Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU nümayəndələri Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi Beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələrlə iş üzrə məsul şəxslərin onlayn görüşündə iştirak etdi
SDU nümayəndələri Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi Beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələrlə iş üzrə məsul şəxslərin onlayn görüşündə iştirak etdi
Dekabrın 11-də Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Azərbaycan ali təhsil müəssisələrində beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələrlə iş üzrə məsul şəxslərlə onlayn görüşü keçirildi. Onlayn keçirilən görüşdə Təhsil Nazirliyi Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edən Tural Əhmədov, müdir müavini İlqar Dadaşov, Əcnəbi tələblərlə iş sektorunun müdiri Mujdat Həsənov, mütəxəssislər: Günay Cəfərova, Həcər Kəlbiyeva, Elnarə Nəsirova, Keyfiyyət Təminatı Agentliyi, Elm və təhsil şöbəsinin əməkdaşları iştirak etdi.
Onlayn görüşün mövzusu “Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycanda təhsili” idi.
Görüşdə əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycanda təhsili, əcnəbilərin təhsilinə diqqətin artırılması, “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı"nın icrasından irəli gələn məsələlər və ali təhsil müəssələrinin beynəlxalq əməkdaşlığı, akkreditasiya və nostrifikasiya ilə bağlı zəruri məsələlər müzakirə edildi.
Qeyd olundu ki,ötən tədris ili ilə müqayisədə Azərbaycanda 2020–2021-ci tədris ilində Yaponiya, Svazilend, Mavritaniya, Lesoto, Malaziya, Avstriya, Küveyt, İtaliya, Braziliya, Əlcəzair ölkələrindən olan tələbələr təhsil almasa da, yeni tələbə qəbulu aparılmış ölkələr (Macarıstan, Malavi, Mərkəzi Afrika Respublikası, Ruanda, Venesuela) olmuşdur. Görüşdə bir sıra mühüm tədbirlər: Təhsil TV-nin dəstəyi ilə Azərbaycan universitetlərində təhsil alan əcnəbi tələbələrin iştirakında “Views of foreign students on Armenia-Azerbaijan confilict” “Qarabağ Azərbaycandır!” mövzusu ilə bağlı videoreportaj hazırlanıb, sosial şəbəkələrdə paylaşılaraq ictimaiyyətə çatdırılması, Azərbaycan Televiziyasının dəstəyi ilə Vətən müharibəsi qələbəsi ilə bağlı əcnəbi tələbələrin iştirakı ilə videoreportaj hazırlanıb, TV və sosial şəbəkələrdə paylaşılaraq ictimaiyyətə çatdırılması, yerli təhsil müəssisələrində təhsil alan əcnəbi tələbələrin könüllülük prinsipi əsasında #KarabakhisAzerbaijan mövzusu ilə bağlı təbliğat işləri aparması və nəzərdə tutulan digər tədbirlərin əksəriyyətinin pandemiya şəraiti ilə əlaqədar reallaşdırıla bilməməsi diqqətə çatdırıldı. Son 3 ildə Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinə qəbul olunan əcnəbi vətəndaşların say dinamikasının təqdimatı iştirakçılara çatdırıldı.
Onlayn görüşdə 64 nəfərdən çox şəxsdən ibarət nümayəndə heyəti iştirak edirdi. Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələblər şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova iştirak etdilər.
Görüşün sonunda iştirakçıların sualları Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri tərəfindən cavablandırıldı.

Главная страница | Новости | Представители СГУ приняли участие в онлайн-встрече с официальными лицами, ответственными за международные отношения и работу с иностранными студентами, организованную Министерством образования
Представители СГУ приняли участие в онлайн-встрече с официальными лицами, ответственными за международные отношения и работу с иностранными студентами, организованную Министерством образования
11 декабря в Министерстве образования Азербайджанской Республики состоялась онлайн-встреча с официальными лицами, ответственными за международные отношения и работу с иностранными студентами в высших учебных заведениях Азербайджана. В онлайн-встрече приняли участие и.о. руководителя отдела международного сотрудничества Министерства образования Турал Ахмедов, заместитель руководителя Ильгар Дадашев, директор сектора по работе с иностранными студентами Мудждат Гасанов, специалисты Гюнай Джафарова, Хаджар Келбиева, Эльнара Насирова, сотрудники Агентства обеспечения качества, Отдела науки и образования.
Темой онлайн-встречи было «Образование иностранцев и лиц не имеющих гражданства в Азербайджане».
На встрече обсуждались вопросы образования иностранцев и лиц без гражданства в Азербайджане, повышение внимания к образованию иностранцев, вопросы, возникающие в связи с реализацией «Государственной программы повышения международной конкурентоспособности системы высшего образования в Азербайджанской Республике на 2019-2023 годы» и международное сотрудничество высших учебных заведений, а так же вопросы связанные с аккредитацией и нострификацией.
Было отмечено, что несмотря на то, что по сравнению с предыдущим учебным годом в 2020/21 учебном году в Азербайджане не будут обучаться студенты из Японии, Свазиленда, Мавритании, Лесото, Малайзии, Австрии, Кувейта, Италии, Бразилии, Алжира, по итогам приемных экзаменов право обучаться у нас получили студенты из Малави, Центральноафриканской Республики, Руанды, Венесуэлы. На встрече при поддержке Təhsil TV с участием иностранных студентов, обучающихся в вузах Азербайджана, был проведен ряд важных мероприятий «Взгляд иностранных студентов на армяно-азербайджанский конфликт» «Карабах - это Азербайджан!». Так же при поддержке Азербайджанского телевидения был подготовлен и размещен в социальных сетях видеоотчет с участием иностранных студентов, посвященный победе в Отечественной войне #КарабахАзербайджан. Было отмечено, что большая часть запланированных мероприятий не может быть осуществлена в связи с пандемией. Участникам была представлена динамика количества иностранцев, принятых в вузы Азербайджана за последние 3 года.
В онлайн-встрече приняли участие более 64 делегаций. Сумгаитский государственный университет представляли проректор по международным связям доц. Гафар Атаев и заведующая отделом международного сотрудничества и иностранных студентов д.ф.и. Самира Мамедова.