SDU-da "Tətbiqi fizika və energetikanın aktual məsələləri" mövzusunda videokonfrans formatında II Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Noyabrın 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Sumqayıt Dövlət Universitetinin və Kazan Dövlət Energetika Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə "Tətbiqi fizika və energetikanın aktual məsələləri" mövzusunda videokonfrans formatında II Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Rusiya, Belarusiya , Ukrayna, Gürcüstan, Özbəkistan, Qazaxıstan o cümlədən, digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin alimləri də iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı, konfransın işinə uğurlar arzuladı, Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsindəki şanlı Qələbəsi münasibəti ilə iştirakçıları təbrik etdi. Bildirdi ki, bu tarixi zəfər Azərbaycan ordusunun, onun Ali baş Komandanın, bütün Azərbaycan xalqının qələbəsidir. Bu qələbə Azərbaycan xalqının nə qədər güclü, nə qədər mətin, nə qədər mübariz olduğunu bir daha bütün dünyaya sübut etdi. Prorektor onu da bildirdi ki, hazırda dünya gündəliyini zəbt edən COVID-19 pandemiyası ilə mübarizə aparır və əhalini yaranmış ağır vəziyyətdən minimum itkilərlə çıxarmaq üçün mümkün variantlardan istifadə etməyə çalışır.Görülən sərt və qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində ölkədə bu sahədə vəziyyət nəzarət altındadır.
Prorektor ali məktəbin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram, layihələr barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, universitetimizdə onlayn formatda bütün elmi istiqamətlər üzrə respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlər, konfranslar təşkil edilib və onlarla alimimiz beynəlxalq konfranslarda uğurla iştirak və məruzələrlə çıxışlar ediblər. Eyni zamanda, elmi əməkdaşlıqla bağlı dünyanın bir sıra universitetləri ilə əlaqələrimiz gücləndirilir. Bu cür konfransların keçirilməsi universitetdə elmi mühitin inkişafı ilə yanaşı, ali təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə də xidmət edir.Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edən prorektor bildirdi ki, bu konfrans mövzuya həsr olunmuş sayca ikinci konfransdır.Son illər ərzində respublikamızın sosial-iqtisadi tərəqqisinin reallaşmasında mühüm elementlərdən olan energetika sahəsinin inkişafına çox böyük diqqət yetirilib, ölkəmizin elektrik enerjisi təsərrüfatında köklü islahatlar, bu sahədə mükəmməl infrastrukturun yaradılması üçün ardıcıl və kompleks tədbirlər gerçəkləşdirilib. Ötən konfransdan sonrakı dövr ərzində bu sahədə əldə olunmuş nailiyyətlər və qarşıdakı vəzifələr barədə alimlərin fikir mübadiləsinə ehtiyac vardır.
Kazan Dövlət Energetika Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru, texnika elmləri doktoru İrina Axmetova konfrans iştirakçılarını salamladı və konfransın çox aktual bir məsələyə həsr olunduğunu bildirdi. Beynəlxalq elmi konfransın məqsədinin dünyanın müxtəlif universitet, akademiya və elmi-tədqiqat institutlarında fəaliyyət göstərən alimləri bir araya gətirmək, bu sahədə əldə olunan elmi nailiyyətləri və təcrübələri paylaşmaq olduğunu vurğuladı.
AMEA-nın müxbir üzvü, Milli Aviasiya Akademiyasının Elmi işlər üzrə prorektoru Afiq Həsənov “Kompüterlə idarə olunan akustooptik ləngitmə xətti” mövzusunda çıxış edərək qeyd etdi ki, bu sahədə aparılan elmi tədqiqat işləri nəticəsində siqnalların səlis tənzimlənməsini təmin edən birbaşa detek- torlamalı və heterodin tipli akustooptik ləngitmə xətləri yaradılmış, onların nəzəri əsasları işlənmişdir. Həmin ləngitmə xətləri siqnalların zaman təhriflərinin kompensasiyası, radioşüalanma mənbələrinin geniş zolaqlı monitorinqi, tezlik modulyasiyalı siqnalların izləyici qəbulu və başqa məsələlərin həlli üçün istifadə olunmuş, uyğun qurğu və sistemlər yaradılmışdır.
Kazan Dövlət Energetika Universitetinin İstilik elektrik stansiyaları kafedrasının müdiri, İstilik Energetikası İnstitutunun direktoru Çiçirova Nataliya “RF-da elektrogenerasiyanın inkişaf perspektivləri” mövzusunda çıxış etdi. RF-da elektrogenerasiya güclərinin modernləşdirilməsi istiqamətində aparılan işlər barədə ətraflı məlumat verdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov iştirakçıları Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qazandığı tarixi Qələbə və 12 noyabr - Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Günü münasibəti ilə təbrik etdi. Konfransın aktual məsələyə həsr olunduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, dövlət başçımızın prezidentlik fəaliyyəti dövründə ölkəmizin energetika sisteminin əsaslı şəkildə modernləşdirilməsi, itirilmiş generasiya güclərinin bərpası məqsədilə kompleks tədbirlər həyata keçirilib , bir çox elektrik stansiyaları inşa edilib və beləliklə, Azərbaycan bu istiqamətdə dünya miqyasında aparıcı ölkələrdən birinə çevrilib. Beləliklə, prioritet istiqamət kimi yanaşılan bu sahədə mühüm uğurlar əldə olunub. Dosent Ramiz Hüseynov “Sabit cərəyanın ötürülməsinin tədqiqinin müasir vəziyyəti və perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev “axıdılma sistemlərinin elektrik və istilik xassələri”, Gürcüstan Texniki Universitetinin Kibernetika İnstitutunun professoru Adamia Zurab “Prekursor qalınlığının və pb(bo2)2 dopinqin Bi(Pb)-2223 seramikanın superkeçirici xüsusiyyətlərinə təsiri (IC TU)” mövzularında məruzə etdilər.
Fizika və elekteoenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək Müzəffər Azərbaycan Ordusunun Dağlıq Qarabağda noyabrın 10-da elan olunmuş qələbəsi münasibəti ilə iştirakşıları təbrik etdi. Beynəlxalq konfransın qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib, Fizika və elekteoenergetika fakültəsinin Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov məlumat verdi. Bildirdi ki, konfrans Plenar iclasından sonra öz işini 7 bölmə üzrə iki gün davam etdirəcəkdir. Konfransa 109 tezis qəbul edilmiş və konfrans materialları toplusu şəklində çap olunmuşdur.

Home | News | SSU HOSTED THE II INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON "ACTUAL PROBLEMS OF APPLIED PHYSICS AND ENERGETICS" IN VIDEO CONFERENCE FORMAT
Yerləşdirilmə tarixi : 12 November 2020 14:11
SSU HOSTED THE II INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON "ACTUAL PROBLEMS OF APPLIED PHYSICS AND ENERGETICS" IN VIDEO CONFERENCE FORMAT
On November 12, Sumgayit State University hosted the II International Scientific Conference on "Actual Problems of Applied Physics and Energetics" in the format of a video conference jointly organized by Sumgayit State University and Kazan State Power Engineering University.
Along with Azerbaijani universities, the conference was attended by scientists from leading universities in Russia, Belarus, Ukraine, Georgia, Uzbekistan, Kazakhstan, as well as other countries.
Opening the conference, Vice-Rector for Science and Innovations of Sumgayit State University Professor Ramazan Mammadov conveyed the greetings the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, wished success to the conference and congratulated the participants on the glorious victory of the Azerbaijani people in the Great Patriotic War. He said that this historic victory is a victory of the Azerbaijani army, its Supreme Commander-in-Chief and the entire Azerbaijani people. He noted that national and international events and conferences in all scientific areas have been organized at our university in an online format, and dozens of our scientists have successfully participated in international conferences and made presentations. At the same time, our relations with a number of universities around the world are being strengthened in connection with scientific cooperation. Holding such conferences serves not only to develop the scientific environment at the university, but also to strengthen ties between higher education institutions. Speaking about the importance of the conference, the vice-rector said that this conference is the second conference dedicated to the topic. Much attention has been paid to the development of the energy sector, radical reforms have been carried out in the country"s electricity sector, and consistent and comprehensive measures have been taken to create an excellent infrastructure in this area. There is a need for scholars to exchange views on the achievements in the field since the last conference and the tasks ahead.
Irina Akhmetova, Vice-Rector for Scientific Affairs, Doctor of Technical Sciences, Kazan State Power Engineering University, greeted the conference participants and said that the conference was dedicated to a very important issue. She stressed that the purpose of the international scientific conference is to bring together scientists from various universities, academies and research institutes around the world, to share scientific achievements and experiences in this field.
Corresponding member of ANAS, Vice-Rector for Scientific Affairs of the National Aviation Academy Afig Hasanov, speaking on "Computer-controlled acousto-optic deceleration line", noted that as a result of scientific research in this field, direct detector and heterodyne-type acousto-optic delay lines have been created, their theoretical foundations have been developed. These delay lines were used to compensate for time distortions of signals, broadband monitoring of radio sources, tracking reception of frequency modulated signals and other issues, and appropriate devices and systems were created.
Natalia Chichirova, Head of the Department of Thermal Power Plants, Director of the Institute of Thermal Power Engineering, Kazan State Power Engineering University, spoke on "Prospects for the development of electricity generation in Russia." She gave detailed information on the work carried out to modernize the electric generating power in the Russian Federation.
Vice-Rector for Humanitarian Affairs of Sumgayit State University Ramiz Huseynov congratulated the participants on the historic victory of our brave Army under the leadership of President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and November 12 - Constitution Day of the Republic of Azerbaijan. He noted that the conference was dedicated to a topical issue. He noted that during the presidency, comprehensive measures were taken to fundamentally modernize the country"s energy system, restore lost generation capacity, build many power plants, and thus Azerbaijan has become one of the world"s leading countries in this area. Thus, significant progress has been made in this area, which is considered a priority. Associate Professor Ramiz Huseynov made a report on "Current state and prospects of the study of direct current transmission."
Professor Mahammadali Zarbaliyev, Head of the Department of Solid State and Semiconductor Physics, Sumgayit State University, made a report on "Electrical and thermal properties of discharge systems", Adamia Zurab, Professor of the Institute of Cybernetics, Georgian Technical University, made a presentation on "The effect of precursor thickness and pb (bo2) 2 doping on the superconducting properties of Bi (Pb) -2223 ceramics (IC TU)."
The Dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics, Associate Professor Tamella Ahmadova, congratulated the participants on the victory of the Azerbaijani Army in Nagorno-Karabakh, announced on November 10. She noted that the international conference was important for the development of relations.
Executive Secretary Turgay Huseynov, Head of the Department of Electromechanics of the Faculty of Physics and Electroenergetics, informed about the further work of the conference. He said that the conference will continue for two days after the plenary session on 7 sections. 109 theses were accepted for the conference and published in the form of a collection of conference materials.