Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqil enerji sisteminin formalaşmasında rolu” mövzusunda növbəti onlayn məşğələ keçirildi
SDU-da “Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqil enerji sisteminin formalaşmasında rolu” mövzusunda növbəti onlayn məşğələ keçirildi
Oktyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqil enerji sisteminin formalaşmasında rolu ” mövzusunda növbəti onlayn məşğələ keçirildi.
Məşğələnin saat 15:00-da başlaması planlaşdırılmışdı. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Dövlət Televiziyası vasitəsilə xalqa müraciəti ilə əlaqədar məşğələ iştirakçıları möhtərəm Prezidentimizin xalqa müraciətini onlayn formatda dinlədilər. Müraciətdə Ali Baş Komandan qeyd etdi ki, rəşadətli Azərbaycan Ordusu Zəngilan şəhərini və daha 24 kəndi işğaldan azad edib! Bu qələbə xəbəri məşğələ iştirakçıları tərəfindən alqışlarla qarşılandı.
Rektor professor Elxan Hüseynov bu münasibətlə Azərbaycan xalqını təbrik etdi. Qeyd etdi ki, Ermənistanın növbəti hərbi təxribatının qarşısını alan Azərbaycan Ordusunun şanlı zəfərləri ölkə ictimaiyyətinin dərin sevincinə səbəb olur. Azərbaycan bayrağı növbəti dəfə Zəngilan şəhərində dalğalandı. Xalqımız bu günü səbirsizliklə gözləyirdi. Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda vətən müharibəsinin başlanması həm də Azərbaycan xalqının həmrəyliyini, o cümlədən siyasi baxışlarından asılı olmayaraq, hər kəsin Azərbaycan Prezidentinin ətrafında sıx birləşdiyini göstərdi. Rektor onu da qeyd etdi ki, universitetin professor-müəllim heyəti və tələbə-gəncləri torpaqlarımızın erməni işğalından azad olunması uğrunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin siyasətini dəstəkləyir, xalqımızın igid övladlarının qəhrəmanlığından, döyüşçülərin əzmkarlığından qürur duyur.
Sonra rektor ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizdə müstəqil enerji sisteminin formalaşdırılmasındakı əvəzsiz xidmətlərindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan elektrik enerjisi sisteminin sürətli inkişaf dövrü də məhz Ulu öndərin respublikaya rəhbər seçildiyi ildən başlamış, Azərbaycanda müstəqil enerji sistemi formalaşmış, dövlətimizin enerji təhlükəsizliyi təmin olunmuşdur. 1969-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə gəlişindən sonra respublikanın sosial-iqtisadi həyatının mühüm sahələrindən biri olan elektrik enerjisi sisteminin sürətli inkişafını təmin etmək məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilmiş, bir çox irimiqyaslı layihələr reallaşdırılmışdır. Rektor onu da qeyd etdi ki, Azərbaycanın enerji potensialının möhkəmləndirilməsində müstəsna xidmətləri olan ümummilli lider Heydər Əliyevin elektroenergetika sahəsində həyata keçirdiyi möhtəşəm quruculuq işləri bu gün yeni bir vüsətlə davam etdirilir. Dahi öndərin möhkəm zəmin üzərində qurduğu müasir Azərbaycan dövləti Onun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin reallaşdırdığı strateji xətt sayəsində beynəlxalq aləmdə öz nüfuzunu getdikcə gücləndirir. Ölkəmizin elektrik enerjisi sistemi, enerji istehsalı infrastrukturu yenidən qurulub, ölkədaxili və respublikamızı xarici ölkələrlə əlaqələndirən magistral elektrik xətləri yenilənib, şəhər və rayonlarda onlarla böyük və kiçik elektrik stansiyaları tikilib. Yeni generasiya güclərinin yaradılması ümumi inkişafımızın təzahürüdür. Şübhəsiz ki, “Qobu” elektrik yarımstansiyasının tikintisi uğurla davam edəcək və 2022-ci ilə qədər tam istifadəyə veriləcəkdir. Bu, enerji potensialımızın gücləndirilməsi istiqamətində çox önəmli addımdır.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı, Əməkdar müəllim dosent Tamella Əhmədova “Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqil enerji sisteminin formalaşmasında rolu” mövzusunda çıxış edərək bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə hələ ötən əsrin 70-ci illərinin əvvəllərindən başlayaraq respublikanın elektrik enerjisinə olan tələbatının yerli imkanlar hesabına ödənilməsinə yönəlmiş layihələrin həyata keçirilməsinə başlanılmışdır. Həmin dövrdə bir-birinin ardınca yeni elektrik stansiyalarının, yüksəkgərginlikli elektrik verilişi xətlərinin və yarımstansiyaların inşa edilib istifadəyə verilməsi respublikanın sənaye potensialının artırılmasında mühüm addım oldu. Azərbaycan İES-in birinci enerji bloku 1981-ci il oktyabrın 20-də Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə istifadəyə verilmiş, bu möhtəşəm hadisə Azərbaycan energetikasının inkişafında yeni bir mərhələnin başlanğıcı olmuşdur. Bu tarixi hadisə ilə əlaqədar olaraq, 20 oktyabr hazırda Azərbaycan energetiklərinin peşə bayramı günü kimi qeyd olunur.
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev “Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında Heydər Əliyevin enerji strategiyası” mövzusunda çıxış etdi. Qeyd etdi ki, ölkə iqtisadiyyatının, onun sosial həyatının istər ötən əsrin 70–80-ci illərində, istərsə də müstəqillik dövründə dinamik inkişafı bir çox mühüm amillərlə yanaşı, elektrik enerjisi sistemi ilə də bağlıdır. Dünyanın aparıcı dövlətləri ilə qarşılıqlı faydalı əlaqələr qurulmasına yönəldilmiş strateji xətt elektroenergetika sisteminə də xarici investisiyalar yönəldilməsinə imkan yaratdı və bundan Azərbaycanın enerji sisteminin mövcud potensialının səmərəliliyinin artırılmasında, elektroenergetika təsərrüfatının yenidən qurulmasında, habelə yeni güclərin yaradılmasında hazırda da məqsədyönlü şəkildə istifadə olunur.
Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dosent Nadir Hacıbalayev “Enerji sisteminin müasir vəziyyətə gətirilməsində İlham Əliyevin rolu”, İqtisadiyyat fakültəsinin II kurs tələbəsi Nuriyyə Hüseynova “Prezident İlham Əliyevin hakimiyyəti dövründə Azərbaycan Respublikasında energetikanın inkişafı” mövzularında ətraflı çıxış etdilər. Bildirdilər ki, Prezident cənab İlham Əliyevin reallaşdırdığı layihələrlə ölkəmizin elektroenergetika sahəsi yüksəliş dövrünü yaşayır. Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uğurlu islahatlar nəticəsində respublikamızın elektrik təsərrüfatı yüksək səviyyədə inkişaf edib və bu gün ən ucqar, çətin relyefli yaşayış məkanlarımızda belə dayanıqlı və etibarlı elektrik enerjisi təchizatı var. Bu uğurların nəticəsidir ki, Azərbaycan elektrik enerjisinin əlçatanlıq indeksinə görə dünyada ikinci yerdə qərarlaşıb. Təbii ki, bunlar cənab İlham Əliyevin elektroenergetika sahəsinə olan yüksək qayğısının və həyata keçirdiyi uğurlu islahatların nəticəsidir.
Natiqlər onu da diqqətə çatdırdılar ki, ölkə energetikləri həmişə olduğu kimi, bundan sonra da dövlətimizin enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi, xalqımızın rifahının daha da yüksəldilməsi naminə və Ulu öndər Heydər Əliyevin ideyalarının gerçəkləşməsi üçün var qüvvə ilə çalışacaq, onun layiqli davamçısı, Prezident cənab İlham Əliyevin ətrafında daha sıx birləşərək, qarşıya qoyulmuş mühüm vəzifələrin yerinə yetirilməsinə nail olacaqlar.

SSU HOSTED THE NEXT ONLINE TRAINING ON “THE ROLE OF HEYDAR ALIYEV IN FORMATION OF INDEPENDENT ENERGY SYSTEM OF AZERBAIJAN”
On October 20, the Heydar Aliyev School of Sumgayit State University hosted the next online training on "The role of Heydar Aliyev in the formation of independent energy system of Azerbaijan."
The training was scheduled to start at 15:00. In connection with the address of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev to the people by the Azerbaijan State Television, the participants of the training listened to the address of our President to the people in online format. In the appeal, the Supreme Commander-in-Chief noted that the heroic Azerbaijani Army liberated the city of Zangilan and 24 other villages from occupation! The news of this victory was greeted with applause by the participants.
Rector Professor Elkhan Huseynov congratulated the people of Azerbaijan on this occasion. He noted that the glorious victories of the Azerbaijani Army, which prevented another military provocation by Armenia, cause deep joy in the country"s public. The Azerbaijani flag was once again waved in Zangilan. Our people were looking forward to this day. The beginning of the Patriotic War for the freedom of our lands also showed the solidarity of the Azerbaijani people, as well as the fact that everyone, regardless of their political views, is closely united around the President of Azerbaijan. The rector also noted that the faculty and students of the university support the policy of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev to liberate our lands from Armenian occupation, and are proud of the heroism of the brave sons of our people.
Then the rector spoke about the invaluable services of national leader Heydar Aliyev in the formation of an independent energy system in our country. He noted that the period of rapid development of the Azerbaijani electricity system began in the year when the great leader was elected head of the republic, and an independent energy system was formed in Azerbaijan, and the energy security of our state was ensured. After the arrival of national leader Heydar Aliyev in Azerbaijan in 1969, urgent measures were taken to ensure the rapid development of the electricity system, one of the most important areas of socio-economic life of the republic, and many large-scale projects were implemented. Today, the great creative work carried out by the national leader Heydar Aliyev in the field of electricity, which has made an exceptional contribution to strengthening the economy, continues on a new scale. The modern state of Azerbaijan, built on a solid foundation by the great leader, is strengthening its prestige in the international arena thanks to the strategic line pursued by President Ilham Aliyev, a worthy successor of the great leader. The country"s electricity system and energy production infrastructure have been reconstructed, the main power lines connecting the country and the country with foreign countries have been renewed, and dozens of large and small power plants have been built in cities and regions. The creation of new generation forces is a manifestation of our common development. Undoubtedly, the construction of the Gobu power substation will be successful and will be fully operational by 2022. This is a very important step towards strengthening our energy potential.
Dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics, associate professor, Honored Teacher Tamella Ahmadova, speaking on "The role of Heydar Aliyev in the formation of an independent energy system of Azerbaijan," said that that under the direct initiative and leadership of national leader Heydar Aliyev, projects aimed at meeting the needs of the republic in electricity at the expense of local resources have been launched since the early 1970s. During this period, the construction and commissioning of new power plants, high-voltage transmission lines and substations was an important step in increasing the industrial potential of the republic.
The first power unit of the Azerbaijan TPP was put into operation on October 20, 1981 at the initiative and under the direct leadership of the great leader Heydar Aliyev, this great event laid the foundation for a new stage in the development of Azerbaijan"s energy.
Head of the Department of Finance and Accounting, associate professor Loghman Abdullayev spoke on "Heydar Aliyev"s energy strategy in the development of the Azerbaijani economy." He noted that the dynamic development of the country"s economy and its social life, both in the 70s and 80s of the last century and during independence, is associated with many important factors, including the electricity system. The strategic line aimed at establishing mutually beneficial relations with the world"s leading countries has enabled foreign investment in the electricity system, which is still being used to increase the efficiency of Azerbaijan"s existing energy system, rebuild the power sector and create new forces.
Head of the Department of Electrotecnics and Energetics, associate professor Nadir Hajibalayev spoke in detail on "The role of Ilham Aliyev in modernizing the energy system", Nuriya Huseynova, a second-year student of the Faculty of Economics, spoke on "Development of energy in the Republic of Azerbaijan under President Ilham Aliyev." They noted that the power sector of our country is experiencing a period of growth with the projects implemented by President Ilham Aliyev. As a result of successful reforms implemented by President Ilham Aliyev, the country"s electricity sector has developed at a high level, and today we have such a stable and reliable supply of electricity in the most remote, difficult-to-reach areas. As a result of these successes, Azerbaijan ranks second in the world in terms of electricity availability. Of course, this is the result of Mr. Ilham Aliyev"s great care for the electricity sector and the successful reforms he has implemented.
The speakers also noted that the country"s power engineers, as always, will continue to work hard to strengthen the energy security of our state, further improve the welfare of our people and the realization of the ideas of the great leader Heydar Aliyev.