyə yaratdığını bildirdilər.
Görüşdə tələbələrə Bilik Günü ilə əlaqədar universitet tərəfindən hazırlanan videoçarx diskləri və yaddaş kitabçası təqdim edildi.
Qeyd edək ki, I kursa qəbul olunmuş bakalavr və magistrantların universitetlə tanışlıq görüşləri oktyabrın 16-dək davam edəcək.

INTRODUCTORY MEETINGS WERE HELD WITH THE FIRST-YEAR STUDENTS ADMITTED TO THE BACHELOR'S AND MASTER'S DEGREES OF SSU
On October 15, Sumgayit State University hosted introductory meetings of first-year bachelors and masters.
The meeting took place in the context of social distance and hygiene, given the risk of spreading the disease during the coronavirus (Covid-19) pandemic.
It should be noted that the students visited the relevant faculties in accordance with the schedule in the announcement posted on the university portal.
Rector of SSU, Professor Elkhan Huseynov met with first-year students at various faculties. He congratulated the young people who won the title of student and wished them new success in education. He thanked the students and their parents for choosing SSU and taking their first steps in this higher education institution, and recommended them to mature as high-level specialists and true citizens.
He noted that the military operations carried out by Azerbaijan on the frontline since the end of September, which lived its historic days, resulted in the liberation of some of our occupied lands. Now the Azerbaijani flag is flying in those areas. Today, on behalf of all our people, we can say with great pride that Azerbaijan will sooner or later liberate the occupied territories. The rector called on everyone to unite closely around the President, Supreme Commander-in-Chief, Ilham Aliyev.
Then the rector, Professor Elkhan Huseynov, said that the meeting was held in a new format in accordance with the pandemic period, unlike in previous years, at the university, which has a rich tradition of science and education. He advised students to protect themselves from coronavirus (Covid-19) infection, emphasizing the importance of each student wearing a medical mask during training, maintaining social distance and strictly following the rules of hygiene.
Giving information about the history and modern stages of development of the university, the rector said that Sumgayit State University is a higher education institution that has undergone more than half a century of historical development, trains highly qualified specialists, has a strong material and technical base and expands international relations. Emphasizing that modern technological opportunities are widely used at the university during the meeting, the rector said that these innovations make the educational conditions of students more accessible. He noted that SSU, which has a modern management system, makes a significant contribution to the country"s economy in the training of highly qualified personnel.
The deans of the faculties congratulated the young people who won the title of students, spoke about the state care for education and youth, wished the teachers and students success in education and life. They informed the students about the conditions created for students at SSU, the activities of existing centers in higher education, the organization of education with the credit system, student mobility, online classes via Microsoft Teams and ZOOM platforms, rules for using electronic data and library in various formats, etc.
After receiving detailed information about the university, the students first visited the Center named after national leader, prominent statesman Heydar Aliyev, looked at photos depicting the Great Leader"s childhood, adolescence, studentship, work in the State Security Committee, years in power.
Each student got acquainted with the auditorium and laboratories equipped with modern equipment, the training room for foreign students, the Erasmus + Petra training and learning center, the Erasmus + Moodle electronic laboratory, the Linguistic Center and the open-air Electricity Training Museum and high-voltage substation. They were interested in the material and technical base of the educational institution, the quality of education.
Then the students got acquainted with the chess board created in the yard of the university, football, volleyball and basketball courts with artificial turf, and kiosks for table games for the effective organization of leisure time. It was noted that our students regularly practice football, table tennis, fencing, badminton, shooting, volleyball, chess and checkers at the sports club. The attention and care for sports at the university is reflected in the growing success in the field of sports. The achievements of our student-athletes in national, European, Asian and world-class sports competitions, which have already become a tradition, are a source of pride.
The conditions created at SSU, the pleasant and caring attitude were welcomed by the students and they said that the introductory meeting gave them a good impression and high mood.
During the meeting, students were presented with video discs and a memory book prepared by the university on the occasion of Knowledge Day.
It should be noted that the introductory meetings of bachelors and masters admitted to the first year with the university will last until October 16.