Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqil enerji sisteminin formalaşmasında rolu” mövzusunda növbəti onlayn məşğələ keçirildi
SDU-da “Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqil enerji sisteminin formalaşmasında rolu” mövzusunda növbəti onlayn məşğələ keçirildi
Oktyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqil enerji sisteminin formalaşmasında rolu ” mövzusunda növbəti onlayn məşğələ keçirildi.
Məşğələnin saat 15:00-da başlaması planlaşdırılmışdı. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Azərbaycan Dövlət Televiziyası vasitəsilə xalqa müraciəti ilə əlaqədar məşğələ iştirakçıları möhtərəm Prezidentimizin xalqa müraciətini onlayn formatda dinlədilər. Müraciətdə Ali Baş Komandan qeyd etdi ki, rəşadətli Azərbaycan Ordusu Zəngilan şəhərini və daha 24 kəndi işğaldan azad edib! Bu qələbə xəbəri məşğələ iştirakçıları tərəfindən alqışlarla qarşılandı.
Rektor professor Elxan Hüseynov bu münasibətlə Azərbaycan xalqını təbrik etdi. Qeyd etdi ki, Ermənistanın növbəti hərbi təxribatının qarşısını alan Azərbaycan Ordusunun şanlı zəfərləri ölkə ictimaiyyətinin dərin sevincinə səbəb olur. Azərbaycan bayrağı növbəti dəfə Zəngilan şəhərində dalğalandı. Xalqımız bu günü səbirsizliklə gözləyirdi. Torpaqlarımızın azadlığı uğrunda vətən müharibəsinin başlanması həm də Azərbaycan xalqının həmrəyliyini, o cümlədən siyasi baxışlarından asılı olmayaraq, hər kəsin Azərbaycan Prezidentinin ətrafında sıx birləşdiyini göstərdi. Rektor onu da qeyd etdi ki, universitetin professor-müəllim heyəti və tələbə-gəncləri torpaqlarımızın erməni işğalından azad olunması uğrunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin siyasətini dəstəkləyir, xalqımızın igid övladlarının qəhrəmanlığından, döyüşçülərin əzmkarlığından qürur duyur.
Sonra rektor ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizdə müstəqil enerji sisteminin formalaşdırılmasındakı əvəzsiz xidmətlərindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan elektrik enerjisi sisteminin sürətli inkişaf dövrü də məhz Ulu öndərin respublikaya rəhbər seçildiyi ildən başlamış, Azərbaycanda müstəqil enerji sistemi formalaşmış, dövlətimizin enerji təhlükəsizliyi təmin olunmuşdur. 1969-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə gəlişindən sonra respublikanın sosial-iqtisadi həyatının mühüm sahələrindən biri olan elektrik enerjisi sisteminin sürətli inkişafını təmin etmək məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilmiş, bir çox irimiqyaslı layihələr reallaşdırılmışdır. Rektor onu da qeyd etdi ki, Azərbaycanın enerji potensialının möhkəmləndirilməsində müstəsna xidmətləri olan ümummilli lider Heydər Əliyevin elektroenergetika sahəsində həyata keçirdiyi möhtəşəm quruculuq işləri bu gün yeni bir vüsətlə davam etdirilir. Dahi öndərin möhkəm zəmin üzərində qurduğu müasir Azərbaycan dövləti Onun layiqli davamçısı Prezident cənab İlham Əliyevin reallaşdırdığı strateji xətt sayəsində beynəlxalq aləmdə öz nüfuzunu getdikcə gücləndirir. Ölkəmizin elektrik enerjisi sistemi, enerji istehsalı infrastrukturu yenidən qurulub, ölkədaxili və respublikamızı xarici ölkələrlə əlaqələndirən magistral elektrik xətləri yenilənib, şəhər və rayonlarda onlarla böyük və kiçik elektrik stansiyaları tikilib. Yeni generasiya güclərinin yaradılması ümumi inkişafımızın təzahürüdür. Şübhəsiz ki, “Qobu” elektrik yarımstansiyasının tikintisi uğurla davam edəcək və 2022-ci ilə qədər tam istifadəyə veriləcəkdir. Bu, enerji potensialımızın gücləndirilməsi istiqamətində çox önəmli addımdır.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı, Əməkdar müəllim dosent Tamella Əhmədova “Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqil enerji sisteminin formalaşmasında rolu” mövzusunda çıxış edərək bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin bilavasitə təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə hələ ötən əsrin 70-ci illərinin əvvəllərindən başlayaraq respublikanın elektrik enerjisinə olan tələbatının yerli imkanlar hesabına ödənilməsinə yönəlmiş layihələrin həyata keçirilməsinə başlanılmışdır. Həmin dövrdə bir-birinin ardınca yeni elektrik stansiyalarının, yüksəkgərginlikli elektrik verilişi xətlərinin və yarımstansiyaların inşa edilib istifadəyə verilməsi respublikanın sənaye potensialının artırılmasında mühüm addım oldu. Azərbaycan İES-in birinci enerji bloku 1981-ci il oktyabrın 20-də Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə istifadəyə verilmiş, bu möhtəşəm hadisə Azərbaycan energetikasının inkişafında yeni bir mərhələnin başlanğıcı olmuşdur. Bu tarixi hadisə ilə əlaqədar olaraq, 20 oktyabr hazırda Azərbaycan energetiklərinin peşə bayramı günü kimi qeyd olunur.
Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının müdiri dosent Loğman Abdullayev “Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında Heydər Əliyevin enerji strategiyası” mövzusunda çıxış etdi. Qeyd etdi ki, ölkə iqtisadiyyatının, onun sosial həyatının istər ötən əsrin 70–80-ci illərində, istərsə də müstəqillik dövründə dinamik inkişafı bir çox mühüm amillərlə yanaşı, elektrik enerjisi sistemi ilə də bağlıdır. Dünyanın aparıcı dövlətləri ilə qarşılıqlı faydalı əlaqələr qurulmasına yönəldilmiş strateji xətt elektroenergetika sisteminə də xarici investisiyalar yönəldilməsinə imkan yaratdı və bundan Azərbaycanın enerji sisteminin mövcud potensialının səmərəliliyinin artırılmasında, elektroenergetika təsərrüfatının yenidən qurulmasında, habelə yeni güclərin yaradılmasında hazırda da məqsədyönlü şəkildə istifadə olunur.
Elektrotexnika və energetika kafedrasının müdiri dosent Nadir Hacıbalayev “Enerji sisteminin müasir vəziyyətə gətirilməsində İlham Əliyevin rolu”, İqtisadiyyat fakültəsinin II kurs tələbəsi Nuriyyə Hüseynova “Prezident İlham Əliyevin hakimiyyəti dövründə Azərbaycan Respublikasında energetikanın inkişafı” mövzularında ətraflı çıxış etdilər. Bildirdilər ki, Prezident cənab İlham Əliyevin reallaşdırdığı layihələrlə ölkəmizin elektroenergetika sahəsi yüksəliş dövrünü yaşayır. Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uğurlu islahatlar nəticəsində respublikamızın elektrik təsərrüfatı yüksək səviyyədə inkişaf edib və bu gün ən ucqar, çətin relyefli yaşayış məkanlarımızda belə dayanıqlı və etibarlı elektrik enerjisi təchizatı var. Bu uğurların nəticəsidir ki, Azərbaycan elektrik enerjisinin əlçatanlıq indeksinə görə dünyada ikinci yerdə qərarlaşıb. Təbii ki, bunlar cənab İlham Əliyevin elektroenergetika sahəsinə olan yüksək qayğısının və həyata keçirdiyi uğurlu islahatların nəticəsidir.
Natiqlər onu da diqqətə çatdırdılar ki, ölkə energetikləri həmişə olduğu kimi, bundan sonra da dövlətimizin enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsi, xalqımızın rifahının daha da yüksəldilməsi naminə və Ulu öndər Heydər Əliyevin ideyalarının gerçəkləşməsi üçün var qüvvə ilə çalışacaq, onun layiqli davamçısı, Prezident cənab İlham Əliyevin ətrafında daha sıx birləşərək, qarşıya qoyulmuş mühüm vəzifələrin yerinə yetirilməsinə nail olacaqlar.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялся очередной онлайн-тренинг на тему «Роль Гейдара Алиева в формировании независимой энергосистемы Азербайджана»
В СГУ состоялся очередной онлайн-тренинг на тему «Роль Гейдара Алиева в формировании независимой энергосистемы Азербайджана»
20 октября в школе Гейдара Алиева Сумгаитского государственного университета прошел очередной онлайн-тренинг на тему «Роль Гейдара Алиева в формировании независимой энергосистемы Азербайджана».
Начало тренинга было запланировано на 15:00. В связи с обращением Президента Азербайджана Ильхама Алиева к народу по Азербайджанскому государственному телевидению участники тренинга заслушали обращение нашего президента к народу в онлайн-формате. В обращении Верховный Главнокомандующий отметил, что героическая азербайджанская армия освободила от оккупации город Зангилан и еще 24 села! Известие об этой победе было встречено аплодисментами участников.
Ректор профессор Эльхан Гусейнов поздравил азербайджанский народ с этим событием. Он отметил, что славные победы азербайджанской армии, предотвратившей очередную военную провокацию со стороны Армении, вызывают глубокую радость у общественности страны. В Зангилане водрузили флаг Азербайджана. Наши люди с нетерпением ждали этого дня. Начало Отечественной войны за освобождение наших земель показало солидарность азербайджанского народа, его сплоченность вокруг Президента Азербайджана независимо от национальной принадлежности и политических взглядов. Ректор также отметил, что профессорско-преподавательский состав и студенты университета поддерживают политику Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Ильхама Алиева по освобождению наших земель от армянской оккупации и гордятся героизмом отважных сыновей нашего народа.
Затем проф. Э.Гусейнов рассказал о неоценимых заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в становлении независимой энергосистемы нашей страны. Он отметил, что с избранием Гейдара Алиева на пост главы республики в Азербайджане начинается период бурного развития электроэнергетической системы страны. В эти годы была сформирована независимая энергетическая система и обеспечена энергетическая безопасность нашего государства. После прихода к власти общенационального лидера Гейдара Алиева в 1969 году были приняты срочные меры по обеспечению быстрого развития электроэнергетической системы, одного из важнейших направлений социально-экономической жизни республики, реализовано множество масштабных проектов. Сегодня большая созидательная работа Гейдара Алиева в области электроэнергетики, внесшая исключительный вклад в укрепление экономики, продолжается в новом масштабе. Современное Азербайджанское государство, построенное общенациональным лидером на прочном фундаменте, укрепляет свой престиж на международной арене благодаря стратегической линии, проводимой достойным преемником Гейдара Алиева, Президентом Ильхамом Алиевым. В стране реконструирована электроэнергетическая система и инфраструктура производства энергии, обновлены магистральные линии электропередач, связывающие страну как изнутри, так и с другими государствами, построены десятки крупных и малых электростанций в городах и регионах. Создание сил нового поколения - это проявление нашего общего развития. Несомненно, что строительство подстанции Гобу, которое планируется полностью сдать в эксплуатацию к 2022 году, является очередным успешным проектом. Это очень важный шаг к укреплению нашего энергетического потенциала.
Декан факультета Физики и электроэнергетики доц. Тамелла Ахмедова, выступив с докладом «Роль Гейдара Алиева в формировании независимой энергосистемы Азербайджана», отметила, что еще в 70-е годы прошлого века по непосредственной инициативе и под руководством Гейдара Алиева в Азербайджане началась реализация проектов, направленных на удовлетворение потребностей республики в электроэнергии за счет местных ресурсов. В этот период строительство и ввод в эксплуатацию новых электростанций, высоковольтных линий электропередач и подстанций явились важным шагом в повышении промышленного потенциала республики. Первый энергоблок Азербайджанской ТЭС был введен в эксплуатацию 20 октября 1981 года по инициативе и под непосредственным руководством Гейдара Алиева, это событие заложило основу для нового этапа в развитии энергетики Азербайджана. В связи с этим историческим событием 20 октября отмечается как профессиональный праздник азербайджанских энергетиков.
Заведующий кафедрой финансов и бухгалтерского учета доц. Логман Абдуллаев выступил с докладом «Энергетическая стратегия Гейдара Алиева в развитии экономики Азербайджана». Он отметил, что динамичное развитие экономики страны и ее социальной жизни, как в 70-80-е годы прошлого века, так и в период независимости, связано со многими важными факторами, в том числе с электроэнергетической системой. Стратегическая линия направленная на установление взаимовыгодных отношений с ведущими странами мира дала возможность привлечь в энергосистему иностранные инвестиции. Эти средства были целенаправленно использованы для повышения эффективности существующего потенциала энергосистемы Азербайджана, реконструкции электроэнергетического хозяйства страны.
С докладами выступили заведующий кафедрой электротехники и энергетики доц. Надир Гаджибалаев «Роль Ильхама Алиева в модернизации энергосистемы», студентка второго курса факультета Экономики и управления Нурия Гусейнова «Развитие энергетики в Азербайджанской Республике в период правления Президента Ильхама Алиева». Они отметили, что в результате успешных реформ, проводимых Ильхамом Алиевым, электроэнергетика республики переживает период развития. Новые проекты, осуществляемые под непосредственным руководством Президента, позволяют стабильно обеспечивать электроэнергией самые отдаленные уголки нашей страны. Большим успехом можно считать тот факт, что Азербайджан занимает второе место в мире по доступности электроэнергии. Докладчики также отметили, что энергетики страны и дальше будут трудиться для укрепления энергетической безопасности нашего государства, улучшения благосостояния нашего народа, реализации идей великого лидера Гейдара Алиева. Ради достижения высоких целей они еще крепче сплотятся вокруг Президента Ильхама Алиева и под его руководством добьются больших успехов в будущем.