Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Elmi Şuranın videokonfrans formatında növbəti iclası keçirildi
Noyabrın 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının videokonfrans formatında növbəti onlayn iclası keçirildi.
Vətən müharibəsində həlak olmuş şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq, şanlı qələbə münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, bu gün Azərbaycan xalqı böyük qələbəni hamılıqla bayram edir. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə sentyabrın 27-dən başlayan Vətən müharibəsi şanlı qələbə ilə başa çatdı. Qısa zaman çərçivəsində Azərbaycan Ordusu Ermənistanın 30 il ərzində qurduğu silahlı qüvvələrini darmadağın edərək, böyük zəfərə imza atdı.
Rektor gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdikdən sonra universitetin Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru dosent Natiq Talıbov ölkədə karantin rejiminin tətbiqi ilə əlaqədar SDU-da 2020-2021-ci tədris ilinin I semestrində təşkil olunmuş məsafədən tədrisin vəziyyəti barədə məruzə ilə çıxış etdi. Qeyd etdi ki, Ermənistan Respublikası tərəfindən törədilən genişmiqyaslı təxribatların, kiberinsidentlərin qarşısının alınması məqsədilə ölkəmizdə internetin verilişinə tətbiq edilmiş müvəqqəti məhdudiyyət ilə bağlı onlayn dərslər dayandırılmışdı. Noyabrın 2-də onlayn dərslərə start verildi. Dərslərə nəzarət olunur. Demək olar ki, dərsə davamiyyət xeyli düzəlib. Bütün qruplar üzrə tələbələrin e-maillərinə və universitetin moodle.sdu.edu.az portalına mühazirə, məşğələ, laboratoriya işləri yüklənib. Dərslər Təhsil Nazirliyinin tövsiyəsinə uyğun olaraq “Microsoft Teams” platforması üzərindən onlayn formada keçirilir, I kurs tələbələrinin də artıq bu platformadan qeydiyyatdan keçmələri sürətlənib. Dosent Natiq Talıbov onu da diqqətə çatdırdı ki, rektor professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi ilə Tədris Metodik Mərkəzinin nəzdində Distant təhsillə bağlı şöbə və universitetin II tədris binasında Distant təhsillə bağlı studiya yaradılıb. Artıq orada bəzi fənlər üzrə dərslərin çəkilişi həyata keçirilib. Bu da müəyyən səbəblərdən (İnternet imkanlarının məhdudluğundan) onlayn dərslərə qatıla bilməyən tələbələrin sonradan həmin dərs materiallarını izləmək imkanı əldə etməsinə xidmət edir.
Tədris Metodik Mərkəzin direktoru b.m. Faiq Şirinov 2020-2021-ci tədris ilində Sumqayıt Dövlət Universitetinə tələbə qəbulunun nəticələri barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində proqnoz-plan üzrə tələbə qəbulunun nəticələri qənaətbəxşdir.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov SDU-da tələbələrin vətənpərvərlik tərbiyəsi işlərinin daha da gücləndirilməsi barədə çıxış etdi. Bildirdi ki, İkinci Qarabağ müharibəsi tarixdə Azərbaycanın şanlı qələbəsi kimi qalacaq. Bu qələbənin qazanılmasında bütün xalqımız birlik, həmrəylik göstərmişdir. Beləliklə, 30 il davam edən işğala son qoyuldu. Dosent Ramiz Hüseynov bu münasibətlə Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivini təbrik etdi və onu da qeyd etdi ki,Vətən müharibəsi başlanandan ölkəmizdə könüllülərin sayı durmadan artmış, onların sırasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları ilə yanaşı, gənclərimiz də könüllü olaraq ordu sıralarına qatılmaq üçün müraciətlər etmişdilər. Bu istiqamətdə Tələbə Gənclər Təşkilatının üzvləri arxa cəbhədə təbliğat-təşviqat kompaniyasında fəallıqları ilə seçildilər. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin öz “Tvitter” səhifəsində işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızla bağlı paylaşdığı sevindirici xəbərləri TGT-nin üzvləri “Facebook”, “Tvitter”, “Teleqram” və “WhatsApp” qruplarında paylaşaraq dəstək olurdular. Prorektor Ramiz Hüseynov onu da bildirdi ki, ölkəmizdə koronavirus (COVID - 19) infeksiyası ilə bağlı universitetin Tələbə Gənclər Təşkilatı fəaliyyətini onlayn formada davam etdirərək, universitetin Heydər Əliyev məktəbində məşğələlər, onlayn psixologiya dərnəyi, intellektual oyun, debat, conversation və s. görüşlər təşkil etmişdilər. Tələbələr tərəfindən Məzun günü, Bilik Günü ilə əlaqədar videoçarxlar hazırlanmışdır. “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı altında hazırlanan videoçarx universitetin foyesində yerləşən manitorlarda göstərilir.
Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, bu günlərdə universitetin həyətində məzun şəhidlərimizin xatirəsinə ucaldılmış abidədə dəyişikliklər ediləcək, ölkəmizin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda həlak olmuş məzun şəhidlərimizin şəkilləri ilə yanaşı, 2016- cı ilin fəxr və qəhrəmanlıqlarla dolu aprel döyüşlərində və Vətən müharibəsində həlak olmuş məzun şəhidlərimizin şəkilləri də əlavə olaraq vurulacaq.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov xalqımızı bu möhtəşəm qələbə münasibətilə təbrik etdi. Qeyd etdi ki, bu qələbə onlara əbədi dərs olacaq. Qarabağ Azərbaycanındır və Azərbaycanın olaraq qalacaq. Professor Ramazan Məmmədov 2021-ci ildə universitetdə keçiriləcək elmi konfransların mövzularının təsdiqi barədə ətraflı məlumat verdi.
Tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuraya 2 monoqrafiya, 2 dərs vəsaiti, 1metodik vəsait və 5 fənn proqramı daxil olub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi.

THE NEXT MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL WAS HELD AT SSU IN THE FORMAT OF A VIDEO CONFERENCE
The next online meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University was held in a video conference format on November 13. The souls of our martyrs killed in the Great Patriotic War were commemorated with a minute of silence. Rector Professor Elkhan Huseynov greeted the participants and congratulated them on the glorious victory. He said that today the people of Azerbaijan celebrate the great victory. The Patriotic War, which began on September 27 under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, ended in a glorious victory. In a short period of time, the Azerbaijani Army achieved a great victory, destroying the armed forces established by Armenia for 30 years. The rector informed about the issues on the agenda, afterwards Natig Talibov, Vice-Rector for Teaching Organization and Training Technologies, made a report on the state of distance learning in SSU in the first semester of 2020-2021 in connection with the introduction of quarantine in the country. He noted that in order to prevent large-scale provocations and cyber incidents committed by the Republic of Armenia, online classes on the temporary restriction of Internet access in our country have been suspended. Online classes started on November 2. Classes are monitored. It can be said that attendance has significantly improved. Lectures, classes and laboratory works have been uploaded to the e-mails of students of all groups and to the university"s moodle.sdu.edu.az portal. Classes are held online on the Microsoft Teams platform in accordance with the recommendations of the Ministry of Education, and first-year students have already accelerated their registration on this platform. Associate Professor Natig Talibov also noted that under the leadership of Rector Professor Elkhan Huseynov, a department on Distance Education was established at the Teaching Methodological Center and a studio on Distance Education was established in the second educational building of the university. Lessons on some subjects have already been filmed there. This allows students who are unable to attend online classes for some reason (limited Internet access) to be able to follow the course materials later. Director of the Teaching Methodical Center senior lecturer Faig Shirinov informed about the results of student admission to Sumgayit State University in 2020-2021 academic year. He noted that the results of the admission of students to Sumgayit State University according to the forecast plan are satisfactory. Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov spoke about the further strengthening of patriotic education of students at SSU. He said that the Second Karabakh War will go down in history as a glorious victory of Azerbaijan. All our people have shown unity and solidarity in achieving this victory. Thus ended the 30-year occupation. I congratulate the staff of Sumgayit State University on this occasion. Associate Professor Ramiz Huseynov also noted that since the beginning of the Great Patriotic War, the number of volunteers in our country has been steadily increasing. Along with employees of Sumgayit State University, our students also voluntarily applied to join the army. In this regard, the members of the Student Youth Organization were distinguished by their activities in the propaganda campaign in the rear. Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev shared the good news about our liberated lands on his Twitter page, which was supported by TGT members on Facebook, Twitter, telegram and whatsapp groups. Vice-rector Ramiz Huseynov also said that the Student Youth Organization of the university continues its activities online in connection with coronavirus (COVID-19) infection in our country. The video prepared under the motto “Karabakh is Azerbaijan!” is shown on monitors in the lobby of the university.
The Vice-Rector also noted that changes will be made to the memorial erected in memory of our graduates in the courtyard of the university these days. Along with the photos of our graduates who died for the freedom and independence of our country, the photos of our graduates who died in the April 2016 battles and the Patriotic War, full of pride and heroism, will be added.
Vice-Rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov congratulated our people on this great victory. He noted that this victory will be a lesson for them forever. Karabakh belonged to Azerbaijan and will remain Azerbaijan. Professor Ramazan Mammadov gave detailed information about the approval of the topics of scientific conferences to be held at the university in 2021. Professor Mukhtar Samadov, Scientific Secretary, informed about the granting of the right to publish textbooks. He noted that 2 monographs, 2 textbooks, 1 methodical aid and 5 subject programs were introduced to the Scientific Council. Following the discussions, the publication of teaching aids was allowed.