Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azərbaycanın tranzit potensialının iqtisadi inkişafda rolu” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Oktyabr 2020 13:29
SDU-da “Azərbaycanın tranzit potensialının iqtisadi inkişafda rolu” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Oktyabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Azərbaycanın tranzit potensialının iqtisadi inkişafda rolu” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı.
Konfransda Milli Məclisin üzvi, Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri akademik Ziyad Səmədzadə, İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Ticarət və gömrük işinin təşkili kafedrasının müdiri, professor Arif Şəkərəliyev, Bakı Dövlət Universitetinin Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri, professor Hacıağa Rüstəmbəyov, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun Sahibkarlıq və inhisarçılığın tənzimlənməsi problemləri şöbəsinin müdiri, professor Tərbiz Əliyev və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Konfransı universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq konfrans iştirakçılarını görməkdən məmnunluğunu bildirdi, rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı, konfransın işinə uğurlar dilədi.Qeyd etdi ki, onlayn formatda keçirilən altıncı konfransımız respublikamız üçün çox taleyüklü hadisələrin baş verdiyi dövrə təsadüf edir. Bildiyiniz kimi sentyabrın 27-də Ermənistan tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı törədilən və davam edən hərbi təxribat nəticəsində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqeləri cəbhə xətti boyu yerləşən yaşayış məntəqələrimiz ağır artilleriya silahlarından atəşə tutulması nəticəsində mülki şəxslərimiz və hərbi qulluqçularımız həlak olmuşdur. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri buna cavab olaraq əks-hücum əməliyyatına başlamış və bir-birinin ardınca doğma torpaqlarımızı işğaldan azad edir. Azərbaycan bayrağı işğaldan azad olunmuş əzəli torpaqlarımızda dalğalanır. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, eyni zamanda COVID-19 koronavirus pandemiyası aylardır bütün dünyanı gərgin vəziyyətdə saxlamaqdadır. Pandemiya ilə əlaqədar olaraq SDU-da tədris Nazirlər Kabinetinin qərarına uyğun olaraq, onlayn şəkildə təşkil olunub, tədbirlər və konfranslar da onlayn formatda həyata keçirilir və universitetdə təhlükəsizlik tədbirlərinə ciddi şəkildə əməl olunur.
Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edən prorektor vurğuladı ki, konfransın keçirilməsində məqsəd Azərbaycanın ticarət-logistika infrastrukturunun gücləndirilməsini, onun nəqliyyat-tranzit sektorunun ölkənin sosial-iqtisadi infrastrukturunun dayanıqlı inkişafında yeri və rolunu əsaslandırmaqdır. Bütün dünya ölkələrində, o cümlədən respublikamızda iqtisadiyyatın inkişafında mühüm önəm daşıyan sahələrdən biri nəqliyyat sistemi və onun inkişafıdır. Ümid edirəm ki, dəyərli məruzəçilər və digər konfrans iştirakçıları məzmunlu tədqiqatları, əldə etdikləri elmi nəticələri və praktiki təklifləri ilə iqtisadi təhlükəsizliyimizin gücləndirilməsinə əməli töhfə verəcəklər. Prorektor onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində keçirilən konfransların materialları Rusiya elmi indeksləndirmə bazasına daxil edilir.( Beynəlxalq qeydiyyat №-si İSSN: 2708-955X ) .
Milli Məclisin üzvi, Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri, akademik Ziyad Səmədzadə “Azərbaycanın tranzit potensialının iqtisadi inkişafda rolunun strateji aspektləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, nəqliyyat sahəsi, tranzit daşımaları qeyri-neft sektorunun aparıcı sahələrindəndir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi ilə digər sahələrdə olduğu kimi, nəqliyyat sektorunun inkişafı, tranzit imkanlarının genişləndirilməsi üçün mühüm işlər görülür, layihələr həyata keçirilir.Bütün bunlar Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturunun gücləndirilməsində mühüm rol oynayır və tranzit daşımalarında iştirak imkanını genişləndirir.
Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov “Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun gücləndirilməsində infrastruktur və tranzit koridorlarından səmərəli istifadə istiqamətləri” mövzusunda çıxış etdi. Qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin iqtisadi şaxələndirmə siyasətində əlverişli coğrafi mövqeyi olan ölkəmizin tranzit potensialının reallaşdırılması mühüm önəm daşıyır. Bununla bərabər beynəlxalq və regional nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı da iqtisadiyyatımızın səmərəliliyinin artırılmasına müsbət təsir göstərir. Eyni zamanda, nəqliyyat, infrastruktur və logistika sahələrində birgə layihələr dövlətimizin iqtisadi imkanlarını genişləndirir, əhəmiyyətini artırır. Tarixi İpək yolu üzərində geniş iqtisadi zolağın yaradılmasının fəal dəstəkçisi olan Azərbaycan, həm də digər dəhlizlərlə müqayisədə yüklərin ölkəmizin ərazisindən keçməklə müxtəlif istiqamətlərə tranzit daşımalarının səmərəli təşkilinə etibarlı təminat verir. Bu, daha əlverişli şərtlərlə qısa müddətdə, təhlükəsiz və vaxtında çatdırılmasına, tranzit daşımaların həcminin dəfələrlə artmasına imkan yaradır.
UNEC-in Ticarət və gömrük işinin təşkili kafedrasının müdiri, professor Arif Şəkərəliyev “Azərbaycanın ticarət-logistika infrastrukturunda tranzit potensialı amili”, BDU-nun Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri, professor Hacıağa Rüstəmbəyov “Azərbaycanın nəqliyyat-tranzit sektorunun inkişafının sosial-iqtisadi səmərəliliyi”, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun Sahibkarlıq və inhisarçılığın tənzimlənməsi problemləri şöbəsinin müdiri, professor Tərbiz Əliyev “Azərbaycanda tranzit-nəqliyyat xidmətlərinin inkişafında loqistika infrastrukturunun rolu”, SDU-nun Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının dosenti Şəfiqə Məmmədova “Azərbaycanda müasir ordu quruculuğunun möhkəmləndirilməsinin milli sərvətin artırılmasına və nəqliyyat- tranzit dəhlizinin inkişafına təsiri” mövzularında çıxış edərək ölkənin nəqliyyat-tranzit potensialı, Azərbaycandan keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri, bu sahədə həyata keçirilən tədbirlər və görüləcək işlər barədə məlumat verdilər. Bildirdilər ki, nəqliyyat sahəsi, tranzit daşımaları qeyri-neft sektorunun aparıcı sahələrindəndir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi ilə digər sahələrdə olduğu kimi, nəqliyyat sektorunun inkişafı, tranzit imkanlarının genişləndirilməsi üçün mühüm işlər görülür, layihələr həyata keçirilir.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov məlumat verdi. Bildirdi ki, 20 elm və ali təhsil müəssisəsindən daxil olmuş 115- dən artıq məruzə və tezis Proqram komitəsi tərəfindən seçilmiş, plagiatlığı yoxlanılaraq Konfransın gündəliyinə 86 məruzə daxil edilmişdir. Konfrans öz işini 4 bölmə üzrə iki gün ərzində davam etdirəcək.

Главная страница | Новости | В СГУ в формате видеоконференции начала работу Республиканская научная конференция на тему «Роль транзитного потенциала Азербайджана в экономическом развитии»
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Октябрь 2020 13:29
В СГУ в формате видеоконференции начала работу Республиканская научная конференция на тему «Роль транзитного потенциала Азербайджана в экономическом развитии»
22 октября в Сумгаитском государственном университете в формате видеоконференции начала работу Республиканская научная конференция «Роль транзитного потенциала Азербайджана в экономическом развитии».
В конференции приняли участие член Милли Меджлиса, председатель Союза экономистов Азербайджана академик Зияд Самедзаде, председатель правления Центра экономического и социального развития, депутат Милли Меджлиса Вюгар Байрамов, заведующий кафедрой организации торговли и таможенного дела Азербайджанского государственного экономического университета профессор Ариф Шакералиев, заведующий кафедрой мировой экономики Бакинского государственного университета профессор Гаджиага Рустамбеков, заведующий отделом проблемы регулирования монополий и предпринимательства Института экономики НАНА профессор Тербиз Алиев и профессорско-преподавательский состав университета.
Конференцию открыл проректор по науке и инновациям проф. Рамазан Мамедов. Он выразил удовольствие от встречи с участниками конференции, передал приветствия ректора университета проф. Эльхана Гусейнова и пожелал успехов в работе конференции. Он отметил, что шестая конференция, организованная в режиме онлайн, проходит в судьбоносное для нашей страны время. Как известно, в результате военной провокации, совершенной Арменией против азербайджанского народа 27 сентября, и продолжающихся артиллерийских обстрелов наших населенных пунктов и позиций нашей армии, на линии фронта были убиты мирные жители и военнослужащие. В ответ Вооруженные силы Азербайджана начали контратаку за освобождение наших родных земель. Азербайджанский флаг уже развевается на многих наших освобожденных землях. Проректор также отметил, что пандемия коронавируса COVID-19 уже несколько месяцев держит мир в напряжении. В связи с пандемией обучение в СГУ организовано в режиме онлайн в соответствии с решением Кабинета Министров, мероприятия и конференции так же проводятся в режиме онлайн, а в университете строго соблюдаются меры безопасности.
Говоря о значении конференции, проректор подчеркнул, что цель конференции обосновать укрепление торгово-логистической инфраструктуры Азербайджана, место и роль ее транспортно-транзитного сектора в устойчивом развитии социально-экономической инфраструктуры страны. Одним из важнейших направлений в развитии экономики всех стран мира, в том числе нашей республики, является транспортная система и ее развитие. Далее проректор Р.Мамедов выразил надежду, что уважаемые докладчики и другие участники конференции внесут значительный вклад в укрепление нашей экономической безопасности посредством результатов проведенных научных исследований и внесением практических предложений. Проректор также отметил, что материалы конференций, проводимых в Сумгаитском государственном университете, включены в Российскую базу научных индексаций (международный регистрационный № ISSN: 2708-955X).
Академик Зияд Самедзаде выступил с докладом «Стратегические аспекты роли транзитного потенциала Азербайджана в экономическом развитии». Он отметил, что транспортная сфера, транзитные перевозки - одна из ведущих отраслей ненефтяного сектора. Как и в других сферах экономики под руководством Президента Азербайджанской Республики осуществляются крупные проекты, проводятся значительные работы для развития транспортного сектора и расширения транзитных возможностей. Все это играет важную роль в укреплении транспортной инфраструктуры Азербайджана и расширяет возможности участия в транзитных перевозках.
Депутат Милли Меджлиса Вюгар Байрамов выступил с докладом «Направления эффективного использования инфраструктуры и транзитных коридоров в укреплении ненефтяного сектора Азербайджана». Он отметил важность реализации транзитного потенциала нашей страны, занимающей выгодное географическое положение, в политике Президента Ильхама Алиева по диверсификации экономики. В то же время развитие международных и региональных транспортных коридоров положительно сказывается на повышении эффективности нашей экономики. Совместные проекты в области транспорта, инфраструктуры и логистики также расширяют экономический потенциал нашего государства. Азербайджан, который является активным сторонником создания широкой экономической полосы на историческом Шелковом пути, также предоставляет надежную гарантию для эффективной организации транзита товаров через нашу страну в различные пункты назначения по сравнению с другими коридорами. Это позволяет обеспечить более быструю, безопасную и своевременную доставку на более выгодных условиях, а также увеличивает объем транзитных перевозок в несколько раз.
С докладами также выступили проф. Ариф Шакералиев «Фактор транзитного потенциала в торгово-логистической инфраструктуре Азербайджана», проф. Гаджиага Рустамбеков «Социально-экономическая рациональность развития транспортно-транзитного сектора Азербайджана», проф. Тебриз Алиев «Роль логистической инфраструктуры в развитии транзитно-транспортного сектора Азербайджана», доц. Шафига Мамедова «Влияние ускорения строительства современной армии Азербайджана на приумножение национальных богатств и развитие транспортно-транзитного коридора». Они подчеркнули, что транспортная сфера и транзитные перевозки являются ведущими отраслями ненефтяного сектора. Далее ответственный секретарь, заведующий кафедрой Организации бизнеса и менеджмента доц. Галиб Гусейнов проинформировал о дальнейшей работе конференции. Он сказал, что Программный комитет отобрал более 115-ти докладов и тезисов, поступивших из 20-ти высших учебных заведений страны. Весь отобранный материал проверили с помощью программы на антиплагиат. В итоге 86 докладов были включены в программу конференции. Конференция продолжит свою работу в течении двух дней по четырем секциям.