SDU-da "Tətbiqi fizika və energetikanın aktual məsələləri" mövzusunda videokonfrans formatında II Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi
Noyabrın 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Sumqayıt Dövlət Universitetinin və Kazan Dövlət Energetika Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə "Tətbiqi fizika və energetikanın aktual məsələləri" mövzusunda videokonfrans formatında II Beynəlxalq elmi konfrans keçirildi.
Konfransda Azərbaycan universitetləri ilə yanaşı, Rusiya, Belarusiya , Ukrayna, Gürcüstan, Özbəkistan, Qazaxıstan o cümlədən, digər ölkələrin aparıcı universitetlərinin alimləri də iştirak etdilər.
Konfransı giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı, konfransın işinə uğurlar arzuladı, Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsindəki şanlı Qələbəsi münasibəti ilə iştirakçıları təbrik etdi. Bildirdi ki, bu tarixi zəfər Azərbaycan ordusunun, onun Ali baş Komandanın, bütün Azərbaycan xalqının qələbəsidir. Bu qələbə Azərbaycan xalqının nə qədər güclü, nə qədər mətin, nə qədər mübariz olduğunu bir daha bütün dünyaya sübut etdi. Prorektor onu da bildirdi ki, hazırda dünya gündəliyini zəbt edən COVID-19 pandemiyası ilə mübarizə aparır və əhalini yaranmış ağır vəziyyətdən minimum itkilərlə çıxarmaq üçün mümkün variantlardan istifadə etməyə çalışır.Görülən sərt və qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində ölkədə bu sahədə vəziyyət nəzarət altındadır.
Prorektor ali məktəbin yaranma tarixi, onun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi beynəlxalq proqram, layihələr barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, universitetimizdə onlayn formatda bütün elmi istiqamətlər üzrə respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlər, konfranslar təşkil edilib və onlarla alimimiz beynəlxalq konfranslarda uğurla iştirak və məruzələrlə çıxışlar ediblər. Eyni zamanda, elmi əməkdaşlıqla bağlı dünyanın bir sıra universitetləri ilə əlaqələrimiz gücləndirilir. Bu cür konfransların keçirilməsi universitetdə elmi mühitin inkişafı ilə yanaşı, ali təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə də xidmət edir.Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edən prorektor bildirdi ki, bu konfrans mövzuya həsr olunmuş sayca ikinci konfransdır.Son illər ərzində respublikamızın sosial-iqtisadi tərəqqisinin reallaşmasında mühüm elementlərdən olan energetika sahəsinin inkişafına çox böyük diqqət yetirilib, ölkəmizin elektrik enerjisi təsərrüfatında köklü islahatlar, bu sahədə mükəmməl infrastrukturun yaradılması üçün ardıcıl və kompleks tədbirlər gerçəkləşdirilib. Ötən konfransdan sonrakı dövr ərzində bu sahədə əldə olunmuş nailiyyətlər və qarşıdakı vəzifələr barədə alimlərin fikir mübadiləsinə ehtiyac vardır.
Kazan Dövlət Energetika Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru, texnika elmləri doktoru İrina Axmetova konfrans iştirakçılarını salamladı və konfransın çox aktual bir məsələyə həsr olunduğunu bildirdi. Beynəlxalq elmi konfransın məqsədinin dünyanın müxtəlif universitet, akademiya və elmi-tədqiqat institutlarında fəaliyyət göstərən alimləri bir araya gətirmək, bu sahədə əldə olunan elmi nailiyyətləri və təcrübələri paylaşmaq olduğunu vurğuladı.
AMEA-nın müxbir üzvü, Milli Aviasiya Akademiyasının Elmi işlər üzrə prorektoru Afiq Həsənov “Kompüterlə idarə olunan akustooptik ləngitmə xətti” mövzusunda çıxış edərək qeyd etdi ki, bu sahədə aparılan elmi tədqiqat işləri nəticəsində siqnalların səlis tənzimlənməsini təmin edən birbaşa detek- torlamalı və heterodin tipli akustooptik ləngitmə xətləri yaradılmış, onların nəzəri əsasları işlənmişdir. Həmin ləngitmə xətləri siqnalların zaman təhriflərinin kompensasiyası, radioşüalanma mənbələrinin geniş zolaqlı monitorinqi, tezlik modulyasiyalı siqnalların izləyici qəbulu və başqa məsələlərin həlli üçün istifadə olunmuş, uyğun qurğu və sistemlər yaradılmışdır.
Kazan Dövlət Energetika Universitetinin İstilik elektrik stansiyaları kafedrasının müdiri, İstilik Energetikası İnstitutunun direktoru Çiçirova Nataliya “RF-da elektrogenerasiyanın inkişaf perspektivləri” mövzusunda çıxış etdi. RF-da elektrogenerasiya güclərinin modernləşdirilməsi istiqamətində aparılan işlər barədə ətraflı məlumat verdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov iştirakçıları Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qazandığı tarixi Qələbə və 12 noyabr - Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Günü münasibəti ilə təbrik etdi. Konfransın aktual məsələyə həsr olunduğunu diqqətə çatdırdı. Qeyd etdi ki, dövlət başçımızın prezidentlik fəaliyyəti dövründə ölkəmizin energetika sisteminin əsaslı şəkildə modernləşdirilməsi, itirilmiş generasiya güclərinin bərpası məqsədilə kompleks tədbirlər həyata keçirilib , bir çox elektrik stansiyaları inşa edilib və beləliklə, Azərbaycan bu istiqamətdə dünya miqyasında aparıcı ölkələrdən birinə çevrilib. Beləliklə, prioritet istiqamət kimi yanaşılan bu sahədə mühüm uğurlar əldə olunub. Dosent Ramiz Hüseynov “Sabit cərəyanın ötürülməsinin tədqiqinin müasir vəziyyəti və perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Bərk cisim və yarımkeçiricilər fizikası kafedrasının müdiri professor Məhəmmədəli Zərbəliyev “axıdılma sistemlərinin elektrik və istilik xassələri”, Gürcüstan Texniki Universitetinin Kibernetika İnstitutunun professoru Adamia Zurab “Prekursor qalınlığının və pb(bo2)2 dopinqin Bi(Pb)-2223 seramikanın superkeçirici xüsusiyyətlərinə təsiri (IC TU)” mövzularında məruzə etdilər.
Fizika və elekteoenergetika fakültəsinin dekanı dosent Tamella Əhmədova çıxış edərək Müzəffər Azərbaycan Ordusunun Dağlıq Qarabağda noyabrın 10-da elan olunmuş qələbəsi münasibəti ilə iştirakşıları təbrik etdi. Beynəlxalq konfransın qarşılıqlı əlaqələrin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib, Fizika və elekteoenergetika fakültəsinin Elektromexanika kafedrasının müdiri dosent Turqay Hüseynov məlumat verdi. Bildirdi ki, konfrans Plenar iclasından sonra öz işini 7 bölmə üzrə iki gün davam etdirəcəkdir. Konfransa 109 tezis qəbul edilmiş və konfrans materialları toplusu şəklində çap olunmuşdur.

Главная страница | Новости | В СГУ в формате видеоконференции состоялась II Международная научная конференция «Актуальные вопросы прикладной физики и энергетики»
В СГУ в формате видеоконференции состоялась II Международная научная конференция «Актуальные вопросы прикладной физики и энергетики»
12 ноября в Сумгаитском государственном университете прошла II Международная научная конференция «Актуальные вопросы прикладной физики и энергетики» в формате видеоконференции, совместно организованная Сумгаитским государственным университетом и Казанским государственным энергетическим университетом.
Наряду с азербайджанскими вузами в конференции приняли участие ученые из ведущих вузов России, Беларуси, Украины, Грузии, Узбекистана, Казахстана, а также других стран.
Конференцию открыл проректор по науке и инновациям Сумгаитского государственного университета проф. Рамазан Мамедов. Он передал приветствие ректора университета проф. Эльхана Гусейнова и пожелал участникам успехов, а также поздравил всех со славной победой азербайджанского народа в Отечественной войне. Р.Мамедов сказал, что эта историческая победа - это победа азербайджанской армии, ее Верховного главнокомандующего и всего азербайджанского народа. Эта победа еще раз доказала всему миру, насколько силен и мужественен азербайджанский народ. Он также сообщил, что борьба с пандемией COVID-19, которая сейчас стоит в повестке дня во всем мире продолжается и используются все возможные варианты, чтобы с минимальными потерями вывести население из сложной ситуации. В результате жестких превентивных мер ситуация с COVID-19 в нашей стране находится под контролем.
Проректор рассказал об истории университета, его деятельности, об осуществляемых в СГУ международных программах и проектах. Он отметил, что в нашем университете в онлайн-формате были организованы республиканские и международные конференции по всем научным направлениям, десятки наших ученых успешно участвовали в международных конференциях и выступали с докладами. В то же время укрепляются наши отношения с рядом университетов мира. Проведение подобных конференций, наряду с развитием научного сотрудничества, также способствует укреплению связей между вузами. Касаясь важности конференции, проректор сказал, что эта конференция является второй конференцией, посвященной данной теме. В настоящее время развитию энергетического сектора уделяется большое внимание, в области электроэнергетики страны проведены радикальные реформы, приняты последовательные и комплексные меры по созданию прекрасной инфраструктуры в этой сфере. Ученым необходимо обмениваться мнениями о достижениях в этой области и стоящих перед ними задачах.
Проректор по научной работе Казанского государственного энергетического университета доктор технических наук Ирина Ахметова приветствовала участников конференции и сказала, что конференция посвящена очень важному вопросу. Она подчеркнула, что цель международной научной конференции - собрать вместе ученых из различных университетов, академий и исследовательских институтов со всего мира, поделиться научными достижениями и опытом в этой области.
Член-корреспондент НАНА, проректор по науке Национальной авиационной академии Афиг Гасанов, выступая на тему «Акустооптическая линия торможения с компьютерным управлением», отметил, что в результате научных исследований в этой области появился прямой детектор и акустооптический прибор гетеродинного типа. Созданы линии задержки, разработаны их теоретические основы. Эти линии задержки использовались для компенсации временных искажений сигналов, широкополосного мониторинга радиоисточников, последующего приема частотно-модулированных сигналов и других проблем, и были созданы соответствующие устройства и системы.
Заведующая кафедрой тепловых электростанций, директор Института теплоэнергетики Казанского государственного энергетического университета Наталья Чичирова выступила с докладом «Перспективы развития электроэнергетики в России». Она подробно рассказала о проводимых в России работах по модернизации электроэнергетики.
Проректор по гуманитарным вопросам Сумгаитского государственного университета доц. Рамиз Гусейнов поздравил участников с исторической победой нашей Армии под руководством Президента, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева и 12 ноября - Днем Конституции Азербайджанской Республики. Выступая с докладом «Современное состояние и перспективы исследования передачи постоянного тока», он отметил, что в период президентства главы нашего государства были приняты комплексные меры по коренной модернизации энергосистемы страны, восстановлению утраченных генерирующих мощностей, строительству новых электростанций, благодаря чему Азербайджан стал одной из ведущих стран мира в этой области.
С докладами выступили заведующий кафедрой физики твердого тела и полупроводников Сумгаитского государственного университета проф. Зарбалиев Мухаммедали «Электрические и тепловые свойства разрядных систем», профессор Института кибернетики Грузинского технического университета проф. Зураб Адамия «Влияние толщины прекурсора и легирования pb (bo2) 2 на сверхпроводящие свойства керамики Bi (Pb) -2223 (IC TU)».
Декан факультета Физики и электроэнергетики доц. Тамелла Ахмедова поздравив участников с победой азербайджанской армии в Нагорном Карабахе, объявленной 10 ноября, отметила, что международная конференция важна для развития отношений.
Ответственный секретарь, заведующий кафедрой электромеханики факультета физики и электроэнергетики Тургай Гусейнов, проинформировал о дальнейшей работе конференции, которая продлится еще два дня по 7 секциям. На конференцию принято 109 тезисов, которые опубликованы в виде сборника материалов конференции.