SDU-da “Etnik deportasiyalar: tarixi və müasir dövrü” mövzusunda videokonfrans formatında Beynəlxalq Elmi Konfrans öz işinə başladı
Dekabrın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Etnik deportasiyalar: tarixi və müasir dövrü” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfrans onlayn formatında keçirildi. Universitetin rektoru Elxan Hüseynovun moderatorluğu ilə keçirilən elmi konfransda AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, Millət vəkili Musa Qasımlı və Türkiyənin, Ukraynanın, Almaniyanın, Rusiyanın, Polşanın və respublikamızda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin tarixçi alimləri iştirak etdilər.
Konfransı universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı, onları görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev memarı olduğu Böyük Qələbə ilə hər bir azərbaycanlının qəlbində abidə ucaltdı. Dahi Heydər Əliyev məktəbinin yetirməsi, möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyi dövründə əldə olunan möhtəşəm siyasi, iqtisadi, diplomatik uğurlar, Azərbaycanın ildən-ilə yüksələn müsbət beynəlxalq nüfuzu, hərbi qüdrəti 44 günlük şanlı zəfər hərəkatı nəticəsində ən ağrılı və yeganə problemimiz olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll olunması və cəmiyyətimizdə uzun müddətdir mövcud olan sarsılmaz Xalq-İqtidar-Ordu birliyinin, həmrəyliyinin inamlı, parlaq zəfəri, əzəli düşmənlərimiz üzərində tarixi qələbəmiz və işğal altındakı torpaqlarımızın mənfur düşmən tapdağından azad olunması ilə nəticələndi. Qarabağın tacı olan Şuşamız öz tarixi sahibinə qayıtdı. Bir daha sübut etdik ki, heç bir qüvvə bizi haqq yolumuzdan döndərə bilməz. Bu, İlham Əliyevin müdrik siyasəti nəticəsində hər cəhətdən inkişaf etmiş müstəqil Azərbaycan dövlətinin qələbəsidir. Rektor konfransın əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, tarix boyu dəfələrlə ermənilər azərbaycanlılara qarşı qırğınlar törədiblər. Son iki əsrdə xalqımıza qarşı erməni millətçiləri tərəfindən məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilən etnik təmizləmə, soyqırımı və təcavüzkarlıq siyasəti Azərbaycan tarixinin faciələrlə, o cümlədən qanlı hadisələrlə dolu çox ağrılı mərhələlərini təşkil edir. Bu millətçi-şovinist siyasətin əsas məqsədi azərbaycanlıları öz tarixi torpaqlarından qovmaqla əzəli Azərbaycan ərazilərində ermənilərin uydurduqları “Böyük Ermənistan” dövləti yaratmaq olmuşdur. Azərbaycan xalqı son 200 il ərzində erməni millətçilərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqırımı və təcavüzkarlıq siyasətinə məruz qalaraq, öz tarixi torpaqlarından didərgin salınmış, qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmişdir. Xalqımıza qarşı etnik təmizləmə, soyqırımı və işğalçılıq siyasətinə müqavimət ümummmili lider Heydər Əliyev hakimiyyətə gəldikdən sonra təşkil edilib. Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev tərəfindən 18 dekabr 1997-ci ildə “1948–1953-cü illərdə azərbaycanlıların Ermənistan SSR ərazisindəki tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyası haqqında” Fərman imzalanmışdır. Bu tarixi sənəd azərbaycanlıların Ermənistan SSR ərazisindəki tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyasının hərtərəfli tədqiq edilməsini, Azərbaycan xalqına qarşı Ermənistan dövləti səviyyəsində həyata keçirilmiş bu tarixi cinayətə hüquqi-siyasi qiymət verilməsini və onun beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə dövlət komissiyası yaradılmasını nəzərdə tutur. Bu baxımdan bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfindən keçirilən beynəlxalq elmi konfrans həm dünya tarixi, həm də Azərbaycan tarixi üçün son dərəcə aktual olan “Etnik deprotasiyalar: tarixi və müasir dövrü” probleminə həsr olunmuşdur.
Rektor bildirdi ki, mövcud vəziyyətlə əlaqədar olaraq, universitetdə onlayn formatda bütün elmi istiqamətlər üzrə respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlər, konfranslar uğurla təşkil edilir, birgə müzakirələr aparılır, beynəlxalq əməkdaşlığımız ildən-ilə daha da genişlənir. Rektor konfransın işinə uğurlar arzu etdi.
Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, Millət vəkili Musa Qasımlı “Azərbaycanlıların Ermənistandan deportasiyası: tarixdən bu günümüzədək”,Türkiyənin Qazi Universitetinin professoru Salih Şahin Hasan “Dünyadaki zorunlu göçlere ilişkin kısa bir değerlendirme”, Polşanın Reszskov Universitetinin professoru Darius Gozef Popek “Dünya Müharibəsi dövründə Polşa ərazisindəki etnik deportasiyalar, köçürülmələr və soyqırımı – seçilmiş nümunələr”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Ermənistanda Azərbaycan türklərinə qarşı deportasiya siyasətləri (1948–1953)”, mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər. Məruzəçilər işğalçılıq və soyqırımı siyasətini pisləyərək, Azərbaycan xalqını qazanılmış tarixi qələbə münasibətilə təbrik etdilər. Bildirdilər ki, ermənilərin zaman-zaman azərbaycanlılara qarşı törətdiyi qanlı cinayətlərin, vəhşiliklərin Yer üzündə misli-bərabəri yoxdur. Elə təkcə Xocalı müsibəti erməni şovinizminin soyqırımı siyasətinin ən dəhşətlisi, insanlığa sığmayan, tarixdə görünməyən terror aktıdır. Xocalı soyqırımı Azərbaycan tarixinin ən qanlı səhifələrindən olmaqla bərabər, bəşər tarixinin də ən genişmiqyaslı və xüsusi amansızlıqla törədilmiş hərbi cinayətlərindəndir... Əslində, Azərbaycan xalqı tək XX əsrin sonlarından deyil, bir neçə yüz il öncədən erməni millətçi–şovinistlərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqırımı siyasətinə məruz qalıb. Xalqımız tarixi torpaqlarından qovulub, qaçqına, məcburi köçkünə çevrilib və bütün bunlar ermənilər tərəfindən kütləvi qırğınlarla müşayiət olunub. 2020-ci il Azərbaycan–Türkiyə tarixində çox əlamətdar, ölçüyəgəlməz, müqayisəolunmaz və əbədi yaddaşlara həkk olunan, yaddaqalan bir il oldu. Vətən müharibəsinin ilk günlərindən Türkiyənin Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilk saatlardan Azərbaycanın haqq işinə öz siyasi dəstəyini verdi. Bu baxımdan Azərbaycan–Türkiyə dostluğu və qardaşlığı Vətən müharibəsinin gedişində daha da möhkəmləndi, daha sarsılmaz oldu. Əslində, bu həmrəyliyin bir təcəssümü idi.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov məlumat verdi. Bildirdi ki, konfransa 6 ölkədən 105 tezis qəbul olunmuşdur. Onlardan 91 tezis respublikamızdan, 4 tezis Türkiyədən, 7 tezis Rusiyadan, 1 tezis Ukraynadan, 1 tezis Polşadan, 1 tezis Almaniyadan daxil edilmiş və konfrans materialları toplusu şəklində çap olunmuşdur.

Главная страница | Новости | В СГУ состоялась Международная научная конференция «Этнические депортации: исторический и современный этап»
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Декабрь 2020 15:18
В СГУ состоялась Международная научная конференция «Этнические депортации: исторический и современный этап»
17 декабря в Сумгаитском государственном университете в режиме онлайн прошла Международная научная конференция «Этнические депортации: исторический и современный этап».
Модератором научной конференции выступил ректор университета профессор Эльхан Гусейнов. В конференции участвовали директор Института Кавказоведения НАНА член-корреспондент НАНА, депутат Муса Гасымлы, ученые историки из Турции, Украины, Германии, России, Польши и высших учебных заведений нашей страны.
Конференцию открыл ректор университета профессор Эльхан Гусейнов, который приветствовал гостей и выразил свое удовольствие от встречи с ними. Он сказал, что Верховный Главнокомандующий Ильхам Алиев как архитектор Великой Победы, воздвиг в сердцах каждого азербайджанца нерукотворный памятник себе. Под руководством воспитанника школы Гейдара Алиева, президента Ильхама Алиева, в период правления которого были достигнуты большие политические, экономические и дипломатические успехи и вырос международный престиж Азербайджана, в 44-дневной войне был решен Нагорно-карабахский конфликт, наша самая болезненная и острая проблема. Война завершилась славной победой и освобождением наших оккупированных земель от рук ненавистного врага. Наша Шуша, венец Карабаха, вернулась своему историческому хозяину. Мы еще раз доказали, что никакая сила не может сбить нас с правильного пути. Это победа независимого Азербайджанского государства, которая, во всех отношениях, сложилось в результате мудрой политики Ильхама Алиева. Говоря о важности конференции, ректор сказал, что на протяжении всей истории армяне неоднократно совершали массовые убийства азербайджанцев. Политика этнической чистки, геноцида и агрессии, целенаправленно проводимая армянскими националистами против нашего народа в последние два столетия, представляет собой очень болезненный период в истории Азербайджана, полный трагедий, в том числе кровавых событий. Основной целью этой националистически-шовинистической политики было создание на древних азербайджанских территориях выдуманного армянами государства «Великой Армении», путем изгнания азербайджанцев с их исторических земель. За последние 200 лет азербайджанский народ подвергся политике этнической чистки, геноцида и агрессии со стороны армянских националистов, в результате которых сотни тысяч азербайджанцев были изгнаны со своих исторических земель и стали беженцами и внутренне перемещенными лицами. Политика этнической чистки, геноцида и агрессии против нашего народа была остановлена после прихода к власти общенационального лидера Гейдара Алиева. 18 декабря 1997 года президент Азербайджана Гейдар Алиев подписал указ «О массовой депортации азербайджанцев со своих исторических и этнических земель Армянской ССР в 1948-1953 годах». Этот исторический документ предусматривает всестороннее исследование массовой депортации азербайджанцев с их исторических земель, находящихся в Армянской ССР. Так же он призван дать юридическую и политическую оценку этого исторического преступления против азербайджанского народа, совершенного Арменией, на государственном уровне и создать государственную комиссию по информированию международного сообщества об этой трагедии. Таким образом, Международная научная конференция, проводимая Сумгаитским государственным университетом, которая посвящена проблеме этнических депортаций, чрезвычайно актуальна как для мировой истории, так и для истории Азербайджана.
Ректор сообщил, что в связи со сложившейся ситуацией, в университете в режиме онлайн успешно проводятся республиканские и международные мероприятия и конференции по всем научным направлениям, проводятся совместные дискуссии и пожелал успехов конференции.
С докладами выступили: директор Института Кавказоведения НАНА, член-корреспондент НАНА депутат Муса Гасымлы «Депортация азербайджанцев из Армении: от истории до наших дней», профессор Университета Гази Турецкой Республики Салих Шахин Гасан «Краткая оценка вынужденных переселений в мире», профессор Дариуш Юзеф Попек, Reszskow University, Польша «Этнические депортации, чистки и геноцид на территории Польши во время Второй мировой войны - избранные примеры», зав. кафедрой истории народов Азербайджана и Восточной Европы проф. Ширхан Салимов «Политика депортации из Армении в отношении азербайджанских турок (1948-1953)». Выступавшие осудили политику агрессии и геноцида и поздравили азербайджанский народ с исторической победой, заявив, что кровавые преступления и зверства, совершаемые армянами время от времени против азербайджанцев, не имеют аналогов в мире. Сама по себе Ходжалинская трагедия является самым ужасным, бесчеловечным и беспрецедентным актом геноцида армянского шовинизма. Ходжалинский геноцид - одна из самых кровавых страниц в истории Азербайджана, а также одно из самых жестоких военных преступлений в истории человечества. Наши люди были изгнаны со своих исторических земель, стали беженцами и вынужденными переселенцами, и все это сопровождалось массовой резней мирного населения со стороны армян. Было подчеркнуто, что с самого начала конфликта президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган оказывал политическую поддержку Азербайджану. С этой точки зрения азербайджано-турецкая дружба и братство стали более крепкими и непоколебимыми в период Отечественной войны.
О дальнейшей работе конференции проинформировал заведующий кафедрой истории народов Азербайджана и Восточной Европы, ответственный секретарь профессор Ширхан Салимов. Он отметил, что на конференцию было принято 105 тезисов из 6 стран. Из них 91 из нашей республики, 4 - из Турции, 7 - из России, 1 - из Украины, 1 - из Польши, 1 из Германии. Тезисы опубликованы в виде сборника материалов конференции.